Prechod z materskej na rodičovskú. Ako to urobiť?

tucniacik
1. aug 2008

ahojte,
neviem ci tu taka tema je,ale nenasla som..
skoncila mi materska, mam doma tlaciva " Ziadost o rodicovnsky prispevok" a "Potvrdenie o naroku na materske na ucely poskytovania rodicovskeho prispevku"... ide mi len o to, ci musim toto Potovrdenie o naroku na materske vyplnit a dat potvrdit v soc.poistovni/v tlaciva sa to tak pise/, a potom to spolu so Ziadostou o rodicovsky prispevok zaniesom na ministerstvo prace, soc.veci a rodiny, ALEBO, ci Potvrdenie o naroku na materske na ucely poskytovania rodicovskeho prispevku vyplnat nemusim a ani nemusim ist do socialky a staci k Ziadosti o rod.prispevok prilozit papier/rozhodnutie/ od soc.poist. ktory mi poslali ked som nastupila na matersku ze mi matersku schvaluju, v akej vyske atd... - aby som nesla na ministerstvo a tam ma poslu este do soc.poist,alebo opacne, aby som nesla zbytocne stat radu do soc.poist. ked to netraba a isla by som rovno na ministerstvo...
a este otazka, co est k tym tlacivam treba? obciansky preukaz, rodny list dietata, a co este?
dakujem za radu!!!

evaon
16. nov 2011

@kvetinka211 Takze tento tyzden som to absolvovala. Chod do tej pobocky pri Slovanete. Musis tam ist az ked budes po ukonceni MD!! - to je novinka. Povies rodne cislo a oni ti vytlacia svoj papier. Ak by si isla skor,tak im pocitac vytlaci len predpokladany termin ukoncenia MD a to ti nebudu chciet uznat. Inak ja som poslala manzela a v pohode mu o dali. A potom s rodnym listom dietata a ziadostou na prislusny UPSVaR.

gapa
16. nov 2011

@evaon
dík za info, novotu, čo platí v ba-mesto, uvidíme, či aj inde
takže na upsvar už nežiadajú potvrdenie na ich originál tlačive? a soc.poistovna snád má konečne v pc takú istú verziu (vzor) potvrdenia ako vyžaduje upsvar?

evaon
16. nov 2011

@gapa Vyzera to uplne inak ako to co som isla dat potvrdit povodne. Ma to uplne inu formu. A na upsvar nehovorila nic. Kukla na to a ze vsetko OK.

kvetinka211
16. nov 2011

@evaon dakujem za info, uz som sa na to medzicasom tiez odhodlala 😉 nasla som si na stranke upsvaru tlacivo, vytlacila ho a vyplnila, samozrejme ze zbytocne, kedze po novom to tlacia rovno oni a tlacivo netreba ... ale inak vsetko ok, na soc. poistovni aj na urade prace boli velmi mile uradnicky, dufam ze coskoro uz aj pridu peniaze 🙂

janicka
29. nov 2011

ahojte, potrebujem poradit!!! Podla vsetkeho by mi mala materska skoncit 11.12.2011. Co dalej? Mam hned nastupit na rodicosku, alebo najprv si vycerpat dovolenku z prace... ja len kvoli datumu, ktory mam uviest na tej ziadosti o rodicovsky prispevok. Dalej by som sa chcela spytat, ako je to s odvodom do druheho piliera. Totiz ked som sla na matersku, tak som v soc. poistovni dala aj take tlacivo ze ziadam o odvadzanie do druheho piliera - cast A - uz si to presne nepamatam - viete mi v tom poradit? Dakujem

tehula
6. dec 2011

@evaon Dakujem za cerstve info. Aj mne sa uz blizi koniec MD 15.12. Myslela som, ze treba uz cosi zacat vybaviovat, ale ako citam, musim pockat do 15.12 a az vtedy sa vybrat do soc. poistovne 🙂 Az potom teda staci zajst na UPSVAR

@janicka myslim ze je potrebne sa dohodnut aj so zamestnavatelom dopredu. Cize ak chces cerpat riadnu dovolenku po skonceni MD, vraj treba zamestnavatela poziadat o to, aj ked chces nastupit na RD, treba to zamestnavatelovi oznamit, najlepsie pisomne. Skontaktuj sa s personalnym odd, ake maju postupy.
Inak ale nie si POVINNA riadnu dovolenku cerpat po skonceni MD, ak nechces, kludne staci aj po cerpani RD.
Co sa tyka piliera, pokial viem, tak uz od 1.1.2011 vraj ani netrebalo to nahlasovanie casti A riesit, ze automaticky ak si bola v 2.pilieri, tak soc poistovna tam odvadzala (a teraz mi nenapiste ze nie, lebo X-bab mi uz taku info dalo, ze vyvolavali do soc poistovne a toto im povedali, ze uz ohlasovanie cast A netreba posielat)....

@gapa ty si taka zbehla, mozes prosim odpovedat k tomu pilieru?

gapa
6. dec 2011

@janicka
k II:pilieru už nič netreba

zamestnávatela treba mesiac pred nástupom PíSOMNE požiadať o čerpanie Rd (to je novota, pretým sa písomne nevyžadovalo) a ja by som si dovolenku nechala. Ale nárok na RP to absolútne neovplvnuje, tak to bolo len do konca roku 2010. O rp žiadaš odo dna nasledujúceho po ukončení poberania materského, bez ohladu o čerpanie dovolenky (resp. nežiadaš o prípsp. na star. o dieťa vo výške skutočných nákadov na škôlku, jasle..)

janicka
6. dec 2011

ahojte, dakujem vam krasne za pomoc. Dnes som volala do soc poist. - to potvrdenie zo soc poist, ktore potrebujem na upsvar mi poslu postou domov - teta chcela odo mna adresu. To je fajn. Potom som ale volala tiez do soc. poist., ale na to dochodkove oddelenie - a tam mi povedali, ze aby som bola teda dochodk. poistena, tak musim vyplnit ten ,,hnusny" registracny list FO. A teraz: Sice tam su vysvetlivky, ale aj napriek tomu som z toho dost mimo.... Neporadite mi, co tam musim vsetko vyplnit a co netreba???? Som asi ten najbeznejsi pipad: pred materskou som bola normalne zamestnana (12 rokov) na dobu neurcitu, potom materska, teraz prechod na rodicovsku.... Ak mi budete vediet poradit co na tom registracnom liste FO vyplnit musim a co nie, budem vam hrooozne vdacna. 🙂

janicka
7. dec 2011

ahojte, takze dnes som to cele absolvovala. Pre tie, ktore si neviete rady mam navod: Najprv treba zajst do pobocky soc. poistovne (podla miesta trvaleho bydliska) k okienku ,,nemocenske poistenie" a vyziadat si tlacivo ,,potvrdenie nároku na materské". Toto tlacivo vam bude sluzit ako potvrdenie o nemocenskom poisteni pre UPSVaR, kde budete ziadat o rodicovsky prispevok. Potom, aby sa vam rodicovska dovolenka zaratavala do odpracovanych rokov, treba si poriesit tiez v soc. poistovni ,,dochodkove poistenie", a to vyplnenim dvoch tlaciv + dolozenim kopie rodneho listu dietata. V pripade, ze ste na tom ako ja - tj zamestnana na dobu neurcitu a prechadzate z materskej na rodicovsku - vyplnenie tlaciv je jednoduche. Prve tlacivo sa vola ,,vyhlasenie fyzickej osoby, ze sa riadne stara o dieta, na ucely dochodkoveho poistenia" - tu nie je s vyplnanim problem, je to jasne. Druhe tlacivo je ,,Registracny list FO", kde treba v zahlavi zaskrtnut ,,prihlaska" do identifikacie osoby ,,FO, za ktoru plati stat", typ osoby ,,3" - vysvetlivky k tomu su na zadnej strane tohto tlaciva. Dalej sa vyplna len: bod 2., bod 3, v bode 5. len telefonne cislo (pokial je korespond. adresa zhodna s adresou trvaleho pobytu). Potom sa vyplni uz len v bode 10. - policko ,,datum narodenia dietata". Nakoniec uz len v bode 12. vyplnite ,,datum vyplnenia formulara" a ,,formular vyplnil" (to je zrejme v pripade, ked tam za vas pojde manzel...). A nakoniec uz len PODPIS do toho obdlznika dolu. K tomuto prilozite uz len kopiu rod. listu ako som uz spominala. A to je vsetko. 🙂

mariro
8. dec 2011

@janicka bola si na urade pred skoncenim materskej alebo po...mne konci MD 20.12. a chystam sa par dni pred skoncenim si podat papiere na prechod na RD

janicka
8. dec 2011

mariro ahoj, bola som pred skoncenim, lebo konci mi tuto nedelu. Fakt je, ze mi dala papier, kde je ,,len" predpokladany datum ukoncenia materskej a povedala mi, ze ked to nebude stacit, tak si mam zavolat do soc. poist. a oni mi to kludne poslu domov postou. 🙂 Podotykam ale, ze co sa tyka toho dochodkoveho poistenia, to si treba vybavit dopredu, resp. najneskor hned prvy den po ukonceni materskej - na to ma specialne upozornili v soc. poistovni, takze ja som tam sla hlavne kvoli tomu. 🙂

mariro
8. dec 2011

@janicka tak som si to aj ja myslela ze pojdem radsej skor,pre istotu ,dakujem za info 🙂

delilah1
13. dec 2011

baby prosím vás a ako a čo treba oznámiť zamestávateľovi ?- 15.12.2011 mi končí MD a idem na RD - som riadne zamestnaná na dobu neurčitú

trnka77
13. dec 2011

@delilah1 Oznamujem Vám,že dňa 16.12.2011 nastupujem na rodičovskú dovolenku...S pozdravom XY... 🙂 🙂 🙂 .ja som to napísala takto,a zamestnávateľ mi poslal ich akceptáciu,ktorú som odniesla na Úrad práce...

delilah1
13. dec 2011

@trnka77 jej ďakujem za pohotovú odpoveď - ale bola nejaká lehota do kedy som to mala oznámiť? ☹

trnka77
13. dec 2011

@delilah
@delilah1 myslím,že nie...mne zavolala účtovnička a poprosila ma o tento papier,aby mohla pri kontrole zdokladovať,že som na RD 🙂 🙂

delilah1
13. dec 2011

@trnka77 Ďakujem 😉

trnka77
13. dec 2011

@delilah1 🙂 😉

ada222
15. dec 2011

a co zdravotne poistenie? v zdravotnej poistovni netreba vyvavit nic?

evaon
15. dec 2011

@ada222 Pytala som sa priamo v poistovni (mam Doveru) a treba im poslat rozhodnutie zo Socialnej poistovne o ukonceni poberania materskeho a potvrdenie z UPSVaR o poberani rodicovskeho prispevku.

ada222
18. dec 2011

@evaon dakujem velmi pekne, nikde som sa o tom nedocitala... 😉

mirip
21. dec 2011

Ahojte mám taký menší problém, nastúpilasom na prvú materskú vyplnila všetko potrebné potom po pol roku vyplnila opať papiere a chodil mi rodičovský, potom som šla opať na MD a vyplnila všetky papiere a odovczdala na sociálku, no bola somsa spýtať aj na úrade rpáce soc.vecí a rodiny že či bude treba niečo riešiť zase ohladne rodičovského......tam mi "Milá " panička odpovedala že nie kedže som bola na MD,potom rodičovskej a opať na MD a medzičasom mi stihol vypršať prac.pomer so zamestnávateľom a že nič netreba cez IBanking nezvyknem kontrolovať výpisy ale dnes som si dala tú námahu a skoro ma vystrelo, tak v decembri nič, v novembri nič a v oktobri nejakých 198e z nejakého fondu september bola ešte materaká a tiež z toho istého fondu, takže chcem sa spýtať rodišovský by mal isť z ÚPSVR nie ? a toto čo mi prišlo aj v oktobri bola ešte materská????
Zajtra majú nestránkový deň no aj tak tam nabehnem a tej milej pani asi rozkopem riť...... 😠 😠 😠
ozaj ked bude treba a vybavím potrebné papiere dajú my spatne roičovský príspevok od polky septembra čo mi neprišiel do decembra alebo nedostanem nič a len v januári jeden?

mirip
21. dec 2011

prosím ak viete poraďte ☹

anulienkaf
21. dec 2011

@mirip poradit ti sice neviem, ale rada by som sa spýtala : je to teraz tak, ze teraz som na MD (za par dni uz som na RD) a keby sme mali dalsie babo do 1-2 rokov, mozes zase nastupit na MD a budem dostavat taku matersku aku som mala? UZ som sa pytala viac ludi, ale nikto mi to presne nevedel povedat. Dakujem

anulienkaf
21. dec 2011

Neviete baby, ci mozem ist na socialku aj neskôr? MD mi konci 25.12. Papier mi skôr nepotrvdia a medzi sviatkami by som chcela ist k mame a budem mimo uradov. Je za omeskanie nejaky postih?

mirip
21. dec 2011

@anulienkaf ak si zamestnaná stále tak áno ak si medzičasom prišlaoprácu tak nie

mirkamurko
21. dec 2011

@anulienkaf neviem ti poradiť,ale švagriná to tiež tak mala a mala dosť nižšiu materskú.

nika1985
9. jan 2012

ahojte citam vas tu mne bude koncit materska 19.1 a poberam ju aj s DNP-o neviete ako to je teraz mam si to platit dalej alebo sa to uz rusi. Sem tam by sa mi to zislo ked pojdem marodit pocas RP. Nechcem tam zbytocne pchat peniaze ked tu uz neplati nemam teraz prehlad.

frick
19. jan 2012

@janicka Ahoj pomôžeš mi prosím ťa objasniť to dôchodkové poistenie?Tiež som bola na SP kvôli ukončeniu MD ktorá mi končí 25.1. povedali mi že najneskôr do 26.1. sa mám rozhodnúť či si budem dôchodkové počas RD platiť sama alebo štát.Nebola nejaká ochotná pri okienku mi vysvetliť že prečo.Čo to vlastne znamená čo bude ak štát a čo bude aj ja?

gapa
19. jan 2012

@frick
tak to sa brán, ona nemá pravdu. Ty sa nemusíš rozhodovať medzi tým, či bude paltiť dôch.poistenie štát alebo ty. Len v prípade, že by si chcela pracovať sa musíš rozhodnúť, či chceš aby platiť dôch.poistenie štát /pri práci na dohodu) alebo zamestnávatel (ak vykonávaš prácu na prac.pomer a trvajú ti všetky poistenia zamestnanca v soc.poistovni)

Ak by ti tvrdili, že nemôžeš byť dôchodkovo poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokova (podla § 15 ods.3 zákona o soc.poistení) a zároven aj dobrovolne dôch.poistená, tak povedz, že nemajú pravdu a máš to overené aj cez ich ústredie. Nie je povolené byť povinne poistená štátom a mať zároven POVINNé dôch.a nem.poistenie bud ako zamesntanec alebo ako povinne poistná szčo.

ale dobrovolné nem.poistenie nepatrí medzi POVINNé nem.poistenie, je to DOBROVOLNé nem.poistenie.

Už tu niekto tento postup jednej pobočky spomínal a overovali to na ústredí. Nemajú pravdu na vašej pobočke. V prípade problémov napíš na poradna@socpoist.sk a odpoved ukáž vašej pracovníčke.