Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

sirinka
21. mar 2013

@evko1 no na zaklade toho, ze im moj zamestnavatel prestal platit odvody a zaroven neprebral tuto povinnost stat... Vysvetlene mi to bolo tak, ze pocas rd ide len o fiktivne poistenie, kedy sice mam narok na dorovnavaciu davku, ale nie na zdravotne poistenie. Ja v podstate ani neviem doteraz, ako mi bude RD zaratana do dochodku...

evko1
22. mar 2013

@sirinka no vidis a teraz ma vyved z toho,ako je mozne,teraz mi tvrdia,ze nakolko som sa "dobrovolne odhlasila"po vyplateni Wochengeld,tak mi zanikol narok teraz v tom druhom tehotenstve na Wochengeld ale nasledne aj na Diferenzahlung Kinderbetreungsgeldes,nakolko u nich nie som poistena,lebo sak som poistena na SR ako kazda jedna z nas,nakolko nam bolo povedane,ze ti po ukonceni Wochengeldu narok na poistenie zanika,tak som sa vsak musela poistit na SR hlavne teda aj dieta,alebo?Ja som z toho zurivo-zufala!!!ATeraz nech mi niekto vysvetli,ze ako to je,ked aj napr ty si dostavala u 2 deti aj Wochengeld a u vsetkych troch Rodicak dorovnanie,tak o com sa ma tu snazia presvedcit???

daimon
22. mar 2013

@evko1 ja som v nogkk,inak kamoska tam volala s jej zase povedali,že celú dobu ako bude na karenz tak je v AT poistena,tak to je aké kocurkovo.

evko1
22. mar 2013

@daimon ty si pamätas s kym si hovorikla,kto ti to z tych mudrlantov poradil?

sirinka
22. mar 2013

@evko1
@daimon oni maju podla mna nejake nariadenie aby vybavili co najmenej ziadosti, fakt kym tam nepridete s tym, ze viete, ze je to tak, budu skusat odbit nas....
C sa tyka poistenia, mne to logicky vychadza, ze si zdravotne poistena v state, kde si na RD. A to je na SK. Ale wochengeld maju zase v AT tusim, ze pokial si bola 30 mesiacov pred nastupom na mutterschutz zdrav. Poistena suvisle nejaku dobu a mala si narok na wochengeld pri prvom dietati, tak by ti narok vzniknut mal, skus si o tom nieco vyhladat, vytlacit a s tym zajst do kassy. Tuto podmienku som ja uz samozrejme pri tretom dietati nesplnila.
Co sa tyka KBG a FB nie su nijako zavisle od toho, ci ti wochengeld je alebo nie je vyplacane a su viazane na trvanie pracovneho pomeru. Ale ona sa pozrie do PC a vidi, ze tento rok nemas vyplacane ziadne davky a teda ze is uz out z poistenia, ibaze im stale treba pripominat, ze spatne ti to doplatia a hned im to vyskoci inac... Ten system nie je zly, ale ma svoje muchy a najme malokde natrafis na naozaj napomocneho cloveka.... A to poistenie pri poberani dorovnavacej davky nie je povazovane za palnohodnotne, preto je z neho vynate to zdravotne, ktore ti automaticky s nahlasenim sa na urad prace a poziadanie davok z SK naskakuje na sk... Len musis fyzicky podat v poistovni ziadost... Byrokracia, ale tak stale lepsie ako nic....

lauraa
22. mar 2013

@evko1 zial, viem len to co si napisala... ale je dost mozne ze nejako upravili zakon od 2013....

evko1
22. mar 2013

@lauraa no ale u mna ide o dobie v roku 2011 a uz vtedy to udajne platilo.Mna teda zamerne oklamali,samozrejme to nemam pisomne a teraz mam smolu.Este sa mi ozve pani z ustredia Arbeiterkammer tak uvidim,ale nechapem,ze to nebudem mat narok ani na doplatenie rodicovskej???Finanzamtu by sa to nemalo tykat,toto sa vztahuje k pracovnej zmluve,ale toto je hnusne!!!

evko1
22. mar 2013

@sirinka ja som bola v NOGKK zamerne oklamana tymto,lebo som to viac krat zistovala.Tak najskor ozaj beru odmenu za to,kolkych takto oklamu.Pockam co mi este zistia z Arbeiterkammer a uvidime ajo dslej,ale som nazlostena ako cert!!!

daimon
22. mar 2013

@evko1 taká mladá holka s okuliarmi, meno neviem, ale tá kamoška čo tam volala, tak si celý rozhovor nahrala a pánko s tým súhlasil.

sirinka
22. mar 2013

@evko1 daj nam prosim ta vediet, najlepsie by bolo, keby ti presne povedali, podla ktoreho zakona na to narok mas, to by dost vela veci menilo....

evko1
22. mar 2013

@daimon tak najskor preto ze ho upozornila,ze ho nahrava,tak povedal pravdu.

evko1
22. mar 2013

@daimon taka rysava? Kedysi bola blond a volala sa Fr.Stuhl,teraz sa vydala a meno som zabudla,tak presne tato pani radila aj mne(((

truhlinka009
24. mar 2013

@lauraa ahoj, chcela by som sa ta opýtat ako to je s tym poistením ak ma zamestnavatel zamestna geringfügig, iba na 7,5 h/tyz..... momentalne som este na karenz a poistena som na slovenku.... vies mi poradit ci si nechat poistenie na Sk alebo ako to bude.... dakujem za odpoved....

jitulicek111
24. mar 2013

Ahojte baby.Chcela by som sa vas opytat.Ak pracujem v Rakusku ako opatrovatelka na zivnost uz 5r.a platim si tu vsetko..som tehotna v 5mes.mam pravo na rakusku matersku ked budem zit aj rodit doma na sk?mam rakusku matersku knizku + tu chodim na vysetrenia.Na finanzamte mi povedali ze mam pravo na matersku len 2roky aj na kinderheihilfe ked zivnost nezrusim a budem ju platit dalej...ALE NA SWA MI POVEDALI ZE NEMAM PRAVO LEN NA TO WOCHENGELD.ako to vlastne je?JE TU NEJAKA ZENA KTORA PORODILA A ZIJE NA SK A POBERA MATERSKU A VSETKY INE PRISPEVKY Z RAKUSKA?PROSIM AK TU JE NEJAKA TAKA OZVI SA....DAKUJEM VOPRED

happy8051
24. mar 2013

@jitulicek111 ja poberam vsetky prispevky uz na druhe dieta. mas narok aj na wochengeld, aj na kgb aj fbh.plati, ze zivnost musi ostat aktivna bez pozastavenia a potrebujes k ziadostiam o prispevkykopu papierov

lauraa
25. mar 2013

@truhlinka009 je otazka kolko budes zarabat, najlepsiu odpoved ti da priamo krankenkassa, teraz som to tiez riesila, ono je problem ze na geringfungig mas len unfalversicherung ale nie krakenversicheruang do urcitej vysky zarobku.....najlespie zajst priamo a na krankenkassu s kartickou poistenca a opytat sa..

lauraa
25. mar 2013

@evko1 je nieco nove? ako si dopadla?..

evko1
25. mar 2013

@lauraa este nijako.Na Aebeiterkammer pan uplne uzasny,ale zufaly,skonstatoval,ze nevie ako dalej,tak vsetky podklady poslal pani na Akno do Viedne,co riesi tuto problematiku a cakam kedy sa ozve.

evko1
25. mar 2013

@truhlinka009 musis zarabat nad 390EUR,inac by si si sama musela platit zdravotne poistenie.Ale hlavne najvacsie klamstvo poistovne voci nam vsetkym je,ze nam tvrdia,ze po ukonceni Wochengeld ti konci poistenie v Rakusku.To nie je pravda.Narok na poistenie mas cely cas,co poberas Kinderbetreungsgeld teda podla tebou zvolenej varianty

jitulicek111
25. mar 2013

happy8051 A byvas na sk?a aj doma si rodila?Ja som chcela po porode ostat aspon 2roky doma s babom..Lenze na SVA mi povedali,ze mi matersku KARENZURLAUB nedaju na 2roky..nechapem preco ved si tu vsetko platim a doma si neplatim nic.wochengeld dostanem 8tyzd.pred a 8po porode a to je vsetko a mam sa opat vratit do prace ako opatrovatelka mi povedal ten na SWA..JA UZ NEIVEM CO MAM ROBIT SOM SLOBODNA NA VSETKO SAMA.TU V RAKUSKU NECHCEM OSTAT VED TU NIKOHO NEMAM. ☹

truhlinka009
25. mar 2013

@evko1 .... ako nahle mi stopli mesacne KBG, tak ma vyhodili aj z poistenia, pri diferenz ze vraj nemam narok na poistenie aj ked moja pracovna zmluva je stale platná.... vyslovene ma donutili sa poistit aj dietatom na Slovensku, zrusili mi poistenie spatne 2 mesiace dozadu!!!! A bez poistenia dietata sa neda existovat....bola som uplne zufalka 😢 .....

rencsike
25. mar 2013

@jitulicek111 po pôrode normálne žiadaš na SK všetky možné prídavky a z Rakúska tiež. potom doma dostaneš mesačne a z Rakúska raz ročne doplatok. ale musíš mať aktívnu živnosť počas poberania dávok (podla varianty ktorú si vybereš pre KBG).

truhlinka009
25. mar 2013

@evko1 ....uz som to pochopila preco ma nechcu zamestnat na viac ako 7,5 h/ tyz....

blackcat
25. mar 2013

@ all
Ahojte baby, neviete mi povedat, ako dlho u Vas trvalo, kym ste dostali Differenzzahlung z Finanzamtu? Ja som posielala papiere v januari a Beih.38 az vo februari. Dnes som tam volala a najskor mi povedala pani, ze treba dolozit Beih.38 formular. Volala som na Krankenkasse /mam dostat aj Diff. z Kinderbetreungsgeld/, tam zase, ze najskor musim vybavit Finanzamt, od nich to potom ide automaticky. Vtedy mi zaplo, ze mila pani na FA mi samozrejme nepovedala pravdu. Volala som znovu, ci ten Beih.38 teda prisiel, alebo sa "stratil po ceste". Tak zamestnanec sa na to pozrel a 18.2. ho vraj obdrzali! Vsetko je "in Bearbeitung". A mam sa vraj pripravit, ze to nejake mesiace potrva!!! Je toto normalne?! Ja som sa ho este opytala, ci to trva tolko kazdy rok a on len ze "mhm". Velmi mu do reci nebolo... Prvykrat to trvalo hrozne dlho, ale ze to bude stale, s tym som naozaj nepocitala! Teraz menim zamestnanie, budem si musiet kupit auto :/ , som s malou sama a este mam aj hypoteku na krku. To si s nami naozaj mozu robit, co chcu? Maju nejaky zakonom tanoveny casovy limit? Som naozaj dost zufala. Viete mi niekto poradit? Resp. aj to, kolko musim mat odpracovane, alebo ake su podmienky na to, aby som to dostavala mesacne?

rencsike
25. mar 2013

@blackcat TRPEZLIVOST 😠 ja som čakala celkom 13 a pol mesiaca 😒

blackcat
25. mar 2013

@ rencsike aj dalsi rok? ved baby tu nieco spominali, ze maju lehotu do pol roka, ci? nejak som z toho uz domotana 😒 a niektorym uz za 2012 aj vyplatili. od coho to zavisi?

happy8051
25. mar 2013

@rencsike pre slobodne zeny neplati to, co pises

happy8051
25. mar 2013

@jitulicek111 napis mi ip, vysvetlim ti, co a ako

rencsike
26. mar 2013

@happy8051 ja som tiež slobodná, ale už viem na čo myslíš 🙂

happy8051
26. mar 2013

@rencsike no 🙂 tak ked sa inak neda....