Práca popri rodičovskej dovolenke. Môže sa to? Poraďte

dadulik75
29. máj 2009

caute babulky vsetci mi stale tvrdia ze ked som na rodicovskej od roku 2007 tak si mozem bez problemov privyrabat a nie je to nijako obmedzene /myslim casovo ani penazne /mate s tym niektora skusenosti ? pytala som sa aj na socialke ale ochota mi odpovedat bola tak strasna nemy uzas dockala som sa len mozte a viac nic vraj ma vela roboty a viac o tom nevie a na internete sa MI NIC NEDARI NAJST tak ak mozte poradte budem vsetkym moc vdacna

zuzulienka28
9. dec 2010

@martinka17 to mi hovor o tej drezure. Mam robila najprv v Hypernove a teraz pracuje v Kauflande, takze viem ako to tam chodi. Nemam problem s fyzickou robotou. Budem googlit tak snad nieco najdem. Diki za rady.

martinka17
10. dec 2010

@zuzulienka28 veľa šťastia 😉

paula58
15. dec 2010

ahojte nehnevajte sa necitala som vsetko co pisete ale chcela by som sa informovat zo zamestnavatelom sa akurat dohodujeme ze by som chcela ist robit na dohodu ale neda sa ked budem na materskej vsak?musim byt uz na rodicovskor vsak dakujem za odpoved 🙂 eva

rainee
17. dec 2010

no nechame sa prekvapit ako to teda bude po novom roku. sa mi to stale nejako nezda ze mozem ist normalne robit na HPP a este k tomu poberat prispevok.... pytala som sa na to aj nasej firemnej personalistky a aj ona je z toho trosku mimo.

nadhera
22. dec 2010

@rainee si milo prekvapena? Mozes pracovat aj poberat RP. Mna sa to tyka sice len 4 mesiace, no aspon nieco. 😀

mishusha
23. dec 2010

ahojte maminky, potrebujem poradit, som na RD, ktora by mi mala koncit v septembri 2011, od januara chcem nastupit normalne do prace, potrebujem vediet (a nejako som sa na nete nedopatrala 😒 ) kolko hodin mozem tyzdenne pracovat? a este jednu vec mam na srdci, cakame druhe babo a termin mam v auguste, takze ako to bude s materskym prispevkom? rodicovsky predpokladam, ze mi vezmu, ale co potom, treba nieco zdokladovat, alebo co?? uz teraz mam z toho stresy a to som len na zaciatku tehu.... 😝 dakujem za kazdu radu 😉

jozefmihal
26. dec 2010

@mishusha od januára 2011 platí zmený zákon o RP, pokojne môžete pracovať bez obmedzenia výšky príjmu, nárok na RP Vám zostane.

Pri druhej materskej - ak ide o návrat do predošlého zamestnania - budete mať nárok na materské, za uvedených okolností sa materské vypočíta na základe aktuálneho príjmu dosahovaného po návrate do zamestnania (zjednodušene).

martas77
27. dec 2010

Dobrý deň
chcela by som si v roku 2011 začat privyrábat popri rodičovskej dovolenke....mam však nejasno v tom čo moj predošly zamestnavatel, to musim dat najskor vypoved, alebo v pohode si najdem brigadu na par mesiacov, a po skonceni rodičovskej sa vratim do predošlej prace?

mishusha
30. dec 2010

@jozefmihal dakujem pan mihal za odpoved 🙂

deina79
30. dec 2010

@jozefmihal takze mozem poberat 256 eu rod.prispevok aj pracovat na dohodu kolko chcem?

deirdra
30. dec 2010

Ahojte,
vie mi pls niekto vysvetlit, ako je to s prispevkom na starostlivost o dieta (PSD)? Prestudovala som si asi vsetko, co som k tejto teme nasla, ale neviem, ci som dement🙂, ale akosi nechapem ten mechanizmus. Opravte ma, v com sa mylim:
1. ak pracujem popri RD, budem mat narok na RP vo vyske 190,1 €
2. ak pracujem a dam dieta do jasli, resp. niekomu, kto ma zivnost a bude mi fakturovat starostlivost, nedostanem RP, ale dostanem max. 230 € (podla vysky faktury)
3. ak pracujem a nedam dieta do jasli, ale babke, ktora mi nic nefakturuje, dostanem 41,10 €. A tu je pes zakopany, kedze som sa docitala, ze subeh RP a PSD sa vylucuje. Kedy teda vlastne dostanem tych 41,10 €? Pre koho je tento prispevok urceny, ked bud poberam sumu podla bodu 1 alebo podla bodu 2?
Som z toho jelen, dufam, ze sa najde niekto veci znaly a da ma do obrazu alebo navedie na temu, ktora to riesi🙂

gapa
30. dec 2010

@deirdra
ak pracuješ, môžeš sa rozhodnúť, či budeš poberať RP alebo príspevok na star. o dieťa. Rozdiel je v tom, že RP sa ráta na 1 dieťa (len ak máš dvojičky, trojičky, tak sa zvyšuje tuším o 25% na každé dalšie dieťa, ktoré sa narodilo naraz ako prvé). Prísp. na star. o dieťa poberáš na každé dieťa do 3rokov (ak ide o dieťa s dlh. nepr. stavom, tak do 6rokov), tj. môžeš dostať ho na 2deti (ak máš 2deti, jedno dieťa, čo má 10mesiacov a druhé napr. 26mesiacov)

príspevok 41eur poberá napr. tá mamička, čo pracuje napr. doma a platí opatrovatelku alebo škôlku na staršie dieťa do 3rokov/6rokov ale o mladšie dieťa sa stará bud osobne alebo sa on stará niekto z rodiny ..., tj. na prvé dostane podla preukázaných nákladov max. 230eur a na druhé 41,1eur.

snad som sa v niečom nekiksla, lebo toto som pozorne ešte nepozerala, aká bude znema.

bambusko
7. jan 2011

@jozefmihal prosim o radu. 14.1. bude mat moj syn 3 roky, od februara bude navstevovat matersku skolu max. 4 hod. denne. nie som zamestnana, v zp som sa pytala, mam sa prihlasit ako fyzicka osoba, ktora sa riadne a celodenne stara o dieta do veku 6 rokov a prilozit cestne vyhlasenie. rodicovsky prispevok uz poberat nebudem, mozem pracovat na dohodu? dakujem

cka
10. jan 2011

@gapa Ahoj Gapa, citala som si prispevok vyssie, co si pisala deirdre.

Ide mi o opatrovanie dietata do 3 rokov vlastnou babkou. Ak je teda opatrovatelka z rodiny a mam dieta iba jedno, vratila by som sa do prace, a starala by sa mi o dieta svokra, musela by si spravit zivnost a ja by som mohla ziadat prispevok na starostlivost o dieta do vysky 230 eura alebo nie??? Lebo akosi tomu nerozumiem a neviem okolo toho zatial nic najst.
Dakujem pekne.

gapa
12. jan 2011

@cka
áno. Do 20mesiacov dieťaťa predpokladám poberšáš 256eur, potom už len 190,1eur. Ak si babka založí živnosť a bude ti fakturovať a ty jej vyplatíš za mesiac 230eur alebo viac, tak môžeš na základe vydokladovania týchto nákladov na UPSVaR požiadať o prísp. na star. o dieťa vo výške týchto nákladov (nebude teda vyplácanie automatické, ale vždy po predložení dokladov, no treba max. 6mesiacov dozadu, lebo viac dozadu sa nedá). Musíš ale samozrejme ešte predtým (ako dopredu to treba neviem, či ak chceš napr. od 1.2. poberať PnSoD a nie RP, či to treba napr. najneskôr 31.1. požiadať, či stačí neskôr?? ak viete dajte vedieť) požiadať o ukončenie poberania RP.

cka
12. jan 2011

@gapa Dakujem pekne......len som nemala jasne to, ci moze opatrovat aj niekto z rodiny, lebo sa mi zda, ze niekedy v tom bol problem.
Tak dakujem este raz. Ahoj.

gapa
12. jan 2011

🙂

kaktusik007
13. jan 2011

@gapa
@cka poziadat o zrusenie vyplacania RP treba do 8 dni odo dna, kedy narok nan nebude - ale je moznost ho aj odnat na zaklade vlastnej ziadosti... ja som tak spravila 22.12.2010 a rp mi odnali od 01.12.2010 ako som poziadala... no a teraz v januari som tam nahodou bola a tak som podala ziadost o pnsod za december.... ale to je uz jedno kedy sa to poda, dolezite je, aby babicka nefakturovala za dni, kedy bude vyplacany este rodicovsky prispevok... lebo aj to a aj to v jednom mesiaci nedaju 🙂 co viete...
opatrovat moze ktokolvek, aj z rodiny.. jedine, kto nemoze, je otec dietata 😉

gapa
13. jan 2011

@kaktusik007
dík za info, takže na základe vlastnej žiadosti môže požiadať aj v priebehu mesiaca, za ktorý nárok na RP ide? tak?

kaktusik007
13. jan 2011

@gapa ano - len tam treba specifikovat, ze ho ziada ziadatel odnat od datumu a uviest hned prveho toho mesiaca.... a potom pride pisomne rozhodnutie o odnati na vlastnu ziadost

cka
13. jan 2011

@kaktusik007 @gapa
vdaka kocky......a este, ako vyzera taka faktura od babky? 🙂)

kaktusik007
13. jan 2011

@cka 😀 😀 😀
no babka si tam uvedie ico, dic... uvedie ze fakturuje za opatrovanie dietata toho a toho (meno a priezvisko), uvedie obdobie, za ktore ta fa je.... plus na prijmovy doklad uvedie taktiez ze je to prijate od (teba alebo manzela) pre ucel opatrovanie dietata XY za mesiac CD/2011

irama29
13. jan 2011

@gapa, ahoj, chcela by som ta aj ja poprosit o radu..Som na rodicovskej dovolenke, do maja budem poberat RP vo vyske 256 eur, potom 190 eur..pred materskou som pracovala na TPP, ale do tejto prace sa vratim az ked mi skonci rodicovska dovolenka. Dovtedy by som si chcela najst pracu na skrateny uvazok, na dohodu..Chcela by som sa spytat, ci mozem pracovat na dohodu u ineho zamestnavatela, pokial nemam ukonceny TPP v predchadzajucom zamestnani, kde som pracovala pred materskou..a ci mozem pracovat na dohodu, ked poberam RP vo vyske 256 eur..Dakujem..

zitaje
13. jan 2011

Ahojte zeny,
opytam sa aj tu, dufam ze sa najde dobra dusa, ktora bude vediet odpovede na moje pocetne otazky 🙂
Takze situacia je takato:
Koncom februara ma dcera 3 roky, cize mi konci RD.
Kedze som nastupila na RD este podla stareho, uz davno pracujem na dohodu / prikaznu zmluvu. Povodne som planovala dat si od marca zivnost.
Malu idem dat do skloky najskor od septembra, aj to len na 4 hodiny (max.), lebo pracujem vacsinou popoludni az vecer, cize keby bola v skolke, ani ju neuvidim niektore dni .
Otazka znie: Ak dieta nema ziadny zdravotny problem, len proste nechodi do skolky, mozem ostat na predlzenej RD? Prispevok nebudem dostavat, to viem, ale co bude za mna stat platit? Zdravotnu poistovnu a dochodkove poistenie? Ked dam malu do skolky na 4 hod., tak len zdravotnu poist? Mozem popri om pracovat na dohodu / prikaznu zmluvu?
Musim si platit este nieco v soc.poist? Alebo len mozem? Napr. dnp?
Dakujem za odpoved komukolvek erudovanemu 😵

cka
14. jan 2011

@kaktusik007 katka, vdaka.....ta chapes, nic take som nerobila..

a mam este jednu famooooznu otazku 🙂) Ked som na RD s jednym dietatom, a nastupim na MD s druhym dietatom, nemoze mi babka opatrovat prve dieta a brat prispevok na starostlivost o dieta a ja MD a RD na druhe dieta??? 🙂))

dana33
14. jan 2011

Ahojte, ja som si tiež zistovala u nas na Upsvar, od panej,ktora ma má na starosti,že: od 1.1.2010,ak je mamina na predlženej RD,čo je moj pripad, koli nepriaznivemu zdravotnemu stavu dietata ,maly ma 4 roky a da dieta do školky,na 4 hodiny,može sa zamestnat,v mojom pripade na tie 4 hodky a nepride o RP,a dostane aj mzdu,čo si zarobi,pytala som sa jej na to viackrat,je to pravda,možno aj keby som dala maleho normalne na cely den do školky možem normalne robit,ale ja uvažujem najprv na tie 4 hodky,potom sa uvidi,takže mne bolo povedane toto, 🙂

zlatusik28
14. jan 2011

@dana33 to je pravda, ale musíš sa odhlásiť zo SP z dôchodk.poistenia, ktoré teraz za teba platí štát. Iba ak by si pracovala doma a zamestnávateľ ti dá o tom potvrdenie, čo je môj prípad. ale o rodičák neprídeš tak či tak. 😉

dana33
14. jan 2011

@zlatusik28 nevyznam sa v tom ,ale toto mi ta pani nepovedala,že sa mam potom odhlasit zo SP,nevadi,budem vediet,zatial nepracujem, ale dakujem za info 😉

zlatusik28
14. jan 2011

@dana33 aj ku mne boli dosť takí, akoby o tom nechceli hovoriť, ale potom že vraj by ti prišlo domov zo SP, že sa máš odhlásiť. Nepovedia to dopredu, ale až potom, logika ... 😠

dana33
14. jan 2011

@zlatusik28 no pokial by mi to prišlo domov ,tak to je ten lepši pripad,horšie by bolo,keby mi nič neprišlo a až po roku a ešte by som aj platila nejaky nedoplatok, lebo neznalost zakona neospravedlnuje 😠 to je ich slavny vyrok...no uvidim,zatial som ešte doma na RD