Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

katavinka
28. júl 2013

@megg21 a kde nájdem, kedy majú byť tie vyšetrenia? Či to už lekári vedia a dávajú podľa toho termíny?

lauraa
28. júl 2013

@katavinka nepotrebujes ziadne datumy ani nic podobne, staci ked v 18 mesiacoch veku dietata budes mat 6 razitok od detskeho lekara, ze si naustevovala pediatra ....normalne staci okopirovana zdr. karta dietata.... o zaslanie tychto potvrdeni ta poziada krankenkassa...

katavinka
28. júl 2013

@lauraa aha, ďakujem.. Teba som sa chcela dačo spýtať a teraz si za svet neviem spomenúť čo 😝

jankako
28. júl 2013

@katavinka aj ja som len prefotila zdrav.záznam,vyznačila dátumy poradne kriklavou fixkou a prešlo to.tak isto tehul knížku.

lauraa
28. júl 2013

@katavinka
@jankako presne tak , tak ide iba o to, aby matka s dietatom naustevovala lekara preventivne, nie su to ziadne striktne predpisane vysetrenia , ockovanie v at nie je povinne len doporucane 😉

megg21
28. júl 2013

@katavinka očkaj
Während der Schwangerschaft sind fünf ärztliche Untersuchungen der Schwangeren vorgesehen:


Untersuchung

Untersuchungstermin

Untersuchungsumfang

1.

Bis zum Ende der 16. Schwangerschaftswoche
•Blutuntersuchungen: ◦Test auf Vorliegen einer Luesinfektion
◦Bestimmung der Blutgruppe und des Rhesusfaktors, ausgenommen bei Vorliegen eines Originalbefundes
◦Bestimmung des Hämoglobinwertes und des Hämatokrits (oder der Erythrozytenzahl)
◦Toxoplasmosetest mit Wiederholungsuntersuchungen bei negativem bzw. abklärungsbedürftigem Titer, ausgenommen bei Vorliegen eines Originalbefundes über einen eindeutig positiven Titer
◦Bestimmung des Rötelnantikörpertiters
◦HIV-Test

•Ausführliche Anamneseerhebung
•Gynäkologische Untersuchung (Vaginalbefund)
•Erhebung von mütterlichen und kindlichen Risikofaktoren
•Beurteilung der Notwendigkeit weiterer Untersuchungen

2.

17., 18., 19. oder 20. Schwangerschaftswoche
•Interne Untersuchung
•Ausführliche Anamneseerhebung
•Gynäkologische Untersuchung (Vaginalbefund)
•Erhebung von mütterlichen und kindlichen Risikofaktoren
•Beurteilung der Notwendigkeit weiterer Untersuchungen

3.

25., 26., 27. oder 28. Schwangerschaftswoche
•Bestimmung des Hämatokrits und des Hämoglobinwerts
•Hepatitis-B-Untersuchung (HBS-Antigen-Bestimmung)
•Oraler Glukosetoleranztest
•Ausführliche Anamneseerhebung
•Gynäkologische Untersuchung (Vaginalbefund)
•Erhebung von mütterlichen und kindlichen Risikofaktoren
•Beurteilung der Notwendigkeit weiterer Untersuchungen

4.

30., 31., 32., 33. oder 34. Schwangerschaftswoche
•Ausführliche Anamneseerhebung
•Gynäkologische Untersuchung (Vaginalbefund)
•Erhebung von mütterlichen und kindlichen Risikofaktoren
•Beurteilung der Notwendigkeit weiterer Untersuchungen

5.

35., 36., 37. oder 38. Schwangerschaftswoche
•Ausführliche Anamneseerhebung
•Gynäkologische Untersuchung (Vaginalbefund)
•Erhebung von mütterlichen und kindlichen Risikofaktoren
•Beurteilung der Notwendigkeit weiterer Untersuchungen


Ultraschalluntersuchung

Zusätzlich zu den genannten Untersuchungen wird jeweils eine Ultraschalluntersuchung der Schwangeren in der 8., 9., 10., 11. oder 12., in der 18., 19., 20., 21. oder 22. und in der 30., 31., 32., 33. oder 34. Schwangerschaftswoche empfohlen.

megg21
28. júl 2013

@lauraa

kamoške kvôli tomu krátili rodičovský,lebo nemala prehliadku s dieťaťom práve v tých dvoch týždňoch ako majú oni predpísané... prečo?

megg21
28. júl 2013

@katavinka
Untersuchungsprogramm für das Kind

In den ersten 14 Lebensmonaten sind fünf ärztliche Untersuchungen des Kindes vorgesehen:



Untersuchung

Untersuchungstermin

Untersuchungsumfang

1.

1. Lebenswoche
•Feststellung von Körpergewicht und Körperlänge
•Erhebung von Beobachtungen der Mutter und eine Krankheitsanamnese
•Ärztliche Untersuchung des Kindes
•Beurteilung der Notwendigkeit weiterer Untersuchungen

2.

4., 5., 6. oder 7. Lebenswoche
•Feststellung von Körpergewicht und Körperlänge
•Erhebung von Beobachtungen der Mutter und eine Krankheitsanamnese
•Ärztliche Untersuchung des Kindes
•Orthopädische Untersuchung
•Beurteilung der Notwendigkeit weiterer Untersuchungen

3.

3., 4. oder 5. Lebensmonat
•Feststellung von Körpergewicht und Körperlänge
•Erhebung von Beobachtungen der Mutter und eine Krankheitsanamnese
•Ärztliche Untersuchung des Kindes
•Beurteilung der Notwendigkeit weiterer Untersuchungen

4.

7., 8. oder 9. Lebensmonat
•Feststellung von Körpergewicht und Körperlänge
•Erhebung von Beobachtungen der Mutter und eine Krankheitsanamnese
•Ärztliche Untersuchung des Kindes
•Untersuchung des Hals-, Nasen- und Ohrenbereichs
•Beurteilung der Notwendigkeit weiterer Untersuchungen

5.

10., 11., 12., 13. oder 14. Lebensmonat
•Feststellung von Körpergewicht und Körperlänge
•Erhebung von Beobachtungen der Mutter und eine Krankheitsanamnese
•Ärztliche Untersuchung des Kindes
•Augenuntersuchung
•Beurteilung der Notwendigkeit weiterer Untersuchungen

In der 1. und in der 6., 7. oder 8. Lebenswoche des Kindes wird jeweils eine Hüftultraschalluntersuchung empfohlen.



Untersuchungen als Voraussetzung für die Weitergewährung von Kinderbetreuungsgeld

ACHTUNG

Für den Bezug von Kinderbetreuungsgeld müssen Sie fünf Untersuchungen während der Schwangerschaft und die fünf Untersuchungen in den ersten 14 Lebensmonaten des Kindes korrekt durchführen lassen und diese auch nachweisen. Achten Sie bitte dringend darauf, die Untersuchungen in den vorgeschriebenen Zeiträumen durchführen zu lassen. Die Nichtdurchführung einer Untersuchung (oder mehrerer Untersuchungen), verspätete Untersuchungen sowie das Unterlassen des Nachweises der Untersuchungen bei der Krankenkasse führen zu einer Halbierung des Kinderbetreuungsgeldes – je nach gewählter Leistungsart ab dem 25., 17., 13. oder 10. Lebensmonat.

Die Ultraschalluntersuchungen während der Schwangerschaft sowie die Hüftultraschalluntersuchungen und die sechste bis neunte Untersuchung des Kindes sind nicht Voraussetzung für die Weitergewährung des Kinderbetreuungsgeldes in voller Höhe.

megg21
28. júl 2013

@katavinka
zdá sa toho moc, ale stačí dodržať tie termíny aj keď nie v skutočnosti, stačí na papieri a nebude žiadny problém... niekde na to moc nehladia, ale ak ide o doplácanie rodičáku, tak sa snažia stačiť to aj takto, že ti krátia rodičak, ak nemáš niečo načas...niekomu nemusia, niekomu hej... ja som vsadila na istotu, aby nemali možnosť so mnou vyhúpať, lebo už sa sťažujú, že moc doplácajú na slovenské deti 😀 tak držím palec, urob ako uznaš za vhodné... 🙂

mamulka211
29. júl 2013

Baby mam problem, pracujem ako opatrovatelka v Rakusku.Zivnost mam od 22.4., takze od 1.5. mi pozastavili vyplacanie rodicovskeho prispevku na Slovensku, kedze mam 1,5 rocneho synceka.Manzel je nezamestnany, tak nas napadlo, zeby mohol poberat rodicovsky prispevok on, ale narok nan ma vraj len z rakuskej strany, nie u nas. Lenze manzel nie je v raklusku zdravotne poisteny, tak teraz neviem, bude mat narok poberat rodicovsky prispevok, alebo nie? Mozem si aj ja, hoci som v Rakusku vedena ako zivnostnik, uplatnit narok na rodicovsky prispevok, alebo v Rakusku nemoze zamestnana matka poberat sucasne aj rodicovsky prispevok. Co je lepsie, vybavit to na manzela, alebo na mna? Kto mi poradi?

megg21
30. júl 2013

@mamulka211
ako živnostníčka môžeš poberať KBG na dieťa do dva a pol roka a popri tom zarobiť 16.200€ to nie ako u náš, že ked ti dajú hlúpych necelých 200€ ešte ťa aj obmedzia v tom, či vôbec môžeš robiť 🙂

mamulka211
30. júl 2013

@megg21 Aha cize mozem si aj na seba rodicak vybavit, ja som povodne chcela na manzela, ale ten so mnou nie je pripoisteny v Rakusku, ked som vyplnovala ziadost na SVA, tak som nevedela, ze budem potrebovat, aby bol, tak som ho tam neuviedla a teraz neviem, ci to mozem aj dodatocne spravit, alebo radsej si ten rodicovsky na seba vybavit.

zudan
30. júl 2013

Ahojte, poprosím o radu, manžel začal pracovať riadne na pracovnú zmluvu v Rakúsku, po akej dobe môžme požiadať o rodinné prídavky v Rakúsku, ( na SK poberáme na 2 deti na 1,5 ročné a 18 ročné), myslela som o doplatenie toho rozdielu, lebo počula som rôzne varianty, že po roku odpracovanom v Rakúsku čo je na tom pravdy? ďakujem za odpoveď

lele3
30. júl 2013

@megg21 ahoj chcem sa spytat ci to potvrdenie od detskej doktorky staci ze ona napise, ze dieta navstevuje pravidelne preventivne prehliadky a očkovania?a moju tehotensku knizku prefotenu?A zo Socialnej poistovne si mam vyziadat rozpis kolko mi vyplatili alebo je na to nejake tlacivo E 401 a 411 z UPSVARU mam.
Dakujem

lele3
30. júl 2013

@megg21 a ešte k tym rodinným pridavkom za rok 2012 sme ziadali to vyplatili ale doslo viac ako malo a vo vipise som mala ze 1/12-7/13 .- ale ja som za rok 2013 neziadala nevies poradit co mam robit, lebo ziadame iba Diferenzahlung.Aj to budu posielat priebezne ale ta suma mi na 7 mesiacov nesedela tak teraz neviem nemas s tym nejaku skusenost ale bo niekto iny?dakujem

lauraa
30. júl 2013

@lele3 tak ti uz vyplatili rodinne do jula 2013, ze vraj s aupravil zakon a uz musia vyplact priebezne, takze zrejme si malo to stastie a uz mas cely doplatok na konte a teraz budes dostavat pravidelne kazde dva mesiace... 😉

lele3
30. júl 2013

@lauraa ano ale nesedi mi to ked to rozratam tak neviem co budu potom chcie na konci roka aby si to dali nejako dokopy.nevies nahodou

lauraa
30. júl 2013

@lele3 kedze to budu vyplacat pravidlene tak asi sem tam nieco vyziadaju ale uz nemusi raz rocne ziadat o doplatok....

leony
31. júl 2013

Dievčatá ahojte, môžem Vás poprosiť o pomoc, potrebovala by som poradiť ohľadne pripoistenia a platenia odvodov počas obdobia Wochengeld a rodičovského.Robila som ako opatrovatelka. Platím si pripoistenie ku zdravotnému a neviem, či to nemám zrušiť, či mám aj teraz nárok na vyplatenie PN keby som ochorela. Nie je to zanedbateľné položka, tak by som to radšej zrušila. A neviem, či som to správne pochopila, že od 1.7.2013 sú počas Wochengeld sú znížené odvody...ako to je reálne, neviete??? a ak teda sú znížené musíme poslať žiadosť alebo to robia automaticky. Mne síce teraz prišiel predpis na ďalší quartal a veru ako po starom .-( moc vám ´dakujem za odpovede!!!! ja už som prelustrovala všetko ale o tom poistení žiadna zmienka ☹

katavinka
1. aug 2013

@lele3 kolko trvalo, kým ti to doplatili? my sme dodnes nedostali za r. 2012

lele3
1. aug 2013

@katavinka ziadost sme podavali za rok 2012 koncom januara a peniaze a rozhodnutie dosli 24.7. tento rok im to trvalo dlhsie.za rok 2011 sme podavali na zaciatku februara a peniaze dosli uz v 4/12

katavinka
1. aug 2013

@lele3 uff, to im pekne trvalo, ja som podávala zač.apríla až..

lele3
1. aug 2013

@katavinka to ano tento rok im to dost trvalo.A mozem sa spytat odkial z okolia PK si?

katavinka
1. aug 2013

@lele3 priamo z PK

lele3
1. aug 2013

@katavinka ja len tak.Ja byvam vo Svätom Jure?Aj ty vybavujes doplatok rodicovskeho prispevku z rakuska?

katavinka
1. aug 2013

@lele3 hej, budem, ešte mi neskončila MD a najskôr si musím podať u nás žiadosť aj o rodinné prídavky, ale musím počkať na slovenský rodný list 😝

ssiska
4. aug 2013

ahojte baby, hladam opatrovatelku do rodiny v rakusku s dobrou nemcinou a vodicakom, nepoznate niekoho, kto hlada alebo chce zmenit rodinu?

katie.2906
4. aug 2013

@katavinka Ani my sme ešte nedostali a podávali sme to vo februári. 😠

lele3
6. aug 2013

Prosim Vás vie niektora poradit čo mán napisat v tlačive ANTRAG auf Kinderbetreuungsgeld - na prvej strane v odseku - Zuständigkeit - ma tam byt napisana socialna poistovna?dakujem

lubkopetka
7. aug 2013

Prosím, v akej výške sú minimálne odvody v rakusku, ak si ich chcem dobrovolne platit, aby som mala potom narok na matersku?A aka by mi teda vysla minimalna materska, v akej vyske? Dakujem.