Práca popri rodičovskej dovolenke. Môže sa to? Poraďte

dadulik75
29. máj 2009

caute babulky vsetci mi stale tvrdia ze ked som na rodicovskej od roku 2007 tak si mozem bez problemov privyrabat a nie je to nijako obmedzene /myslim casovo ani penazne /mate s tym niektora skusenosti ? pytala som sa aj na socialke ale ochota mi odpovedat bola tak strasna nemy uzas dockala som sa len mozte a viac nic vraj ma vela roboty a viac o tom nevie a na internete sa MI NIC NEDARI NAJST tak ak mozte poradte budem vsetkym moc vdacna

mili1
17. jan 2011

ahojte, bambusko a to je jedno aký budem mať príjem? nie je tam stanovená nejaká výška? ak dobre chápem ak idem pracovat na prac. zmluvu tych 190 Eur dostanem,poprípade ked dam maleho do jasiel preplatia mi tych 230 Eur. dobre chápem? dakujem za odpoved

bambusko
17. jan 2011

pokial viem, tak prijem nie je nijako obmedzeny a ako zamestnancovi ti budu strhavat normalne vsetky odvody a dan ako sa ma

mimi21mimi
19. jan 2011

Baby, takze aj na dohodu, ked pojdem, tak dostanem normaln rodicovsky?

buffinko
19. jan 2011

@mimi21mimi - pracujem na dohodu od januára, na sociálke mi povedali, že nárok na rodičovský mám naďalej, ani nemusím im nič oznamovať - akurát sa z dohody platí nemocenské, takže to treba ohlásiť zdravotnej poisťovni (môj zamestnávateľ spraví automaticky, neviem, či všetci zamestnávatelia to robia automaticky...)

maznacik007
19. jan 2011

@mili1 bud dostanes RP vo vyske 190 Eur alebo si mozes dat preplatit 230 EUr mesacne za jasle... Oboje sa naraz poberat neda

k odvodom ako SZCO.. tak pokial ja viem tak odvody do socialky ti stat nebude platit aj ked mas dieta do troch rokov... ale je mozne ze to zmenili na poslednu chvilu

mimi21mimi
19. jan 2011

@buffinko nemocenske? ked som nebola este ani na materskej, ak za mna neodvadzali nemocenske, teraz to treba alebo ako?

wampirek55
20. jan 2011

ahoj dievcata. prosim vas , ak by som si teraz spravila zivnost, lebo mam moznost pracovat ako obchodny zastupca, tak aj tak by mi zostal rodicovsky? teraz poberam 250, a mala by som az do augusta. tak ci mi poradite, ci by mi zostal aspon nejaky prispevok 🙂

bibione
20. jan 2011

@wampirek55 mozes robit v com len cxhces a aj zarabat kolko chces,,,ci na trv,prac,dohodu aj na ZIVNOST...stale ti ostava tvoj RD 🙂

wampirek55
20. jan 2011

@bibione dakujem za odpoved, potesila si ma 😀

buffinko
20. jan 2011

@mimi21mimi vraj od januára 2011 sa platí. tuším 8%? mne to povedali v zamestaní...že to je zrážka, ktorú mi budú robiť zo mzdy...

miskap
21. jan 2011

@wampirek55 Ale mám pocit, že ak si urobíš živnosť, musíš si platiť sama odvody, aj keď si na rodičovskej. A to nie je malá suma! Zisti si to!

lenocka84
21. jan 2011

@wampirek55 ahoj, ak si otvoris zivnost prvy rok neplatis odvody do socialky, do zdravotky ano
plus minus zdravotka 50,-eur a do socialky podla prijmu za predchadzajuci rok, ale min je to cca 100,-eur

ja som kvoli tomu pozastavila a robim cez manzelovu, ze platime len jedny odvody. 🙂

julajaj
21. jan 2011

Chcela by som sa opýtať:
Poberám rodičovský príspevok, chcela by som začať pracovať na dohodu 1-2dni v týždni, trvalý pracovný pomer mi stále trvá.
Treba niečo hlásiť do SP, príp. ZP. Stále bude za mňa platiť dôchodkové štát? A ak by som prípadne znovu otehotnela v priebehu roka nezanikne mi nárok na materské?

bibione
22. jan 2011

Ahoj precitala som si snad 20 stran dozadu,ale aj tak som sa nedocitala,co ma zaujima ...tak dufam,ze mi budes vediet adekvatne poradit a vysvetlit nalezite veci
RP poberam vo vyske 256 plus pridavky...to mi je jasne,pred MD som bola zamestnana,teda stale este som,ale tam sa uz nechcem vratit,ale mam moznost nastupit inde a niekde som citala tu na konikovi,ze nemusim davat vypoved povodnemu zamestnavatelovi...kedze tam niesom potrebna,teda moja pritomnost a ze staci ked dam vypoved po skonceni troj mes doby...co mna zaujima je fakt,ci vobec musim davat tu vypoved,ci nestaci az po ukonceni RD?? ide mi o to,co ak nahodou sa mi na novom mieste nebude darit a pridem o robotu ako taku....
dalsia vec,ked nastupim do prace,tak by mi mal ostat RP 256e,nie? stym,ze maly ostava doma,do jasli nema zm ysel ho davat...pretoze tu som zas citala,ze sami po nastupe do prace znizi RP na 190?? tu uz z toho zacinam byt magor
a este jedna vec moja mama je momentalne zamestnana a pobera este aj pol.invalidny a tak spekulujeme,ze tam da vypoved,pojde na urad prace na podporu a ja pojdem do roboty a mame dam ten svoj RP....neviem,ci som to zrozumitelne napisala,ale hadam sa z toho vysomaris vdaka za odpoved

zlatusik28
22. jan 2011

@bibione Ahoj, ak si zamestnaná, poberáš RD, zamestnávateľ ťa v evidencii vedie že si na RD a nemôžeš sa zamestnať niekde inde na riadnu pracovnú zmluvu. Najprv musíš dať výpoveď zamestnávateľovi a tak sa zamestnať. A to s tou mamkou je zbytočné, ak sa zamestnáš, hoci aj na plný úväzok, RD budeš dostávať 256, ale malý nesmie do škôlky. Ja to takto mám 🙂

zlatusik28
22. jan 2011

@julajaj na SP ťa hlási zamestnávateľ, u ktorého nastupuješ na dohodu, nakoľko bude za teba odvádzať úrazové a garančné poistenie. Na zdravotnú nie, iba ak by tvoj mesačný príjem presiahol sumu 136 eur, vtedy by si si musela platiť aj zdravotné. Ale musíš sa odhlásiť ty zo SP, pretože ak sa zamestnáš na dohodu, štát za teba neplatí dôchodkové, aj keď tvoj malý nepojde do škôlky. Iba ak je to práca na doma, ale to musí zamestnávateľ doručiť SP potvrdenie, že pracuješ doma. A materskú, ak by si otehotnetla, neviem či by ti vyšla, nakoľko pred nástupom na materskú musíť byť poistená 270 dní a ty poberáť rodičák ☹ Iba ak si sama niečo platíš, pretože, ak som správne pochopila, že si na RD, zmluvu máš, ale si ešte nenastúpila do práce, zamestnávateľ za teba nič neplatí.

hada
22. jan 2011

bibione, podla novelizacie Zakona o soc.poisteni zena na MD aj RD moze od 1.1.2011 pracovat a zaroven poberat rodicovsky, ci matersky. Ale to, co sa pytas, ze ci mozes zacat pracovat inde a nie u predchadzajuceho zamestnavatela, ja tvrdim, ze ano. POdla platneho ZP mozes mat viacero prac.pomerov. Ale pozor si stale v evidencnom stave u svojho povodneho zamestnavatela a moj nazor je, ze tvoj povodny zamestnavatel ak zisti, ze robis a ze mozno kalkulujes, tak ta pusti. Dobre zvaz, aby si neprekalkulovala. Rod.prispevok 256 EUR je do veku 20 mes.dietata. Potom uz tych 190 EUR.

bibione
22. jan 2011

@zlatusik28 dakujem za odpoved 😉 mamka ma stym to spolocne,ze bude s malym,kedze ho do zariadenia nedavam...ze do akeho,ked ma len rok 😅 a mame sa to aj viac oplati,ked bude doma s malym...velmi malo zaraba...
takze super,ked mi ostane tych 256ecok...som sa zlakla,ze klesnem na 190,ak nastupim do prace...vsade sa pise nieco ine 😠
no v pondelok idem na pohovor koli novej praci,takze v starej kludne mozem dat vypoved hej? a co a kde co treba tymto padom nahlasovat?? este toto poprosim 😵

bibione
22. jan 2011

@hada no presne,na to som myslela 😉 ze mozem byz zamestnana aj na viacerych miestach,ak to stiham...tu sa dakde pisalo,myslim v teme vypoved na RD,ze vypoved staci poslat po ukonceni skusobnej doby...co je celkom logicke...ale v praxi si to neviem predstavit...tak dakujem zienky za radu 😉

hada
22. jan 2011

zlatusik - nie som si ista, ci sa plati z dohody zdravotne, pokial viem, tak nie, len dan a tam zohrava rolu ta mesacna vyska prijmu, ci ide o preddavkovu ci zrazkovu dan, ale zdravotne nie, hovorila som tento tyzden so zdravotnou poistovnou a vyslo mi, ze pre zenu na MD, RD je najvyhodnejsie pracovat, ak si chce len privyrobit na dohodu, vtedy je odvod iba garancne a urazove zamestnavatel a ja dan z prijmu a to je cele

zlatusik28
22. jan 2011

@hada to je všetko pravda, ale ak sa pracuje na dohodu, nesmie sa prekročiť 350 hodín ročne a suma 136 eur mesačne, inak sa to považuje za riadnu prac.zmluvu a vtedy sa platí aj zdravotné, je to v zákonníku a keďže som aj ja na dohodu, bolo mi to pripomenuté, aby som si na to dávala pozor 😉

zitaje
22. jan 2011

@zlatusik28 akych 136 eur mesacne? Ja o tom nic neviem, len o tych 350 hodinach rocne.
Nemohla by si to niekde najst prosim? Vdaka

hada
22. jan 2011

zlatusik, spravne, nesmie sa prekrocit 350 hod rocne, ale prijem nie je ohraniceny, z pohladu odvodov este preverim, ale nebudem to vediet skor ako v pondelok,
skor si myslim, ze je to vtedy, ze ak prekrocis na dohodu 136 Eur a nemas iny prijem, ale ty mas a to RD, tak vtedy platis odvody voci zdravotnej, ale kedze ty si na RD, tak si poistencom statu v tom case a vtedy to podla mna neplati

zlatusik28
22. jan 2011

@bibione Tak som si to prečítala v zákonníku. Môžeš mať 2 hlavné prac.pomery, z jedného ti plynie rodičovská dovolenka a z druhého sa ti budú platiť odvody. Pôvodnému zamestnávateľovi nemusíš hlásiť nič, iba ak už ti skončí RD, nakoľko aj keby to zamestnávateľ zistil, počas trvania RD ti výpoveď dať nemôže, ty jemu áno.

bibione
22. jan 2011

@zlatusik28 parada!! ty si poklad 😵

zlatusik28
22. jan 2011

@hada práveže aj príjem je ohraničený ☹ a to sumou 136 eur aj nejaké centíky. Aj keď by si mala 5 príjmov, z každého sa musia platiť odvody, nie len z jedného. Na dohodu si nemôžeš zarábať koľko chceš a neplatiť nič 😉 Zamestnávateľ za teba platí úrazové a garančné, tebe stiahne daň, zrážkovú alebo preddavkovo, ale ak presiahneš sumu 136 eur, tak aj zdravotné, bohužiaľ, tak to je.

hada
22. jan 2011

ok, fakt v tomto nie som uplne doma, v ZP ano, ale odvody nie, overim v pondelok 🙂

zlatusik28
22. jan 2011

@hada ok, potom daj vedieť, ale mne takto bolo vysvetlené v zdrav.poisť., príjem koľko môžeš zarobiť nie je ohraničený, ale ak si nechceš platiť odvody do zdravotnej, tak áno a to sumou 136 eur. Čo už ☹

zitaje
22. jan 2011

@zlatusik28 a ked teda mas prijem viac ako 136 eur na dohodu, platis vzdy ten mesiac, ked zarobis viac, nejake percento do ZP, alebo ako sa to riesi? Tym rocnym vyuctovanim? Lebo ja teda som na RD a na dohodu zarobim viac, to za mna odvadza zamestnavatel, ci musim sama, nejak to nechapem...
A ked budem na predlzenej RD, co planujem? Bola som v tom, ze to je jedina moznost, ako byt poistena statom a pritom pracovat (na dohodu), inak by som musela ist na zivnost.
Dakujem 🙂

zlatusik28
22. jan 2011

@zitaje všetko za teba odvádza zamestnávateľ, ty nie 😉