Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

katy1781
22. feb 2016

ale ja som na sezonnu pracu tak mozno aj preto to moze urobit

lauraa
22. feb 2016

@katy1781 opytaj SA na Arbeiterkammer zato nic nedas...wochengeld dostanes urciteaAJ na SK a je jedno KDE budes rodit, nezabudni po porode poslat ns kassu potvrdenieo narodeni dietata a o tom ako si rodila, pri cisarskom mas narok na 12 tyzdnov po porode...

1975renca
22. feb 2016

@katy1781 sezonna práca je od...do...znamená to že si na dobu určitú...inak je to ak ta zamestnáva opakovane a máš takú zmluvu že ked bude sezonna práca zamestná Ta znova,ak si po ukončení sezonnej práce ktorá končila v zmluve dátumom ukončenia práce bez dalšej budúcej zmluvy nastupila na materskú tak pochybujem že ti nárok vzniká...ale over si to najlepšie u kompetentných,na Krankenkasse ktorá wochengeld vypláca...ešte jedna otázka,ty si tam bola zdravotne poistená ked si pracovala len sezonne a platila si odvody?

myvettka
23. feb 2016

Počkat takže šéf semnou nemusí nic podepsat, když už budu mít po porode?

lauraa
23. feb 2016

@myvettka po porode musis zamestnavatelovi predsa ty oznamit ze budes cerpat matersku dovolenku do 2 rokov, podla zakona ti toto musi zamestnavatel umoznit. Pred uplynutim tejto doby alebo SA dohodnes zo zamestnavatelom ze nastupis po skonceni Kbg , teda po 30 mesiacoch, toto ale nemusi akceptovat je to len o dohode.mozete sa vsak dohodnut ak na vypovedi ked nebudes chciet po skonceni dovlenky nastupit naspat

katy1781
24. feb 2016

@1975renca ahoj no ja som tu bola v kuse poistena lebo aj ked skoncila sezonna tak som bola potom na ams prihlasena neviemm ale podporu so poberala tak si mmyslim ze aj narok na wochengeld by som mohla mat

katy1781
24. feb 2016

@lauraa dakujem pekne za info

katy1781
24. feb 2016

@katy1781 a inas z AK ma poslali na GKK ze tam si mam ziadat informacie

duusik
1. mar 2016

Ahojte vsetci....Mohol by mi niekto poradit prosim.....MOj manzel bol zamestnany v rakusku a za ten cas co bol zamestnancom v rakusku by sme chceli pobrat Familienbeihilfe a aj KBG....no moj manzel pracoval ako Leasing t.zn. ze firma ho prepoziciavala inym firmam a stale pracoval v inom meste. Teraz ked chceme poziadat o pridavky a prispevok mame poslat do kazdeho mesta formulare ??Alebo to je jedno kam ich posleme???Do jedneho z tych miest ci ??? Dakujem za vsetky rady...Pekny vecer 🙂

1975renca
1. mar 2016

@duusik ahoj,tam kde je centrala firmy to treba riesit

1975renca
1. mar 2016

@katy1781 pred cerpanim wochengeld treba min.pol roka pracovat,ved si to zisti priamo na krankenkasse

balkica
1. mar 2016

@duusik ale rychlo lebo Kbg vyplatia max.pol roka spatne od podania ziadosti

duusik
2. mar 2016

@balkica Takze teraz ked chcceme od maja minuleho roku(2015) do novembra ziadat, pretoze v tom case bol manzel zamestnany v rakusku, uz nam GBK nevyplati??? Lebo od maja je uz viac ako pol roka ...a este ten cas kym sa to vybavi..tak to bude este dlhsie ...takze teraz uz sa mi neoplati ziadat z rakuska ??? ci ??

balkica
2. mar 2016

Kbg Vam nedaju ale pridavky si urcite vybavte 🙂
@duusik

balkica
2. mar 2016

@duusik ale ak podate este teraz hned tak september, oktober a november by mali vyplatit aj KBG

duusik
2. mar 2016

@balkica Lenze moj manzel uz nieje zamestnancom v rakusku. Teraz uz je zivnotnik , ale minuleho roku od maja do novembra bol zamestnancom, tak sme chceli ziadat o pridavky a prispevok z rakuska...ale kedze vravis ze len spetne pol roka vyplacaju, takze uz nemozeme ziadat???

duusik
2. mar 2016

@balkica A este som sa chcela oyptat ...talze Familienbeihilfe vyplaca aj po dobe dlhsej ako pol roka ?

1975renca
2. mar 2016

@duusik mozes ale vratia ti uz len za oktober,november a familienbeihilfe mozes podat teraz za cely minuly rok,ty teda maj-november

balkica
2. mar 2016

@duusik KBG pol roka od podania ziadostii..cize dajte ziadost a pockajte na vyjadrenie ale minimalne 2 mesiace vyplatia a FBH vyplatia spatne za cely cas co tam pracoval

wanesaz
3. mar 2016

Prosim Vas dievcata co vsetko sa posiela po narodeni do rakuska..A ako to je s prehliadkami?Ja mam 4 spravene v rakusku a tu piatu na slovensku.Nebude s tym problem?

1975renca
3. mar 2016

@wanesaz kam,na krankenkassu alebo finanzamt?ta prehliadka problem nebude

wanesaz
3. mar 2016

@1975renca
Ja som zivnostnicka,ale neviem kam mam poslat tie veci ako rodny list dietata,prepustaciu spravu a ten vyplneny Antrag auch Kinderbetreuungsgels..ci jak sa to pise..a Tych mojich 5 prehliadok..a posiela sa este nieco?Dakujem velmi pekne sa ochotu.

1975renca
3. mar 2016

@wanesaz to sa posiela na krankenkassu,po porode posles Antrag,rodny list dieťaťa,spravu o porode a ostatne si oni vyziadaju,na to mas cas...o rodinne pridavky si poziadala?to je podmienka,toto treba v prvom rade vybavit na finanzamte zase a zaroven posli ten Antrag s tymi vecami lebo cim skor tym lepšie

1975renca
3. mar 2016

@wanesaz posiela sa toho dost,oni ti presne napisu co budu od teba ako zivnostnicky chciet potom

lauraa
4. mar 2016

@wanesaz Antrag na kbg posielas na Sva

wanesaz
4. mar 2016

@1975renca
Dakujem velmi pekne a o tie pridavky to jako mam poziadat na to je aky formular?Ale to tiez az po porode nie?Este raz dakujem

wanesaz
4. mar 2016

@lauraa
Dakujem velmi pekne

1975renca
4. mar 2016

@wanesaz ano,všetko co najskor po porode,na to je formular beih38,E401,E411 da sa to vytlacit všetko na nete a aj Antrag aufs Kinderbetreuungsgeld,po pôrode,skor sa to aj tak neda

wanesaz
4. mar 2016

@1975renca
Dakujem Vam velmi pekne..A ak sa smiem spytat tie papiere beih38,E401 a E411 sa posielaju najprv prazdne aby mi ich potvrdili ci ako to je..Ja ziadam vsetko iba z rakuskej strany zo slovenska nic..

1975renca
4. mar 2016

@wanesaz to si všetko vyplníte a odovzdáte na Finanzamte...to je na rodinné prídavky,to si zažiadajte hned ako sa bude dat a Antrag aufs KBG posielate na Krankenkassu s rodným listom,a správou o porode...oni Vám spätne odpíšu čo treba všetko doložit,inak s Krankenkassou som všetko povybavovala mailom a preskenovanými papiermi aby to mali čo najrýchlejšie,lebo po porode vyplácajú ešte wochengeld 8 týždnov alebo pri cisárskom reze 12 týždnov,preto to tam treba poslat tak rýchlo ako sa len dá...potom som posielala všetko aj poštou aby mali originály ale s nimi sa dobre komunikuje...ked im niečo bude chýbat napíšu Vám