Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

vero1602
17. aug 2011

@rencsike ale ked poziadam hned po narodeni, tak KBG mi asi neschvalia, kedze nebudem mat uznane ani rodinne davky. Tak potom si o obe budem musiet ziadat asi este raz,na konci roka, ako o doplatenie davok...ci nie tak??

lauraa
17. aug 2011

@vero1602 samozrejme ze nemas narok na rodinne a KBG len na doplatok...ktory dostanes raz rocne spätne ak sa nic nezmeni....

rencsike
17. aug 2011

@vero1602 dúfajme, že sa nič nezmení!!!žiadosť na KBG treba poslať do 6. mesiaca, takže na FB ešta skorej(podľa mňa), potom ti aj tak pošlú ešte list, v ktorom budú žiadať ešte kopu vecí.hlavne, aby tam žiadosť mali.neviem presne čo by sa dialo po pol roku, ale ked si dobre pamätám, tak asi by ti odmietli KBG.

alex2107
20. aug 2011

viete mi niektora povedat,kolko je to približne penazí,ten Differenzzahlung?

happy8051
22. aug 2011

kocky dnes mi doslo vyrozumenie z Finanzamtu ze nam schvalili Familien Beihilfe. kolko je to vlastne penazi? posielaju mi to na rakusky ucet, do kolkych dni to tam asi bude?

vero1602
22. aug 2011

@happy8051 no pokial ja viem, tak do 3rokov by to malo byt 105,40 mesacne + danovy bonus 58,40, ktory je k tomu priratany automaticky. Ale to len co som sa docitala, ci je to naozaj tolko, tak to netusim... To by potom ale znamenalo, ze ked ti schvalili Familien Beihilfe, tak ze by si mala mat narok aj na KBG vyplacane v mesacnych davkach?? Alebo som to zle pochopila a ty si si ziadala uz o differenzzahlung?? Ty poberas uz nieco aj na SK??

happy8051
22. aug 2011

@vero1602 ahoj. nie nepoberam na SK nic. ziadost o KBG som poslala ked mala mala 5 mesicov.,... odpoved ziadna doteraz len dnes mi prisiel list ze mam narok na FBH a ze mi to posielaju na ucet rakusky.
takze ja dufam a verim ze KBG dostaneme... len netusim kedy..o doplatok som neziadala kedze nic nepoberam tu....

vero1602
22. aug 2011

@happy8051 a v rakusku mas trvaly alebo prechodny pobyt? Ale ja si myslim, ze pokial ti schvalili FBH, tak by ti mali schvalit aj KBG... drzim palce 🙂

dydax
23. aug 2011

moj maly ma uz pomaly 11mesiacov a ziadne peniazky z rakuska....tie urady su hrozne.moj manzel pracuje v rakusku ja som na SR nepracovala a nemam narok na nic takze rodicovsky prispevok z rakuska mne a manzel pobera pridavky.len k doktorovi chodim s malym tu takze odomna stale ziadaju nejake vysetrenia ktore sa u nas robia pri narodeni dietata ale mne to tam neakceptovali...... 😖 takze k ocnemu v 10mes. ORL v 9 mesiacov a vsetky vysetrenia hradim sama..........dufam po vysetreniach mi uz nejake tie peniaze poslu lebo sa zblazdnim.....

lauraa
23. aug 2011

@dydax ale v rakusku sa chodi s detmi k ocnemu v 2 rokoch a a ORL som nebola dodnes(a to uz ma mala 5 ) a nikto to odo mna ani nechcel.... vysetrenia nemusis platit pokial nejdes k sukromnemu lekarovi, staci ked ta manzel aj s malym pripoisti k sebe a s kartickou ta osetria ci uz na sk alebo v at....

gzzzl
24. aug 2011

Ahojte,
mam otazku ohladom poistenia v rakusku.

Mam pracovne povolenie a s dcerkou sme poistene u WGKK

Na vybavenie materskej sme museli vybavit RODINNE PRIDAVKY a ANMELDEBESCHEINIGUNG
- na to aby sme ich dostali, musela byt dcerka v mojom pase zapisana - alebo mat svoj pas
- aby bola v pase, museli sme cakat na original SK RODNY LIST - trvalo to 3 mesiace!

Moja OTAZKA ZNIE: ak som si medzitym platila privatne poistovnu - 235 Eur, co niej je mala polozka...(lebo po uplynuti Wochengeld nie ste automaticky poistene, len ked si tu matersku vybavite) - MOZEM SI TIE PENIAZE NEJAKYM SPOSOBOM VYMAHAT SPÄT??????

Nakolko na vine su urady, ze to tak dlho trva!

KTO S TYM MA SKUSENOSTI; PROSIM HLASTE SA...

Diky maminy

happy8051
29. aug 2011

kocky ktore cakate na KGB a FBH nevzdavajte sa... mne prisla v piatok na rakusky ucet cela suma, teraz som nahodne klikla e-banku a je to tam huraaaa 🙂)) drzim palce vsetkym

adrika78
29. aug 2011

@happy8051 ahoj chcela by som vediet ci si roila na zivnost ? ja mam rodit koncom novembra, a rodina ma chce odhlasit z prechodneho bydliska v rakusku v oktobr, a chcela som si zrusit aj to zdravotne pripoistenie,ja uz platim zvysene odvody, a vychadza to stvrtrocne na cca650€ co je dost, neviem ako mam teraz postupovat ked mi zrusia precodny pobyt v rakusku co vôbec nieco dostanem, lebo ak nezrusim zivnost tak z SK nedostanem nic, a este som chcela vediet ako je to s odvodmy, platia sa stale dalej alebo ako to je , uz som z toho jelen, dakujem

happy8051
29. aug 2011

@adrika78 ahoj. no je to strasne narocny proces. neviem ako to mas s gynekologom, ja som mala lekara v Hainburgu a posielala som na SVA kopiu tehotenskej knizky. bola som na amniocenteze, posielala som im na spatne preplatenie fakturu. tiez som bola cca 2 mesiace na rizikovom PN, aj to preplatili, hoci to trvalo vecnost.
prechodny pobyt som si zrusila ked som prestala robit. pripoistenie si urcite nerus, navysuje to potom prijem. zivnost nesmies zrusit ani pozastavit, treba ju platit dalej, inak ti narok zanika. cca 10 tyzdnov pred TP treba poslat ziadost na wochengeld na SVA. to je prva davka to budes poberat 16 tyzdnov. vyplacaju na sk konto. potom pred ukoncenim wochengeld budes posielat ziadost na Kinderpetreuungsgeld a Familienbeihilfe. na vyplatenie ale potrebujes mat zalozene rakuske konto. ak potrebujes cokolvek vediet, napis

happy8051
29. aug 2011

@lauraa ja som pred dvoma dnami dostala cele KBG aj FBH nie doplatok... na svk som nepoberala ani cent...

nicolkarin
30. aug 2011

ahojte maminy,
manzel pracuje v AT, ja v SK pracujem aj zijem. poberala som na svoju dcerku KBG, teda mi doplacali dopocet voci slovenskemu rodicovskemu prispevku. problem je v tom, ze teraz po mne rakuska strana ziada nejaky rozdiel spat. po vymene korespondencie s rakuskou poistovnou vyslo, ze mi scitali slovensky matersky prispevok a slovensky rodicovsky prispevod do jednaj sumy a KBG co mi vyplatili a vysiel im rozdiel, ktory udajne vyplatili navyse.
moja otazka znie: zratava sa materska s rodicovskym vyplatena v SK dohromady a do tejto sumy sa doplaca KBG? alebo sa materska a KBG dohromady nescitavaju?
Dakujem za odpoved

sirinka
30. aug 2011

@nicolkarin ahoj nicol, oni tam maju uz ciste kocurkovo...
jedine, ze by ti doplacali aj za mesiace, v ktorych si ty oficialne nepoberala rodicovsky, ale matersku zo slovenska...tak za tie by mohli ziadat peniazky spat...poziadaj ich o presny rozpis, za ktore mesiace od teba pozaduju vratenie penazi a na zaklade coho...

ja som tam bola vcera kvoli materskej na janulku....takze nove pravidla....pokial sa nastupuje na matersku priamo z rodicovskej a matka ma narok v tom case iba na dorovnavaciu davku z rakuska, nevznika jej narok na vyplacanie wochengeld...
minuly rok mi za rovnakych podmienok vyplatili matersku na magdalenku...ale medzitym a im tam nakopilo udajne vela takychto a podobnych pripadov a zacali to riesit ich pravnici....takze to stopli...som aj ja zvedava, ci este po mne nebudu chciet vratenie aj tej materskej.... 😠 pritom ja som si ani o wochengeld pri magdulke neziadala, oni sami ma presvedceli, ze na to narok mam....proste totalny bordel v rakuskej republike

adrika78
31. aug 2011

@happy8051 ahoj , dakujem ti za radu, no ja neplanujem zrusit zivnost, ani prerusit, a aj pripoistenie mam , aj to si necham, len ten prechodny pobyt mi zrusia v rodine kde som teraz, a ten ucet v rakusku , tak ten nemam , lebo fFamilienbaihilfe na starsiu dceru mi chodi na slovensky ucet, len teraz s tym robia caviky, od maja to pozastavili a ziadali aj zo slovenskej socialky vyjadrenie, tak cakam co vymyslia, no tak dufam, ze dostanem aj ja tie davky , lebo na slovensku nemam narok asi na nic. Ty si dostala nieco zo slovenska, to pôrodne alebo ine , ci nic?zatial velmi pekne dakujem

adrika78
31. aug 2011

@happy8051 a este by som chcel avediet ktory variant si treba zvolit na to Kinderbetreuungsgeld? ja som rozmyslala na 20+4 , alebo menej ci viac , dik

happy8051
31. aug 2011

@adrika78 ahoj, mne bolo povedane tak, ze na KBG treba rakusky ucet. prisli mi tam aj pridavky, wochengeld mi chodil normalne na slovensky. doma som okrem porodneho nedostala nic, akurat dnes som zasla na UPSVaR, odniesla som im vyjadrenie, ze uz poberam rakuske davky.
dostala som len porodne na SVK, inak nic.
co sa tyka variantu na KBG zavisi od toho co vyhovuje tebe. ja som si dala 12+3 ale len z toho dovodu, ze chcem uz robit, otvaram dalsiu rakusku zivnost, budem robit z domu.
robis opatrovatelku?

adrika78
1. sep 2011

@happy8051 ahoj , no tak uvidim co povedia mne, dufam , ze to vybvim aj ja . Ja som zase bola na urade a mne povadali ze porodne nedostanem lebo nie som poistena na slovensku, tak uvidim ked im tam odnesiem ziadost po narodeni dietatka, ake vyjadrenie od nich dostanem.
Chcela by som si zvolit ten variant 20+4 tak uvidim ako to pojde, ano som opatrovatelka, este stale chodim do rakuska , este raz pojdem a od 6.oktobra uz budem doma , lebo termin porodu mam 29. novembra , ale najhorsia je pre man cesta.

rencsike
2. sep 2011

@adrika78 pripájam sa k HAPPY, mne tiež vyplatili pôrodné, a bez problému. ked máš trvalý pobyt a SK občan, tak máš na to nárok.

phillippa
6. sep 2011

baby ako je to z povinnym zdravotnym poistenim dietata ? ked si ho ja platim v rakusku je automaticky poistene dieta so mnou alebo sa tam pise nejaka ziadost a zvysuju sa odvody? alebo ho mam prihlasit do slovenskej zdravotnej poistovne lebo v rakusku na to nemama narok ? prosim pomozte kto mate skusenost dakujem

lauraa
6. sep 2011

@phillippa dieta mozes pripojistit k sebe v at ,vyplna sa formular,ale v podstate by som to zbytocne nekomplikovala, pokial zije tvoje dieta trvalo na sk....za deti plati poistenie na sk stat....staci ked ho nahlasis zdr. poistovni....

phillippa
6. sep 2011

@lauraa dakujem 🙂 asi to aj tak urobim a nebudem to zbytocne komplikovat kto vie co by este na SVA vymysleli ze im k tomu treba 🙂 uz vybavit wochengeld bol hotovy masaker :(

lauraa
6. sep 2011

@phillippa na sva by to problem nebol ale ako by si chodila k lekarovi na sk, ta karticka je totiz platna len v at , znamena ze znova behanie po uradoch kvoli formularom pre sk ze ste zdravotne poiteny v zahr. a mozno casom zrusis zivnost a co potom... znova behanie a vybavovanie...

happy8051
6. sep 2011

baby, vcera mi prieil list z finanzamtu, ze mam dolozit danove priznanie. a ked som ho nepodavala ako ho spatne ziskam???? skoro ma trafil slak 🙂

lauraa
7. sep 2011

@happy8051 a ty nerobis kazdy rok danove? mas nejakeho danove uctovnika v at? normalne mozes podat spätne az 5 rokov dozadu len neviem ci aj zivnostnici ale zamestnanci urcite....skus sa informovat na finanzamte...

vero1602
8. sep 2011

@lauraa ja si v AT tiež nepodávam daňové priznanie, pretože pokiaľ mi ako živnostníčke nepresiahne ročný príjem 11 000,-EUR, tak zo zákona mi vychádza, že nemusím. Daňové si ale musím podávať na SK...

rony253
15. sep 2011

Ahojte dievcata, mam aj ja zopar otazociek, len neviem ci mi niekto bude vediet odpovedat, zajtra zavolam na to Hotline Nummer. Ja zijem 9 rokov v rakusku, bola som aj zamestnanec aj zamestnavatel, ked som podnikala nie ako opatrovatelka ale som mala gastronomicke zariadenia, som otehotnela a tu v rakusku v Steiermarku aj porodila. Som vydata az do dnes. a to uz 6 rokov a mala ma 3. TU som poberala aj KBG a do dnes poberam Familienbeihilfe. Zijem rok a pol vo Viedni, po materskej som sla na urad prace, lebo som moje podnikanie pocas materskej zrusila. Nasla som si robotu, teraz robim v bipe a mala chodim do skolky tu vo viendni. Idem sa ale v polovici oktobra teraz rozvadzat a tu sa zacina moj problem.
Mam v plane ist na sk, lenze nechcem prist o familienbeihilfe v rakusku. Kedze by som tu prestala robit, by som prisla asi aj o FMB na malu. Adresa mi ale v rakusku ostane, moj muz si malu tak ci tak pripoisti, aby tu bola stale poistena aj ked my dve budeme na sk.
Mam uz priatela a chceme baby, lenze ja neviem ako to mam urobit, kvoli robote, on robi na sk a ja tu, chceme sa viat, no ja by som sla na sk. Kedze tu robim, mohla by som otehotniet , dat sa na rizikove a ist na sk?
Tu by som vo viedni asi musela chodit na vysetrenia MKP, a mohla by som byt vobec na sk pocas rizikoveho tehotenstva, ked tu budem este v pracovnom pomere? Mam v tom chaos a potom kde rodit? Nechcela by som prist o tieto FMB na malu co uz poberame 3 roky. Ako to mam riesit...??? Dakujem za pomoc... A moze porodit babo druhe aj na sk? a tu si potom vybavim papiere na dieta v rakusku ci ako?