Pracujem, chcem sa vrátiť na materskú. Dá sa to vôbec?

veroncek
4. dec 2008

Ahojte baby, nemáte prosim vas niektora skusenosti s návratom na matersku? JA som predcasne ukoncila rodicovsku dovolenku a nastupila som do prace. Nárok na rodicovsku mám do 1. apríla. Dcerka nastupila do skolky a zacal sa kolotoc chorob. Zamestnávatel mi nechce uznávat OCR a nakolko som este v skusobnej dobe, chcela by som dat výpoved a vrátit sa spat na "matersku". Neviete mi poradit ci sa to vobec dá? Dakujem ahojte 🙂

titkovamiriam
4. dec 2008

ten navrat neviem,no ocr ti musi akceptovat aj keby si bola 30dni v mesiaci,zaplati ti tusim 7 ostatne su ospravedlnene.ja by som vypoved urcite nedavala

jaduska
4. dec 2008

Výpoveď dať nemusíš, hoci - keď si v skúšobnej dobe, tak ti ju pravdepodobne dá firma. Normálne daj žiadosť o čerpanie rodičovskej dovolenky. Kým malá nemá 3 roky, tak ti musia vyhovieť. Ale malú zo škôlky odhlás, aby ti bol opätovne vyplácaný rodičovský príspevok.

gapa
4. dec 2008

súhlasím s jaduskou, ak požiadaš zamestnávatela o čerpanie rodič.dovolenky, tak je povinný ti vyhovieť (zákonník práce § 166 ods.2).
Ak si v skúš.dobe, tak sa lahko môže stať, že s tebou ukončí PP v skúšobnej dobe.

Tiež si vybav tú škôlku, a to rozhodnutie o prerušení dochádzky a požiadaj si znovu o rodič.príspevok(k tomu budeš toto rozhodnutie z MS o prijatí + prerušení dochádzky potrebovať).
No a ak chceš mať súvislé dôch.poisenie, tak najneskôr!!! v prvý den čerpania RD si podaj prihlášku na soc.poistovnu podla bydliska ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov (dieťa ale nesmie navštevovať škôlku!!!) s potrebnými prílohami (kopia RL dietata + vyhlásenie + oznámenie o sporitelovi, ak chceš odvody do II:piliera). LEbo štát za teba začne platiť najskôr odo dna prihlásenia. Samozrejme tam prihlášku môžeš odniesť skôr s neskorším dátumom.

Ak by s tebou zametnávatel ukončil PP, tak zájdi aj na zdrav.poistovnu. Pokial PP bude pokračovať, tak tam isť nemusíš.

danu
23. feb 2010

lenka3007 • 1d • Dnes o 07:30
Dobrý den, neviem či tu už taká téma je ale chcem sa spýtať, či náhodou neviete ako je to s návratom na materskú, ked je moj 4,5 ročný syn každé tri týždne chorý? mám sa pýtať u detskej lekárky alebo ako to je? vopred dakujem za radu...

jana776
11. aug 2011

Ahojte, mozte mi prosim poradit? Po skonceni MD som v Juni 2010 rovno nastupila naspat do prace, na rodicovskej som nebola. V praci mi velmi vysli v ustrety a dovolili mi pracovat z domu, takze som zvladala aj dieta aj pracu. Avsak teraz "pritvrdili" a zacinaju vyzadovat fyzicku pritomnost v praci, co nechcem, kedze sa chcem nadalej plne venovat malickej. Mozem nastupit na RD teraz? Co je potrebne? Je tam nejaka doba aku im musim dat pred nastupom, alebo je to iba na dohode? Dakujem za vsetky odpovede.

nori21
12. aug 2011

jana776,dobrý večer, aj ja som pochodila podobne ako vy, minulý rok som po skončení MD nastúpila do práce, pracovala som do mája 2011, v polovici mája som podala žiadosť zamestnávatelovi, že od júna chcem čerpať RD do veku troch rokov dieťaťa, dostala som písomnú odpoveď, že súhlasia, bola som aj osobne sa dohodnúť nakoľko ma chceli prepustiť, tým že som sa vrátila na RD, neuvoľnili ma.

gapa
12. aug 2011

@jana776
zákonník práce myslím požaduje požiadať mesiac popredu, ale je to na dohode, ten mesiac nie je zase tak podstatný, no ak nesúhlasí zamestnávatel, tak by som ho dodržala. je to myslímv Zákonníku práce cca § 166 ods.3 či niektorý § za ním

gapa
12. aug 2011

@danu
ide o predlženú rodičovskú dovolenku a o schválenie dlhodobo nepriaznivého zdr. stavu dieťaťa, ten schvalujú najmenej na 1rok. Skús začať ako píšeš od svojej detskej lekárky, či by to ona odporučila a akých odborných lekárov treba ešte navštíviť a od nich neskôr posudky. Napr. imunologa ... . Potom je vraj dobré sa informovať priamo u posudkových lekárov ešte pred podaním žiadosti, dobré priniesť čo najviac papierov o jeho zdr. stave a diagnozach a sa spýtať, čo ešte príp. si dovybaviť, aby si dodatočne nečakala.
A myslím, aj téma tu o tom je o predlženej rodič.dovolenke, resp. dlhodobo nepriazn.zdr. stave.