Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

duska88
8. júl 2013

@sirinka verzichtserklärung máš na 1. strane beih 1 úplne dolu, možno ste to len zabudli vyplniť, treba tam dať tvoje meno a priezvisko + podpis, myslím, že to bude ono

sirinka
8. júl 2013

No dobre ja mam ale ziadost uz davno odoslanu, za poslednych 5 rokov im to ani raz nechybalo a ja som myslela, ze sa to podposuje, ked ziada pridavky otec, ale pridavky ziadam ja, tak ako mozem podpisat, ze sa ich vzdavam?

sirinka
8. júl 2013
duska88
8. júl 2013

@sirinka ano presne, keď žiada otec... potom neviem čo chcú od teba, keď si žiadateľka 😕

sirinka
8. júl 2013

@duska88 no zajtra budem volat, dakujem za info.

anduska1111
11. júl 2013

Ahojte,nevie mi nahodou niekto poradit...manzel pracuje v Rakusku,ja som na materskej s malym...a byvame v Rakusku,rodicovsky pridavok sme konecne dostali po 8 mesiacoch cakania a teraz ziadaju odomna Rakusania potvrdenie odkedy som zacala poberat rodic.prispevok zo Slovenska a dokedy...ale ja ziadny rodic.prispevok ani nic podobne nepoberam zo SVK,ake tlacivo im mam poslat aby som sa preukazala ze nic nepoberam...??? E411 som im uz poslala 2 krat...dakujem za radu

esther1599
11. júl 2013

ahojte viete mi prosim poradit manzel pracoval v Rakusku a od decembra do marca bol na urade prace v Rakusku na Finanzamte nam povedali ze rodinne pridavky nam vyplatia az ked sa opat zamestna ☹ Od aprila sa zamestnal a Finanzamt nam oznamil ze nema narok na rodinne pridavky za obdobie ked bol na urade prace, chcem len vediet ci je to pravda lebo na Slovensku pocas poberania davok normalne vyplacaju rodinne pridavky neviete mi prosim s tym niekto poradit? Dakujem

jankako
12. júl 2013

@anduska1111 to oni sú na tých úradoch fakt jak na šišku.Ja som jedno nepochopitelné potvrdenie pre muža bola pýtať na soc.na Sk aj tri krát 😖 Ved ked raz donesieš potvrdenie že si nepoberala a ani nepoberáš nič z Sk,jak nechápem čo ešte môžu chcieť?
@esther1599 myslim že ani my sme nepoberali ked bol muž na úp v At v zime.mala si si vybaviť na Sk tých 20eur.

esther1599
13. júl 2013

@jankako a kto to mal vediet na Slovensku ked si na UP a poberas davky dostavas aj rodinne pridavky aj rodicak, tak si to pojdem vybavit dodatocne :-/

duska88
13. júl 2013

@esther1599 a tu ti vyplatia len 6 mesiacov spätne tak poponáhľaj 😒

esther1599
13. júl 2013

@duska88 ako 6mesiacov? my sme sa to dozvedeli az teraz ze rakusaci nam ich nevyplatia kedze maju na vsetko cas, ani rodicak mi este nevyplatili a zaiadost mam podanu uz 8mesiacov ☹ manzel bol nezamestnany od decembra do marca od kedy sa rata tych 6 mesiacov?

sirinka
13. júl 2013

@esther1599 dteske pridavky teda familienbeihilfe vyplacaju tusim az 5 rokov spatne od podania ziadosti, rodinne -kinderbetreuungsgeld iba pol roka od podania prvej ziadosti.

esther1599
13. júl 2013

@sirinka ja mam v AT obe podane odkedy sa mala narodila ale este mi vyplatili len detske pridavky na rodicak este len cakam kedze sme papier od Finanzamtu dostali az teraz pred nedavnom ktory sme museli odovzdat na Krankenkase, rec je o tom ze ked mi to nevyplatia v AT tak si musim poziadat o vyplatenie na SK tam ma zaujima dokedy si musim tu na SK o to poziadat? 😒

sirinka
13. júl 2013

@esther1599 aj na sk ti rodicak vypatia iba pol roka dozadu od podania ziadosti a na zaklade toho ti aj doplatia rakusania rozdiel...,

esther1599
13. júl 2013

@sirinka neviem asi si nerozumieme mne sa mala narodila koncom septembra ziadost sme podali v oktobri v AT a doteraz mi este nevyplatili rodicak kedze Krankenkasa vyplaca na zaklade pridavkov od Finanzamtu a ten nam vyplatil a poslal papier az teraz a vlastne az teraz sme prisli nato ze ked bol manzel na urade prace v At tak nam za toto obdobie nevyplatia nikto nam nic neoznamil len nam vyplatil Finanzamt za urcite mesiace a z toho sme vydedukovali ze mi nevyplatia ani rodicak preto si to chcem pytat od nasich na SK a to ma zaujima ze dokedy si o to mozem poziadat?

sirinka
13. júl 2013

@esther1599 no ved poziadat si mozes kedy chces, ale spatne ti vyplaia iba toho polroka od podania ziadosti a potom dalej, kym trva narok teda maimalne do troch rokov dietata. Takze pokial sa jedna o obdobie, ktore bolo pred viac ako pol rokom, uz ti zrejme ani sk strana nic nevyplati.

esther1599
13. júl 2013

@sirinka tak to je teda dobre svinstvo lebo sme nemali odkial vediet ze rakusaci to ked si na UP nevyplacaju ☹ u nas na SK to vyplacaju oboje pojdem za kamaratkou nastastie patrime pod nu nech mi to vybavi 😝

sirinka
13. júl 2013

@esther1599 chod cim skor, vzdy sa da od at ziadat dorovnavacia davka. Inak neviem, ci ti bude vediet zaevidovat ziadast s inym datumom....

esther1599
13. júl 2013

@sirinka este mi prosim ta porad aka dorovnavacia davka? muz bol na UP od decembra do marca cize za tieto mesiace si budem ziadat na Sk vyplatenie

sirinka
13. júl 2013

@esther1599 no ja napriklad som zamestnana v AT ale zijem na SK. Tak dostavam vsetky davky na SK a z AT mi raz rocne spatne doplacaju dorovnavaciu davku, teda rozdiel medzi davkami na SK a tymi u nich.

esther1599
13. júl 2013

@sirinka ja zijem tiez na SK len manzel ma trvaly pobyt v AT a mne na Slovensku povedali ze nech si ideme rodicak pytat do Rakuska lebo ja som bola na UP na Slovensku a nepoberala som uz davky tak ze nemam narok na rodicak ale ze manzel pracuje v Rakusku tak si mame pytat tam

sirinka
14. júl 2013

@esther1599 problem je v tom, ze dieta a rodic poberatel davky by mali mat rovnaky trvaly pobyt...

esther1599
14. júl 2013

@sirinka ved ja a dieta mame rovnaky pobyt len otras je to ze mne nechceli dat na Sk rodicak lebo som uz nepoberala podporu len som bola na UP v evidencii a kedze manzel pracuje v AT a odvadza dane tam mame si ist pytat do AT ako keby dieta nebolo Slovenskym obcanom 😒 a ked manzel bol na UP v AT zrazu mame narok na Slovensku??? To je aka vtakovina to aby clovek lietal ako debil hore dole aby dostal vobec dake peniaze ☹

sirinka
14. júl 2013

@esther1599 no ano, je v tom dobry bordel, ja som pri prvej dcere prisla asi o 5 mesiacov doplatku, stale mi vraveli, ze na nic nemam narok, ze az po roku mam ziadat a podobne....
Poziadaj si na sk a ked by vam nakoniec aj priznali z at celu ciastku, tak proste ten slovensky vratis...

evikuka4
15. júl 2013

Ahojte kočky, možno to sem nepatrí, len Vás chcem krásne poprosiť, či mám nárok na podporu z Rakúska, kedže som tam pracovala aj ako živnostník, to som mala aj trvalý pobyt, a potom som pracovala a pracujem ako normálny zamestnanec ale už s pobytom vedlajším. Dakujem velmi 🙂

lauraa
15. júl 2013

@evikuka4 ako dlho si zamestnana? po 18 odpracovanych mesiacoch ako zamestnanec ti vznika narok na podporu 4 mesiace.....

evikuka4
15. júl 2013

@lauraa, ako živnostník 4 roky, ako zamestnanec 15 mesiacov. Mysliš, že pobyt nie je podstatný pri rozhodovani či na dávku mám nárok alebo nie? t.j. prechodny, trvalý pobyt...

lauraa
16. júl 2013

@evikuka4 ano, ale ako zivnostnik si musis platit poistenie v nezametnanosti, az potom ti vznika narok na nezamestanecke..... je jedno kde budes mat pobyt ked ti narok vznikne tak ti vyplatia do 4 mesiacov davky....pokial sa samozrejme nezamestnas skor....

evikuka4
17. júl 2013

@lauraa ako živnostník som si to platila... 🙂 dakujem