Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

sirinka
10. nov 2010

@aschenputtel ale ziadost o KBG si mozes dat aj tak, ostatne dokumenty dodas neskor...ide o to, ze od podania ziadosti ti spatne vyplatia iba pol roka...tak aby ste to stihli od skoncenia poberania materskej do 6 mesiacov podat...

aschenputtel
10. nov 2010

@sirinka áno, viem o tom, zatiaľ mám ešte niečo vyše mesiaca čas, tak to skúsim stihnúť aj s familienbeihilfe, ale keď uvidím, že sa to asi nepodarí, tak si podám iba žiadosť o KGB. A s tým trvalým pobytom je to problém, lebo nemôžeme mať aj na slovensku, aj tu a teda by sme prišli o občiansky, museli by sme si dať vystaviť pasy, museli by sme si dať auto prehlásiť do rakúska a odovzdať slovenskú ŠPZ, atď... proste kopec problémov navyše, tak sa mi to zdalo s tým vedľajším pobytom jednoduchšie...

lauraa
10. nov 2010

@aschenputtel ved KGB ti doplatia pol roka spätne, rodny list trva do 3 mesiacov aj ked kocky tu pisali ze ich uz robia do 2 mesiacov a do pasu ti ho zapisu na pockanie..... Chceli od vas aj financnu zabezpeku alebo preukazanie prijmu , velkost bytu v m2 a atd.....?ja som toto vsetko absolvovat nemusela kedze my sme zmiesana rodinka ale moja kamaratka aj manzelom su slovaci a tiez ich nahanali od jedneho k druhemu.....zaujimave ze pred dvoma rokmi mi priznali rodinne aj bez pasu a tento rok sa zmenil zakon a zrazu mal maly 5 mesiacov kym dostali prve rodinne a KGB....

lauraa
10. nov 2010

@aschenputtel poslem ti ip

miruska15
10. nov 2010

Dobry Den,
Prosim o radu,zacinam byt zufali s Rakuskych byrokratickych Nalad,ktore neskutcnym sposobom strpcuju zivot ludom ktory si poctivo plnia ich zakony robia oficialne odvadzaju dane a pod.Ja som zacal podnikat v dolnom Rakusku v roku 2008 ako zivnostnik ktory si pravidelne plati qvartalne SVA a Dane s Pojene s podnikanym .V ROKU 2010 som poziadal spetne o doplatok rodinnych Pridavkov zýa rok 2008-2009.Po odovzdanych vsetkych dokumentov co si oni na vymyslali som dostal asi ya pol roka odpoved ,ze nemam narok ,lebo v tom istom case som mal otvorenu zivnos t aj na Slovensku kde som si platil tiez do socialky a zdravotnej.Ale v roku 2009 .30.06 2009 som ukoncil platenie do zdravotnej a zivnost som ukoncil Na konci 2009. v roku 2009 v oktobri sa nam narodilo dieta na ktore som si tiez podal platenie materskej ktora mi tiez bola zamietnuta z dovodu ze ked sme nedostali rodinne pridavky nemame narok ani na matersku.pocul som ze exsistuje spolocnost ktora za urcite percenta vybavia za vas vsetky davky na ktore mate narok.viete poradit tak alebo tak vopred dakujem.

sirinka
19. nov 2010

baby co sa vyznate...je povinne v rakusku absolvovat vysetrenie na tehu cukrovku glukozovo-tolerancny test? ak ho odmietnem, mozu mi robit problemy?

lauraa
20. nov 2010

@sirinka test urcite povinny nie je , ja som na nom nebola, ale ak mas zvysene hladiny tak asi ti ho lekar preto odporuca.... ale ten mozes absolvovat aj doma..... staci ked donesies vysledky....

sirinka
21. nov 2010

@lauraa dakujem...zatial som mala vzdy vsetko ok a popravde sa mi neche ist absolvovat ho...

happy8051
22. nov 2010

baby potrebujem poradit... ak mate niektora rakusky bankovy ucet... kolko minimalne treba nan vlozit pri zakladani??

lauraa
22. nov 2010

@happy8051 ja uz si nepamätam kolko ale skor ako zalozis niekde konto si pozri ktora banka ma najlepsie vyhody pre teba(napr. vedenie konta, prevod penazi, atd...je tam dost velky financny rozdiel medzi bankami ale pozor niekedy maju vedenie konta za 10 € a platis za kazdy vyber z bankomatu alebo prevod penazi)a hlavne zakladaj konto niektorej znamej banke ako Bawag, Creditanstall,Bank Austria..... ziadne privatne banky a girokonto gratis.....

happy8051
22. nov 2010

@lauraa planujem zalozit ho v SparKasse co si o tom myslis? chcem len uplne najlacnejsi balik a kartu aby som mohla vyberat peniaze na SVK z bankomatu

sirinka
23. nov 2010

@lauraa ja mam p.s.k. bawag a som celkom spokojna...preco ju neodporucas?

lauraa
23. nov 2010

@sirinka nerozumiem.... ja som Happy napisala aby zakladala konto v nejakej znamej banke ako Bawag,CA,Bank Autsria atd..... ja nemam nic proti Bawag ,asi si nieco precitala nespravne..... 😉

sirinka
23. nov 2010

@lauraa jasneee...uz nevidim pre oci...ja som si fakt precitala , ze "nezakladaj" 😅

clauddy
24. nov 2010

Ahoj Michi83
Volam sa Claudia a mam taky isty problem ako ty som opatrovatelka v rakusku rok bude v january a som tehotna zachvilku idem rodit vo february a vybavujem si matersku ale este ani neviem ci mam narok bola by som rada keby si mi poslala na seba cislo dakujem...moje je 0904 427 338

maurizia
2. dec 2010

ahojte dievcata velmi pekne prosim o pomoc, mm pracuje v AT od augusta tohto roka, riadne plati dane a je tam poisteny, nase dieta sa narodilo v juni 2008, cize teraz bude mat 30 mesiacov, ja som stale na materskej a teda by sme spatne aspon za tych par mesiacov od augusta chceli dorovnanie materskej, dozvedela som sa, ze treba vsetky tieto doklady, a to uradne prelozene (co je fakt riadna sleha co do penazi)...otazka je, ci je pravda, ze naozaj treba prelozit do nemciny uradne vsetko, dalej nechapem, kde mam zohnat ten mutter kind pass, co je asi tehotenska knizka?? ked som rodila pred 2,5 rokmi a knizku mi v nemocnici pri porode zobrali..
tu su tie dokumenty
pre Kinderbetreuungsgeld
- rodny list dietata -
- sobasny list
- potvrdenie o sucasnom zamestnani vasej manzelky ak robi
- potvrdenie ze je v sucasnosti na materskej / alebo ze bola -
- potvrdenie o vyske jednorazoveho prispevku pri narodeni dietata
- potvrdenie o poberani rodicovskeho prispevku - zo socialky
- tehotensky preukaz vasej zeny a preukaz o tom ze vase dieta absolvuje/vovalo vsetky vysetrenia

vopred vdaka za postrehy

sirinka
2. dec 2010

@maurizia tehu knizku si musis vypytat na sekretariate porodnice, kde si rodila...original ti sice nedaju, ale ofotia a opeciatkuju...

aj moj antrag ma pokracovanie....mesiac po telefonate mi dosiel papier, kde ma ziadaju o dolozenie dokladov k povoleniu prekroceniu limitu na max. rocny zarobok pocas RD...ze bez toho nedokazu vypocitat narok na dorovnanie....
nechapem odkial zase na toto prisli, nikde nerobim ani som nic podobne neziadala, navyse ziadost je za rok 2009 a v liste spominaju rok 2007...

zuzkatehulka
6. dec 2010

Ahojte mamičky chcem sa spýtať hlavne tých čo už poberajú KBG ako to je s tým? Ja som pracovala ako patrovateľka a momentálne som na MD vo februári bude mať môj malý rok dnes som volala na finanzamt tento rok musí byť celý uzavretý a potom mi vyplatia prídavky lebo minulý rok som pracovala ale ako je to s KBG dostanem za celý rok alebo len pol roka dozadu nerozumiem tomu ďakujem.

lauraa
6. dec 2010

@zuzkatehulka na finanzamte ziadas doplatenie rodinny pridavkov.....doplatenie KBG musis ziadat na SVA...to su dve rozdielne veci....

zuzkatehulka
7. dec 2010

Ano to viem ale neviem koľko dostanem tie KBG a či za celý rok alebo len za polrok dozadu ako to tu píšete ja mám schválené prídavky a čakám na vyrozumenie a to mi môžu dať len ak ubehne rok od narodenia dieťaťa a potom toto vyrozumenie teda priznanie posielam na SVA toto všetko viem mne sa jedná len o sumu KBG.

sirinka
8. dec 2010

@zuzkatehulka mne boli ochotny vyplatit iba pol roka dozadu od podania ziadosti, takze som celkovo stratila az 8 mesiacov...
tak by som ti odporucila podat si ziadost o KBG hned a ostatne dokumenty dodas neskor...

sirinka
9. dec 2010

tak dnes som zase osobne navstivila pobocku na andreasgasse a ziadost vybavena za 1 a pol minuty....po 11 mesiacoch... 😅

zuzanca14
14. dec 2010

@happy8051 ahoj ja som nemala pečiatky z rakuska,len zo Slovenska a poberam 2mesiace pre a po poroe peniaze ale tie roine priavky ževraj musis mať čestne prehlasenie,že naalej pracuješ v tej roine.

zuzanca14
14. dec 2010

@natasa1 ahoj aj si vybavila matersku z rakuska .

zuzanca14
14. dec 2010

@maurizia ahoj ja tiež som opatrovala v AT a ževraj musim mat čestne prehlasenie o roiny,že tam naalej pracujem.

andy83
18. dec 2010

@clauddy Ahoj!zaujimlo by ma ci si sa uz informovala na SVA ci mas teda narok na matersku a ake dokumenty k tomu potrebujes?mam doktora tu na SVK a tu davaju doklady na matersku iba pre slovensku socialku.ja poberam predcasnu matersku z AT a neviem ci teraz budem musiet zase dokladovat od doktora ze nastupujem na matersku alebo si to vyrataju oni na zaklade predpokladaneho terminu porodu.ja mam termin porodu tiez vo februari.

lauraa
19. dec 2010

@andy83 ano je nato formular ziadost o wochengeld, podava sa pred nastupom na matersku teda tych 8 tyzdnov pred predpokladanym terminom....potrebujes tam potvrdenie od doktora o nastupe na matersku, staci ked ti tvoj sk lekar potvrdi tento formular, ze k tomu dnu nastupujes na matersku.po porode musis poslat oznamenie o narodeni dietata, niektore krankenkassy akceptuju aj kopiu materskej knizky ....

lulu29100
19. dec 2010

ahojte prosim vas neviete mi neaka poradit manzel pracuje v rakusku poziadali sme o pridavky od augusta na dva deti takze teraz dosiel papier ale nieje tam kolko ani nic len ze v january vyplatia ale toto nieje dovod ktory pisem ja som na slovensku na rodicovskej dovolenke a uz pol roka mam pozastavene sem vsetko ale teraz pojdu na vybavenie o rodicovsky poziadat ale co sme sa dozvedeli ze nemam narok koli tomu zeta m nebyvame aspon tri mesiace a ani narok nebudeme mat na spetne vyplatenie unas naslovenku som z toho velmi zufala poradte mi prosim vas

vroni
19. dec 2010

lulu, na papieri nikdy nebyva, aka je to suma, lebo da je fixne dana (na najmensie deti je okolo 150/mesiac/dieta, vekom sa zvysuje o par euro)
Neviem, odkial "ste sa dozvedeli", ale dozvedeli ste sa zle. Pokial je manzel zamestnany a nie sukromny podnikatel, tak mas po troch mesiaco (jeho) prace narok na rodicovske davky nech byvas kdekolvek vramci EU. Narok na spatne vyplatenie mate vzdy 6 mesiacov dozadu odo dna podania ziadosti,

lulu29100
19. dec 2010

@vroni terazv january bude pol roka co mam tu pozastavene a ter az nev iem co dalej po svia tkach chce istmanzel poziadat o ten rodicovsky pr ispevok takze dufam zemiho sc hvalia dcera mala v oktobry 6rokou a syn teraz 2roky takze kludne mo zem spat ked mi pisete ze mam narok tak budeme cak at zase nadalej manzel je zamestnany normalne pl ati aj odvody normalne