Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

duska88
30. jún 2014

@iva87
@sirinka vlastne ano teraz som si spomenula, ze upsvr vyplaca len 6 mesiacov spatne, aspon mne to vtedy tetula hovorila.. takze z toho asi nic nebude, ale urcite podaj aspon staznost ako @sirinka pise... 😠 😒

meluela
30. jún 2014

@sirinka dakujem 😉
Ako citam, tak u nich je materska len 8 tyzdnov (?) ... potom je nieco ako rodicovska a aj na tu maju narok ludia tam pracujuci a byvajuci na svk, alebo potom je uz narok len na rodicak zo svk?

meluela
30. jún 2014

@sirinka teda 16(20) tyzdnov som sa docitala - to by malo byt 100% z platu, potom ale kinderbetreungsgeld ma narok iba ten, kto ma v AT centrum zaujmu/trvaly pobyt. Slovensky rodicovsky zasa nepatri tomu, kto ma matersku z inej krajiny (neviem ci iba aktivne vyplacanu) ... takze mi po tych 16t uz neda nikto nic alebo mozem mat rodicovsky a pridavky na slovensku a k tomu na dorovnanie este differenzzahlung z rakuska? A su tam nejake obmedzenia ze sa po max. 30mesiacoch treba hned vratit do povodneho pracovneho pomeru inak budu vyzadovat naspat peniaze? Lebo nerada by som utekala povinne do prace skor nez to bude pre rodinu vhodne ...
Dakujem za info 😉

iva87
1. júl 2014

@duska88 @sirinka baby normalne som doniesla vypisanu ziadost a vratili mi ju do ruky so slovami, ze ja nemam narok, ja som dostavala do augusta matersku, takze vtedy by sme s AT aj tak nic nedostavali lebo som mala tu najvyssiu, a ked sme podavali ziadost v marci, tak by nam vlastne od septembra mali vsetko vyplatit uz v AT, nie?

daimon
1. júl 2014

Ahojte vie mi niekto ohľadom OČR poradiť?Zamestnavatel mi neuznal od sk pediatrǐcky potvrdenie, že mam ist na krankenkasse bewiligen,akože nechápem co s tým ma poisťovňa spoločne , stretol sa s tým niekto?

sirinka
1. júl 2014

@meluela ano, 8tyzdnov pred porodom a 8 tyzdnov po porode je materska. Potom v pripade, ze zijete na SK, ale mas platnu pracovnu zmluvu v AT a plus oficialnu karenzurlaub podpisanu zamestnavatelom, tak mas narok poberat RP na SK, plus z AT si ziadas o dorovnovaciu davku, rovnako aj detske pridavky, teda familienbeihilfe.
Pokial sa po skonceni karenzurlaub nebudes chciet vratit do prace, zrejme budes musiet rozviazat pracovny pomer, tym padom stracas narok na akekolvek pridavky z at od toho casu, ale nemusis nikomu nic vracat.

sirinka
1. júl 2014

@iva87 to vas tetuska ale riadne obtiahla 😠 urcite chod za jej nadriadenou a stazuj sa, ziadaj preverenie vasho naroku v tom case... Aj ked uz s tym vela nenarobis, ale aspon si budes na istom a zaroven sa pani uradnicka spamata. Lebo aj v AT vyplacaju KBG spatne iba 6 mesiacov, takze ziadost podat cim skor, ostatne dokumenty si dorobite neskor to nevadi... FB vyplacaju tusim az 5 rokov dozadu.

sirinka
1. júl 2014

@daimon ano, je problem uznavat slovenske ocr, najlepsie je mat tam lekara.

meluela
1. júl 2014

@sirinka dakujem, to su dobre spravy 🙂

bronis92
5. júl 2014

Ahojte baby, potrebovala by som poradiť od niekoho kto más s týmto reálnu skúsenosť. priateľ pracuje v rakúsku, normálne na zmluvu pod rakúskou firmou (cca 8 rokov) ja som študentka VŠ tu u nás na SK a bud. február očakávame prírastok 🙂 nakoľko po strednej som šla hneď na VŠ a nikdy som nepracovala inak ako na dohodu, na materskú nemám nárok. viem, že máme nárok na rodičovský príspevok v rakúsku. mňa však zarazila jedna info: "Rodič, ktorý poberá rodičovský príspevok môže zároveň k rodičovskému príspevku, poberať plat zo zárobkovej činnosti, maximum € 16.200 ročne (smerná hodnota je maximum € 1.266 mesačne brutto)
Pozor: Pri prekročení tejto možnej zárobkovej hranice sa musí na konci roka prekročená suma vrátiť. Príjem druhého rodiča sa nezapočítava."
Ak tomu správne rozumiem, tak prídavky poberať môžeme, ale na konci každého roka sa prekročená suma vracia? Ale o akú prekročenú sumu ide? Ešte by som sa chcela opýtať, kedy je čas na podávanie žiadosti o rodičovský príspevok a rodinné prídavky? Ďakujem za každú užitočnú info

duska88
5. júl 2014

@bronis92 ta hranica sa tyka teba, ak by si pocas rodicaku pracovala..ziadostI sa podavaju po porode

bronis92
6. júl 2014

ahoj @duska88 dakujem za odpoved. cize ak tomu rozumiem, nezalezi kolko zarobi priatel, aj tak dostaneme pridavky? nakolko ja studujem.

duska88
7. júl 2014

@bronis92 ano 🙂

katie.2906
8. júl 2014

Baby prosím vás, môžem pracovať popri rodicaku? Mám variantu 30+6 a naskytla sa možnosť ísť do práce. Aká je hranica príjmu, aby mi zostal nárok aj ja RP? Ďakujem.

duusik
11. júl 2014

Ahojte......vie mi niekto z vas povedat co je Karenz ???? dakujem 🙂

marymary32
21. júl 2014

Ahoojte...prosim neviete kde by som nasla prelozeny formular E7 a familienbehilfe?alebo by sa niekto nasiel kto by mi to pomohol prelozit?vybavujej si pridavky na deti a uz mi len ten papier chyba.a ten difernzahlung na co je?to vobec napriklad odomna nechceli...

sirinka
21. júl 2014
marlene
21. júl 2014

@bronis92 ,ty ak budes popri materskej pracovat,nesmies prekrocit uvedenu hranicu. vyska priatelovho platu je bezpredmetna.

bronis92
21. júl 2014

@marlene ahoj, dakujem za postreh. ale partner bude poberat rodicovsky prispevok, tak preto sa mi nechce verit, ze skumat budu môj prijem

marlene
21. júl 2014

@bronis92 ,tak to plati pre priatela ,ak bude poberat rodicovsky on ,moze zarobit do roka len tych 16 200 brutto,ale pozor na 13 a 14 plat,aj ten sa zapocitava.

marlene
21. júl 2014

@bronis92 ,hoci neviem ci si to nemylis,s rodinnymi pridavkami,na tie priatel narok ma a tie dostane zo zakona ,ked je tu zamestnany a tie nie su viazane na vysku zarobku.ak by chcel poberat karenzgeld,tak by musel ist na matersku on a vtedy sa vztahuje tato klauzula. pretoze na poberanie materskej musis mat ty trvaly pobyt v rakusku.

bronis92
21. júl 2014

@marlene nie, myslim rodicovsky prispevok. To je to, co sa da rozratat na kolko mesiacov chceme, max vsak na 3 roky od narodenia babätka. Teda myslim, ze by to poberal priatel. Alebo by som mohla aj ja? Ale ja zijem na sk, tak neviem ci by to bolo mozne? Chapes co tym chcem povedat? 🙂

zuzulkafazulka1409
29. júl 2014

Ahojte baby, viete mi prosim poradit, ako mam postupovat, ked som bola zamestnana nie zivnostnicka? teraz som v 29.tt. Prechodny pobyt mam v At, trvaly na SVK. Chcem si poslat ziadost o Wochengeld, len teraz neviem, ci mam najskôr poslat na Krankenkasse prefotenu matersku knizku, alebo rovno aj tu ziadost? Dakujem za rady 🙂

sirinka
29. júl 2014

@zuzulkafazulka1409 pokialsi stalezamestnana, mal by to spravit tvoj zamestnavatel.

zuzulkafazulka1409
29. júl 2014

mno praveze som bola zamestnana do 21. maja. Sef ma niekam prihlasoval, hned ked som mu oznamila, ze som tehotna, ale neviem kam.

jujka
29. júl 2014

Ahojte máte niekto skusenosť s poberanim prispevku k rodičovskému príspevku kedy ho môžeme žiadať?
partner pracuje v rakuskua,le byvame na slovensku rodičovsky p, (unás tých 20€) poberáme z rakúska a chcely by sme vybavyť aj ten príplatok poradíte mi či sa to dá prechodný pobyt nemá partner v rakusku to je problém a dá sa to vybavyť aj ked nie som na materskej?

Nárok na príspevok k rodičovskému príspevku majú:

osamelý rodičia, ktorých ročný príjem nepresiahol sumu 5 800Eur, od 1.1.2012 sumu 6 100Eur
rodičia, ak celkový ročný príjem druhého z rodičov nepresiahne sumu 16 200Eur a príjem rodiča poberajúceho rod. príspevok nepresiahne sumu 5 800Eur, resp. od 1.1.2012 semu 6 100Eur
rodičia, alebo osamelý rodičia, ktorý si vzali do opatery dieťa, ktorého vek nepresiahol 3 roky
nárok nemajú slobodný, alebo rozvedený rodičia, ak naďalej zdieľajú spoločnú domácnosť a príjem jedného z nich presiahne sumu v bode 2
Nárok na tento príspevok je na deti, na ktoré bol priznaný nárok na základný rod. príspevok.

Výška príspevku:

Výška príspevku je 6,06 Eur denne.

Doba poberania príspevku

Príspevok sa priznáva max. po dobu 12 mesiacov odo dňa podania žiadosti o tento príspevok a max. po dobu poberania rodičovského príspevku.

Príspevok vypláca príslušná pobočka Sociálnej poisťovne.

Podklady potrebné na vybavenie rodičovského príspevku

žiadosť o rodičovský príspevok
rodný list dieťaťa v NJ
kópia OP žiadateľa o príspevok
potvrdenie o prihlásení k pobytu v Rakúsku-Meldezettel
SVA si môže ešte vyžiadať ďalšie potvrdenia ako napr. potvrdenie o priznaní rodinných prídavkov atď. Pred podaním žiadosti o rodičovský príspevok je lepšie sa informovať na SVA,aké podklady je ešte potrebné predložiť pre schválenie rodičovského príspevku.

sirinka
29. júl 2014

@zuzulkafazulka1409 tak sa potom obrat na prislusnu krankenkassu
https://www.help.gv.at/Portal.Node/hlpd/public/...

snubenci08
3. aug 2014

Ahoj, pomáhala som vybavovať tieto veci už viacerým, aj ja mám rodičák a rodinné z AT, ale v at aj žijem. Popravde je to tak, že úplne záleží len na tom, na koho na úradoch natrafíš. Ak na protivu, tak nevybavíš nič, alebo ťa nechá behať a vybavovať ako zdutú
zdutú kozu. Ak na príjemného človeka, tak vybavíš v pohode všetko. V podstate je tu v každom príspevku písaná pravda, ale je to fakt len o tom. Tak sa ti snáď zadarí. 🙂

janka0408
11. aug 2014

ahojte...stalo sa vam niekomu ze vam zamietli v AT vyplatenie rodicovskeho prispevku a ked som to zaniesla na urad na SK tak ma odbili s tym ze nemam narok ani tu...ze som urobila chybu ja ze som nedodrzala dobu 6 mesiacov spatne...no proste ze to tam nevychadza...co teraz?ako sa mam dostat k nejakemu vyplateniu aspon tu???????????

lauraa
11. aug 2014

@janka0408 nejako nerozumiem , akoze ti nevyplatia, napis nieco viac , pracujes ty a lebo manzel v at , mate priznane rodinne pridavky v at alebo len doplatok a pod....