Práca popri rodičovskej dovolenke. Môže sa to? Poraďte

dadulik75
29. máj 2009

caute babulky vsetci mi stale tvrdia ze ked som na rodicovskej od roku 2007 tak si mozem bez problemov privyrabat a nie je to nijako obmedzene /myslim casovo ani penazne /mate s tym niektora skusenosti ? pytala som sa aj na socialke ale ochota mi odpovedat bola tak strasna nemy uzas dockala som sa len mozte a viac nic vraj ma vela roboty a viac o tom nevie a na internete sa MI NIC NEDARI NAJST tak ak mozte poradte budem vsetkym moc vdacna

zitaje
22. jan 2011

@zlatusik28 uf, spadol mi kamen zo srdca. 🙂 Cize ja to riesit nemusim. 🙂
Vdaka.

hada
22. jan 2011

zlatusik dam vediet, ale na nete som nasla, fakt sa stracam, pockame na pondelok, bude mudrejsie
http://peniaze.pravda.sk/do-zdravotnej-poistovn...
Najdôležitejšie zmeny v zdravotnom poistení:

Odvody sa budú platiť aj z príjmov z prenájmov.
Zamestnanci budú platiť zdravotné poistenie zo všetkých zdaniteľných príjmov okrem príjmov z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru.
Pre samoplatiteľov sa zvýši minimálny vymeriavací základ na úroveň živnostníkov. Mesačne tak zaplatia 46,06 eura.
Z dividend sa budú platiť odvody vo výške 10 percent.
Štát zaplatí za svojich poistencov menej. Namiesto tohtoročných 4,78 percenta z priemernej mzdy len 4,32 percenta

zlatusik28
22. jan 2011

@hada ja to tiež hľadám na nete 🙂 ale zatiaľ nič, ale prečo by mi to potom tá pracovníčka poisťovne vravela? Som strašne zvedavá 😒

hada
22. jan 2011

zlatusik, este k citaniu, nasla som
http://www.dovera.sk/sk/poistne/zakladne-inform...

bambusko
23. jan 2011

da sa robit na dohodu o pracovnej cinnosti, to je max. 10h tyzdenne. a zp sa predsa robi rocne zuctovanie a tam, ak su vyssie prijmy, tak sa vyrata a plati zp. viem, ze obmedzenie na vysku prijmu maju akurat evidovani na up

hada
24. jan 2011

zlatusik, takze pripajam je novelizacia zakona o zdravotnom poisteni 580/2004, kde v § 10b) zarobkova cinnost sa v odseku 1a) hovori, ze do zarobkovej cinnnosti sa zapocitava.... okrem prijmov z dohod vykonavanych mimo prac.pomeru. tzn, ze dohody uplne vypadavaju z vymeriavacich zakladov do zdravotneho poistenia

http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=940
tak hadam to pomoze

adamkofjo
4. feb 2011

ahojte vie mi niektora mamicka poradit, som na predl. materskej so zdrav. dovodov dietat, je mozne aby som sa zamestnala a neprisla o rp, teda na upsvar mi to bolo povedane , ze on nepridem ale viete niekedy mi aj povedia ze nie a skutocnost je ina, s malym budem pravdepodobne doma az do jeho 6 rokov, chodi do skolky na 4 hodiny, naskytla sa mi praca ako opatrovatelka cez obecny urad, nemusim sa bat zamestnat sa<<< 😒

dana33
4. feb 2011

@adamkofjo ahoj aj ja som do 6 rokov doma so synčekom, zo zdravotnych dovodov ,zistovala som si u nas na urade prace a tiež ho možem dat na 4 hodky do školky a možem si niečo najst,a nepridem o RP,dobre ti povedali,to je po novom od 1.1 2011,plati to.

adamkofjo
4. feb 2011

ahoj dakujem za odpoved, a ty poberas rp, alebo ten prispevok na starostlivost od dieta ako tu uz bolo spominane, lebo som z toho jelen, a este jedna vec, teda ak to dobre chapem, ked sa zamestnam mam povinnost odhlasit sa zo zp a soc, poist. uz za mna toto poistenie stat nebude platit ale budem si ho musiet platit sama ,alebo ho bude odvadzat moj zamestnavatel lebo to je dost dolezite, keby som si to preratala tak by sa mi asi neoplatilo ani zamestnavat sa.

adamkofjo
4. feb 2011

teda mne bolo povedane , ze maly moze byt v skolke nie len na 4 hodiny ale na cely den , vraj to neni obmedzene

dana33
4. feb 2011

@adamkofjo ano može byt dietatko aj na cely den v školke,to ja som sa rozhodla na 4 hodky davat na zaklade rad od doktoky,som doma,takže takto mi to vyhovuje na 4 hodky,ak by som si niečo našla na tie 4 hodky nejaku pracu,tak počula som aj ja,že treba zavolat do socialnej poistovne,a informovat ich o tom,že som zamestnana, 😠 a k dalšej otazke : poberam rodičovsky prispevok,som na predlženej RD.

petrucikaa
6. feb 2011

ahoj maminy, mozno mate niektora z vas podobnu skusenost zo situacie v ktorej som ja- momentalne som na RD do 29 júna, ked bude mat maly 3 roky. Cakame druhe dietatko (zaciatok oktobra). Môj pracovny pomer trva od roku 2006. Pri druhom dietati by som chcela poberat max. matersku (myslim,ze je to okolo 630 euro), co by vsak nebolo možne ak by som ostala u pôvodneho zamestnavatela, lebo odtial som dostavala minimalnu matersku. Preto uvazujem, ze sa na mesiac jún, júl a august zamestnam u iného zamestnávatela ( za predpokladu,ze budem mat v pracovnej zmluve 1100 euro v hrubom pokial taku pracu najdem a budem u neho nemocensky poistena minimalne 90 dní.) Otazka je, ci môžem byť súčasne zamestnaná u dvoch zamestnávateľov a poberat RP za ten posledný mesiac jún, keď plánujem byť zamestnaná u dvoch zamestnávateľov súčasne (syn nepôjde do škôlky, ostane v opatery babičky). Ide o ten jeden mesiac JUN ked budem zamestnana vo dvoch firmách, s tým, že v jednej z nich, v tej kde mi prac. pomer trvá od 2006 dám 30 júna (teda po skonceni RD) výpoved a zostanem zamestnaná v tej novo nájdenej firme.

miriamr
6. feb 2011

@petrucikaa pokiaľ si túto druhú prácu nájdeš 😉 , tak môžeš byť súčasne zamestnaná u oboch zamestnávateľov 🙂

petrucikaa
7. feb 2011

miriamr dakujem za odpoved, este ma napadlo, ked mi skonci RD moze mi dat zamestnavatel vypoved? mam v tom pripade narok na odstupne?

emily_666
16. feb 2011

@zuzulienka28

ja som tiež na MD, a privyrábam si predajom šperkov dovážaných z USA, celkom sa dobre predávajú. Su upravené tak, že sú dosť odolné voči oderom, sú z roznych materiálov a celkom za rozumné ceny. Šperk je vždy niečo, čo poteší ako darček, takže s predajom nemám problém a môj zisk je 25 % z ceny výrobky. Niekedy to nie je veľa, ale sú meisace, kedy sa to nadoženie. Väčšinou to ponúkam kamoškám pri kočíkovaní a kávičkovaní, takže času veľa nestratíš a môžeš sa venovať dieťatu. ak by si chcela viac info, napíš na emhornakova@gmail.com. ak nie, tak nech si nájdeš niečo, čo ťa bude baviť. pekný deň

rikarika
17. feb 2011

@petrucikaa neviem ci je to este pre teba aktualne, ale ak chces mat max. matersku a zmenis kvoli tomu zamestnavatela, nemozes mat sucasne aj stary aj nový pracovný pomer. Starý musis zrusit. Ak by doslo k situacii, ze by sa ti len prelinali, tak pocas tých 90 dni nemozu v starom zamestnani za teba odvadzat nemocenské poistenie. Neviem ci je to dostatocne pochopitelne ale vyssie bolo spomenute, ze možes mat 2 zamestnávatelov, co sice mozes, ale nedosiahnes tym max. matersku

tulipka
18. feb 2011

ahojte, mozete mi tiez poradit? som na RD s 2apol rocnou dcerkou a rozmyslam nad pracou na skrat.uvazok, avsak neviem ci tak mozem urobit ak som este stale zamestnana - t.j. v evidencii u svojho zamestnavatela pred MD. A este ma zaujima ake su odvody pri tomto type zamestnania (part-time) a ako sa odvadzaju (prostred.novy zamestnavatel ci ja???) dakujem

claudinka
18. feb 2011

Halo halo, účtovníci! Mám otázku! Čo sa týka rodičovského príspevku - môžem pracovať na dohodu o pracovnej činnosti max. 350 hod. ročne (v každej firme) a na príkaznú zmluvu neobmedzený počet hodín? Či sa mýlim?

amunet
5. mar 2011

Ahoj, neviete mi niektora poradit
Som na rodicovskom, chcela by som si privyrabat fotenim deticiek, stacilo by mi to na blog paragon, alebo musim na zivnost, nezoberu mi rodicovski prispevok?! Alebo nemozem byt len tak na volnej nohe 😀 , viete mi poradit...

andzi
5. mar 2011

@amunet v každom prípade musíš mať živnostenské oprávenenie, inak by išlo o tzv. neoprávnené podnikanie. Rodičovský príspevok ti zostane, ale ako živnostníčka budeš samozrejme musieť platiť odvody a dane.

amunet
5. mar 2011

@andzi co by som presne musela platit ak som aj normalny zamestnanec, dakujem velmi pekne, moc mi to pomoze 😵

andzi
5. mar 2011

@amunet nerozumiem otázke, ak chceš mať v predmete podnikania fotografické služby, musíš si vybaviť živnosť, zaregistrovať na daňovom úrade kde ti pridelia DIČ a následne sa prihlásiš ako platiteľ poistného do sociálnej a zdravotnej poisťovne. Ako živnostníčka musíš viesť účtovníctvo a každý rok podávať daňové priznanie. Je toho veľa, len v skratke som vymenovala, čo treba. Ale tieto papierovačky zvládli mnohí, zvládneš aj ty, podstatné je, aby si sa fotením detí uživila, aby si nebola v strate, lebo odvody zaplatiť musíš. Neviem, aký je záujem mamičiek o fotenie detí, ale tipujem, že zástupy ich nebudú. To je však už na tebe, ako to máš premyslené s marketingom a reklamou. Chcela som povedať len to, že bez ohľadu na to, či budeš zamestnaná alebo SZČO, nárok na rodičovský príspevok ti nezanikne.

amunet
5. mar 2011

@andzi dakujem, v podstate to som potrebovala vediet, ci mi ostane rodicovsky prispevok, vlasne po rodicovskom by to bola zivnost popri zamestnani, takze zivit ma to nebude 😀, bolo by to rodinne a svadobne fotografovanie. 😉 Dakujem 😵 😵

pepsyna
16. mar 2011

ahojte, dufam, ze sa najde niekto, kto poradi aj mne.som na rodicovskej dovolenke, no chcela by som zacat pracovat.mozem pracovat aj na TPP bez toho aby mi zanikol narok na rodicovsky prispevok, alebo iba na dohodu?a este by ma zaujimalo ako je to so zamestnavatelom u ktoreho som stale evidovana.musim dat vypoved, aby som mohla pracovat niekde inde, alebo mozem od neho nadalej cerpat rodicovsku dovolenku a sucasne pracovat inde?ide totiz o to, ze sa do povodnej prace uz vratit nechcem, no musim byt u nich evidovana min. do novembra, aby som nemusela vratit prispevok, ktory som od nich obdrzala pri nastupe do prace.dakujem vopred za odpoved

martinkatinka
25. mar 2011

ako je to s prácou popri ešte materskej dovolenke? je potom nutné podávať daňové priznanie, keď suma za brigádnicku prácu neprekročí základ dane?

dupinka
25. mar 2011

@martinkatinka pokiaľ výška odmeny nepresiahne nezdaniteľný základ dane, nie si povinná podať daňové priznanie.

@pepsyna môžeš mať aj viacerých zamestnávateľov, ak výška týždenného prac. času neprekročí zákonný limit, čo je 40 hodín týždenne.
Pokiaľ nechceš prísť o rodičovský príspevok, nesmieš byť zamestnancom, iba na dohodu. Inak potom strácaš nárok na rodičovský príspevok, máš však nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa.

sloto
7. apr 2011

Ahojte mám podobný problém ako pepsyna

Zrovna som nastúpila do práce po 2 rokoch rodičovskej dovolenky k novému zamestnávateľovi. V práci, kde som pracovala ešte pred materskou mi pracovný pomer stále trvá.Momentálne teda pracujem na dohodu.
Mám pár otázok :
1) musím nahlásiť do sociálky a zdravotnej poistovne, že pracujem na dohodu popri rodičovskej dovolenke?
2) v prípade, že začnem pracovať normálne na hlavný pracovný pomer, že sa mi zruší dohoda - musím dať v predchádzajúcej práci výpoveď? Alebo mi môžu plynúť súbežne dva pracovné pomery takto?
3)čo je pre mňa výhodnejšie?byť u prvého zamestnávateľa naďalej evidovaná a popri tom robiť na dohodu, alebo daď výpoveď a opracovať na HPP u tohto druhého?
4)prídem o rodičovský príspevok, keď budem pracovať na HPP?myslím, že je to tak, že mám na výber - buď budem poberať rodičovský príspevok, alebo príspevok na opatrovanie - podľa toho či malú umiestnim niekde v jasliach, alebo sa mi o ňu bude starať počas práce trebárs babka, manžel....je to tak?
5)čo by som ešte mala vedieť??
ďakujem vám za odpoveď

tanity
5. máj 2011

@andzi na margo tvojej odpovede pre amunet ohladom zacatia zivnosti na rodicovskej dovolenke, nevies nahodou, ake odvody sa platia socialnej a zdravotnej poistovni? dakujem vopred za tvoj cas a odpoved. t.

magamamka
24. máj 2011

@tanity toto by aj mna zaujímalo 🙂 vraj ak si na rodičovskej tak za teba platí štat ale nikde to na nete neviem nájsť ..

korelka
23. jún 2011

ahojte! nejako to tu za posledne obdobie zamrzlo a ja by som tak velmi potrebovala odpovedat na moje otazky. Od 24.8. by som mala nastupit do noveho zamestnania, s tym vsak, ze mam zmluvu na neurcito v inej firme a moj maly bude mat 3 roky az 25.3.2012, ale ma nastup do skolky od septembra...

viem, ze nemozem nastupit na trvalo do zamestnania, lebo by som stratila povodne zamestanie, ale len na dohodu. Zaroven ma vsak zaujima, ze ak by som nastupila na TPP, dala by som vypoved v predchadzajucom zamestnani a maleho do skolky, mohla by som RP nadalej poberat?

dakujem