Práca popri rodičovskej dovolenke. Môže sa to? Poraďte

dadulik75
29. máj 2009

caute babulky vsetci mi stale tvrdia ze ked som na rodicovskej od roku 2007 tak si mozem bez problemov privyrabat a nie je to nijako obmedzene /myslim casovo ani penazne /mate s tym niektora skusenosti ? pytala som sa aj na socialke ale ochota mi odpovedat bola tak strasna nemy uzas dockala som sa len mozte a viac nic vraj ma vela roboty a viac o tom nevie a na internete sa MI NIC NEDARI NAJST tak ak mozte poradte budem vsetkym moc vdacna

titkovamiriam
29. máj 2009

hej ty si este po starom,aj k nam do prace sa vratila kolegina co ma maleho narodeneho 8.2007 a ma normalne plat a celu matersku.po novom si bud babka spravy zivnost alebo berie len to minimum

tiinka
29. máj 2009

dadulik, ak ti bol priznanany rodicovsky prispevok pred 1. 1. 2009, tak mozes poberat mzdu aj rodicovsky prispevok, no plati to len pre tento rok teda rok 2009, je to prechodne obdobie ... od 1. 1. 2010 sa podmienky menia tak, ze ak budes pracovat, rodicovsky prispevok ti zanika a vznika ti myslim prispevok na starostlivost o dieta alebo ako sa to vola.... takze na buduci rok sa budes musiet rozhodnut ci praca a mzda aku poberas ti stoji za to .... mam to zistene na urade prace a socialnych veci ... toto sa socialky netyka .....

bibula
29. máj 2009

no pockat...moj maly je nar.1,1,07 chcela by som robit na dohodu o vykonanej praci-od januara2009 budem na rodic.dovol.nedostanem nic,len mi budu platit poistky?tak si to totiz predstavujem 😀

danu
29. máj 2009

dadulik tuto istu temu si zalozila aj v paragrafoch

ikke
29. máj 2009

chymenitta33 • 1d, snž • Dnes o 11:31
ahoj dadulík.. Viemmoja kamarátka robila normálne na zmluvu malý mal ako tvoja 2 roky len to musela nahlásiť na urade že pracuje, a kto sa stará o dieta ako babička alebo tak lebo do škôly sa môže dať ale prišla by si o príspevok.

nadhera
29. máj 2009

aj ja si privyrabam popri rodicovskej - v noci /vykladam tovar/, deti su zatial s otcom. nikde som nic nehlasila.

dadulik75
autor
30. máj 2009

ja viem ze som zalozila dve rovnake temy omluvam a moc dakujem vsetkym za informacie a dam to precitat mojmu chlapovi ktory mi stale neveri ze je to tak

klauduska
3. jún 2009

dadulik...po starom neviem ako to je,ale po novom tak,ze mozem robit,ale na dohodu a mozem brat aj rodicovsky.... 😉

tinka08
19. jún 2009

ahojte, poradíte mi prosím? od júna poberám rodičovský. chcem sa spýtať, či
po 1. môžem na rodičovskej dať výpoveď zamestnávateľovi
po 2. je obmedzená výška príjmu ak budem pracovať na dohodu alebo brigádnicky a popritom brať plný RP(resp. príspevok na starostlivosť).
ďakujem za radu.

klauduska
20. jún 2009

tinka,pokial viem,tak na dohodu to financne nie je obmedzene...Iba casovo,dohoda o vykonani prace na 350 h/rok a dohoda o prac.cinnosti na 10 h/tyzdenne.

Snad som pomohla...

gapa
20. jún 2009

tinka,
súhlasím s klauduska,

a k 1. môžeš dať výpoved aj počas RD.

maca793
20. jún 2009

ja som si privyrábala roznášaním letákov ale ako som na predlženej MD tak to robí akože sestra.

maca793
20. jún 2009

oplatilo sa mi to a aj sa to mi oplatí aj teraz tých 300-400eur mesačne naviac sa k materskej a výživnému hodia. nie?

tinka08
20. jún 2009

baby, ste zlaté. veľmi pekne vám ďakujem. nemám silu pri mojich deťoch hrabať sa v paragrafoch. na MK sa vždy nájde dobrá duša čo poradí.

maca793
20. jún 2009

tinka08
najstarší syn by ti mohol pomôcť ja som si dávala letáky do kočíka deťom niečo do ruksaka a išlo sa. pomohla som si ako som vedela.

tinka08
21. jún 2009

maca793
najstarší maká len tak fičí... brigáduje raz tu raz tam, takže sa stane , že má sem-tam viac centov ako ja. 😀
ja som len rada, lebo si z toho financuje oblečenie a tenisky. nenosí hocičo, kupuje si značkové veci však už je na strednej a ja som rada, že mi vlastne takto pomôže, nemusím sa starať.

tatyna
25. jún 2009

Nevie niekto, ako je to s rodicovskym prispevkom a sucastne pracou na zivnost? 7/2008 som zacala poberat rodicovsky prispevok a aj pracujem na zivnost. 8/2009 sa mi narodi druhe dietatko. Mozem nadalej aj potom poberat rodicovsky prispevok v plnej vyske a sucastne pracovat na zivnost?

gapa
25. jún 2009

takyna,
ak budeš poberať RP na to isté dieťa, t.j. na tú istú žiadosť, tak môžeš aj pracovať na živnosť.

ale akonáhle musíš podať novú žiadosť, tak už sa na teba bude vzťahovať nový zákon a poberanie RP popri prevádzkovaní živnosti možné nie je, len prísp. na starost. o dieťa.

dadulik75
autor
26. jún 2009

baby vsetkym vam moc dakujem za pomoc a radu ste proste super a pravda je ze vzdy je tu dobra dusa co poradi

burina111
19. okt 2009

baby, takže ak poberám rodičovský príspevok a som na md od r.2007, teraz by som chcela začať pracovať na dohodu, neprídem o rodičovský príspevok? maximálne to je tých 350´h/ročne, takže cca 10h týždenne? nemusím to nikde hlásiť? iba potom urobiť daňové priznanie?
dakujem za rady

gapa
19. okt 2009

burina,
ak poberáš RP podla zákona účinného do 31.12.08, ak môžeš pracovať na dohodu a poberať RP. LEn treba oznámiť na upsvar prácu na dohodu a kto sa počas práce na dohodu bude o dieťa starať. (predpokladám niekto z rodiny)
Ak by ti tvrdili, že nárok na RP nebudeš mať, tak povedz, že na teba predsa platí prechodné ustanovenie nového zákona, t.j. poberáš RP podla zákona platného do 31.12.08, lebo si poberala RP ešte pred 1.1.09.

Dohoda o vyk.práce = max. 350hodnín na kalend.rok

doh. o prac. činnosti = max. 10hod. týždenne.

burina111
19. okt 2009

dapa dakujem, si super, a čo sa týka dohôd, ani jedna nie je obmedzená sumou, iba hodinami?

nsoci
5. nov 2009

Ahoj holky,

od 1.januara uz teda my, co sme na RP nastupili v roku 2009 nesmieme prcovat na TP ani na dohodu.
Existuje nejaky - legalny - sposob ako si zarobit? Ide mi o to aby som ostala v svojej pracovnej oblasti, moj prijem nebude vysoky... max. 100 EUR mesacne. Dakujem....

zuzka1.
6. nov 2009

ahojte,

chcem sa spytat, som na RD spred 1.1.2009, mozem mat teda normlane TP?
ostane mi RP?
na socialke len oznamim, ze sa mi o dieta bude starat clen rodiny, v mojom pripade manzel?

dkaujem

evulienka11
6. nov 2009

Baby ,poradte my som na predlženej MD ,môžem robit na dohodu len na 4hodiny 2x do týždna ako výpomoc ,viete dnes ta RP je len taka smiešná suma a ja ako slobodná mamička tak peniažkov je málo,ved to viete samy ....dakujem

gapa
6. nov 2009

zuzka,
ak nepožiadaš UPSVaR o posudzovanie podla nového zákona účinného od 1.1.2010 (teda ak ho schvália v pôvodnej verzii), tak môžeš aj pracovať na PP, ak poberáš RP podla zákona o RP účinného do 31.12.08. A ako píšeš, len to treba oznámiť na uPSVaR.

nsoci
7. nov 2009

Gapa, Ty vies vzdy vsetko, netusis nahodou ako to je? (vid moja otazka vyssie) 😉 Dakujem.

gapa
7. nov 2009

nsoci,
síce dakujem 😵 , no má to daleko od pravdy. 😅

Ak nepožiadaš o posudzovanie podla nového zákona, tak môžeš pracovať aj na dohodu. Ale o to tebe nejde. Určite ti ide aj o vyšší RP a aj o možnosť si privyrobiť.

Ja osobne sa v tom nejako nevyznám. Nie je mi celkom jasná ani definícia tej zárobkovej činnosti a ako by sa to posudzovalo v prípade, ak by napr. dohoda trvala od 15.1.2010 do 15.2.2010, t.j. časť mesiaca splnaš podmienky a len za časť mesiaca si zárobkovo činná s príjmom zo závislej činnosti. Takže možno aj takýto prípad by bol priechodný, no to ti nezaručím.

A podla príspevkov od p. Mihála, je možnosť pracovať na zmluvu o dielo alebo na nejakú nešpecifikovanú zmluvu tuším podla § 51 Občianskeho zákonníka (myslím aj na v tejto téme on písal, možno na predchádzajúcej strane). Ale to treba dobre upraviť v zmluve, aby nešlo o závislú činnosť. Ak máš možnosť, tak mu môžeš dať tieto otázky priamo na školení, si myslím z Ba a poobede je to zadarmo vo veci týkajúcich sa mamičiek. Ja by som na niektoré tiež rada išla a spýtala sa tiež na niektoré veci, ktoré teraz riešim a neviem odpoved.

klauduska
8. nov 2009

nsoci...tak aj mna by zaujimala ta zmluva podla obcianskeho zakonnika.....mat vyssi RP a pracovat na zmluvu by bolo super.....ale skoda,ze nie som z BA a tak sa na skolenie tazko dostanem aj s malym drobcom.... 😒
Ak by si tam isla,daj nam vediet prosim co si zistila.... 😉

Dik

nsoci
8. nov 2009

Myslite tie videoskolenia co ma v rozpise na porade? A to tam je aj on osobne?