Otec na materskej, matka doma. Aké povinnosti máme voči úradu práce?

pinqina
14. apr 2019

Ahojte damy, nikto z okolia mi nevie poradit tak som sa registrovala tu, snad mi pomozete. Poviem vam to cele od zaciatku. Takze .. som v 35tt na urade prace vdaka comu nemam narok na matersku. Ked sa ma teda pytali co a ako tak som povedala ze budem proste brat len rodicovsky prispevok a hotovo. Na urade prace mi teda dali termin po porode s tym ze pridem s vypisanym tlacivom na rodicovsky prispevok. No teraz sme to na poslednu chvilu zmenili a dohodli sa s priatelom, ze bude poberat matersku on , s tym ze bude normalne doma (dorobi domcek) a ja budem doma tiez starat sa o maleho. No a po skonceni jeho materskej zacnem ja poberat ten rodicak. Tolko k danej veci a teraz co sa tyka uradov a papierov. Co je moja povinnost ? Musim ist na zdravotnu poistovnu a nahlasit sa ako samoplatitel? Co dalej? Mam zajst gynekologovi a vypytat nejake papiere kvoli materskej pre partnera alebo to mu daju v praci? A co ten urad prace ? Mam tam ist skorej nech ma vyradia z evidencie ? Za vsetky rady vam vopred dakujem

michalkam
25. jún 2019

@evittam áno, tomu rozumiem, len povedala, že dať žiadosť o ukončenie MD a vyhlásenie, že matka preberá dieťa do starostlivosti, ale vraj mi nedajú na počkanie žiadne potvrdenie o ukončení MD, že najskôr musia rozhodnúť, co im asi trvá...
takže asi môžem žiadať o ten RD na UP až potom spatne s tým rozhodnutím?
Ďakujem

evittam
25. jún 2019

@michalkam O RD neziadas. Ziadas o RP
A tak ako píšeš

michalkam
26. jún 2019

@evittam tak nakoniec dnes bola v sociálke iná pracovníčka, milá 😉 a vybavila hneď aj potvrdenie pre UP, ale ešte chcela doniesť jeden papier, ktorý ta minule nespomínala (nič nové).
Ďakujem ti

viktoria3333
25. júl 2019

@liduska12 ahoj, prosim ta ked bude manzel poberat matersku a ja budem tiez doma, mame iba jedno dieta do 6 rokov, tak tam je lehota nahlasit sa na zdravotnu 8 dni? A nahlasim sa ako osoba celodenne statajuca o dieta do 6 rokov aj ked mame iba jedno dieta do 6 rokov na ktore bude manzel poberat MD?

liduska12
26. júl 2019

@viktoria3333 nie, ak mate 1 dieta do 6rokov sa musis stat samoplatcom na zdravotke a ta lehota plati aj v tomto pripade.

viktoria3333
26. júl 2019

@liduska12 a da sa nahlasit na ZP ako samoplatca aj ked budem zamestnana na RD?

evittam
26. júl 2019
viktoria3333
26. júl 2019

@evittam dakujem, lebo som tu citala, ze s tym maju niektore mamicky problem, ze si maju vziat neplatene volno atd. Prosim ta a ked mi konci materska 14.8 a manzel zacne poberat matersku 3.9 mam si poziadat o rodicovsky v auguste a potom poziadat o odnatie alebo poziadat o doplatenie RP ked bude mat manzel rozhodnutie zo SP ci mu budu vyplacat materske?

evittam
26. júl 2019

@viktoria3333 To uz sa sama rozhodni.
Ziadne neplatené voľno. V zamestnaní si na RD. Zamestnávateľa nezaujima ci poberas RP. To len niektoré pobočky ZP maju s tým problém. Ako som sa dočítala niekde bez problémov prihlásia niekde nie.

viktoria3333
26. júl 2019

@evittam no a keby som dodatocne poziadalano doplatenie, bude manzel potrebovat dolozit z Uradu prace ze RP nepoberam? A mal by mat manzel medzi zaciatkom nastupu na matersku a uzavretim novej zmluvy niekolko dni rozdiel aby mu SP materske nezamietla?

evittam
26. júl 2019

@viktoria3333 Vsetko mas v diskusii:
Otec na materskej
Otec na materskej-zamietnute pripady.
Potvrdenie ze nepoberas RP potrebuješ vzdy. A ak ide pracovať na plny úväzok tak rataj s problemami alebo rovno zamietnutím.

viktoria3333
26. júl 2019

@evittam na polovicny uvazok a do vzniku naroku na materske otca bude za mna platit stat poistenie aj ked si nepoziadam o RP?

evittam
26. júl 2019

@viktoria3333 Sa prihlásis ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov.

liduska12
26. júl 2019

@viktoria3333 poziadaj si o odnatie RP k 3.8. z dovodu, ze manzel ziada o poberanie materskeho. Nasledne ti vystavia potvrdenie o odnati RP k tomuto datumu, ktore tvoj manzel prilozi k ziadosti o materske. Uz to nemusis riesis spatne, mozes ti riesit ku dnu jeho zaciatku cerpania materskeho. Prinalezi ti rodicak za august a september v plnej vyske.

liduska12
26. júl 2019

@viktoria3333 a od 15.8. si poziadaj o RP.

viktoria3333
26. júl 2019

@liduska12 dakujem za radu

viktoria3333
29. júl 2019

@evittam ahoj, citala som diskusie a pochopila som to tak ze by bolo dobre manzelovi nastupit na novu zmluvu az ked mu priznaju matersku aby ju neposudzovali. A ked bude mat na skrateny uvazok a nizsi prijem to by mohol nastupit do novej prace aj hned po nastupe na matersku, dobre som to pochopila? Teraz vybavuje aj manzelov kolega matersku a od neho chceli potvrdenie ze kto sa bude starat o dieta ked bude v praci a ze manzelka to nemohla byt aj ked je doma.

evittam
29. júl 2019

@viktoria3333 Ano dobre. A samozrejme ze to nemôžes byt ty. On ide na MD cize musi prevziať starostlivosť o dieta.

eva1210
15. aug 2019

Dobrý deň, chcem sa poradiť ohľadom materskej dovolenky otecka SZČO, či počas materskej platí odvody alebo nie, či môže pracovať aj popri poberani MD a z čoho sa dá vypočítať výška jeho materského príspevku. Ďakujem za odpovede

evittam
15. aug 2019

@eva1210 Odvody odporucam platiť do ZP. Do SP nemusí. Moze pracovať. Ak nastupi na MD tento rok tak jeho VZ pre MD je VZ z ktoreho platil odvody do SP za r.2018.

dzana111
15. aug 2019

Ahojte priatelia, prosím vás o radu, viem že sa to tu píše všade, ale potrebujem konkrétnu radu na situáciu: moj syn má 2r aj 3mesiace, pred materskou som bola 4roky zamestnaná na dobu neurčitú, teraz som na RP, ktorý som práve zrušila, lebo moj chlap sa nahlásil na materskú... čo bude premňa najlepšie ak chcem ostať doma pretože dám malého na skúšku na pol dňa do súkromnej školky aby si začal zvykať na kolektív a vypestoval si aj silnejšiu imunitu... mám ísť na podporu? Alebo na neplatenú dovolenku? Čo potom keď chcem budúci rok ďalšie bábo? Alebo mám ísť na podporu a potom sa zase zamestnať? Už by ma nemuseli prijať či? Moc ďakujem

evittam
15. aug 2019

@dzana111 No ak chces v praci skoncit tak na podporu a samozrejme,ze ta nemusia prijat. Ak pojdes na podporu a chces bud.rok druhe dieta nebudes mat narok na MD ak sa ti znovu neobnoví NP.
Inak zostavas na RD s tým,ze si budeš platiť ZP.

dzana111
19. aug 2019

@evittam ďakujem pekne 👍... ešte by som sa chcela spýtať, keď zostanem na RD a budem si platiť zdravotnú, aká potom bude materská keby som otehotnela kým malý dovŕši 3roky?

evittam
19. aug 2019

@dzana111 Rovnaká

viktoria3333
25. aug 2019

@evittam dobrý deň, keď si pôjdem dať zastaviť vyplacanie RP, treba nejaku pisomnu ziadost?