Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

lulu29100
19. dec 2010

@lulu29100 a este ake pa piere nam b ude tre balo nate n rod icovsky stac i ten o sc hvaleni pridavkou alebo zasevsetko poprekladat

sirinka
19. dec 2010

@lulu29100
@vroni ja ziadam o dorovnavaciu davku avzdy mi pride rozpisane na kazdy mesiac, kolko to je a kolko je to dokopy...
z wgkk pride iba suma na den a obdobie, odkedy dokedy....
do krankenkassy treba zase vsetky papiere dolozit, ale stacia kopie originalov...tie si odo mna nikdy nepytali....

vroni
20. dec 2010

siri, ano, ale to len preto, lebo dorovnavacia davka je individualna, tam musia presne uviest, kolko ti doplatia. Inak su rodinne pridavky fixna suma, takze ak ti priznaju rodinne (a nie dorovnavaciu davku), tak je to vzdy suma xy, ktoru nevypisuju.

lulu29100
20. dec 2010

ale ja tam nemam neaku krankenkasu-ci-co-ja-som-na-rodicovskej-sem-poistena-do-6roku-dietata-a-neziadam-o-dorovnavaciu-davku-lebo-som-sa-bola-tu-pitat-na-urade-tak-mi-vravela-ze-len-v-tom-pripade-dostaneme-dorovnavaciu-pokial-by-som-mala-robotu-na-zmluvu-ale-ja-mam-nieco-na-dohodu-lebo-sa-bojim-ze-ked-ziadame-o-ten-prispevok-zeby-si-rakuske-urady-nezistovali-atd.len-teraz-nevieme-ake-doklady-zase-bude-trebalo-na-ten-rodicovsky-a-zeci-na-neho-vobec-budem-mat-narok

andy83
20. dec 2010

@lauraa Asi aj ty uz tento mesiac nastupis na matersku.ale aj tak nechapem ako myslis ze potvrdit od sk doktora tu ziadost o wochengeld.nie je nejake tlacivo ktore by sa malo dat vyplnit tak ako je to aj na sk?

andy83
20. dec 2010

@vroni Ahoj Vroni!!pamatas sa este na mna?my sme spolu uz vela pretelefonovali.nakoniec som si vybavila ten vedlajsi pobyt.teraz som doma a mam predcasnu matersku vybavenu.len teraz neviem ci by som mala dat este nejake tlacivo od doktora ze nastupujem na normalnu matersku 8 tyzdnov pred porodom.ale myslim ze by sa mi aj ozvali z SVA keby nieco potrebovali alebo im nieco chybalo.

lauraa
21. dec 2010

@andy83 ano je to tlacivo , staihni si ho z netu , vypises, lekar ti to potvrdi a zanesies na prislusnu krankenkassu....

andy83
21. dec 2010

@lauraa dakujem!ale som si nemyslela ze je to take jednoduche.teraz mi bezi este predcasna materska a budem cakat ci sa mi ozvu z SVA ze by potrebovali dalsie potvrdenie materskej.

lauraa
22. dec 2010

@andy83urcite si dostala od SVA vymer kolko penazi budes dostavat a ako dlho, takze staci ked sa pozries do kedy ti vyplacaju peniazky, ak tam mas datum len do nastupu na wochengeld urcite si podaj novu ziadost lebo ti nevyplatia peniazky a bude sa to zbytocne dlho natahovat kym to zase vybavis.... mne tak nevyplatili wochengeld po porode lebo som im neposlala oznamenie o narodeni dietata, takze v AT cakaju kym prides ty a nie ti poslu papier aby si.....

vroni
22. dec 2010

@andy83, ahoj, som rada, ze sa ti dari. @lauraa ma predbehla s odpovedou 😎 a este ma aj pravdu, ani nemam co doplnit 😀

andy83
22. dec 2010

@lauraa @vroni Z SVA mi neposlali ziadne vyjadrenie kolko budem dostavat.a ani do kedy.iba mi ta pani povedala ze si mam podat ziadost aby mi vyplatili wochengeld k tomu dnu ako podavam ziadost.takze napriklad za mesiac dozadu si mozem podat ziadost.a to mam robit pravidelne.pokial ja si nepodam ziadost tak oni mi sami neposlu peniazky.viem ze babam to chodilo pravidelne mesacne ale zevraj tento rok je to takto.ale asi sa to vztahuje iba na zivnostinkov.prvy krat mi peniazky prisli na ucet po tom ako som si podala ziadost.inak mi od nich ziaden doklad neprisiel ze by mi chceli posielat peniaze pravidelne na ucet a do kedy.

sirinka
22. dec 2010

@lauraa mna z wgkk vyzvali aby som dolozila rodny list....ak uz raz eviduju ziadost, tak zvyknu vyzvat aj o potrebne dokumenty....len treba tu ziadost podat....

rencsike
22. dec 2010

andy!ja som tiež na predčasnej materskej,rodit budem o mesiac.od jula som doma,mne SVA poslala žiadost na matersku 6x, vždy inak vyplnenu,bud dátum pôrodu nesedel,alebo prechodné a trvalé bydlisko,atd.napokon mi minule oznámili (pokial mi doteraz žiadne peniaze neposlali), že musím znovu požiadat aby mi peniaze poslali na slovenský učet.,hoci mi tvrdili že netreba Rakusky.už z nich mám dost ,ale nevzdávam to!po pôrode musím znovu požiadat o Wochengeld,spolu s rodným listom a potvrdením o pôrode.kedy peniaze uvidím,šajnu nemám.asi potom príde nová makačka ohladom FBH a KBG.však uvidíme...

lily1983
10. jan 2011

Ahojte maminky..už som sem písala a pýtala sa ohladom rodičovského príspevku..ale ak by sa náhodou našla mamička, ktorej manžel pracuje v rakusku na živnosť, a ona je na slovensku s dieťatkom, budem veľmi vďačná, ak sa ozve, veľmi by som potrebovala poradiť ohľadom vybabovania vo viedni..dakujem velmi pekne..pekný deň

halalina
15. jan 2011

Ahojte, viete mi prosim Vas niekto poradit na co mam kde narok ked pracujem na SK a trvaly pobyt budem vybavovat v AT ale az po narodeni babatka. Mala by som dostat prispevok pri narodeni dietata na SK a matersku asi tiez kedze v AT nie som poistena. Ale trvalym pobytom by mi mal vznikat narok na rodicovsky prispevok. Neviete ci je to tak a kedy ho treba ziadat a od kedy sa da poberat? Diky velmi za rady..

lauraa
16. jan 2011

@halalina trvalym pobytom,, by si mohla,, ziskat narok na rodinne pridavky....

vroni
16. jan 2011

@halalina, trvalym pobytom ti rozhodne narok na rodicovsky prispevok nevznikne!!!!!!!!!!!!!

halalina
16. jan 2011

Ahoj Vroni. Podla toho co som citala by mal stacit trvaly pobyt, lebo jednou z podmienok poberania rodicovskeho prispevku na SK je trvaly pobyt, ktory uz budem mat v AT takze tym padom nan nemam narok na SK.

Toto som nasla:
RODIČOVSKÝ PRÍSPEVOK

(Kinderbetreuungsgeld, KBG)

Rodičovský príspevok sa poskytuje nezávisle od predchádzajúcej zárobkovej činnosti alebo povinného poistenia.
Rodičovský príspevok je peňažná dávka, na ktorú majú rodičia nárok maximálne do 3. roka života ich najmladšieho dieťaťa ak rodič, ktorý podal žiadosť o rodičovský príspevok a dieťa patria do niektorej z uvedených skupín ľudí:

3. občania Európskej únie, ktorí majú povolenie na pobyt (Anmeldebescheinigung), resp. potvrdenie o prihlásení na pobyt (Meldenachweis) vystavené pred 01.01.2006

a zároveň

1. má aspoň jeden rodič nárok na rodinné prídavky v Rakúskej republike
2. dieťa žije v jednej domácnosti s poberateľom
3. centrum životných záujmov rodiča a dieťaťa je na území Rakúska

vroni
16. jan 2011

Neviem, kde si to citala, ale rodicovsky prispevok je normalna socialna davka a na tu mas narok v pripade, ze socialne poistena. Je nezavisly od predoslej zarobkovej cinnosti - v pripade, ze si pred tym bola bola v Rakusku socialne poistena (ako studentka, nezamestnana, manzelka atd. Cize si nemusela zarabat, ale mas socialne poistenie) To v tvojom pripade nie je tudiz narok nemas. Na slovensky prispevok narok mas, pretoze pobyt kdekolvek na uzemi EU je rovnocenny s trvalym pobytom na SK. Bud si ista, ze keby takyto narok existoval, uz je v Rakusku prihlasena polovica tehotnych z celej republiky 😀

lauraa
16. jan 2011

@halalina a co z tohto splnas ty?

halalina
17. jan 2011

@vroni: Nasla som to na stranke uradu prace, soc. veci a rodiny.. no uvidime, pojdeme sa tam osobne spytat a dam vediet ako sme dopadli. Tiez tomu uz prestavam verit, ale bolo by to super 😀
@laura: splnam ze som obcan EU, bude byvat v AT s trvalym pobytom a budem tam vychovavat dieta. Otazka je ako sa mysli to nezavisly od predoslej zarobkovej cinnosti ako pise vroni...

lauraa
17. jan 2011

@halalina ano tym ti ale mozno priznaju rodinne pridavky, ale pokial viem aj nato potrebujes alebo tr. pobyt pred r. 2006 alebo anmeldebesch....(to nie je meldezetel je to uplne nieco ine) a na matersku potrebujes pracovat alebo tvoj manzel v AT,pokial vsak nevznika narok na tuto davky v inom state EU, teda u teba kedze si pracovala pred materskou viac ako 270 dni v roku na sk vznika tento narok aj ked mas trv. bydlisko v AT na sk, lebo tam si platca poistenia....vsak daj vediet ako si dopadla.....mozno sa od aprila nejake zakony tym ze bude otvoreny prac. trh zmenia...kto vie, ale dnes by si urcite matersku v AT nedostala....

moniqa1979
18. jan 2011

Ahojte, vie mi niekto poradiť či mám nárok na materskú z Rakúska? Pracujem vonku ako opatrovateľka už vyše roka na rakúsku živnosť. Prípadne, čo musím vybaviť. Ďakujem vopred. 🙂

miruska15
18. jan 2011

dievčata prosim vas nemate v slovenčine žiadosti na Rodičovsky prispevok a rodinne pre AT (Antrag auf Gewährung).Dakujem

miruska15
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
olinecka123
21. jan 2011

@blanika Ahoj mohla by si mi poradit ako spravne postupovat pri vybavovani Wochenedsgeld a potom pri A FBH,ja som sa rozhodla ze budem rodit na SR nebude s tym potom problem.za odpoved velmi pekne dakujem

miruska15
22. jan 2011

prečo mi bol zmazany prispevok? ☹

roth
22. jan 2011

Ahojte baby, volám sa Jana a chcem vás poprosit o radu. Pracujem v Rakusku na živnost ako opatrovatelka a v prípade, že otehotniem, budem musiet hned nastúpit na PN - ako rizikové tehotenstvo. Nemocenská z Rakuska je vraj nejakých 330 eur, ale ja si nesmiem zrušit ani pozastavit živnost. Takže chápem to správne ???? Z 330 eur , ktoré dostanem ako Pn - ku si budem musiet ešte mesačne platit 150 eur odvody do Rakuska ???? Prosím poradte mi, ak ste náhodou boli na PN počas tehotenstva.

elizabet123
23. jan 2011

Kto mi vie poradit ako psotupovat pri doplateni rodičovského príspevku y RAkúska ?Mannžel tam Pracuje ..ja som momentálne na materskej.čo k tomu treba ?ako sa to vypláca. Dakujem :D

lulu29100
30. jan 2011

ahojte chcela by som sa znovu poradit ohladom pridavkou a rodicovskeho prispevku z rakuska,mali sme podane na pridavky z rakuska lebo manzel tam pracuje a ma tam prechodny pobyt a ja som na slovensku s 2detmi a pozastavene mame davky uz pol roka, takze nam schvalili na kazde dva mesiace budu vyplacat ale este nam ich nespustili nevieme ani preco a tu som sa dozvedela od znamich ze koli tomu ze nemaju doklad o podani danoveho priznania,neviem aky to ma vyznam ale skusime podat cim skor a uvydime a este na rodicovsky prispevok vraj potrebujeme ten papier o schvaleni,rodne listy,sobasny list a vraj aj neake potvrdenie od lekarky ze chodim na vysetrenia s dietatom a este neake zaujmy deti ci co neviem odkial to mame vziat a este nas musi pripoistit pri svojej poistovne ale vrajze nemame tam trvaly pobyt tak bude problem,neviete mi prosim vas neaka poradit ako si mame pomoct aby sme neprisli o rodicovsky a pridavky dakujeme