Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

sirinka
5. sep 2009

murcos moje deti su poistene iba na sk.

petika
10. sep 2009

Ahojte, bola som sa informovať na SVA v AT, ako to je v prípade tehotenstva. Som na živ. list, platím si odvody a všetko. Povedali, že nárok mám na Wochengeld, neviem však, aká suma sa vypláca. Potom som dostala info na KBG. To by som vraj mala nárok tiež. Ale chcela by som vedieť, či mám nárok aj na FB, ako sa to vybavuje a koľko to mesačne je. Pracujem tam ako opatrovateľka a chcela by som si byť istá, že pokiaľ ostanem bez práce, dokážeme bábo uživiť a taktiež si udržať byt, keďže to v tejto dobe nie je sranda. Ak s tým máte niekto skúsenosť, poraďte, prosím. Ďakujem.

matat
12. sep 2009

Mam cerstvy oznam pre vsetky opatrovatelky.....
ak pracujete ako opatrovatelky,ale trvaly pobyt mate na slovensku, tak matersku nemozete dostat, prave som otehotnela, vsetko som pozistovala, a mozete dostat len jednorazovy priplatok za narodenie dietata 2800 eur, ale musite si nadalej vsetko platit, ci pracujete alebo nie, az 8 tyzdnov po porode. cize tento priplatok je za obdobie 4 mesiacov, denne po 25 eur.

petika
12. sep 2009

To myslíš vážne? Ja som sa bola pýtať a bolo mi povedané, že dostať to môžeme. A keď si tam platím všetko, sociálku, zdravotné a tak? Toto, čo tu píšeš, to sú Wochengeld, pokiaľ viem. Aspoň tak tomu oni hovoria. Dostáva sa 8 týždňov pred a 8 týždňov po pôrode, nie? Ale keď si platíme všetko tam, tak by sme to mali mať odtiaľ. hmmm. tak toto ma dorazilo, potrebujem to zistiť, lebo viem, že nie jedna baba to poberá odtiaľ, dokonca aj v zákone, čo som čítala, skús pozrieť pár strán späť, je to tak vysvetlené, ako mi to bolo povedané. Tak toto je zvláštne. Ja mám tam prechodný pobyt, ale trvalý nie.

vroni
13. sep 2009

U opatrovateliek zavisi od trvaleho pobytu, resp. miesta vykonavania cinnosti. Takze ak nemate hlaseny pobyt/firmu na adrese rodiny, kde prave pracujete, na rodicovsky prispevok vraj nemate. Jo,a aj v pripade, ze mate, odvody si musite platit napriek materskej. To sa tyka vsetkych, pracujucich na ziv.list. Informacia je z Wirtschaftskammer, mala by byt spravna, v praxi som ju nepreverovala.....

petika
14. sep 2009

Takže ak mám prechodný pobyt hlásený v rodine a ŽL mám založený vo Viedni, mali by sme niečo dostať? Viem, že všetko sa platí ďalej, to by bolo Ok. Ďakujem

mruzova
14. sep 2009

caute baby ja som normalne brala matersku z rakuska 2 mesiace pred porodom a2 po nom takisto som bola opatrovatelka zivnost som musela dalej platit a teraz mi scvalilli na babo aj rodine takze ked mam rodine vraj mam na narok aj na rodicovsky takze idem im prave posielaz papiere tak nam povedali na sva ak mi scvali rodina mam na rok na rodicovsky tak uvidim

petika
14. sep 2009

Prosím ťa, čo znamená to rodinné? Nerozumiem tomu celkom presne, tak ťa poprosím vysvetliť. Mne povedali, že na tie Wochengeld nárok mám a dali mi aj podklady k opatrovateľskému na dieťatko. Prosím, povedz, aký je postup a od čoho závisí, či Ti schvália korunky odtiaľ a čo treba aby sme mohli dostávať rodičovský príspevok z Finančného úradu. ďakujem Ti veľmi pekne za radu.

matat
14. sep 2009

Ahoj Petika, to co som pisala to su wochengeld, to dostanes jednorazovo po narodeni dietata,ale to nie je materska, to nemozme dostat, lebo tam nemame trvale bydlisko,,,, je to svinstvo, lebo tu mozme robit aj niekolko rokov a zbytocne.

petika
15. sep 2009

Ani keď mám nahlásený prechodný pobyt v AT a firma má sídlo vo Viedni, nemám na to nárok? To snáď nie. Tak to je strašné

mruzova
15. sep 2009

baby ja neviem ale ja som normalne dostavala kazdy mesiac wochegeld v auguste som dostala pesledne peniazky tak sme ziadaly o rodicovsky na sva nam povedali ze nech si poziadam o rodine ked mi ich priznaju tak mam narok na rodicovsku minuly tyzden mi priznaly rodine tak teraz psielame papiere na rodicovsky. Ked sme posielali papiere na rodine tak sme museli dokladovat ze som brala wochegeld a ze si platim odvody a dalej mi moja rodina dala take potvrdenie ze tam chodim robit na zaskoky raz za 2 mesiace tak isto sme davali rodny list potvrdenie z uradu ze na slovensku neberiem rodine a ze tu nedostavam rodicovsky

matat
15. sep 2009

Mruzova, co to znamena kazdy mesiac,,,,to moze byt len 4mes. a nic viac. A ked budes dalej pracovat, tak samozrejme ti budu platit rodinne pridavky, to je na jedno dieta okolo 100 eur, to je fajn,,,, ale je smutne ze mamicka nemoze ostat so svojim babatkom doma aspon 2 roky, jedine ze ju zivi muz. 😢

mruzova
15. sep 2009

to nemas pravdu mne platili tie 4 mesiace to bol wochegeld a teraz mam dostavat rodicovsku tam su na vyber 3 modely ja som si vybrala ten 20mesiacov plus 4 po 630 eu mesacne takze ostavam doma a budem si nadalej platit odvody plus kazdy 2 mesiac rodine uz saznova opakujem ak finanzam vam schvali na babetko rodina tak mas narok na rodicovsky a tam mozes ostat doma z babetkom a tam si vyberas variant

vroni
15. sep 2009

matat. mas v tom solidny hokej. Wochengeld samozrejme JE materska a dostavas ju za uplynuly mesiac osem tyzdnov pred porodom a osem (pri cisarskom, prip. viacerych detoch dvanast) tyzdnov po porode. Po tomto obdobi mozes dostavat dva roky rodicovske v pripade, ze ti ¨tvoja¨ rodina necha u nich trvaly pobyt, resp. sidlo firmy. Rodinne pridavky su cca 150 euro mesacne, platia sa dvojmesacne alebo raz rocne a mas na ne narok, ak mas trvaly pobyt alebo splnas naroky na rodicovske.

matat
16. sep 2009

ja som to bola vybavovat s jednou rakusankou, takze hokej v tom nebude, len ide o to ze mam tam len prechodny pobyt, takze podmienky nesplnam, a ani sa nebudem chciet spat vratit do prace, pretoze za mna bude nastupovat nova zena.cize ziadny model si ani vyberat nemusim, lebo nan nemam narok...mam prestudovane vsetky modely...ale zbytocne, lebo na trvaly pobyt ma nemozu prihlasit.

mruzova
16. sep 2009

MAMAT ANI JA TAM NEMAM TRVALY POBYT TAK MI VYSVETLY AKO JE MOZNE ZE JA MAM NATO NAROK A TY NIE

mruzova
16. sep 2009

PREPAC SKOMOLYLA SOM TI MENO

valkyria2
16. sep 2009

Ahoj,som tu prvy krat a chcela by som sa opytat ci mi nahodou nevie niekto poradit. Robim opatrovatelku na rakusku zivnost a som v prvom mesiaci tehotenstva. Lekar mi zakazal ist do prace ,pretoze mam rizikove tehotenstvo takze som uz mesiac na Sk.Doma mam 7rocneho syna,na ktoreho som si uz poziadala o pridavky. Zatial bez odpovede. Zaujima ma ako mam postupovat pri vybavovani materskej? A ci by mam narok poberat ju aj vtedy ked nebudem pracovat len odvadzat mesacne 140 eur. Prosim poradte dakujem krasne.

katyca
16. sep 2009

Ahoj Vroni. Napisala som ti do internej posty a ak mas cas a chut odpovedat, bola by som ti vdacna.

vroni
16. sep 2009

Mamat, tvoj problém je, že sa nebudeš vracať a pre poisťovňu je tvoje poistenie tým pádom ukončené a nárok zaniká. A s tým hokejom neber osobne, Rakušania ho v týchto veciach majú tiež, snáď ešte väčší ako my, lebo ich nemusia zaujímať varianty, čo sa stane ak cudzinec hento alebo ono 😉 Len na trvalom pobyte to celé nestojí.
Katyca IP

zuzana581
16. sep 2009

Ahojte. Chcela by som sa aspom takto velmi pekne PODAKOVAT VRONI, lebo nebyť jej, tak tie peniaze (KBG) z rakúska nevybavujem, respektíve by sme sa s mužom nechali odbiť už pri prvom odmietnutí rakúskym úradníkom. Velmi pekne ti Vroni ďakujem. Peniažky dostávam. Pekný večer.

petika
17. sep 2009

zuzana581, mruzova: Môžem sa opýtať, čo všetko budem potrebovať, aby som to mohla vybaviť? Navštevovať lekára v AT? Alebo tu? Aké podklady? Ako požiadať a koho? Ďakujem za radu. Platím si odvody 10 mesiacov. Podľa čoho sa to posudzuje? Myslíte, že na to mám nárok? Mám tam prechodný pobyt, aj sídlo firmy, tak by to mohlo byť ok, nie? Ďakujem ešte raz

mruzova
17. sep 2009

AHOJ PETIKA JA TI NAPISEM AKO SOM JA POSTUPOVALA 2MESIACE PRED TERMINOM PORODU SME ZAVOLALI DO SVA TAM NA POVEDALI ZE NAM POSIELAJU FORMULAR ANTRAG auf WOCHENGELD TENTO SME VYPISALI PLUS MI MOJ LEKAR NAPISAL POTVRDENIE KEDY MAM TERMIN PORODY POSLEDNY ULTRAZVUK KEDY BOL ROBENY A ZE SOM BOLA NA PORADNY 5 KRAT JA SOM CELE TEHOTENSTVO CHODILA K LEKAROVY NA SLOVENSKU ZIVNOST SOM MALA ROK POTOM SOM SLA NA SOCIALNU POISTOVNU NA SLOVENSKU TAM MI VYPISALY FORMULARE E415 E 4116 TOTO VSETKO SOM JA DAVA DO NEMCINY PRELOZIT PLUS SOM POSIELALA PREFOTENU TEHOTENSKU KNIZKU VSETKO SOM TO POSLALA NA SVA TIETO PAPIERE SOM VYBAVOVALA NA WOCHEGELD

luci112
17. sep 2009

Ahojte, ja mám zase taký problém poberám materskú teda rodičovský príspevok a rodinné prídavky v rakúsku, syn bude mať tri roky až v auguste 2010, ale chcem nastúpiť na slovensko do práce. Neviete niektorá že či mi v rakusku vyplatia materskú do dva a pol roka alebo ju zastavia ked im predložím pracovnú zmluvu. Lebo viem že materská sa dá v rakúsku požiadať na jeden rok alebo aj menej a viacej samozrejme do dva a pol roka a že vtedy tú dávku dennú rozpočítajú podla toho na koľko ste si požiadali materskú, napr. na dva roky tak dostávate 800eur aj s prídavkami, jedna baba v rakúsku to tak má požiadané.

vroni
17. sep 2009

Zuzana, dakujem, rado sa stalo 🙂
Petika,mas narok. Na lekarovi nezalezi, ci na Sk alebo v Rakusku. Ostatne ti uz popisala mruzova 😅

petika
17. sep 2009

Ďakujem vám krásne baby, veľmi ste ma potešili. Super, som rada. Bála som sa, či budem môcť mať odtiaľ, lebo tu mi nič nebeží, tak by to bolo blbé. Super. Vďaka.

mruzova: odkiaľ si mala formuláre tie E 415 a E 4116? Ja som na wochengeld dostala na SVA, ale tieto ďalšie nemám. Ďakujem krásne za tvoje rady, si zlatá

vroni
17. sep 2009

Lukrezia, koľko chceš poberať materkú (rok, dva tri) musíš oznámiť na začiatku, následne sa to už meniť nedá. Pracovala si v Rakúsku ty alebo manžel? Ak len manžel, tak môžeš v pohode nastúpiť, len nesmieš za kaledárny rok zarobiť viac než 16400 euro čistého (haha). Ak si pracovala ty, tak ti nástupom do práce materskú zastavia (skončí tvoje sociálne poistenie na základe ktorého máš na materskú nárok)

vroni
17. sep 2009

Ale, myslela som pochopiteľne luci. Takto to vyzerá, keď čítam dve stránky naraz.... Sorry. 🤐

luci112
17. sep 2009

Vroni, ďakujem že si zareagovala,pracoval manžel ja som bola vtom čase nezamestnaná a potom sa nám podaril urobiť malý, dnes by mal ísť manžel na Finanzamt a poopytovať sa na to, ja som tam neoznamovala koľko chcem byť doma lebo som nevedela že sa mi podarí nájsť si prácu. No a tých 16400 eur určite v čistom nezarobím 🙄 🙄 🙄

vroni
17. sep 2009

luci, keď ti ešte platia, tak máš ten najdlhší model (ten kratší je len 20 mesiacov pre matku). A tým pádom pracovať ísť môžeš, materskú budeš dostávať až do februára. A keď nezarobí tých 16400 v čistom (bez 13. a 14. platu) ani manžel, môže ešte 6 mesiacov poberať on 😉