Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

rencsike
25. mar 2012

@happy8051 Happy! mne na SVA bolo to isté povedané, ako Janke, že netreba dalej platiť odvody. ale podľa mňa to len preto, lebo vedia že na Finanzamte žiadajú potvrdenie o platbe poistenia, a kým to nemáš, nedostaneš nič, a potom ani SVA ti nemusí platiť (aspoň mne sa to zdá takto).

lauraa
25. mar 2012

@happy8051 samozrejme bez toho ti nevyplatia predsa wochengeld, od dna porodu ti vyplatia presne 56 dni wochengeld, a zalezi aj odtoho ako si rodila , lebo pri cisarskom mas narok na 12 tyzdnov wochengeld..... staci ti predsa ofoteny rodny list dietata a kopia z materskej knizky ze si rodila prirodzene.....

lauraa
25. mar 2012

@rencsike za obdobie wochengeld nemusis platit odvody ale ked budes ziadat o KBG a rodinne tak ano lebo akonahle pozastavis zivnost nemas narok na nic..... aj ked teraz som sa stretla s uplne niecim novym co som doteraz nepocula, kamaratke mala matersku 15 mesiacov, vyplatili diferenz ale hned aj odpocitali co dostane na sk za 3 roky , takze si viete predstavit kolko dostala.....stretol sa stym uz niekto?

happy8051
25. mar 2012

@lauraa na wochengeld to odomna nikto nechcel. tam chceli po porode len rodny list dietata a potvrdenie, ci bol porod prirodzeny alebo sekciou. ked som ziadala o KGB chceli kompletnu spravu o porode a novorodencovi. aj od teba to chceli? ved to je mi divne, ze WG mi vyplatili bez problemov, a pri KGB to chceli a vratili mi to naspat

lauraa
25. mar 2012

@happy8051 nie pri kbg nie

rencsike
26. mar 2012

@lauraa no, ved o tom som ti minule písala, že aj moja známa takto dopadla! už nevedia čo proti našim peniazom vymyslieť!

gedzid
26. mar 2012

a
@happy8051 ahoj prosim ta nevies ci musim rodny list po narodeni poslat prelozeny a tu spravu o porode? vdaka a myslis ze mam skusit vybavit tie rodinne pridavky aj ked mi vo Viedni povedali ze ked nepracujem ze nemam narok na ziadne pridavky a tym padom ani na rodicak vdaka

lili177
26. mar 2012

@gedzid ja by som to skusila, ved mozno bez tej odmietavej odpovede nevybavis ani pridavky u nas...a budes to mat na papieri

lili177
26. mar 2012

@lili177 a neskusali ste volat na ministerstvo u nas?tam by vam mali vediet povedat, ze kde o to mate ziadat, kde mate narok

lauraa
26. mar 2012

@rencsike len ja som sa s tym osobne nikdy nestretla az teda teraz u kamaratky a skoro som odpadla, lebo vlastne ona zije v at a len jej manzel pracuje na sk takze maju narok len na doplatok a takto dopadla.... ja uz nicomu nechapem.... 😒

jankako
26. mar 2012

baby neviete ako sa volá v Rakúsku tlačivo na vrátenie daní???díkes

milcus1
28. mar 2012

baby otazocka, vy si este k odvodom do SVA priplacate nemocenske pripoistenie? má s tym niekto skusenost, vie mi niekto povedat ci to potom suvisy aj s vyplacanim wochengeld? alebo staci platit nadalej odvody do SVA -Krankenverschirung aby som si mohla požiadať o wochengeld 8 tyz. pred porodom a 8 tyz. po porode.

happy8051
28. mar 2012

@milcus1 ja si priplacam, ale na wochen geld to nema vplyv

lauraa
28. mar 2012

@milcus1 priplacas si zato ze mozes zostat pn , a dostanes peniazky z pn a ale inak na wochengeld alebo KBG to vplyv nema....

milcus1
28. mar 2012

happy8051 a lauraa dakujem vam za odpovede 🙂

zuzgar
29. mar 2012

Ahojte maminy,

chcem sa spýtať tích čo vám vyplácali Differenzenzahlung pri Variante 30+6 akú sumu vám vyrátali na deň? Mate niekto skusenosti? Ďakujem

happy8051
31. mar 2012

@zuzgar ved suma je fixna, to ma kazda rovnako.

zuzgar
31. mar 2012

@happy8051 No podla toho co mi doslo z poistovne asi nie je....preto sa to snažím zistiť🙂 Mna tiež prakvapila ta smiešna suma čo my vypočítali na deň :-O Pri tej najdlhsej variante 30plus 6 by to malo byt 14,36 Eur , ale kedže ide o Differenzahlung oni odpocitaju vysku rodičovskeho z SK. A mali mi doplatit ten rozdiel, len mam pocit, že sa v mojom prípade o dost sekli.

happy8051
31. mar 2012

@zuzgar zaujimave... neviem, ja som mala rodicak mesacne... ale malo by to byt podla pravidiel. asi bude lepsie informovat sa telefonicky

rencsike
2. apr 2012

@zuzgar robila si na živnosť, alebo ako zamestnanec? hladala som všade, či nevymysleli niečo nové, ale žiaden zákon o tom nepíše, že by sa dačo zmenilo. podla mňa sa v tom už nikto nevyzná čo s nami robia... 😠

lauraa
2. apr 2012

@rencsike stale je nieco nove, jedna dostane druha nie, teraz najnovsia verzia ze vraj aj doplatku mas narok len na pol roka dozadu ...to znamena raz rocne ale len pol roka doplacaju ale zaratju ti prijemrodicaku za cely rok z sk......
@zuzgar skus to tak popocitat ci ti to nahodou aj tebe tak nevyratali......

sirinka
2. apr 2012

@lauraa ale to nie je najnovsie...ziadost o kbg treba podat cim skor, lebo spatne vyplacaju iba pol roka...jedna sa o tu prvu ziadost...tie dalsie na to iste dieta uz staci podavat raz rocne, lebo zakladna ziadost tam je, tie ostatne su uz ako keby dodatky...

michaela12324
2. apr 2012

ahojte prosim vas o radu co poberate pridavky z rakuska mne na financnom vyplatili len dorovnanie do decembra a vraj len raz rocne sa vyplaca a niesom vydata ale otca dietata mam na rodnom liste mam skusit znova im poslat papiere ze ziadam za tento rok lebo inak nedostanem cele dorovnanie rodicaku vyplatili uz niekomu aj tohto rocne pridavky ?

ela2710
2. apr 2012

@michaela12324 ocinovi vzdy vyplacali len raz rocne a to vzdy za minuly rok, nikdy nedostal za rok dopredu 😒

lauraa
2. apr 2012

@sirinka teraz sa nechapeme, znama ziadala doplatit rozdiel raz rocne spätne a doplatili jej len za pol roka dozadu ale odratali jej cely rok na sk...

adrika78
2. apr 2012

ahojte , neviete nahodou ako to je s platenim odvodov v rakusku, jendna znama mi povedala, ze pocula, ze ak mi schvalia KBG tak , ze uz nemusim platit odvody, ze to za mna bude platit stat (rakusko), nema niektora z vas skusenost s tym, alebeo ste o tm nahodou nieco nepoculi, dik

sirinka
2. apr 2012

@lauraa a odvolala sa? lebo mne tak uplne prvej dcere urobili, neskoro som podala tu prvu ziadost a tak mi doplatili rozdiel len za poslednych sest mesiacov dozadu od datumu podania ziadosti...a tie aj brali v uvahu...tie mesiace pred tym ich nezaujimali.

zuzgar
2. apr 2012

@lauraa mám pocit, že oni to tak urobili. Len najlepsie na tom je, že mi neposlali žiadne papiere podľa čoho to počítali a ked som ich telefonikcky o to prosila, že to mi nemozu poslať☹ Prišiel mi len papier z výslednou sumou a nic k tomu😲 Takže asi ma skúšajú☹((

happy8051
2. apr 2012

@adrika78 to je hlupost. mne schvalili KGB mesacne a seky beselo chodili dalej....

happy8051
2. apr 2012

baby a preco mne vyplatili rodicak len za 12 mesiacov ked mi schvalili 15 a pridavky od novembra nikde to uz fakt nechapem.....
ale papiere na druhe dieta (WG+KGB tlaciva) mi hned poslali, ako som poslala oznamenie o gravidite