Práca popri rodičovskej dovolenke. Môže sa to? Poraďte

dadulik75
29. máj 2009

caute babulky vsetci mi stale tvrdia ze ked som na rodicovskej od roku 2007 tak si mozem bez problemov privyrabat a nie je to nijako obmedzene /myslim casovo ani penazne /mate s tym niektora skusenosti ? pytala som sa aj na socialke ale ochota mi odpovedat bola tak strasna nemy uzas dockala som sa len mozte a viac nic vraj ma vela roboty a viac o tom nevie a na internete sa MI NIC NEDARI NAJST tak ak mozte poradte budem vsetkym moc vdacna

gapa
8. nov 2009

má tam videoškolenia, ale aj reálne sa konajúce školenia, a je tam osobne (v r.2008 som na jednom bola, ale to bolo extra pre maminy) napr. 18.11. alebo 24.11.09 v Ba. Sa rozhodujem, či pôjdem už teraz alebo až v decembri, ked už bude zákon snád schválený. Od cca 13hod. je to bezplatné, predtým je vždy platené školenie. Ak si z Ba tak môžeš aj podla toho, kde ti to je bližšie, lebo sú predpokladám aj rôzne miesta, kde sa to koná.

nsoci
9. nov 2009

Dak moc.

lenca89
19. feb 2010

ahojte,
dcera sa mi narodila 19.12.2009 a chcem sa spytat ci ma narok na pracu na dohodu, lebo co som citala tu tak by som mohla robit 10 hod tyzdene a dost by mi to pomohlo na privyrobenie

trnavacka
19. feb 2010

ahojte, vsetky zakony sa daju obist, ak budete mat s.r.o. - tam sa to riesi inak, mozete poberat matersku aj rodicovsky prispevok, lebo je to ako podiel zo zisku (dufam, ze to som topoplietla)... ide len o to, pri ktorej praci sa to oplati - urcite pri uctovnictve a pod, normalne sa mozu vystavovat faktury a vsetko je koser

gapa
20. feb 2010

lenca,
dalo by sa:
1. ak by si mala vždy dohodu len na časť kalend.mesiaca, t.j. nikdy nie na celý alebo by dohoda začala v jednom kalend. mesiaci (nie prvého) a končila v druhom (nie posledného), lebo zamestnávatel ťa vždy musí pri každej dohode prihlásiť na SP a pri ukončení odhlásiť, aby si nebola evidovaná "celý kalendárny mesiac", potom by si totiž bola zárobkovo činná celý kalend.mesiac a ty potrebuješ aspon časť kalend.mesiaca nebyť zárobkovo činná

2. ak by si sa aj popri práci na dohodu OSOBNE o dieťa starala,

tak je to OK,
- máš nárok aj na RP na UPSVaR (podstatné splniť bod 1)
- máš nárok aj na dôchodkové poistenie štátom v sociálnej poistovni, samozrejme, ak si si podala prihlášku (podstatné splniť bod 2)

klauduska
21. feb 2010

ahojte,

gapa,super rada,prave toto som potrebovala vediet,od aprila idem presne toto riesit-praca na dohodu a nevedela som ako to poriesit.

Mohla by si mi poradit este v niecom?Momentalne som este na materskej,nie na RP a zaujimalo by ma ci tu mozem robit na dohodu,bude to len jednorazova zalezitost,nic dlhodobe....

Dik

29zuzka
22. mar 2010

odporucili mi tuto stranku poradite mi ja som tu nova a chcem sa opytat ako je to s poberanim RP ak by so nastupila na 1/4uvazok do prace.RP poberam od januara2010 pracujem ako zdravotna sestra a mam moznost sa vratit...maly bude mat v maji rok,bolo by o neho postarane pocas mojej nepritomnosti.

gapa
22. mar 2010

mala by si nárok na príspevok na starostlivost o dieťa ale nie na rodič.prísevok. Pre nárok na RP nemôžeeš byť zárobkovo činná.

29zuzka
22. mar 2010

dakujem ti moc pekne.

ada11
23. mar 2010

gapa, prosím ťa, ja mám dodhodu do 30.6.2010 na 10 hodín týždenne, ak by som túto dohodu zrušila a zamestnávateľ by mi ju dal každý druhý mesiac /teda nie od prvého ani do posledného, ako si spomínala vyššie/, tak by som mala nárok na RP 256 € - lebo ja nemám naň nárok, len pre túto dohodu 😕 , alebo len na tých 164 ako mám teraz pracujem len 2 dni v týždni a keď sú prázdniny alebo iné voľno, tak v podstate ani to 😉

gapa
23. mar 2010

ada,
podla mna, ak by to bola vždy nová dohoda a vždy medzitým by si mala medzeru v prihlásení v SP, t.j. nebol by to príjem za celý kalendárny mesiac mesiac, ale len za časť mesiaca, tak máš nárok na RP 256eur do dvoch rokov dieťaťa.

A teraz poberáš 164eur preto, že si nepožiadala o zvýšenie, predpokladám.

ada11
23. mar 2010

gapa, ďakujem veľmi pekne 😉 nepožiadala som o zvýšenie, pretože mám tu dohodu, predpokladala si správne 😉 takže zajtra sa pôjdem ešte spýtať na ÚPSVaR 😉 ale aj keď to pôjde, čo by ma veľmi potešilo, tak neviem, či to bude ochotná urobiť pani mzdová 😝 ja by som sa išla sama odhlásiť aj nahlásiť do SP, aby nemala starosti 😉

gapa
23. mar 2010

ono sa to (aj prihlášky a odhlášky) robí väčšínou už len cez PC (EZU=elektronický zber údajov), ak nemajú menej tuším ako 4och zamestnancov.

evikg
6. apr 2010

Chcela by som sa poradit. Na materskej som od 4/2009 a zakladny RP poberam od 10/2009. Podmienky na zvyseny RP by som splnala, ale este som on nepoziadala. Od augusta/septembra planujem nastupit do prace na ciastocny uvazok, o dieta sa mi zatial budu starat moji rodicia. Precitala som si ten zakon a podla toho je uplne jedno, ci poberam zakladny alebo zvyseny RP - tym ze zacnem pracovat, tak mi narok nan odpada. Pochopila som to spravne? Budem mat este na nejaky prispevok narok?

lalus
6. apr 2010

evikg, pochopila si správne...tým, ktorí sú na RD od roku 2009 nie je daná možnosť pracovať na pracovný pomer. Ak nepožiadaš o zvýšený, môžeš však pracovať na dohody..na dohodu o vykonaní práce môžeš odpracovať 350 hodín ročne, na dohodu o pracovnej činnosti môžeš odpracovať 10 hodín týždenne - ak Ti to stačí, tak to dorieš takto. Ak chceš pracovať viac, tak Ti zostáva len pracovný pomer a tým pádom prichádzaš o RP. Ak požiadaš o zvýšený RP, nemôžeš už pracovať vôbec 😖 , resp. za véééľmi obmedzených podmienok.

Ak plánuješ nástup do práce, na Tvojom mieste by som si požiadala o zvýšený a čerpala ho dokiaľ do tej práce nenastúpiš - potom budeš musieť aj tak ukončiť RD, ale aspoň tých 8 mesiacov si prilepšíš. Pri nástupe do práce si požiadaj o príspevok rodičovi...viac tu: http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010/01/09/pris...

evikg
6. apr 2010

dik, lalus 🙂 Aspon to mam takto potvrdene. Tiez som to tak zamyslala urobit. Trochu ma zmiatla pani na urade prace a soc. veci. 😀

lalus
6. apr 2010

a čo Ti povedala tá pani?

evikg
6. apr 2010

ze ked budem poberat iba ten zakladny, tak mozem robit a nikto nebude skumat vysku prijmu. Ale ked poziadam o zvyseny, tak mi prispevok uz nebude vyplacany, ale budem si moct poziadat o prispevok na starostlivost o dieta. Zdalo sa mi to divne, lebo po precitani zakona som mala iny pocit.
Mozno sme si ale iba nerozumeli, i ked mam pocit, ze som to po nej este zopakovala a ona to potvrdila.

lalus
6. apr 2010

no robiť v podstate môžeš bez ohľadu na výšku príjmu 😉 akurát, že iba na dohodu a podľa toho aj počet hodín 😎 Ale aj ja mám osobnú skúsenosť, že som vedela viac ako teta na úrade, kam patrím....takže je dosť možné, že v tom má chaos. Oni teraz chúďatá vlastne posudzujú ľudí podľa troch zákonov (2008, 2009,2010 - sa menili podmienky)...by som sa ani nečudovala

evikg
6. apr 2010

kedze ja planujem robit tak 20 hodin tyzdenne, tak ta dohoda ani nepomoze. I ked si myslim, ze by na to ani zamestnavatel nepristupil. Oni by boli najradsej, keby som nastupila na plny uvazok. 😒

jankapiknova
13. apr 2010

ahojte, napišem moj pripad
som na RP od 2008 a nemala som narok na zvyššenie RP tak možem pracovat aj na dohodu aj na zmluvu bez ohladu na vyšku prijmu a RP mi nezoberu.
Ale kto je na RP od 2009-2010 alebo ma zvyšeny RP tak už ma ine podmienky 😉

maatuulka
22. apr 2010

ahojcek, ja by som mala ist robit na HPP .. pri malej bude babka, tatino a opatrovatelka, narodila sa 28.9.08 takze podla info by som mala este popri plate poberat aj RP .. ale mozem robit aj na HPP???som z toho vsetkeho totalny ... 😎

lalus
22. apr 2010

maatulka a požiadala si o zvýšený RP? na RD si nastúpila ešte v roku 2008?

maatuulka
22. apr 2010

lalus ja nemam narok na RP, ja som skoncila skolu, a hned som otehotnela, a malinka sa narodila v septembri 2008,a kedze som nemla narok na matersku, hned som nastupila na RD,

lalus
22. apr 2010

no ak si teda na RD od 2008 a nemáš nárok/nepožiadala si o zvýšený, tak môžeš pracovať aj HPP a popri tom dostaneš základný rodičovský príspevok 164 eur. 😉 takže si vlastne vyhrala 😎

maatuulka
22. apr 2010

tak to je super 🙂 a nevies kam ci to mam ist oznamit, ze pracujem? na UPSVAR?? a treba im nejake potvrdenie???
a diky moc 🙂

lalus
22. apr 2010

na upsvar...neviem, či im niečo treba, nezažila som 😨

lottys
22. apr 2010

maatuulka, treba zájsť na upsvar a nahlásiť, že pracuješ a podpísať vyhlásenie, kto sa počas práce stará o dieťatko.

jankapiknova
23. apr 2010

ano aj ja som musela doniest kopiu zmluvy z prace a podpisat čestne vyhlasenie že dieta nieje v školke(jaslach) a že sa o maleho riadne staram 🙂

maatuulka
24. apr 2010

no uvidim teda, ze co mi zajtra povedia na pohovore, ze kolko by som mala robit a tak.. ak by som tam bola moc casto, tak tatino pojde na matersku 🙂 ak nie, tak sa pri malej budeme striedat 🙂