Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

gedzid
10. mar 2012

@gabcsika85 mne povedali ked som tam bola osobne ze mam posielat kazdy mesiac jedno tlacivo

gabcsika85
10. mar 2012

@gedzid Ahoj! Nevieš náhodou, aký termín mám tam potom napísať, keď mi vychádza od 26.mája? Tie pár dni mám vynechať, a napísať od 1.júna, potom posledný mesiac až september? Mám termín pôrodu 21.júla...

michaela12324
12. mar 2012

ahojte prosim vas ako je to z pridavkami prisli mi za rok 2011 dorovnanie ale som slobodna terazznova musim ziadat alebo uz opet len narok a rodicovsky to tiez len dorovnanie ale to mi nebude chodit kazdy mesiac?

gedzid
12. mar 2012

@gabcsika85 ahoj napis tam normalne odkedy Ti vychadza t.j. 26 maja

michaelachanel
12. mar 2012

baby, viete mi poradiť?? čakám na schválenie FBH požiadala som už 22.12.2011 a do dnes mi nedali žiadnu odpoveď ☹ chcem napísať nejakú sťažnosť alebo niečo...viete mi poradiť???? VĎAKA

gabcsika85
13. mar 2012

@gedzid Ahoj! Dakujem! 🙂

zojusenka
15. mar 2012

ahojte prosim vas pekne mozete mi poradit ake papiere treba mat ked idem do rakuska vibavovat rodicovsky prispevok a rodine??treab to mat prelozene v nemcine?dakujem

lili177
15. mar 2012

takze som sa dockala, pridavky su na ucte, za januar az marec, min ryzden som pislala list, ze ci to nemozu vyplacat priebezne,a nie za rok 2012 az v roku 2013, ze na sk nedostavame nic a bez rodinnych nam nedaju rodicak, a dnes dosli na ucet,,tak sa tesiiiiiiiiiiiiim

happy8051
15. mar 2012

@lili177 kolko ti prislo?

lili177
15. mar 2012

no mne presne kolko malo, mam dve deti, tak na kazde cez 100e mesacne plus dva danove bonusy, teda 120e, na mesiac cca 340e, teraz za tri cez 1000E

lauraa
16. mar 2012

@lili177 🙂 🙂 🙂 tak ateraz rychlo poziadaj o rodicak....

lili177
16. mar 2012

@lauraa rodicak som dostala za dec min roka, chceli po me vsak schvalenie pridavkov od januara 2012 co som nemala, takze ked mi pride papier ten oskenujem a poslem mailom...malo by to byt ok, slo to hladko, bez problemov zatial, az na to vyplatenie raz rocne...

michaela12324
16. mar 2012

neviete mi poradit co mi treba ak si chcem zalozit rakusky ucet

happy8051
16. mar 2012

@michaela12324 obciansky preukaz a vklad 20e

michaela12324
17. mar 2012

a nejaku zivnost alebo co to je jedno kde ho zalozim alebo musim tam kde som pracovala ?

gedzid
17. mar 2012

@lili177 dobry a za info
k pridavkam ste mali aj prechodny pobyt a zmluvu s rodinou a odpracovali ste 7 dni v mesiaci aspon bo mne vo W mi povedali ze nemam narok ked nepracujem ale ako mozem ist od 2 mes deca do roboty tak tomu nechapem ze jedna to vybavi a ina nie a ja mam 4 roky zivnost vdaka

lili177
17. mar 2012

@gedzid no my to mame inak, mne tam pracuje manzel a ja tu nezamestnana, on tam ma povolenie k pobytu vyabaveny, asi meldezetel ci nieco co treba vybavit ak tam chce byt dlhsie ako tri mesiace vkuse
skuste tam napisat list a nech vam pisomne odpisu, to ziadajte, inak sa dost tazko komunikuje s finanzamtom, ja som skusala pisat maily vsade mozne,a v podstate mi nikde neporadili...

rencsike
18. mar 2012

Ako vidím, robia s nami čo sa im chce 😠 ja na doplatok čakám 12. mesiac, stále im chýba dačo, žiadajú také papiere, čo asi oni sami nevedia načo, len ťahajú a ťahajú čas, ako aj moje nervy ☹ neviem kedy bude koniec, ale, musím vydržať! pevné nervy každému k vybavovačkám!

michaela12324
18. mar 2012

aka banka je najlepsia na zalozenie ucta v rakusku poradte lebo zajtra idem vybavovat

michaela12324
18. mar 2012

@gedzid ahoj neviem ako to je ale mne dosli pridavky za 2 mesiace a to asi preto lebo rodina sa ich vzdy pytala ja som tam volala raz a hned ma odbili maju knam iny pristup

lauraa
18. mar 2012

@michaela12324 je jedno kde , myslim ze najlacnesjia banka na ucty je Bawag, myslim ze ma ucty od 10 eur kvartalne....nechod od hypobank alebo oberbank.... su male a drahe....

sirinka
19. mar 2012

@michaela12324 ja mam psk bawag a vyhovuje mi.

michaela12324
20. mar 2012

za ako dlho vam prisiel rodicovsky z rakuska dorovnanie?ja som dnes posielala papiere

zuzicka1982
21. mar 2012

@michaela12324 rodicak po 7 mesiacoch a pridavky po 4.

janka3869
24. mar 2012

@lauraa Dobry den Laura.ozyvam sa po dlhsej dobe,pretoze som na SVA bola,tak do ruky mi dali na vyplnenie wochengeld,ale ja neviem ako ziadat o Karenzgeld potom teda matersky rak.prispevok,dala si mi do odpovede nejaku skratku KBG,neviem co to je.na SVA mi povedali vraj budem oslobodena platit socialne pocas poberania wochengeld ,len aby ma nejako nezavadzali a zbavia sa ma,aby som ziadala na SK o matersku,co som im povedala aj,ze na SK ja nic neplatim,ze mam mat narok v AT na Karenzgeld tak na mna divne pozerali,tak sa velmi obavam ako to dopadne.co mam robit,ako sa mam hajit neviem.vies mi poradit,prosim??

happy8051
24. mar 2012

@janka3869 ahoj. toto cele mam raz za sebou a teraz ma to caka druhy krat. ikdy som osobne nebola na urade, pretoze tam cloveka len znechutia. neviem, pracujes v AT na zivnost alebo na zmluvu? realita je takato:
ak si samozivitelka, mas narok na mesacne vyplacanie KGB . Kinderbetreuungsgeld - rodicovsky prispevok. ak si vydata, alebo uvadzas v papieroch partnera, mas narok na diferenzzahlung - doplatenie rozdielu medzi slovenskym a rakuskym rodicak raz rocne.
odporucam ti hned po porode poslat ziadost o KGB - najdes na nete tlacivo.
neviem, ako je mozne, ze ti povolili oslobodenie od odvodov pocas WG, ja som musela a musim platit odvody stale.
co sa tyka naroku na rodicak na SVK, ten nemas, pokial ti nezamietnu v AT ziadost.

claudinka2008
24. mar 2012

chcem sa spytat ako je to... s tymito pridavkami?? citam diskusiu ale chcem vediet podrobne podmienky... a co robit
1. co treba na dostavanie rakuskych pridavkov v at?
2. ak je otec rakusan a ja slovenska rodiaca na slovensku, a otec pracuje na sk komu prinalezia pridavky a kde?
3.daju sa zrusit aj ked jeden poberajuci rodic s tym nesuhlasi a klame at urady?
4.aka je ich pevna suma aj z danovym v at?
5.ak matka slovenska rodiaca v at, ake podmienky musi splnat? aby jej boli vyplacane vsetky davky?
dakujem

lauraa
25. mar 2012

@janka3869 ako ti napisala happy, podas si ziadost o wochengeld, teda tych 8 tyzdnov pred a 8 po porode budes dostavat wochengeld, po porode posles oznamenie na SVA o narodeni dietata a apotvrdenie o tom ako si rodila(pri cisarskom mas narok o 4 tyzdne dlhsie dostavat wochengeld) po narodeni poziadas o rodinne pridavky na Finanzamte, ked ti ich schvalia das si ziadsot o rodicka na SVA teda KBG....

lauraa
25. mar 2012

@claudinka2008 peniazky su vyplacane tomu z partnerov kto o ne poziada,tvoje otazky su trosku komplikovane, normalne potrebujes len rodny list dietata a meldzetel...ale v vo vasom pripade urcite aj potvrdenie ze nepoberate tieto davky na sk alebo v akej vyske poberate davky a potom vam doplatia len raz rocne spätne rozdiel...neviem ci tvoj partner vie po slovensky tak dobre aby si dokazal vybavit vsetky potvrdenia na sk bez teba.....ak chces zistit ci pobera pridavky v at zavolaj na finanzamt a informuj sa ....vyplacanie davok nie je podmienene porodm v at, musis tu pracovat ,alebo tvoj manzel....nato aby si tu mohla rodit ti staci pripojistenie k manzelovi.....

happy8051
25. mar 2012

@lauraa mam otazku. chceli od teba pri vybavovani KGB aj spravu o porode a o novorodencovi? pri Natalii som to posielala uradne prelozene, stalo to cely myland a vratili mi to naspat... myslis, ze je to dolezite?