Ako urobiť, aby otec na materskej mal materskú a aj plat?

zuzada29
9. mar 2019

Mamičky, máme 4 mesačne bábätko a v októbri čakáme ďalší prírastok. Chceli by sme využiť možnosť, aby aj otecko išiel na materskú. Máte s tým osobné skúsenosti? Dočítala som sa, že otecko môže ísť materskú len vtedy keď nebudeme poberať rodičovský takže to vychádza len vtedy keď ja budem na Materskej s malým.babatkom. chcela by som aby manžel naďalej pracoval, lebo chodí do práce iba od obeda ako učiteľ v ZUŠ, ale ako to papierovo urobiť aby mal aj výplatu aj materskú?

veronikaszabova
9. mar 2019

@zuzada29 staci si precitat temy, ktore tu uz o tom su. Je tam vela cennych rad. Pripadne pripni tento post tam. Je tam vela bab, ktore sa tomu rozumeju.
Netreba hned zakladat novu temu 🙂

zuzada29
autor
9. mar 2019

@veronikaszabova ďakujem, neviem sa veľmi pohybovať na konikovi tak preto som to riešila takto

ljarabek
9. mar 2019

Ja mam dve dcéry po sebe v roku 2016,2017 na obe som poberala materskú po mojej materskej nastúpil muž na materskú s tým ze súčasne nemôžeš poberať aj rodičovský aj materskú...ja som dala v práci výpoveď pretože som sa do nej už nechcela vrátiť poberala som podporu v nezamestnanosti muž bol na materskej a popri tom pracoval na živnosť...pozor ak chceš aby manžel pracoval tak nemôže vykonávať tu istú funkciu v práci ako doteraz a dokonca teraz sa tie podmienky menili a vraj ma prísť aj úplne zrušenie otca na materskej

zuzada29
autor
9. mar 2019

@ljarabek ďakujem, veď ten že manžel je učiteľ a výplatu má celkom dobrú, no pracovný čas by mu dovoloval byť na materskej, tak preto by sme to chceli využiť. A dva rodičovské na dve deti sa dajú poberať?

evittam
9. mar 2019

@zuzada29 Nie nedaju. A manzel nemoze byt z tej istej zmluvy na MD aj aj na nu pracovať. Skus si prečítat tie diskusie co som ti dala link. Zbytocne to tu spamujes uz zodpovedanymi otazkami xykrat.😉

zuzada29
autor
9. mar 2019

@evittam skúsim, to na to potrebujem hodiny času, lebo to tam je už na toľkých strankach komentované.

bolcari
9. mar 2019

@zuzada29 dobry den, manzel je teraz na materskej s ročnou dcerou a pracuje popri tom..avšak musi uzatvoriť novu zmluvu alebo dohodu, nesmie byt na plny uvazok inak mu to neschvalia.kazdu ziadost posudzujú individualne..takisto musi mat na novej zmluve inu prac.cinnost, nesmie byt to iste co robil predtym, a mat znížený uvazok alebo prácu z domu..ak sa to dá samozrejme..môj pracuje v kancelarii, na novej zmluve ma ze polovicu prac.tyzdna odrobi v robote a polovicu z domu..takto nam to priznali. Treba sa dohodnut so zamestnavatelom..a ano ked bude poberat on materske, vy nemate narok na rodičák za to dieta, od tohto roka vsak plati ze mozte poberat kazdy na ine dieta.

zuzada29
autor
9. mar 2019

@bolcari ste zlatá, ďakujem za info. Od tohto roka platí že môžeme poberať rodicak každý na iné dieťa?

evittam
9. mar 2019

@zuzada29 NIE!!! Comu nerozumies?! RP je len jeden aj keby si mala 10 deti!
Od 1.1.2019 mozu byt obaja rodičia na MD sucasne.

evittam
9. mar 2019

@bolcari Co sa tyka toho čo pises je to len buzeracia od SP. Nic viac.

evittam
9. mar 2019

@zuzada29 No ano nejaky cas ta to bude stat-ty chces info. Ci nas to nestojí cas ked stále dookola piseme to iste na tie iste otázky lebo inych to stojí cas?!😉

zuzada29
autor
9. mar 2019

@evittam áno to viem, ďakujem.

zuzada29
autor
9. mar 2019

@evittam nie je to moja lenivosť, ale tieto veci sa často menia a tak zbytočne budem čítať komentáre z roku 2018, keď teraz je to už inak.

evittam
9. mar 2019

@zuzada29 Tie komentáre su k veci. Rok 2019 sa len zacal a jedine co sa zmenilo je,ze na MD mozu byt súčasne obaja rodičia. Ale dobrá výhovorka. 😂👍😉

evittam
9. mar 2019

@zuzada29 Co sa tyka nároku na MD zeny sa nic nezmenilo uz par rokov, co sa tyka muza tiez stale plati to iste len SP prišla na to, že nema tolko peňazí a zacina riesit aj ked protizákonne. Vid uvedené diskusie.😉

zuzada29
autor
9. mar 2019

@evittam človek potrebuje pomoc a asi máte zlý deň, lebo takto znepríjemňovať druhému deň to je super. Vôbec neviete ako sa ten človek cíti čo potrebuje radu a vy ešte rypete. Ste super. Želám krásny večer.

evittam
9. mar 2019

@zuzada29 Ja do nikoho nerypem a mam super den. A nemas za co
Aj tebe krasny večer.

evkao
9. mar 2019

@zuzada29 ved netreba citat vsetko v uz vytvorenej diskusii, staci si precitat poslednych 9-10 stran (prip. vsetko od zaciatku roka)
a evittam ti odpovedala na vsetko, co si sa pytala, aj ked nemusela

zuzada29
autor
9. mar 2019

@evkao nemusela to je pravda

bolcari
10. mar 2019

Veru je to buzeracia zo strany SP , aby sa clovek triasol ci dostane to na co ma narok..ci natrafi na pracovnicku ktora ma dobru alebo zlu naladu, aby mu to uznali, lebo vela chlapom neuznali a to robili este menej do tyzdna ako moj muz. a este som zabudla ze na novej zmluve musi mat mensi plat, toto ich dost zaujima..a niektori cakaju na rozhodnutie aj dva mesiace, nam rozhodli do mesiaca, ale muz rovno doniesol aj kopie novej a starej zmluvy, lebo oni by si to aj tak vyziadali, a zbytocne by sa to natahovalo, ja som bola bez rodicaku, on s nizsim prijmom...tak vela stastia vsetkym, vyuzite to kym to nezrusia uplne 😁

chevalbleu2
27. jan 2021

Ahojte, chcela by som k tejto teme pridat specificku otazku, kedze som sa v diskusiach nedocitala: manzel pojde od februara na MD, do konca januara je na plny uvazok. Od februara by sa dal na dohodu u toho isteho zamestnavatela, a prerusim RP a prevzatie starostlivosti dame datum napr. 3.2. Kedy je najlepsie aby mal zaciatok datumu dohody? Zamestnavatel nevie poradit- 1., 2., alebo radsej neskor v mesiaci? A este sa spytam: stava sa, ze SP robi kontrolu pracoviska aj pri dohodaroch? Dakujem vopred za rady a skusenosti.

basska_b
27. jan 2021

@chevalbleu2 keď prerušite RP k 3.2., dostaneš ešte za február celý rodičovský. Keď k 1.2., tak už nedostanes. To je tak všetko, čo k tejto téme viem. Podľa mňa čo sa týka muža, je to jedno, ktorý presne deň to dohodne. Hlavne nech ma odvody pokryté, ale to bude mať

bolcari
27. jan 2021

Podľa mna môže mať dohodu aj od prvého, aspoň nebude mať dieru medzi poisteniami, ale pozor nemôže mať dohodu na ten istý druh prác a najlepšie homeoffice alebo skrátený úväzok ale to asi viete. Vy by ste si potom mala platit odvody do zdravotky pokiaľ si dobre pamätám. SP kedysi zvykla robiť kontroly ale teraz v čase pandémie asi nechodia..

chevalbleu2
27. jan 2021

@bolcari dohoda je myslim len 10h/tyzdenne takze skrateny uvazok to urcite je. Ale rozumiem ze treba dat pozor na presnu poziciu a plat aby bol iny atd.

chevalbleu2
31. jan 2021

@bolcari nebude mu ale v tom pripade vypocitana vyska materského z novej dohody? To bude mat ovela mensi plat

bolcari
1. feb 2021

Nie, na materskú ide z pracovnej zmluvy