Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

lauraa
9. feb 2014

@adrika78 rizikove ti najskor musi schvalit Amt Arzt a myslim ze az od 20 tt...

jujka
9. feb 2014

Ahojte.dostali sme list z rakuska,ze nam uznali pridavky na deti.
A chcem sa spytat kolko im trva kym poslu aj peniazky?

cekankacamomille
9. feb 2014

@adrika78 nemusis mat potvrdenie od rakuskeho lekara. kedze sme v eu, su povinny akceptovat diagnozy od svk lekarov - vlastna skusenost. ja som mala rizikove tehu, u rakuskeho lekara som nebola nikdy a wochengeld mi priznali. drzim palce ;)

sirinka
9. feb 2014

@jujka ked uz uznali, mali by byt aj na ucte, to posielaju hned...

jujka
9. feb 2014

@sirinka dakujem. tak tento tyzden by sme to uz mali dostat.
v piatok nam prisiel list.

adrika78
9. feb 2014

@cekankacamomille
a od ktoreho tyzdna si bola na rizikovom??? ja mam teraz 16 tyzden, tak neviem ci ist na marodku alebo ako postupovat... a nevies ako to je ci cely cas na marodke alebo si podavas o wochengeld hned od zaciatku rizikoveho tehotenstva a potom znova ziadas o wochengeld ked ides na porod 8 tyzdnov pred porodom alebo ako to je , nemam s tym skusenosti... dik

adrika78
9. feb 2014

@cekankacamomille
a este aku diagnozu si mala na rizikove tehotenstvo??? dik

cekankacamomille
10. feb 2014

@adrika78 diagnoza: Z34=cervix skrateny a tyzden si nepamatam.....ale bolo to okolo 18-20tt

cekankacamomille
10. feb 2014

@adrika78 ja som podavala na niekolkokrat. ja si to uz presne nepamatam. ale ziadost som davala v case, ked som zistila, ze som na rizikovom. Oni Ti potom poslu, ze ci Ti schvaluju a to od kedy do kedy. Vacsinou do terminu porodu, ktory tiez musis dokladovat, kedy mas naplanovany. ked sa dieta narodi, posielas tam o tom doklad a oni od toho dna zase vypocitaju do kedy budes wochengeld poberat. Neviem, do ktorej oblasti patris Ty. ja som patrila do NO-Vieden. Tam nie su 2x ustretovy a robili mi problemy. Stale mi posielali lajstre, ze nemam narok. Aj som tam volala a bila sa o svoje. stale ma palkovali. No a nakoniec som pisala krasny liebesbrief a az potom im stislo ritku a odrazu som mala narok na vsetko 🙂))) podotykam, ze ja som doklady ani neprekladala do nemciny, pretoze oni tam maju cloveka, ktory rozumie slovensky (asi zamestnanec slovak) + co sa tyka diagnoz, tie su vsade oznacovane rovnako a kazdy lekar z ktorejkolvek krajiny nemusi ovladat dany jazyk, mrkne na kod a uz vie....drzim place ;)

lauraa
10. feb 2014

@adrika78 ty nemozes ist len tak na rizikove toto ma svoj postup, neviem ci si zametnana alebo robis na zivnost..... tvoj gynekolog ti musis napisat sprievodn list pre posudkoveho lekara, plus to dolozit vysledakami vystrenini,ktore poukazuju na tvoj problem, take jednoduche to nie je... ty nemozes ziadat o rizikove, kym ti ho niekto neschvali, a ten niekto,komu posielas alebo odnesies ziadost, zavisi kde si poistena..... na marodku mozes ist, ale ako dlho, zavisi zase len od kontrolarzt , zvycajne do 14 dni posiela pozvanky na kontrolu.....

lafamme
12. feb 2014

konečne mám poslali materskú, aj prídavky, už som myslela, že budú chcie´t aj číslo topánok 😀

katka11k
12. feb 2014

ahojte vie mi niekto poradit ohladom materskej a pridavkov a vlastne na co vsetko mam narok z rakuska ohladom porodu ked chcem rodit na slovensku aj tu byvat, kedze tu mam trvaly pobyt, som v 8 mesiaci t. a rakusku zivnost mam od februara, ale manzel pracuje na SK, je toho dost s cim potrebuejm pomoct dakujem krasne za pomoc

xlolax80
12. feb 2014

@jujka
@lafamme ahojte a kolko vam to trvalo, kym vam priznali pridavky? Dik

jujka
12. feb 2014

@xlolax80 ahoj nam presne mesiac od podania poapierov.my sme papiere zaniesli osobne aby ich prekontrolovali ci nieco nechyba. ale ziadali sme iba pridavky na deti nie matersku.

lafamme
13. feb 2014

@xlolax80 bolo za tým kopa vybavovačiek, keď už sme mali všetko do 2 týždňov nám prišli peniaze na účet, pre tým týždeň vyrozumenie čo a ako.

xlolax80
13. feb 2014

@lafamme
@jujka
dakujem. ja som im to poslala asi pred 2 tyzdnami, tak som zvedava, ze kolko im potrva, kym mi priznaju pridavky 🙂

drobcula
14. feb 2014

Ahojte baby, chcem sa spytat, som na rd a poberali sme pridavky aj rodicak z at, teda len doplatok, ale k 31.12.2013 sa zrusila firma, takze som dostala vypoved a tym padom mi zastavili od 1.1.2014 pridavky aj rodicak na sk, kedze uz som tu na sk neni zamestnana, tak budeme poberat vsetko tam...lenze v at sa mi uz rodicak k 28.3.2014 konci, mala bude mat 2,5 roka, tak chcem, tych zvysnych 6 mesiacov poberat tu na sk...takze muz ma doniest potvrdemie zo zdravot. poistovne v at, ze on tam nema narok na poberanie rodicaku, lebo jeho plat presahuje tych , neviem kolko to je presne, tusim 16 200 eur a mam si poziadat znova tu na sk?

lauraa
14. feb 2014

@drobcula ty teraz poberas len doplatok rozdielu alebo len davky z at?

lauraa
14. feb 2014

@drobcula vidis ved si to napisala, zisti si ci ty vobec mozes poberat rodicak na sk , ja myslim ze na tuto davku nemas narok na sk....

drobcula
14. feb 2014

@lauraa ja som do toho 31.12 2013 poberala rodinne pridavky aj rodicak na sk a z at sme mali len doplatok, a od 1.1.2014 mi to zastavili a mame poberat vsetko z at,,ale v at je len do 2,5 roka....

lauraa
14. feb 2014

@drobcula ano v at mozes poberat len 30 mesiacov

drobcula
14. feb 2014

@lauraa no a na sk sa moze poberat do 3 rokov, takze ked uz muz nebude mat narok v at, tak by som mohla zas ja poberat tych 6 mesiacov tu na sk nie?

sirinka
14. feb 2014

@drobcula myslim, ze pokial vyberiete plnu davku v AT, na SK uz by ste nemali dostavat... Treba si pozistovat priamo na uradoch, dost sa menia veci okolo toho...

drobcula
14. feb 2014

@sirinka ok, pojdem sa spytat na urad 🙂

malinovka333
18. feb 2014

neviete ci mozem poberat z rakuska pridavky aj na moj ucet na svk alebo to sa da len pri materskej?

renatkakp
22. feb 2014

Ahojte všetky ich socialne veci viete poberať na SVK učet s tý m problém nemám aleja mám zase problém s tým:

Je tu niekto kto poberá materskú od minuleho roka??

Dali Vám tu sumu ktorú variantu ste si zvolili lebo mne na 24mesiacov dali menej ako polovicu z 20,80 na den vrajže ten treti rok co budem poberat na SVK odpocitali z tých 20 mesiacov je to tak??

marienka1703
22. feb 2014

@malinovka333 po Novom sa da uz aj materska poberat na Svk ucet.... Pridavky sa dali uz aj pred tym🙂 takze ano mozes

malinovka333
23. feb 2014

@marienka1703 aha dakujem velmi pekne dobre vediet nevedela som len to ze materska sa da 🙂

lauraa
23. feb 2014

@renatkakp vzdy to tak nejako bolo, sumu ktoru by si mala dostat v at za zvolene obdobie odpocitali celu sumu aku budes poberat cele 3 roky na sk a zvysok ti vyplatia....

renatkakp
24. feb 2014

Dakujem za info a volala som aj do SVA a tak nejak mi to vysvetlil keby som bola vedela tak by som si zvolila inú variantu.

Nikto nič nepovie na tých úradoch ani v SR tu ani poriadne nevedia ako to funguje a v Rakúsku ti nič neporadí hnusaci jedny ☹

Neviete ako to je z príspevkom k rodičovskému príspevku tých 6,06e na deň?? chcem skúsiť aspoň toto vybaviť .

A odvody mi povedal vraj, že nemusím počas materskej platiť, že treba kontaktovať nejaké oddelenie a odložia to či čo niečo také ste už riešili??