Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

veronikakucerkova
25. feb 2014

Ahojte baby... cakame babatko a zistujem si veci o rodicovskej materskej(kedze tu narok na matersku nemam) a pridavkoch.priatel robi v rakusku.ja som na UP. a na PN. ale su podmenky pre poberanie tychto davok z rakuska? tu na upsvare mi nic nevysvetlili.ani co potrebujem ani ake su podmienky.nie sme totiz este zosobaseny.vie mi to niekto vsetko vysvetlit ako to cele funguje a ci tam musi mat priatel adresu.dakujem vam moc.

bobova
26. feb 2014

@cekankacamomille Ahoj prosim Ta, a co si im napisala do Liebesbriefu? Ja som este len na zaciatku tehu, ale uz si zbieram info, aby som sa vedela s nimi potom popasovat, ja som poistena v AT od 2008. Dakujem Ti.

cekankacamomille
26. feb 2014

@bobova ja som tam pracovala ako opatrovatelka, tzn 14dni tam a 14dni doma. apelovala som na to, ze za celu dobu zivnosti a platenia pripoistenia som ani raz nezamarodovala a nezneuzila system ako to mnohe opatrovatelky robia, ze 14dni robia, pridu domov a sup na marodku. dalej som apelovala na to, ze vramci europskych dohod su povinny akceptovat vyjadrenia a stanoviska vsetkych svk lekarov + diagnozy nimi stanovene. potom som zahrala aj na city, ci by im sa pacila situacia, ze dieta je uz na svete a penazi ziadne. ci vedia kolko stoji plienka, kocik, cumel a vsetko, co novorodenec a matka potrebuju.... atd 🙂

veronica30
28. feb 2014

@vlastulka ahoj ano aj my sme tak akurat to vybavujeme

vlastulka
autor
28. feb 2014

@veronica30 vdaka,ale ja uz mam 7 rocnu dceru..tak uz to "mame vybrate" aj minute 😀

bobova
28. feb 2014

@cekankacamomille ahoj, ja tiež opatrujem na dvojtýždňovky a za 6 rokov som bola PN 1 týždeň.
Ak bude treba, tak to použijem, ďakujem ti.

cekankacamomille
28. feb 2014

@bobova ano, to rozhodne apeluj aj na to ;) drzim palce ;)

ivka707
1. mar 2014

ahojte baby... rada by som som bola, kedy ste mi niektora pomohla🙂 moj muž pracuje v rakusku ako zamenstanec. teraz sme žiadali o prídavky, tie este nemáme schválene. ale žiadali sme aj o matersku, a zvolila som si variant 12+2. a teraz mi bolo povedane, že o tie dva mesiace musim požiadať ešte raz. vie mi niektorá z vas povedať akú žiadosť mam podať? lebo vôbec neviem. a na ich stranke som nič také nenašla. dakujem za odpoved🙂 Ivka

lauraa
1. mar 2014

@ivka707 ty mozes poberat len 12 mes. Potom musi na rodicak manzel

ivka707
2. mar 2014

@lauraa no on teraz pobera rodicak,tak tie 2mesiace možem požiadaťja?a aka žiadosť?

lauraa
2. mar 2014

@ivka707 ako ze on pobera teraz? to tak malo zaraba ze este aj popri moze poberat rodicak?

lauraa
2. mar 2014

@ivka707 a ty mas 3 dieta? lebo v pase mas uvedene ze tvoje mensie uz ma cez rok.....tak na ktore dieta poberate rodicak...nejak mi to cele unika....normalne s apodava ziadost ako o rodicak aj s formularmi zo sk a mesiac pred skoncenim poberania prispevku jednym partnerom musis nahlasit vymenu partnerov na prislusnej KK....

ivka707
2. mar 2014

Nie rodičak vybavujeme na mensie dieta, ja neviem či mallo zaraba,proste nám to uznali na manžela,variantu 12+2.ale este čakame na schvalenie pridavkov,lebo ten papiwr este potrebuju.ale bolo mi povedane,že o tie 2mesiaceusim opat požiadať,už na seba.a riesim že aku žiadosť im mam poslať.tak ja už neviem

ivka707
2. mar 2014

Ono na papieri to mame prakticky priznane,ale eura este nemame,lebo este chcu papier z pridavkov🙂dufam že sa z toho vyznas🙂

ivka707
2. mar 2014

Ale ja v rakusku nepracujem,ani som nikdy nepracovala.

valuskova
3. mar 2014

Ahojte mamičky. Prosím POMÓCCC!!! Ktorá mi viete poradiť? Manžel robil minulý rok nejaký čas v Rakúsku na prac. zmluvu. Nedávno sme sa dozvedeli :( , že si môže nárokovať prídavky na deti za toto obdobie z Rakúska. Na UPSVR mi vyhotovili tlačivá E 401 a E 411. Bohužiaľ mi nevedeli povedať na akú adresu to mám poslať. Neviete niektorá ??? Tiež by to asi chcelo poslať s dokladmi aj nejakú žiadosť. Bohužiaľ nepoznám nikoho kto by vedel po nemecky. Neviete mi niektorá pomôcť aj s týmto ?
Vopred ĎAKUJEM !!!
Iňa

janka0408
3. mar 2014

ahojte..prosim vas neviete mi niekto poradit ci pri poberani materskej z rakuska treba mat rakusky ucet?teda musi byt ten ucet na moje meno?

janka0408
3. mar 2014

@lauraa
@renatkakp
@marienka1703 ahojte..prosim vas neviete mi niekto poradit ci pri poberani materskej z rakuska treba mat rakusky ucet?teda musi byt ten ucet na moje meno?

marienka1703
3. mar 2014

@janka0408 od r.2014 ti staci aj slovenskyyyy

janka0408
3. mar 2014

dakujem...jupiii...neviem po nemecky,tak to si ma zachranila ze nemusim ist vybavovat ucet...

janka0408
3. mar 2014

@marienka1703 a ak by som mala rakusky ucet,tak musi byt na moje meno alebo moze byt aj niekoho ineho?

mamilia
3. mar 2014

@valuskova pokial viem ,tak ,tam treba poslat kde bol nahlaseny ....pod ten prislusny urad..

marienka1703
3. mar 2014

@janka0408 s tymto myslim ze bol problem,,,nechcem mylne radit ale mal by byt na Tvoje,,,, alebo manzelove

lauraa
3. mar 2014

@valuskova na fianacny urad , podla bydliska, spolu zo ziadostou o rodinne pridavky...tuto najdes aj na nete v slovencine.... budes ziadat o doplatok rozdielu teda difernzzahlung,

valuskova
4. mar 2014

@lauraa No hej ale my bývame na slovensku, tak potom kde ?

duska88
4. mar 2014

@valuskova na financny urad v rakusku, v meste kde mal tvoj mm bydlisko 🙂

lauraa
4. mar 2014

@valuskova presne tak na financny urad v meste kde manzel pracoval....

duska88
4. mar 2014

@veronikakucerkova ahoj, s priatelom zosobaseni byt nemusite, staci na matrike spisat uznanie otcovstva, aby bol po porode zapisany v rodnom liste dietata. Ty mozes poberat pridavky aj rodicak na sk a kedze priatel robi v rakusku, mozete si raz rocne ziadat o doplatenie pridavkov aj rodicaku do vysky rakuskych davok. Nemusi tam mat bydlisko, narok na dorovnanie vznika jeho zdravotnym resp. socialnym poistenim v rakusku.

janinkad
7. mar 2014

@janka0408 teda,neviem ci sa nieco zmenilo,ale na rodinné pridavky od Finanzamt možeš mat aj slovenský ale na matersku od Krankenkasse požadovali rakusky učet,a nemusi byt na tvoje meno,mne napriklad prisla na kamaratov,naco zakladat učet pre jeden krat rocne a prislo mi tak aj za rok 2013

valuskova
10. mar 2014

@lauraa Ešte jedna otázočka. Keď pracoval na severe rakúska (blízko moravy- tam boli na stavbe) ale sídlo firmy je na juhu, tak kde? Podľa mňa kde je sídlo , či? Pripadám si ako blbec. :(