Práca popri rodičovskej dovolenke. Môže sa to? Poraďte

dadulik75
29. máj 2009

caute babulky vsetci mi stale tvrdia ze ked som na rodicovskej od roku 2007 tak si mozem bez problemov privyrabat a nie je to nijako obmedzene /myslim casovo ani penazne /mate s tym niektora skusenosti ? pytala som sa aj na socialke ale ochota mi odpovedat bola tak strasna nemy uzas dockala som sa len mozte a viac nic vraj ma vela roboty a viac o tom nevie a na internete sa MI NIC NEDARI NAJST tak ak mozte poradte budem vsetkym moc vdacna

gapa
28. máj 2010

tiež si myslím, že aj ked to povinné nie je, bol by to pre dieťa velký stres, zrazu tolko nových vecí a povinností. Takto to má postupne a zvykne si na kolektív už rok popredu, potom aj na povinnosti

jamama
1. jún 2010

Dobrý den,som osoba starajuca sa o dieťa do 6 rokov,nepoberam rodičovsky príspevok.Od septembra nastupi syn do MŠ a ja sa odhlasim.Mohla by som teraz cez prázdniny pracovať na dohodu?Alebo ako by som to mohla poriešiť u zamestnavateľa,mam možnosť nastupiť pracovať,len ešte neviem čo z deťmi cez prázdniny.

carrie4
23. jún 2010

poberám materskú a mám možnosť privyrobiť si. išlo by o dohodu len jednorázovú na 4 hod. alebo 8 hodín v mesiaci, ale len v jeden deň. môžem prísť o materskú? aj pri materskej musí byť splnená podmienka starostlivosti o dieťa OSOBNE. v prípade, že áno, ak by bola dohoda na 4 hodiny možno by sa to ešte dalo považovať za staroslivosť "osobne". Poradíte mi??? 😖

wampirek55
25. jún 2010

ahojte dievcata, mam z toho vsetkeho zmatok. mohla by som ist pracovat aj ked poberam rp? mam ten zvyseny vlastne som ho uz mala aj namiesto materskej, lebo mi vychadzala ovela mensia suma. syncek sa narodil v decembri 2009 uz ma pol roka prec, nasla som si pracu na dohodu boli by to len nocne, ale nechcem prist o RP. tak by som dostavala aspon tych 160 aj ked by mi bola pri malom moja mamka? moc dakujem za rady, mam z to ho gulas 🙂

jankapiknova
25. jún 2010

@wampirek55 - nie nemožeš , pracovat možu popri RP len tie mamičky kt.išli na matersku v rokoch 2007-2008 a nemaju zvyšenu RP , čiže maju len tych 164 či kolko to je presne,tieto možu pracovat aj na zmluvu aj podnikat a RP im nezoberu ale ostatne nemožu lebo im RP zoberu 😉

wampirek55
25. jún 2010

@jankapiknova hmmm, moc dakujem aj ked si vôbec nepotesila 🙂 no ale co sa da robit ked zakony schvaluju taky ludia ktorym asi nikdy nic nechybalo a mali dostatok financii na vsetko, tatin si bude musiet najst dalsiu pracu 😉

jankapiknova
25. jún 2010

je to tak bohužial, zistovala som si to pre seba všetko 😉 a dam ti link kde si to všetko prečitaš jak to je
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/05/rodi...
dufam že som to napisala ok, tam pekne postupne dole maš všetky pripady a kto čo može popri RP 😉

anib
25. jún 2010

uvidime,mozno sa to coskoro zmeni... v novej vlade bude aj p.Mihal vraj

nadhera
21. júl 2010

nova vlada chce opat maminam na RD umoznit aj popritom legalne pracovat . cakam, kedy bude zakon aktualny. mate niektora uz blizsie informacie? Verim, ze do konca roka to stihnu. 😉

alana1111
21. júl 2010

to by bolo superrrrrrrrr 🙂

nadhera
21. júl 2010

to bude super 😀 len aby ma to opat neobislo, ako vsetko dobre, co sa dalo ziskat a vyuzit. 😀

jankapiknova
21. júl 2010

pri tej almužnej čo davaju to malo byt vždy umožnene 😉

nadhera
22. júl 2010

ked som nastupila na matersku, tak v tom case to zrusili, teraz pomaly nastupujem do prace, takze to opat chcu zaviest. preto som pisala, ze vsetko dobre ma obchadza. 😀 ale snad od noveho roka to stihnem aspon na 4mesiace vyuzit, potom uz nastupujem po materskej do prace.

pemar
24. júl 2010

ahojte, chcela by som sa opytat, som na rodicovskej dovolenke a dostala som ponuku do novej prace. mozem jednoducho oznamit staremu zamestnavatelovi ze uz nenastupim a na druhy den podpisat zmluvu s novym? a ako sa to oznamuje? si zavolam na personalne a poslem vypoved? nie je tam nejaka vypovedna lehota? lebo potrebujem to zorganizovat relativne rychlo, len sa obavam aby sa to dalo. dakujem za odpovede 😉

teuska
26. júl 2010

Ahojte. Chcela by som sa opytat, mozno je to uz niekde spominane, ale nemam cas to hladat. Poberam rodicovsky prispevok, ten zvyseny a robim Oriflame. Berie sa to ako praca, alebo nie? Objednavam vlastne pre seba a znamych a mam aj skupinu 5 dievcat. Ale nejake velke peniaze z toho nie su, tak aby som koli tomu neprisla o prispevok.

gapa
26. júl 2010

@teuska
ja si netrúfam, na to odpovedať. Neviem pod ktorý § zákona o dani z príjmov sa tento príjem zaraduje. V zákone o RP sa píše, že ak máš príjem podla § 5 a § 6 ods.1,2 a 5 Zákona o dani z príjmov , tak sa považuješ za zárobkovo činnú a nemáš nárok na RP.

gapa
26. júl 2010

len tak som tukla do vyhladávača Oriflame príjem
a tu mi toto napr. vyšlo:
http://www.porada.sk/t16310-p5-provizia-z-orifl...

teuska
26. júl 2010

@gapa precitala som si to, ale nepochopila som to.........respektive pochopila som, ze v tom este nie je jasno. Ja tiez nepodavam ziadne danove priznanie, ale faktom je ze najviac objednavam pre seba a znamych a tak o nejakom velkom prijme sa neda hovori. Tak neviem, som si nejako zvykla a neviem si predstavit, ze by som 2 roky to nerobila, alebo neobjednavala 😖 Ale koli par euram navyse by som nechcela prist o 100 eur.

martinka17
26. júl 2010

@teuska
skús zaregistrovať maminu, ona to bude brať na seba, tebe dá splnomocnenie...v podstate sa nič moc nezmení, neprídeš o skupinu, raz za čas niečo objednáš a keď preklenieš obdobie zvýšeného materského, tak začneš zase aktívne objednávať na seba, čo ty na to?

gapa
26. júl 2010

@teuska
tam píšu len taký ludia ako my, zväčša účtovníci, ekonomovia, t.j. nemusí to byť správny názor, alebo úplná odpoved. Ale p. Mihál písal, že by chceli v novom zákone o rodič.príspevku ponechať možnosť pracovať ale teraz neviem, či na dohodu alebo ako.
Ak však mi pôjdeme podla teraz platného zákona o RP, tak mať príjmy z podnikania nie je možné mať ani po dovršení dvoch rokov dieťaťa. Sú rovnaké podmienky až do ukončenia poberania RP, t.j. nie sú iné po dovršení dvoch rokov.

gapa
26. júl 2010

uvidíme od 1.1.2011 čo sa zmení

martinka17
26. júl 2010

@gapa
čiže je predpoklad, že ak bude nový ZP, tak bude platný až od nového roka? lebo som bola na dovči, nemala som kontakt s TV a akosi som mimo. A musím to sledovať, v práci mi hneď ako sa budem chcieť vrátiť dajú výpoveď, tak by som nechcela prísť o možnosť mať odstupné a aj výpovednú lehotu 😉

gapa
26. júl 2010

@martinka17
neviem, ja tiež len velmi sporadicky pozerám správy. Ale niečo sa mi zazdalo, no vieš ako je to s mediami, robí sa humbuk a nepodávajú sa jednoznačné info. ☹

martinka17
26. júl 2010

@gapa
joj, dík aj za takú odpoveď. niekedy mám pocit, že som na marse, v čase správ papáme kúpeme a nič o svete neviem, to asi pozná káždá maminka 😉

A ak ti to dávno nikto nenapísal, si stráááášne zlatá dobrá víla paragrafov 😀 😀 😀 😀 😀

gapa
26. júl 2010

😀
tiež aj u mna je takýto dôvod nepozerania správ.

teuska
26. júl 2010

Dakujem babenky za rady

nevesta25
26. júl 2010

Ahojte, mám jednu otázku: RP poberám od 11/2008 a mám možnost zamestnať sa na pol.prac.pomer. Nakolko moje dieta má 2 roky - takze do štátnej škôlky ju nikto neprijme, tak ju chcem dat do skuromnej skolky na doobednajsiu starostlivost (vychádza to na 4hod.) Chcela by som sa spytat, ci v takomto pripade budem dostávat nadalej rodič. príspevok a zároven budem mat moznost preplatit si skolku od UPSVARu vo výske 164,22eur? Alebo mi UPSVAR zoberie moj RP a tých 164,22eur a nakolko dieta dávam do sukr.skolky, tak tých 164,22€ bude posielat na ucet sukromnej skolky? Teta na urade mi totiz také nieco hovorila, ze mna sa tyka zákon este z roku 2008 - teda ze pracovat mozem a aj rod.prispevok mi ostane ale teraz neviem, ako je to s tou skokou a mojim RP.
Vopred velmi pekne dakujem za akékolvek odpovede.

gapa
27. júl 2010

@nevesta25
ak si nepožiadala o zvýšenie RP (mohla si a vlastne aj teraz môžeš, ak stihneš podať žiadosť ešte v 7/2010), tak má pravdu. Ty môžeš pracovať na prac.pomer popri poberaní RP.

Ak by si požiadala o zvýšenie RP, tak by ti mali doplatiť RP do 256eur za mesiace 1-2010 do mesiaca, kedy mala malá 2roky + mala by si nárok na príspevok rodičovi vo výške 25% z RP do dosiahnutia 3och rokov + mala by si nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa od mesiaca, čo začneš pracovať, resp. mesiaca, čo už nemáš nárok na RP. To ale musíš preukazovať, aké výdaje máš na škôlku (bločky, bankové výpisy) a sumu uhradia tebe a nie škôlke, t.j. tebe to len preplatia.

gapa
27. júl 2010

a preplatia ti max. 164,22eur na mesiac (platí do 12/2010), aj ak by boli výdaje vyššie. Ak sú výdaje nižšie, tak len tú sumu, čo preukážeš.

nevesta25
27. júl 2010

@gapa velmi pekne dakujem gga z odpoved...čo sa týka toho zvýšeného RP (256€) - tak ja som na neho nemala nárok nakolko som pracovala doteraz popri rodičovskej dovolenke na dohodu.
Ak som to teda správne pochopila: 1. ja budem aj nadalej dostávat svoj RP ako doteraz vo výske 164,22€ a zároven mi este upsvar preplati výdaje za sukr.skolku do výsky 164,22€ na základe príspevku na starostlivost o dieta?
2. Alebo od mesiaca kedy nastupujem na 4hod. do prace budem dostavat uz len tých 25% zo sumy RP + upsvar preplati výdaje za sukr.skolku do výsky 164,22€ na základe príspevku na starostlivost o dieta?
Este raz ti dakujem za radu 🙂