Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

evko1
26. mar 2013

@truhlinka009 Takže vidíš na čom sme??? Ja to práve riešim cez Arbeiterkammer, tak uvidím ako bude, Aj ty si znova tehotná? a zistiješ ako dostať aj materskú?

evko1
26. mar 2013

@truhlinka009 Aj u mňa to bolo tak, že ma vlastne prinútili sa poistiť na SK a tarz rob čo chceš. Ale niečo vymyslíme)))

zuzgar
26. mar 2013

@blackcat Ahoj, ja som natom presne tak isto. Začiatkom januára som osobne podávala žiadosť na FA ohľadom vyplatenia Differenzz. za 2012, no stale žiadna odpoved...... Za tie tri mesiace, čo tam mám žiadosť som tam volala niekolko krat, kedže potrebujem vyjadrenie z FA pre Krankenkasse. Vždy na FA dostanem odpoved, že moju žiadosť maju, že ešte nebola spracovaná, že maju toho vela a mam proste len cakať...... No čo ma najviac hneva je to, že mi zrovna "nie veľmi milé pracovnícky" nikdy nevedia povedat podla akeho systemu a poradia spracovavaju žiadosti, teda cas do akej doby asi bude moja žiadosť vybavena. Takže tiež vobec nechápem aký maju system a stale sa neviem k nemu dopátrat😲ooo čo ma fakt štve!!!!!

truhlinka009
26. mar 2013

@evko1 ....nie tehotná nie som, len som sa snazila skor zamestnat, kedze mi stopli mesacné KBG, FBH a diferenzu nie a nie sa dockat 😢 ....jediné co mi ponukol zamestnavatel je pracovat / GERINGF./, tak neviem ako to vyriesit s poistením.....

blackcat
26. mar 2013

@zuzgar fuha. ja mam pocit, ze oni to proste robia naschval! 😠 mne ten pan totiz povedal priamo, aby som sa pripravila, ze to par mesiacov potrva... nerozumiem, preco sa nevedia dohodnut s SK uradmi. nemoze to byt az take tazke. mne pride naozaj padnute na hlavu, ked na januarove /2012/ davky cakam rok a pol!!! ved tam dofrasa pracujem, platim im odvody atd. Teraz idem menit zamestnanie, kde konecne zarobim ako clovek a budem platit este vyssie odvody. ale na to potrebujem to blbe auto. porazi ma 😒

evko1
26. mar 2013

@zuzgar O ktory Finanzamt ide? Ja som v Brucku mala do 3 tyzdnov aj peniaze na ucte.Zatial mam skusenost iba 2 roky,ale pozitivnu musim konstatovat

zuzgar
26. mar 2013

o Vieden 1/23. Prvu vyrovnávaciu dávaku za rok 2011 som dostala po mesiaci, co som nechápala že to bolo tak rychlo🙂)) Teraz som podávala ziadosť za 2012 začiatkom januara a stale nic. Pritom tam volam dost casto, a proste ma odbiju, že maju toho veľa a mam len čakat☹(( no hroza.....

blackcat
27. mar 2013

@evko1 Bruck an der Leitha si myslela? Lebo ja som podavala priamo na Eisenstadt a to trvaaa. Keby som vedela, ze sa da aj v Brucku podat ☹ Tam maju istotne menej prace. Na buduci rok budem mudrejsia 😒

evko1
27. mar 2013

@blackcat ty mozes podat iba bud v mieste bydliska,alebo v mieste kam spadovo patris podla zamestnavatela.Nemozes ist len tak kam sa ti zachce.Mozno by ti to sice prevzali,ale poslali by to tam kam patris a o to dlhsie by to trvalo.

simi505
27. mar 2013

@zuzgar ja som tak isto na tom...tiez stale ze tohomaju vela...achh

blackcat
27. mar 2013

@evko1 Ja robim v Parndorfe, preto ma ten Bruck napadol. lebo je to hned vedla a Parndorf Finanzamt nema...

evko1
27. mar 2013

@blackcat No ale niekam spada.Kde podavas daňove vyrovnanie?

blackcat
27. mar 2013

@evko1 To som este nerobila...

sirinka
28. mar 2013

Ahojte...mne dosiel vcera liebesbrief z WGKK ze mam dolozit potvrdenia z mutter kind passu a samo potvrdenie o FB a vraj do 8 tyzdnov, lebo inac vraj nebude mozne spracovat moju ziadost... Aj som sa cudovala, ze minuly rok tie vysetrenia nepytali, tak teraz si spomenuli.....

katikaz
29. mar 2013

Ahojte,potrebovala by som poradit. Mam priatela z Rakuska,chcela by som sa inform.ci mi niektora neviete poradit,ci by som mohla chodit v Rakusku k lekarovi,bez toho aby sme sa vzali,co by som msela urobit,jasne ,ze sa u neho prihlasit k pobytu...da sa to aj bez toho aby sme sa vzali? pytam sa lebo by sme chceli mat dietatko.

ssiska
30. mar 2013

@blackcat mesacne uz nevyplacaju ani slobodnym maminkam od 2012, na FA maju na spracovanie 6 mesiacov! aj mne kazdym rokom mi prichadzaju neskor peniazky na ucet 😖 ak by si chcela dostavat mesacne, musela by si mat v AT trvale bydlisko

dada200
30. mar 2013

@blackcat zavolaj si do Brucku,či možeš podať aj tam.Manžek podaval tam aj ked mal v Eisenstadte,nakolko spada tam,ale kedze koli predchadzajucemu zamestnaniu spadal pod Bruck,tak to podal tam a trvalo to 4 mesiace,to bolo zatial najdlhsie co som cakala.

daimon
2. apr 2013

@evko1 ahoj minuli týždeň som bola v ďalšej pobočke NOGKK vo Schwechate a pýtala som sa ohľadom poistenia počas RD,pani nevedela,volala do St.Polten a povedali,že počas poberania Kbg sme poistené,ale musíme ich dostávať mesačne,keďže máme
Nárok len na differenz,tak poistenie nam končí,po vyplácaní Wochengeldu a musíme sa dať poistiť ns sk

francesca23
2. apr 2013

Ženy, poraďte mi niektorá prosím. Môžem podať žiadosť o rodinné prídavky za minulý rok v rakúsku. Minulý rok som celý v rakúsku odpracovala aj tento, ale teraz začiatkom marca babka zomrela a ja som momentálne bez roboty ale zháňam si druhú. A ešte nevie niekto, kde by som mohla nájsť preložený ten beih 38 tú žiadosť o dorovnanie prídavkov, no neviem to nikde nájsť, prosím vás ďakujem

evko1
2. apr 2013

@daimon ja este stale riesim tento problem s pani z Arbeiterkammer co sa venuje prave socialnemu pravu,povedala ze tento tyzden mu da konecnu odpoved,tak potom dam vefiet.Na stranke NOGKK pise doslova ze mas narok na poistenie,kym poberas KBG nepisu tam nic o trvalom pobyte v AT a ani o tom,ze ti musia vyplacat mescne.V odstavci ze pracujuci a byvajuci v roznych EU statich je napisane,ze narok na poistenie v AT mas vtedy,ak ti na SVK daju pisomne potvrdenie,ze tu nemas narok na poistenie,no a take ti nedajy,lebo tu mas trvaly pobyt.A co ta kamoska,co tam volala a si to nahrala a jej povedalu ze ma narok?Sorry za gramatiku.Pisem z mobilu (((

evko1
2. apr 2013

@sirinka tie potvrdenia z passu odovzdavas iba 1x podla varianty,co si si zvolila.Inac ti budu kratit davku.Ale to si urcite mala napisane v sprievodnom liste z minuleho roka,co ti prisiel s rozhodnufim o vyske fin.prispevku za den.Mne to tam pisalo.Skus pozriet,urcite aj tebe)))

zuzanababalu
2. apr 2013

Ahojte, vidim, ze sa tu vela pise v pripade ak mamicka alebo mm pracoval v AT.
Ja by som vas chcela poprosit o radu, co treba vybavit, resp na co mam narok a na co nie v pripade ak som pracovala na SVK, som slobodna a trvaly pobyt mam v AT (rodila som na SVK, nemam tu ziadne poistenie, z AT nic nepoberam). Teraz sa mi narodilo dieta a chcem mu dat trvaly pobyt v AT.
Trvaly pobyt si nahlasim na zaklade pasu a co potom, na co mam narok? Musim ist na financny urad do Brucku - vsetko sa vybavuje tam? Mam iba narok na dorovnanie prispevku, kt sa vyplaca raz rocne, alebo mam narok aj na roddine pridavky, resp nieco ine, vzhladom na to ze som slobodna?
Dakujem vopred za pomoc

lauraa
2. apr 2013

@zuzanababalu trvaly pobyt vybavis na pockanie, staci ti cestovny pas maleho .... davky uz je tazsie, normalne zo slovenska vsetko a raz rocne dorovnanie, ak vsak otec dietata je rakusky obcan alebo teda otec dietata plati dane v at skusila by som si vybavit vsetko tu.....

zuzanababalu
2. apr 2013

@lauraa ahoj, praveze aj otec a aj ja sme pracovali iba na SVK, ja mam v AT nahlaseny trvaly pobyt a priatel ma nahlaseny iba prechodny pobyt. V takomto pripade viem, ze je mozne poziadat o prispevok k rodicovksemu prispevku, ale neviem ci mam narok este na nieco ine / na nejake ine davky.

janinka13
2. apr 2013

Kočky, poraďte, mm je zamestnaný a riadne platí odvody v RAkúsku, sme zosobášení, čakáme bábo, ja pracujem na Slovensku, aj tu žijeme, na čo všetko mám nárok zo Slovenska a z Rakúska? Budú mi dorovnávať rodičovský príspevok? A čo daňový bonus, ten budem poberať ja zo sSlovenska a mm z Rakúska? ČO všetko treba vybaviť? Ďakujem

lauraa
3. apr 2013

@zuzanababalu tak na vsetky davky mas narok zo slovenska a v at budes ziadat len differenzahlung rodinnych pridavkov a rodicovskeho prispevku, matersku budes poberat rovnako zo slovenska.....

zuzanababalu
3. apr 2013

@lauraa dik krasne za pomoc, este snad jedna otazka, existuje na to nejaky formular, alebo sa to ziada priamo v Brucku, ako to mozem vybavit? este raz dik🙂

lucia2805
3. apr 2013

chcela by som sa poradit uz rok aj pol cakame z mužom na matersku a rodinne pridavky z AT stale sa urady vyhovaraju ze musime čakat už mi dochadza trpezlivost maju vsetky papiere ale toto cakanie je hrozne...ma z tym niekto skusenost ako mam postupovat mam ich udat ci co:(

jitulicek111
3. apr 2013

Ahojte baby.Ktora mi vie poradit?za kazdu radu budem vdačna.Pracujem v rakusku na zivnost uz piaty rok.vsetko si tu odvadzam na sk nič.Som tehotna v 5mes.Bola som uz na SWA a oznamila som im to a urobili si kopie mojho mutter kind passu na wochengeld mam narok mi povedali ale musim kazdy mesiac vyplnovat novy formular a posielat im to tak som to aspon pochopila.Bola som aj na finanzamte a tak mi povedali ze dostanem aj kindergeld.viac mi nepovedali naco mam narok ako slobodna nastavajuca matka.Chodim tu na vysetrenia.Lebo som pocula ze potrebujem mat 5vystreni u rakuskeho gynekologa pred porodom a po porode ale neviem ako to mam urobit ked porodim a budem na sk.Ci im budu stacit aj 5po porodnych vysetreni z sk.V rakusku mam len prechodny pobyt ktori neviem ci je nutny mat nato aby som dostala nieco z rakuska..chcem zit a rodit na sk.Viem,ze si zivnost nesmiem pozastavit aby som mala narok na nieco z Rakuska...este stale pracujem ako opatrovatelka a moj dalsi problem je ze ked pojdem na sk teraz kam mam ist sa oznamit ze som tehotnaa ze rodit a zit chcem na sk + neviem ci si mam vybavit teraz doma slovensku matersku knizku alebo co...kto mi poradi kam mam ist na sk sa informovat a nahlasit ze budem domaSOM STOHO VSETKEHO UZ ZUFALA,PRETOZE NEMAM NIKOHO KTO BY MI PORADIL...TAK PRETO PISEM TU..DUFAM ,ZE SA MI OZVE NEJAKA DOBRA DUSA,,A PORADI MI AKO MAM NA SK TERAZ POSTUPOVAT.DAKUJEM ZA VSETKY RADY.....

lucia2805
3. apr 2013

@lauraa ahoj ja som podala papiere tiez pred rokom aj pol v rakusku na rodinne pridavky aj matersku a na slovensku mi vsetko stopli a uz rok aj pol nedostavam nic ani zo slovenska ani z rakuska v rakusku maju vsetko uz v pocitaci ale stale ma odbiju ze musim cakat ze neziadam jedina nechapem ako mam postupovat dalej rok aj pol bez koruny je dost:(