Prechod z materskej na rodičovskú. Ako to urobiť?

tucniacik
1. aug 2008

ahojte,
neviem ci tu taka tema je,ale nenasla som..
skoncila mi materska, mam doma tlaciva " Ziadost o rodicovnsky prispevok" a "Potvrdenie o naroku na materske na ucely poskytovania rodicovskeho prispevku"... ide mi len o to, ci musim toto Potovrdenie o naroku na materske vyplnit a dat potvrdit v soc.poistovni/v tlaciva sa to tak pise/, a potom to spolu so Ziadostou o rodicovsky prispevok zaniesom na ministerstvo prace, soc.veci a rodiny, ALEBO, ci Potvrdenie o naroku na materske na ucely poskytovania rodicovskeho prispevku vyplnat nemusim a ani nemusim ist do socialky a staci k Ziadosti o rod.prispevok prilozit papier/rozhodnutie/ od soc.poist. ktory mi poslali ked som nastupila na matersku ze mi matersku schvaluju, v akej vyske atd... - aby som nesla na ministerstvo a tam ma poslu este do soc.poist,alebo opacne, aby som nesla zbytocne stat radu do soc.poist. ked to netraba a isla by som rovno na ministerstvo...
a este otazka, co est k tym tlacivam treba? obciansky preukaz, rodny list dietata, a co este?
dakujem za radu!!!

naja94
2. okt 2012

Ahojte, prosím o radu, mne MD skončila 10. 9. 2012, o čom mi prišiel aj papier zo SP... Bohužiaľ som bola niekoľko týždňov s malou u rodičov, manžel aj vravel, že mám doma poštu zo sociálky (to potvrdenie o nároku na materské), ale kedže som bola odcestovaná, vec som neriešila... tým pádom som si žiadosť o rodičovský príspevok ešte nepodala, čo však určite napravím ešte tento týždeň, len neviem, či som tým pádom nezmeškala nejakú lehotu... a či mi nárok na rodičovský príspevok automaticky nezanikol... nedajbože....

eeffka
2. okt 2012

@naja94 nic si nezmeskala dokonca sm v soku ze ti ten papier poslali, ja som si ho musel aist vybrat sama, u nas v KE maju na haku. Rodicak dostanes za september ak stihnes uz teraz, a ak nie tak 2naraz v novembri

naja94
2. okt 2012

@eeffka ďakujem krásne za pozitívnu odpoveď, aj som si myslela, že to tak bude, resp. by malo byť, ale nedalo mi radšej sa neopýtať... pekný zvyšok dňa želám

cicimon
2. okt 2012

@naja94 rodicak sa da ziadat do 6mes od vzniku naroku,, takze mas cas 🙂

naja94
2. okt 2012

@cicimon tak to by som mohla stihnut 😉

yvkay
6. okt 2012

@rainbow0508 ahoj.tak som sa bola informovat na tie ziadosti na pridavky a povedali mi,ze iba dopisu babo do tej istej ziadosti,kde uz mam ziadost o pridavky na tie dve deti..

editpiaf
11. okt 2012

@mata1976 Prosim ta a kde sa da skontrolovat ucet dochodkoveho sporenia?

@gapa

gapa
11. okt 2012

@editpiaf
posielajú myslím výpisy a mala by si mať aj možnosť info o svojom účte cez internet.

mata1976
11. okt 2012

@editpiaf ja mam ucet v poistovni axa, mam k nemu pristup cez internet tam si to viem pozriet.

deni73
24. okt 2012

Ahojte, som taký špecifický prípad : 8.4.2012 mi skočil pracovný pomer dohodou a 9.4.2012 som nastúpila na MD, ktorá mi zachvíľu skončí. Vlastne som nezamestnaná, toho času na MD. Potrebujem ja tým pádom žiadosť o rodičovskú dovolenku, alebo mám ísť iba požiadať o rodičovský príspevok?

mata1976
1. dec 2012

@gapa na materskej som od 1.5.2012, podla kalendara mi konci 25.12.2012 (ide o sviatky) a potrebujem to pisomne oznamit zamestnavatelovi; staci to takto: ?

Vec: Oznámenie o ukončení materskej dovolenky

Týmto Vám oznamujem, že dňa 25.12.2012 končím materskú dovolenku a od 26.12. nastupujem na rodičovskú dovolenku.

S pozdravom

liz_lemon
1. dec 2012

@mata1976 podla § 166 odsek 3 ZP to treba oznámit NAJMENEJ mesiac dopredu, takze sa s tym poponahlaj

velis
6. dec 2012

Ahojte, dievčatá,
mne končí materská 10. 12. 2012. Zamestnávateľovi som už písala, ale, prosím Vás, mohli by ste mi napísať - tak detailne, čo mám urobiť ďalej? Kde mám vyplniť aké tlačivá a aké úrady navštíviť? Vďaka za rady. V.

cicimon
26. dec 2012

baby, neviete ako je to s 2. pilierom pocas RD? teda konkretne ci sa da poslat to tlacivo RLFO postou (stiahnute z netu) a kolko dopredu sa to da poslat?

nr_martinka
26. dec 2012

Ahojte baby a to treba oznamit zamestnavatelovi že mi konci materska a Uz nisem mat len rodicovsky prispevok?a to preco sa musi?

cicimon
26. dec 2012

@nr_martinka ty ani tka neoznamujes ze ti konci materska ale skor ze od datumu xy nastupujes na RD
a preco? aby vvedel, preco nenastupis do prace

mata1976
23. feb 2013

baby, prislo Vam postou nejake rozhodnutie z UPSVaR po nastupe na rodicovsku dovolenku?

jk77
3. mar 2013

Ahojte.Prosim Vas, mozte mi poradit?? V utorok minuly tyzden mi skoncila materska a nastupujem na radicovsku dovolenku.Kde si mam ist a co vybabit?? Najprv na socialku, ci na UPSVAR??? Prosim poradte, zajtra by som si to sla vybavit. Dakujem.

slavka28
11. mar 2013

Ahojte žienky. Je tu niekto, komu zamestnávateľ nariadil po materskej "normálnu" dovolenku? Podpísali ste ju?
Ku mne sa dostalo, že ak podpíšete prídete v budúcnosti o peniaze :(

tothova5a
28. mar 2013

@gapa Poprosím Vás o radu. 19.3. mi skoncila materska a prechadzam na rodicovsku. Kam vsadial mam ist a ake tlaciva si mam nachystat? Dakujem velmi pekne.

gapa
30. mar 2013

@tothova5a
nepíšeš, či si zamestnaná,
v skratke:
- ako prvé vlastne požiadať mesiac pred nástupom na RD zamestnávatela písomne o Rd a uviesť rozsah o aký žiadaš čerpať
- ak si nedala prihlášku na soc.poistovnu, tak čo najskôr na soc.poistovnu, kopiu RL zobrať, vypísať prihlášku RLFO+prehlásenie o riadnej starostlivosti (potom treba myslieť aj na odhlášku, t.č. platí, treba sa odhlásiť do 8dní, ak ti začne prac.pomer, dohoda, či dieťa dovrši 6rokov)
- nahlásiť na zdr.poistovnu poberanie rod.príspevku (dohodni sa s mzdárkou, či ona, či ty nahlásiš, ona nemá povinnost), ak nahlasuješ sama, tak predpokladám treba potvrdenie z upsvar o poberaní RP, no zisti vo svojej ZP, nemajú rovnaké postupy
- žiadať o rodič.príspevok

tothova5a
30. mar 2013

@gapa dakujem

moon1979
30. mar 2013

@gapa
ahojky, aj pri plynulom prechode z RD na MD (reťazový pôrod teda bez prerušenia) som mala dávať odhlášku z dôchodkového? alebo len po narodení druhého dieťaťa prídem a kvázi predlžim (teda vypíšem znova, že sa nadalej starám o dieťa o troch rokov)

gapa
30. mar 2013

@moon1979
ak si nečerpala riadnu dovolenku, tak:
- podla odpovede, čo mi prišlo zo soc.poistovne som mala dať len nové čestné prehlásenie o riadnej starostlivosti o novonarodené dieťa+jeho RL aby prehodili starostl. o staršie na mladšie
- prakticky v našej pobočke SP mi vypísali odhlášku s dátumom den pred pôrodom a prihlášku s dnom pôrodu (urobili to samozrejme spätne, ked som tam prišla cca mesiac po pôrode), ale toto sa dát predpokladám vybaviť aj neskôr, no najlešie zakial aj to prvé dieťa splna podmienku riadnej starostlivosti, ak by náhodou mali zmeny v SP a nerobili to spätne (čo je v podstate aj jedno, aj ked zákon spätnú prihlášku nepripúšťa, no toto je dosť technická vec, aké majú postupy a spôsob nahodenia do systému)

ak ale mamička čerpá riadnu dovolenku medzi md a rd, mala by dať odhlášku a prihlašku, lebo v čase čerpania riadnej dovolenky je dôch.poistená ako zamestnanec a nemôže byť súbežne poistená ako zamestnanec a aj štátom ako osoba riadne sa star. o dieťa do 6rokov. A písala mi jedna mamička, čo to vybavovala potom neskôr a odhlášku jej spravili spätne, ale prihlášku až odo dna, kedy tam prišla, takže bacha na to, radšej to vybaviť najneskôr v den po ukončení čerpania riadnej dovolenky, ako neskôr, mohlo by to znamenať obdobie bez poistenia.

moon1979
30. mar 2013

@gapa
nečerpala som dovolenku, prešla som plynule zo dňa na deň 🙂
17.02.2013 koniec RD (dieťa dovršilo tri roky 19.03.2013)
nástup na novú MD 18.02.2013

poisonblu
31. mar 2013

@gapa ahoj, chcem sa spytat...MD mi konci 22.5.2013....momentalne prevadzkujem zivnost, zdravotne poistenie pocas md nrplatim, takisto dochodkove plati stat....ked prejdem na RD, tak musim zacat platit zdravotne poistenie, kedze som szco? Dochodkove ostavam poistenec statu, kedze mi nevznikla povinnost platit odvody (nizke prijmy zo zivnosti)? Dakujem

gapa
31. mar 2013

@poisonblu
ano, pokial ti nevznikla povinnost platiť povinné odvody do SP ako szčo, tak môžeš byť nadalej dôch.poistencom štátu, lebo do 6rokov podla terajších zákonov splnaš podmienky (napr. nie je podstatné ani či chodí dieťa do škôlky)

poisonblu
31. mar 2013

@gapa ale ja som myslela skor, ci musim platit zdravotne poistenie...lebo to musim platit aj ked neplatim odvody do sp, ale na materskej plati za mna stat, tak ci to pokracuje aj na rodicovskej, alebo musim platit..ale asi musim, kedze popri rodicaku sa moze aj pracovat

gapa
31. mar 2013

@poisonblu
zdravotné sa platí, ale vzdr.poisení sa velmi nevyznám, teda ani neviem v akej výške, možno podla predch. kalend.roku. Ak by si aj preddavky neplatila (napr. na základe toho, že si ich stanovíš sama v 0eur výške, niekedy sa tak dá, no neviem v akkých prípadoch), tak na základe ročného zúčtovania to doplatíš podla výšky príjmov.

poisonblu
31. mar 2013

@gapa ok, takze musim platit...mam vymerane, ale kedze som este na materskejm tak nepklatim, az od maja vlastne zacnem