Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

ziza55
9. okt 2016

@810 ano presne musis poziadat na sk, ale iba v pripade ze otec dietata pracuje na slovensku.., vtedy mas narok na dorovnanie, pokial nepracuje mas narok v plnej vyske v AT

katy213
9. okt 2016

@marcah Ahoj😉 Takže vysvetlím podrobnejšie- Robím v AT už desať rokov.Keď sa narodil prvý syn v 2012 tak som podala obe žiadosti ba FB aj KBG na dorovnanie,pretože žijeme v Ba a manžel tu aj robí.Na Finantamte mi najskôr priznali to dorovnanie ,chodilo mi to aj za rok 2013 kým som bola na rodičaku 20mesiacov a potom zrazu keď som nastupila do roboty mi prišlo z Finanzamtu že peniaze za cele obdobie karenz musim vratit,tak som ich vratila.Doteraz mam problémy na dorovnanie KBG za toto obdobie,pretože tam diguruje,že som nemala schvalené Familienbeihilfe....Teraz sa narodil druhy syn v septembri 2015,opäť som podala žiadosti,lebo som ešte nevedela,že počas Karenz na to nie je nárok,opäť začali nabiehať peniaze z Finanzamtu aj s pisomnym potvrdenim na nárok do 2017.No keď som tam volala ohľadne patrania vo veci prvého syna bolo mi povedané,čo som písala hore,takže teraz čakam opäť,že peniažky doteraz vyplatene budem musieť znovu vratiť.Zmluvu nam platnu samozrejme ďalej.Nechapem tomu,lebo niektoré kočky to v pohode dostavajú......

katy213
9. okt 2016

@ziza55 😉 pri prvom synovi mi vypočitali 3,31 na deň s tým,že konečný výpočet urobia medzi 3 a4tym rokom....to mi začali vyplacať v 2013tom mesačne okolo 90 eur-celkový doplatok z WGKK na prvého syna nejakých 1100 eur a potom už doteraz nič.To mi príde na dorovnanie malo.Na Sk som poberala rodičak 3 roky.Na materskej varianta 20+4.Syn ma už 4 a pol roka a neviem sa pohnúť s dorovnanim ďalej😐

katy213
9. okt 2016

@katy213 ta pani na Finanzamte tvrdila,že na to,aby som mala nárok na dorovnanie Familienbeihilfe,by som musela mať príjem z rakúska a teda karenzgeld sa k tomu nerata,nepredstavuje žiaden príjem v AT.

katy213
9. okt 2016

Ojeeej😃,teraz som odpovedala sama sebe,pritom som chcela marcah😉

marcah
9. okt 2016

@katy213 pani na finanzamt si mala ukazat potvrdenie od tvojho zamestnavatela ze si stale zamestnancom rakuskej firmy.... na zaklade toho ti ten doplatok musi vyplatit.
Inac ked to tak ratam tak pri prvom synovi ti z KBG ale nedlzia viac nez 1000 eur....
Ty si po prvom synovi zacala pracovat opat v AT a oni ti napisali ze mas vratit pridavky? Ved to je maximalne nelogicke... mas niekde este ten papier?

katy213
9. okt 2016

@marcah vďaka za odpoveď.Ten papier samozrejme mám....Ja som to vtedy žiaľ vôbec neriešila,lebo som tomu nerozumela a nechcela som mať z Finanzamtom ťahanice😐...Ale človek stále niekde počúva iné informácie,tak v tom mám teraz už naozaj chaos....No a ohľadne KBG?-potom akým systémom sa to vypočítava?Myslela som,že od sumy čo by som dostala v AT pri modeli 20+4 sa odrata suma z SK za 36 mesiacov?Alebo som naivne vedľa?😵😉

katy213
9. okt 2016

@marcah ....ešte to,že ona zahlásila,že keď zdokladujem príjem za ten rok 2013,tak môžem podať žiadosť znovu,takže ma obrala o ďalšie argumenty😒...

evelyn66
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fabovazuzana
10. okt 2016

Dobrý deň. Je to normálne že V at mi dali materskú 3.50 na den ved to neni normálne. Ved u nás je viac .to je chore

mizupizu
10. okt 2016

@fabovazuzana skontrolujte si či ste im dodali všetky potrebné papiere, ja som to mala tiež a keď som doplnila chýbajúce prehliadky tak automaticky plna výška. Treba s nimi komunikovať a najlepšie telefonicky pripadne osobne.

fabovazuzana
10. okt 2016

@mizupizu ved poobede tam chceme zavolat tak uvidim

fabovazuzana
10. okt 2016

@mizupizu A aj to doplatili?

ziza55
10. okt 2016

@fabovazuzana aj mne schvalili smiernych3,20 na den z rakuska pri variante20+4..., maly ma 17mes. pisala som im nech mi to predbezne prerataju a zvysia dennu taxu...bo po dobrati rodicau zo slovenska by mi mali rakusania doplatit este2500eur cca.., ale nechcem cakat do3rokov, potrebujem teraz prachy ked som na MD, tak som zvedava co odpisu...keby aspon 1000eur zatialô poslali

fabovazuzana
10. okt 2016

@ziza55 A aj ste posielali tehotensku knizku

fabovazuzana
10. okt 2016

@ziza55 A vy berete aj zo Slovenska?

mizupizu
10. okt 2016

@fabovazuzana áno vsetko

ziza55
10. okt 2016

@fabovazuzana jasne vsetky komplet prehliadky z MKP v 10mesiaci som posielala a nic nezvysili..., beriem zo slovenska tych203eur

fabovazuzana
10. okt 2016

@ziza55 A mne povedali že nemám narok

ziza55
10. okt 2016

@fabovazuzana a beriete aj zo slovenska? oni doplatit musia zo zakona pokial mate prac.zmluvu platnu...ale oni tie baby od prepazky su moc premudrele,

fabovazuzana
10. okt 2016

Nemám ja som V zdravotnej vedena ako matka starajuca sa o dieťa do 6 rokov

fabovazuzana
10. okt 2016

@ziza55 tak na Slovensku nebudú nic platit

ziza55
10. okt 2016

@fabovazuzana a otec dietata pracuje na sk? pokial ano musia platit, ak nepracuje vypytajte si na urade prace papier ze nemate narok poberat rodicak zo slovenska a rakusko vam musi vyplacat plnu sumu

fabovazuzana
10. okt 2016

@ziza55 vyplácajú 3.50 A manžel robí V at

marcah
10. okt 2016

@fabovazuzana jednoznacne by vam mali vyplacat plnu davku z AT. Pridavky Vam vyplaca kto? AT celu sumu?

marcah
10. okt 2016

@katy213 nie si vedla, tak sa to rata ako pises. Ale ked si zratas kolko si dostala z SK a AT doteraz tak ostava uz len necelých 1000 eur rozdiel ak sa nemylim....

ivka707
10. okt 2016

Dievcata,mozno budete vediet: muz pracuje v rakusku na zmluvu ja som doma s malym,nepracovala som,pridavky mame z at,poziadali sme o matersku,poslali sme papiere.variant 12+2.neviete aka je vyska?tu nedostavam nic,ani rodicak.dakujem za odpoved...iva

ziza55
10. okt 2016

@fabovazuzana tak nevh sa da slovensky urad prace potvrdenie ze nemate narok a rakusko vam bude vyplacat plnu sumu

fabovazuzana
10. okt 2016

@marcah V at nám vyplácajú rodinne

ziza55
10. okt 2016

@ivka707 okolo 1000eur mesacne