Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

OČR prosím radu

Ako žiadať Sociálnu poisťovňu o ošetrovné pre koronavírus?
katkapalo1
20. mar 2020

Dobrý večer prosím sme v takejto situácii s partnerom. Ešte predtýmto ťažkým obdobím som opustila prácu som pár mes evidovaná na UPSVAR. partner je SZCO. Malý ma 4r a samozrejme teraz doma koli korone. Minulý týždeň im zamestnávateľ oznámil ze ich už ako externú firmu nepotrebuje pretože sa zatvára fabrika a ostávajú bez práce. Šiel za lekárom aspoň dokonca mes ze bude PN. Moja otázka je.. Môže partner zrušiť PN u lekára a požiadať o osetrovne? Alebo nemá nato nárok keďže ja ako matka som nezamestnaná? Ak nato nárok má môže žiadosť podať aj teraz? Je jasne ze deti sa do škôlky nevrátia tak prosím neviem ako to je. Ďakujem pekne

evittam
20. mar 2020

@katkapalo1 Ano ma nárok ak platil odvody do SP. Ale ak ma PN tak predpokladam že ano.

zanka27
24. mar 2020

Dobry den chcela by som sa spytat ak manzel je s najmladsou na predlzenej rodivovskej ma narok na OCR? Dakujem

evittam
24. mar 2020

@zanka27 Pracuje, ma aktívne NP?

zanka27
24. mar 2020

@evittam je s malou do sest rokov. Co znamena aktivne NP

evittam
24. mar 2020

@zanka27 Je na platenej RD alebo pracuje a len pobera RP? Ak to prve nema narok na platenú OCR nema aktívne NP ak to druhé ma narok.

zanka27
24. mar 2020

@evittam nie je na platej RD od statu nepobera ziadne peniaze

evittam
24. mar 2020

@zanka27 Takže je na predĺženej neplatenej, dieta ak chodi do skolky tak chodí max.na 4h (teda chodilo). No nema narok na OCR. Nema mat z coho....

zanka27
24. mar 2020

@evittam ok dakujem

evittam
24. mar 2020

@zanka27 Za malo.

evina34
24. mar 2020

@evittam ...veľmi by som ťa chcela poprosiť o radu. Som na predlzenej RD platenej /dcera ma autizmus/. Popritom som na dohodu o vykonaní práce pracovala cca 2h denne . Dnes mi volali, že mi dohodu k 3103 rušia /už pre mňa nemaju robotu ..pracovala som aj celý minulý rok na dohodu/. Môžem od 01.04 požiadať o OČR alebo nie? /lebo už nebudem mať aktívne NP...ale nechápem, či sa tam na mňa vzťahuje tá ochranná lehota 7 dní alebo nie/. + musím sa ísť na Sociálnu poisťovňu nahlásiť opäť ako poistenec štátu, alebo je to automaticky? /keďže zamestnávateľ ma k 3103 odhlási/. Ďakujem za odpoveď

evittam
24. mar 2020

@evina34 Ak sa z dohody odvadzali odvody na NP tak ano mas narok na OCR. Na SP nic neriešis.

evina34
24. mar 2020

@evittam ...áno, odvody sa odvádzali. Ďakujem za odpoveď.

evittam
24. mar 2020

@evina34 Ale je dôležité ake odvody.

michellll147
24. mar 2020

@evittam môžem poprosiť tiež o radu
Manžel minulý rok bol od januara do júna szco ale neplatil odvody do soc. Iba zdravotnú od júla do 10. Februára tohto roka bol zamestnanec a od 10..februara je opäť szco odvody za február odvody uz zaplatil ma teraz nárok na OCR aj marodku budú mu to mat z coho vypočítať???

evittam
24. mar 2020

@zalka 🤔

mrnoska3
25. mar 2020

vie niekto ci mozem ist na ocerku ked mi skonci RD a pojdem asi na urad prace ale pred tym som mala3 roky odrobene vypoved som dostala este pocas RD lebo som mala nazmluvu urcitu dakujem

2danculik
26. mar 2020

@evittam dobrý večer aj ja by som prosila o tvoju radu. Ide o očr. RD mi skončila k 27.12.2019 odvtedy som čerpala staru dovolenku a pracovala do 15.3. potom som požiadala o ocr, ale teraz tápem,či mi vôbec uznajú očr a keď tak z čoho ju vyrataju? Minulú rok som ešte brigádovala popri RD cca 140 mesačne, soc odvody mi sťahovali. 🙄

saxana000
26. mar 2020

@evittam ahoj aj ja prosim o radu ak mas info.manzel je szco od 16.je na ocr s malou teraz v piatok uplynu tie 2 tyzdne mal by byt oslobodeny aj od platby socialnych a zdravotnych odvodov. Tyka sa ho teraz tiez toto pandemicke osetrovne na neurcito?alebo musime podat znova ziadost.? A ako je to potom s odvodmi stale bude oslobodeny pokial bude trvat ocr?alebo uz po tychto 2 tyzdnoch vzbika povinnost platit?dakujem

evittam
26. mar 2020

@saxana000 Ak ste nenapisali do žiadosti dátum do tak áno normálne pokračuje vo všetkom.

saxana000
26. mar 2020

@evittam och praveze napisali do zajtra.takze zniva ziadost a bez ukoncenia?

evittam
26. mar 2020
saxana000
26. mar 2020

@evittam dakujem

adka0077
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evittam
27. mar 2020

@adka0077 Nie. Pobera MD -je to davka z NP.

evittam
27. mar 2020

@adka0077 Prepac, nechce este náhodou aj PN, podporu a nejakú inu dávku? Z jedného poistného...

ivina28
Včera o 18:30

Ahojte,prosim o radu,mozu sa pri dietati vystriedat a poziadat o očr aj rozvedeni rodicia,ktori neziju v spolocnom okrese?dakujem Vam pekne.

saxana000
Včera o 18:31

@evittam prosim este zase ja na tu novu ziadost potom pisem datum nasledujuci od skoncenia tej prvej ziadosti?co bola od 16 do 27 teda teraz pisem od 28 ?alebo to mam poslat ako opravu uplne cele nanovo od zaciatku od 16.3 a bez ukoncenia?
Dakujem

evittam
Včera o 18:39

@ivina28 Ako sa bude ten druhý rodič starať o to dieťa-predpokladam ze nezije s dieťaťom v spol.domacnosti cize sa on ani starat nebude?

evittam
Včera o 18:39

@saxana000 Od 28.

2danculik
Včera o 19:46

@evittam Ahoj prosím ťa, ked mám dve deti 7zš-3mš, mám podať žiadosť na obe? Lebo teraz čítam tie vzory čestného vyhlasenia a tam su uvedené viaceré....myslela som, že očr sa dá čerpať len na jedno 😕

Tu začni písať odpoveď...

Odošli