Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

xlolax80
11. aug 2015

@marcah
@petra407
@katarinka576 tak som volala dnes na financak a ze doplatok vyplacaju iba raz rocne. A ked som im tvrdila, ze to najnovsie vela ludi pobera mesacne, tvrdili, ze pri differenzzahlung to neni mozne. To asi fakt zalezi, ze na koho clovek natrafi. Len teraz mam problem, ze krankenkassa chce odo mna papier o poberani familienbeihilfe za rok 2015 aby mi mohli zuctovat kbg a vyratat novy wochengeld a finanzamt mi to vystavi az ked mi daju differenzzahlung, co bude az buduci rok a to uz bude davno po mutterschutzi. Nemate niekto skusenost, ako to riesit???

petra407
11. aug 2015

@xlolax80 tak to sa vobec neteším na tieto tahanice dúfam že natrafím na tú správnu a ochotnú osobku lebo ja by som to velmi rada dostávala mesačne 😒

marcah
11. aug 2015

@xlolax80 ja na tvojom mieste si podam ziadost na krankenkassu - pre nich je podstatny datum na podani ziadosti - od tohto datumu ti musia vyplatit 6 mesiacov spatne ak mas narok - to ze budes cakat na dodanie vsetych papierov to uz je jedno - uz ten datum podania ziadosti nezmeni.

marcah
11. aug 2015

@petra407 ano, ak budes rodit na SK, ta si ofot tehotensku knizku. Po dovrseni prveho roku dietata to budu po tebe pozadovat aj s potvrdenim od pediatra o vsetkych vysetreniach pocas prveroho roku zivota dietata.
Inac samozrejme rodny list dietata (uz nie je potrebne prekladat), tvoj rodny list myslim ze nie je treba. A urcite pracovnu zmluvu.
Rakusky meldezettel urcite nepotrebujes kedze vlastne v rakusku nezijete, ale mozu po vas chciet potvrdenie o trvalom pobyte tvojom a ostatnych clenov rodiny - to by ti mali dat na vasom mestskom/obecnom urade

katarinka576
11. aug 2015

@petra407 žiadne e-formuláre si na slovensku potvrdiť nedávaj, pretože z rakúska ti pošlú tlačiva s ich pečiatkou a tieto chcú mať potvrdené. Takto budes musiet to iste riesit dvakrat. Co sa tyká prefotenej tehotenskej knižky, ja si pripravím potvrdenie o absolvovaní prehliadok v nemčine a gynekológ dá len pečiatku. To iste aj detská lekárka a mám takto ušetrených ca. 60 eur. Robím to bežne a ešte sa nestalo že by to neprijali.

petra407
11. aug 2015

@katarinka576 takže po porode si najprv zažiadam o prídavky na Slovensku a ked mi ich priznajú tak zajdem na finanzamt a vypýtam si tlačivá E411 a E401 s ich pečiatkou alebo aké tlačivá si tam mám pýtať? a s ich tlačivmi potom zajdem na Slovensko kde mi ich tiež musia potvrdiť?a potom naspať poslať spolu s potvrdeniami ktoré budem musieť k tomu doložiť....a ja budem potom musieť čakať na ich rozhodnutie či mi vlastne oni schvália doplatok na prídavky? a potom keď schvália snáď schvália tak ma niečo podobné čaká aj s rodičákom?Lebo viem že až keď schvália prídavky tak možem žiadať o rodičák v mojom prípade o doplatok.

katarinka576
12. aug 2015

Tam je toho strašne veľa a to dokladovanie je rôzne v závislosti od toho, kde pracuje manžel, koľké dieťa máte, atď.. V každom,prípade je ešte priskoro to riešiť ak cakate bábätko v decembri, dovtedy sa môže veľa vecí zmeniť. Stačí keď s tým začnete 2 mesiace pred termínom.

petra407
12. aug 2015

@katarinka576 A možem sa na teba potom obrátiť keď to začnem všetko riešiť? Bola by si mi potom ochotná poradiť?

katarinka576
12. aug 2015

Napíš mi potom maila, ja ti dám na seba telefón.

marcah
12. aug 2015

@katarinka576 a zaco sa plati tych 60 eur? Ja som si tehu knizku okopirovala doma zadarmo

katarinka576
13. aug 2015

Za preklad tehotenskej knižky a potvrdenia od detskej lekárky ti prekladateľka zoberie približne toľko.

tecko28
13. aug 2015

katarinka576 mohla by som aj ja poprosit o radu? Dakujem

balkica
13. aug 2015

@katarinka576 ja som nikdy neprekladala tehu knizku..na SVA mi povedali, ze oni uz tie knizky poznaju a tam im staci aby videli, ze kedy je datum porodu a peciatky ze si bola na kontrole..naposledy som ani prepustaciu spravu z porodnice neprekladala, iba rukou

katarinka576
13. aug 2015

@tecko28 na mail môžeš

katarinka576
13. aug 2015

@balkica tak to som sa zase niečo nové dozvedela. Ďakujem . Ja mám sva v Badene, tam sú prísni a presní

marcah
13. aug 2015

@katarinka576 ani ja som tehu knizku neprekladala, ani potvrdenia od pediatra. A najnovsie uz zevraj netreba prekladat ani rodny a sobasny list. U nas us tiez teda prisni ( ved boli u mna osobne doma na kontrolu 🙂 )....ale preklad tehu knizky nechceli....

1975renca
18. aug 2015

@vroni ako je to teda prosím Ta stou materskou v Rakusku ak to máš čerstvo naštudované? ja tam pracujem 4 roky,nemám tam ani trvalý ani prechodný pobyt lebo som cestovala...otehotnela som,od 22.týždna som freigestellt pre problémy a termím pôrodu sa blíži...na GKK mi povedali že materskú budem dostávat pri cisárskom ešte 12 týždnov po...potom len na SK rodičovský po vydokladovaní že som skončila poberat materskú v Rakusku...a až po 3.rokoch si budem môct nárokovat na vyplatenie materskej a rodičovského príspevku za ostatné obdobie po vydokladovaní,kolko som celkovo peňazí rodičovským príspevkom poberala...na materskú tým pádom nemám nárok na SK lebo pracujem v AT a tam až po uplynutí 3.rokov...rodinné dostávam na 1.dieta každý mesiac a vybavím to aj na 2.,len mi ide o poberanie materskej a rodičovského...dik za odpoved

vroni
18. aug 2015

@1975renca, tak ako hovoris. Matersku budes dostavat z At, po cisarskom 12 tyzdnov, potom rodicak z Sk. Doplatok musis ziadat hned, vyplatia ti ho cely az po troch rokoch, ale ziadost podavas na zaciatku, inak ti vyplatia len 6 mesiacov dozadu.

1975renca
18. aug 2015

aha a tlačivá dostanem kde prosím Ta?alebo sa dajú niekde stiahnut?ako sa volajú?dik

1975renca
18. aug 2015

@vroni dik..tlačivá dostanem na Finanzamte? ako sa volajú prosím Ta,alebo sa dajú niekde stiahnut? je extra tlačivo na doplatenie rodičovského a na materskú?

vroni
18. aug 2015

na Finazamte len pridavky, online alebo vyplnit tuto: http://formulare.bmf.gv.at/service/formulare/In...

vroni
18. aug 2015
1975renca
18. aug 2015

@vroni hej,tento prikladám pri rodinných prídavkoch,o materskú a rodičovský sa kde žiada? ako sa volajú tie formuláre?

1975renca
18. aug 2015

@vroni aha,už si mi to poslala...dakujem mnohokrát 🙂

1975renca
18. aug 2015

@vroni to potom odovzdávam kde prosím Ta? na GKK? to doplatenie materskej a rodičovského...

vroni
18. aug 2015

@1975renca, ano, tam. doplacat budu len rodicovske, matersku dostanes tiez od nich, normalne, v plnej vyske, tam nemaju co doplacat.

1975renca
18. aug 2015

@vroni dakujem Ti, konečne mám v tom jasno 🙂

kalinka25
25. aug 2015

Baby čo je pravda na tom že už nebudú vyplácať prídavky a príspevok Z rakúska pokiaľ tam všetci členovia rodíny nebudú mať trvalý pobyt??? Viete to niekto zistiť?? Ďakujem

vroni
25. aug 2015

@kalinka25, nie, to je len jeden z navrhov na riesenie situacie, ale nie je to este ani v stadiu rokovania, takze najblizsich par rokov nerealne.

kalinka25
25. aug 2015

Kolegovi môjho manžela zrušili prídavky a príspevok. A keď,tam volal tak mu toto oznámili ;/ len ani mne sa tomu nechce veriť, ja zatiaľ prídavky dostávam. Len som chcela vedieť či to niekto nevie zistiť, ja viem len anglicky :/