Práca popri rodičovskej dovolenke. Môže sa to? Poraďte

dadulik75
29. máj 2009

caute babulky vsetci mi stale tvrdia ze ked som na rodicovskej od roku 2007 tak si mozem bez problemov privyrabat a nie je to nijako obmedzene /myslim casovo ani penazne /mate s tym niektora skusenosti ? pytala som sa aj na socialke ale ochota mi odpovedat bola tak strasna nemy uzas dockala som sa len mozte a viac nic vraj ma vela roboty a viac o tom nevie a na internete sa MI NIC NEDARI NAJST tak ak mozte poradte budem vsetkym moc vdacna

dinduska
25. apr 2010

ahojte,chcela by somn sa opytat od novembra 2007 poberam rd teraz mame este aj 4mesacnu ale RD mam od roku 2007 chcela by som ist do prace ale musela by som nastupit na plny uväzok a chcel aby som vediet ci by mi zostal aj rd alebo nie?

lalus
25. apr 2010

dinduska a Ty si nenastúpila s mladsou na materskú dovolenku?

dinduska
26. apr 2010

ja som nahlasila,ze mam dalsie dieta do 3rokov ale rd mam stale na starsiu na matersku som nemala narok takze poberam rd este na tu starsiu.ja som si zistovala a zistila som,ze sa namna podmienky poberania rd vstahuju tie z roku 2007 a tym padom mozem pracovat len neviem ci len na dohodu alebo na uplny uvazok

lalus
26. apr 2010

aha, tak ak si nemala narok na matersku, tak je to fakt jedno s ktorou si na RD. No a ked si oficialne stale so starsou na Rd, tak mozes pracovat aj na plny uvazok, kym budes s nou (t.j. do jej 3 rokov). Potom nastupis na RD s mensou, ale to nastupis uz podla novych podmienok a tam pracovat uz nebudes moct.

bibione
26. apr 2010

ahoj gapa: chcem ta poprosit o radu,dozvedela som sa,ze rodicovsky moze poberat len rodic dietata a nie ako to bolo kedysi,ze aj napr babka dietata moze ostat a poberat celu sumu t,j, v mojom pripade 260eur...len nejakych 20% z danej sumy,co je nic moc...pretoze moja mama stale robi,nemoze si dovolit ostat doma,s manzelom sa rozvadzame,aj tak nezijeme spolu uz celkom dlho...neda sa stym nejak vyspekulovat? sak to mam ostat doma po dobu 3 rokov?? kedze maleho nemam skym nechat☹

monicka101210
27. apr 2010

dobry vecer,viete mi niekto poradit.... chcem nastupit do prace ked maly bude mat rok (februar 2011) a nebude v statnom zariadeni,bude s babkou tak neviem ci mam narok aj nadalej poberat rodicovsky prispevok alebo nejaku cast z neho... dakujem

lalus
27. apr 2010

monicka, nezáleží na tom, kde bude dieťa...ide o to, že budeš pracovať Ty a to sa s poberaním RP vylučuje. Takže nie, ak nastúpiš do práce, nebudeš mať na RP nárok....budeš mať nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa..tu čítaj viac:
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010/01/09/pris...

vera999
7. máj 2010

Dobry den mamicky chcela by som vas ttiez poprosit o radu kedze citam ze vy ste v ttom skusenejsie. syn sa mi narodil v 2008 od vtedy som len na RP pretoze na matersku som nemala narok,nebola som nemocensky poistena. Minuleho roku som zacala pracovat ale len na dohodu na socialke mi povedali kedze som neziadala o tu zvysenu matersku co je teraz od januara,takze mozem robit kolko chcem a RP mi ostava,ale teraz sa mi ponuka robotka na Trvaly pracovny pomer a chcem sa spytat ci neviete ci mi zoberu potom RP ked nastupim na trvaly pomer. Dakujem

lalus
7. máj 2010

vera, ak si na RD od 2008 a nepožiadala si o zvýšený, môžeš pracovať aj na plný úväzok a rodičovský Ti zostane 😉 najlepšie sa choď opýtať na UPSVaR, kam patríš, povedia Ti, čo budú potrebovať prípadne doložiť a ako je to s umiestnením dieťaťa (nie som si istá, či môže byť v škôlke alebo len pri babke)

martinka17
25. máj 2010

ahojte
neviete mi prosím niekto poradiť. Na RD som od 2009, teraz poberám zvýšený a ešte do januára by som mala mať nárok. Potrebovala by som však peniaze a chcela by som skúsiť nejakú brigádu. Neviete ako je to s príspevkom? Predpokladám, že by mi ostal len ten základný, ale čo ak o brigádu prídem, mala by som opäť nárok na zvýšný? nerada by som ostala na tom ešte horšie ako som teraz 😝

caly8
25. máj 2010

martinka... na dohodu môžeš pracovať ale nesmieš robiť celý mesiac.. napr. začneš 7.6. a skončíš 23.6. tam ti samozrejme treba prihlášku a odhlášku každý mesiac do sociálky.. neviem ako to je s UPSVaR myslím, že tam musíš nahlásiť, že kto ti s malý za tú dobu je .. alebo to riešiť príležitostným príjmom ktorý sa len zdaňuje a obchádzaš sociálku tým pádom .. a o zvýšený RD neprídeš ..

caly8
25. máj 2010

no a gapa na 1.strane na takúto otázku odpovedala ona sa rozumie do týcho vecí 🙂 tak kukni tam

martinka17
25. máj 2010

jééj,, caly dík, mrkni aj ku nám 😀

lalus
26. máj 2010

@martinka17 @caly8, pozor však....minulý mesiac sa UPSVaR zbadal, že nejak podozrivo veľa žien pracuje na dohodu len týždeň-dva v mesiaci a tak vydali interný pokyn, ktorý prikazuje úradníčkam, aby pri kontakte s takouto mamičkou (najmä ak tie krátkodobé dohody má opakované) ju varovali, že predpokladajú, že ide o podvod (a matka robí pravidelne) a sú povinní ju nahlásiť na inšpekciu práce - čo s veľkou pravdepodobnosťou aj urobia. T.j. vlastne nárok na RP máš aj za časť mesiaca, takže Ti ho vziať nemôžu, ale ak sa im to zdá byť podozrivé, tak nahlasujú...neviem, čo potom tá inšpekcia práce s tým robí....ale o tom internom pokyne viem z vlastnej skúsenosti - mala som v apríli dohodu na 2 týždne (neopakovanú) a tiež som sa bola pýtať, či niečo potrebujú...no a toto bola ich odpoveď 😝

martinka17
26. máj 2010

dík, začínam mať pocit, že si nesmiem privyrobiť ☹

lalus
26. máj 2010

martinka, tvoj pocit je veľmi správny, presne o toto im ide 😠 😠 😠

martinka17
26. máj 2010

ma potešili, a podvádzať neviem, v pondelok mám pohovor,a ni sa mi tam nechce ísť 😝
Ale hlavne že dôchodca môže všetko 😠 😠

lalus
26. máj 2010

na pohovor choď, možno niečo vymyslíte - i keď neviem čo....aspoň sa dozvieš čo je to za práca 😖

martinka17
26. máj 2010

no to hej, aj treba obnoviť cvik na pohovory🙂 už som dááávno nebola 😀

martinka17
26. máj 2010

tak som našla článok pána Mihála
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/05/rodi...
a podľa toho by mi mal ostať aspoň základný RP, nakoľko som ho začala poberať ešte minulý rok 😀

lalus
26. máj 2010

@martinka17 no to by platilo, pokiaľ by si nepožiadala o zvýšený...tým, že si požiadala o zvýšený RP, požiadala si vlastne o posudzovanie podľa nového zákona - nenávratne

je mi ľúto....ja som si tiež "zavarila" vlastne tým, že som požiadala o zvýšený...keby som vedela, že tým žiadam vlastne o posudzovanie podľa nových podmienok, tých 6 mesiacov zvýšeného,ktoré sa ma týkajú, by som rada oželela....no čo už, platím za vlastnú nenásytnosť 😢

martinka17
26. máj 2010

tak to je iné, uteším sa, že mne tak nabehlo na 12 mesacov a bude to výhovorka ešte pár týždňov, prečo nechcem pracovať 😝 😔

caly8
26. máj 2010

no zbohom tak to sú teda kraviny tak načo to dali za možnosť si privyrobiť ked to berú teraz ako podvod???? akože ja už tomuto nerozumiem absolútne v tomto štáte.. 😠

baby ja som SZČO moj manžel je na rodičovskej ... od 1.7. ja živnosť pozastavím a obchod a všetko prepíšeme na manžela a ja budem na RD, ale budem v obchde ,,pomáhať,, lebo mi ako maželia nemusíme mať medzi sebou pracovnoprávny vzťah po novom .. takže takto to vyriešime s možnosťou pracovať..

martinka17
26. máj 2010

super riešenie:_)

viernyka
26. máj 2010

ahojte......mozte mi poradit ??som na predlzenej materskej so synom ktory ma dlhodobo nepriaznivy stav a v septembri ide do predkolskej skolky a na urade mi povedali ze ako nahle bude v skolke tak mi zoberu RP...ale ved skolka je povinna predskolska tak preco je to tak?inak by som ho nechala aj nadalej doma ako doteraz...a pracujem len na dohodu...dakujem za odpovede

lalus
26. máj 2010

viernyka, si si istá, že je v súčasnosti posledná trieda škôlky povinná? viem, že sa vystriedali oba stavy, že povinná bola i nebola - teraz som počula od nejakej známej, čo má 5 ročné dieťa, že vraj nie je....no ale istá si nie som. ja by som to na Tvojom mieste overila priamo v škôlke alebo niekde na odbore školstva u vás v meste.
bez ohľadu na povinnosť, či nepovinnosť predškolskej dochádzky, jednoducho dieťa ide do škôlky a ty tým pádom nebudeš na RD, to máš jedno, či tam to dieťa ide v 2,3,4,5 rokoch a či ideš z klasickej RD alebo predlženej - podmienky sú stavené jasne: na RP máš nárok v prípade, že sa naplno staráš o dieťa....ak ho dáš do škôlky, tak už to nie je pravda. Tak isto vezmú rodičák mame, ktorá dá do škôlky dvojročné dieťa i keď škôlky a rodičovský príspevok je oficiálne do troch rokov.

maznacik007
27. máj 2010

predskolska dochadzka nie je povinna

akurat stat prispieva na dieta ktore ju nastevuje tak ze sa neplati skolne... ale iba strava

gapa
27. máj 2010

viernyka,
ak dlhodobo nepriaznivý stav dieťaťa nadalej trvá a dieťa bude chodiť do škôlky na max. 4hodiny denne, tak nárok na RP máš. Ak bude chodiť na viac ako 4hod denne, tak nie.

Akurát sa divím, že môžeš pracovať na dohodu. To riešia jednotlivé UPSVaR rôzne a nebolo mi to jasné pri detoch s dlh. nepr. stavom ani v jednom z troch verzií zákona o RP. Skôr to si myslím, že tá práca na dohodu ohrozuje tvoj nárok na RP v prípade nástupu do škôlky na max. 4hod.
Ale s tou dohodou si ozaj nie som istá.

viernyka
27. máj 2010

@gapa ..Ja pracujem na dohodu zatial kym je moj syn v domacej opatere ale ked ho dam do skolky tak mi zakazali pracovat...ale vsetci mi vravia ze je povinna predkolska skolka...tak teraz neviem ci ho odhlasit zo skolky a dalej pracovat a poberat RP ...asi sa musim ist priamo spytat do skolky..inak to nevidim...ale dakujem za odpovede

maca793
27. máj 2010

ak si na predlženej md tak na dohodu v žiadnom prípade pracovať nemôžeš aj ked dieťa bude na 4 hod v skôlke. ja som na tom takto- do 3 rokov veku dieťaťa som roznášala letáky na dohodu ale akonáhle mi predlžili md tak som to musela nechať lebo nechcela som rizkovať, že mi prídu na to a zobrali by mi príspevok. letáky som prenechala sestre, výplatu si delíme na polovicu, lebo ja ich doma poskladám a sestra rozniesie. 😀

a povinná predškolská nie je ale vravia že je dobre aby dieťa chodilo rok pred nástupom do školy do škôlky. aby si zvyklo na kolektiv,