Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

gedzid
25. jan 2012

ahojte kocky prosim Vas ked od 1 febr. mam narok na tie Wochengeld tak im mam tlacivo poslat s datumom 1 feb. do 29 febr. a kedy mam to tlacivo poslat na konci mesiaca ci mozem aj v priebehu mesiaca a za aku dobu posielaju peniaze vdaka moc

vroni
25. jan 2012

@lili177, ved ti vravim, vyskusaj, horsie ako nie ti nepovedia a ked daju, tak sa tes. Centrum zivotnych zaujmov nie je vec viery ale presnej definicie zakona, ktory mam pred nosom, lebo s nim denno-denne pracujem. Ale bez mucenia sa priznavam, ze mi je dost fuk, ci mi veris alebo nie.

lauraa
25. jan 2012

@lili177 lenze ty nechces pochopit ze zivotne minimum je na sk ine ako je v at.... a vam nemuzu priznat nieco co je pre soc. slabe rodiny v at .....ved vy uz s paltom tvojho manzela ste daleko za ziv. minimom na sk kde trvalo zijete....

lauraa
25. jan 2012

@lili177 •Mittelpunkt der Lebensinteressen in Österreich
(das bedeutet, Sie leben mit Ihrer Familie ständig in Österreich und haben zu Österreich die engeren persönlichen und wirtschaftlichen Beziehungen als zu einem anderen Staat) dufam ze to vies precitat, stiahla som to zo zakona o priznani KBG obcanom statov Eu.....

lauraa
25. jan 2012

@gedzid to tlacivo uz mozes poslat aj dnes ked nastupujes na wochengeld 1.2.... obrat by ti malo prist vyrozumenie kedy a kolko ti vyplatia wochengeld....

lili177
25. jan 2012

@lauraa cize to plati pre kbg
?cize ani na tie nemame narok?

lauraa
25. jan 2012

@lili177 nie pre beihilfe, KBG dostanes , lebo ti schvalia rodinne pridavky

jareska
25. jan 2012

ahojte baby 🙂
tiež ma zaujíma táto téma čo tu rozoberáte. Ja pracujem v Rakúsku, som zamestnaná už viac ako 1 rok u jednej firmy, platia mi všetky odvody a mám tu aj prechodné bydlisko. Celkom by ma zaujímalo, či budem mať nárok na materskú, keby som si nechala prechodné bydlisko v Rakúsku, aj keď bývať budem na Slovensku. Musela by som chodiť k rakúskemu gynekológovi a potom pediatrovi? som z toho zmätená a hlavne by to pre mňa znamenalo, že keď si doma neplatím odvody - tam nedostanem nič. 😖 ak niečo viete, ďakujem za radu 🙂

svetlana88
25. jan 2012

ahojte, mám presne tento problém a práve sa tu pokúšam nájsť naň odpoveď..pracujem 8 mesiacov v Rakúsku, mám tu prechodný pobyt, som tu riadne poistená a platia mi všetky odvody. Teraz som v 11 týždni tehotenstva, absolvovala som už prehliadku aj u rakúskeho gynekológa a neviem ako ďalej...či budem mať nárok na materskú /kam sa ísť informovať a čo všetko bude k tomu treba/ aj keď chcem rodiť a ostať potom s dieťaťom na Slovensku. Nejako mi v tomto tunajší nechcú pomôcť 😒 a sama si neviem dať rady...ďakujem vopred za ochotu!!!

lauraa
26. jan 2012

@jareska
@svetlana88 narok na matersku mate (8 tyzdnov pred a 8 po porode)ci tu mate alebo nemate nejake bydlisko, staci ked ste zdravotne poistene urcitu dobu..... ziadost o wochengeld sa posiela na prislusnu krankenkassu(formular sa da stiahnut z netu) spolu s potrvdenim o predpokladamon termine odchodu na matersku , teda tych 8 tyzdnov pred porodom( potrvdenie si vyziadate od gynekologa)ziadost staci poslat mesiac pred nastupom na mateskru, obrat vam pride vyrozumenie kolko, kedy a ako dlho budete poberat wochengeld.... po narodeni dietata ste povinne poslat oznamenie o narodeni na prislusnu krankenkassu(staci aj rodny list)wochengeld nemaju nic spolocneho s trvalym bydlisko, kde budete rodit , ci uz budete naustevovat lekara v at alebo na sk... povinnych je tych 8 kontrol v tehu a, normalne akceptuju aj kopie slovenskych materskych kniziek.....po narodenin treba poziadat o rodinne na finanzamte a potom o rodicak znova na prislusnej krankenkasse(vsetky formulare sa daju najst na nete.....

lili177
26. jan 2012

kocky nenejde sa ziadna ktora by poberala priplatok k rodicovskemu prispevku?

gedzid
26. jan 2012

@lauraa ahoj ale kde mam istotu ze mi tie rodinne uznaju bez pobytu a zmluvy s rodinou bo ja som sa tam bola pytat na finanzamte a tam mi povedali ze mi rodinne pridavky neuznaju nakolko nemam prechodny pobyt a zmluvu s rodinou tak tym padom ani KBG nedostanem bo tie SVA dava na zaklade uznania rodinnych pridavkoch ako ja som ziadala vlastne len o to Differenzahlung lenze riskovat nemienim platit si odvody 3000e a potom mi ziadne peniaze nedaju tak pridem o peniaze za odvody

svetlana88
26. jan 2012

@lauraa dakujem vam za odpoved. mate tez za sebou takuto situaciu? wochengeld je vlastne materska? a preco je to po porode len tych 8 tyzdnov? moc tomu nerozumiem...este sa spytam, ako je to potom s poistenim, ked pojdem rodit na SK a aj tu zostanem? kde presne najdem na nete tie prislusne formulare? dakujem...

svetlana88
26. jan 2012

@lauraa dakujem vam za odpoved. mate tiez za sebou takuto situaciu? wochengeld je vlastne materska? a preco je to po porode len tych 8 tyzdnov? moc tomu nerozumiem...este sa spytam, ako je to potom s poistenim, ked pojdem rodit na SK a aj tu zostanem? kde presne najdem na nete tie prislusne formulare? dakujem...

lauraa
26. jan 2012

@gedzid no ved ty mozes ziadat len diferenz zahlung rodinnych a aj rodicaku podla varianty ktoru si zvolis.....

lauraa
26. jan 2012

@gedzid ale mozno ze sa v zakone nieco zmenilo (menil sa teraz) lebo uz vela dievcat opatrovateliek pisalo ze ziadali zmluvy s rodinou a honorarnoten.....doteraz stacilo ked si paltila odvody , teda aktivna zivnost a doplatili ti raz rocne ....

gedzid
26. jan 2012

@lauraa vsak prave ja viem ze len narok mam na ten Diferenzahlung ale pravdepodobne ani na ten uz narok nemame ked nebudeme pracovat takze vlastne nam ostava len prerusit alebo zrusit zivnost aby sme nemuseli zbytocne platit odvody a brat ten rodicak zo SR len bo na nic ine narok nemame

lauraa
26. jan 2012

@gedzid ☹ ☹ 😠

jareska
26. jan 2012

@lauraa
ďakujem za odpoveď, viem, to platí v podstate zamestnávateľ a vypočítava sa to z 3 posledných mesiacov platu. Malo by to byť obdobie v ktorom už žena nepracuje, pred pôrodom a to isté obdobie po pôrode.
Skôr by ma zaujímalo, ako je to potom s ďalšími peniazmi-u nás sa to volá materská, v Rakúsku neviem ako - teda zaujíma ma či mám nárok na tieto peniaze keď som tu robila ale trvalý pobyt budem mať na SR, a prechodný stále v AT? neviete niekto? a ešte raz ďakujem :o)

lauraa
26. jan 2012

@jareska nie to plati krankenkassa aj ziadost o wochengeld davas na krankenkassu a potom nastupujes na rodicak (KBG) rovnako s dava ziadost na krankenkasse...si zamestnana alebo mas zivnost?

merry2211985
26. jan 2012

Chcem sa spitat koľko vychadza rodičák na mesiac ak mam variantu 30+6 z toho 14.53€/den.a koľko su rodinne na 2r.dieta.?dakujem

ela2710
27. jan 2012

Ahojte, prosim ak vie niekto pomoct vyplnit tlacivo Beih 38 verzia 2010, napiste mi IP, kym sme vyplnali stare tlaciva nebol problem, ale tento je pre nas trosku zlozity, budem Vam vdacna, a chcem sa aj spytat na par veci, tak ak sa niektora vyznate, prosim napiste 🙂

janinkad
27. jan 2012

@svetlana88
@jareska
a nielen zrovna vy dve
baby citajte tie diskusie cele,trebars aj od zaciatku tohto fora,ked chcem nieco vybavit tak si najdem cas aj na to,nielen posledne strany tu vo fore ako sa co robi,vybavuje.Vsetko sa tu uz pisalo!!!nech to tu nie je stale dokola,co je materska,preco iba 8tyzdnov,mozem chodit na SK k dr.,mat trvalý pobyt a tak usw.Nech sa tu dozvieme aj nieco nove a potrebne!Sorry ale uz som musela

duska88
27. jan 2012

Ahojte vie mi niekto poradit, co bude vsetko priatel potrebovat k ziadosti na rodinne pridavky a rodicovsky??? Dakujeeem 🙂

janinkad
27. jan 2012

@duska88 jeeej ty si zlata.a doteraz si necitala co tu baby pisali???

jareska
27. jan 2012

@lauraa ahoj, ďakujem.
Som zamestnaná, u firmy.

jareska
27. jan 2012
truhlinka009
29. jan 2012

Ahojte, vie mi niekto poradiť,alebo má skúsenosť s" Krankenschein"- potvrdenie od zamestnávateľa ohľadom nemocenského poistenia dieťaťa a získania zelenej karty?...čo to znamená a ako to funguje? Nemám v tom jasno, pretože mne aj môjmu malému zrušili poistenie s dôvodu, že údajme podľa ich kritérii nemám nárok na KBG v AT, napriek tomu že FBH mám schváleme a pravidelne vyplácané..... Ďakujem....

lily1983
30. jan 2012

@truhlinka009 ahoj, a prečo vam nepriznali ten KBG? len ma to zaujima..dakujem