Prechod z materskej na rodičovskú. Ako to urobiť?

tucniacik
1. aug 2008

ahojte,
neviem ci tu taka tema je,ale nenasla som..
skoncila mi materska, mam doma tlaciva " Ziadost o rodicovnsky prispevok" a "Potvrdenie o naroku na materske na ucely poskytovania rodicovskeho prispevku"... ide mi len o to, ci musim toto Potovrdenie o naroku na materske vyplnit a dat potvrdit v soc.poistovni/v tlaciva sa to tak pise/, a potom to spolu so Ziadostou o rodicovsky prispevok zaniesom na ministerstvo prace, soc.veci a rodiny, ALEBO, ci Potvrdenie o naroku na materske na ucely poskytovania rodicovskeho prispevku vyplnat nemusim a ani nemusim ist do socialky a staci k Ziadosti o rod.prispevok prilozit papier/rozhodnutie/ od soc.poist. ktory mi poslali ked som nastupila na matersku ze mi matersku schvaluju, v akej vyske atd... - aby som nesla na ministerstvo a tam ma poslu este do soc.poist,alebo opacne, aby som nesla zbytocne stat radu do soc.poist. ked to netraba a isla by som rovno na ministerstvo...
a este otazka, co est k tym tlacivam treba? obciansky preukaz, rodny list dietata, a co este?
dakujem za radu!!!

pipussa
2. nov 2010

@cicimon
no ty si poklad

pipussa
2. nov 2010

@cicimon
a este s aopytam, dokedy to musim stihnut ? aby som nic nezmeskala... alebo aby nebolo zle...

cicimon
2. nov 2010

@pipussa no ak si mala byt na RD od minuleho mesiaca, tak asi cim skor, rozhodne do konca tohto, aby ti dosli prachy do konca mesiaca 🙂

pipussa
2. nov 2010

@cicimon ja ani ne neviem presne dokedy som bola na materskej, tusim do 28.10
viem kedy som nastupila, a to 17.aprila

cicimon
3. nov 2010

@pipussa tak si vyrataj podla kalendara 28t od toho datumu alebo na socialke ti povedia dokedy

krtica11
14. jan 2011

ahojte akmi viete pomocť chcem sa spytať bude mi končiť materska a firma chce aby som si vybrala zostatkovu dovolenku 4,5 dna ale chcem si isť vybaviť rodičovsky prispevok treba to tam nahlasiť?Možem byť na rodičovskom a zaroven čerpať dovolenku či si musim vyratať presne ukončenie materskej pridať tu dovolenku a až od toho datumu sa prihlasiť na rodičovsky? Dakujem

danko74
17. jan 2011

@krtica11 Mne na sociálke poradili, aby som si zostatok dovolenky "ušetrila", vraj sa mi bude hodiť, keď malý nasúpi do škôlky (čiže aby som si ju vyčerpala až po skončení rodičovskej dovolenky). Zamestnávateľ je povinný ti tento zostatok dovolenky prenášať bez akéhokoľvek krátenia počas celej MD a RD, čiže aj 3 resp. 6 rokov. V takom prípade ti v jeden deň skončí materská dovolenka a nasledujúci deň ti začne rodičovská dovolenka. Ja som to takto riešila a v podstate celý prechod z MD na RD prebehol úplne jednoducho (jedna návšteva v Socpoisťovni a jedna na UPSVaR)
Ak si chceš zostatok dovolenky vyčerpať pred nástupom na rodičovskú, znamenalo by to, že ti v jeden deň skončí materská, 4 dni budeš čerpať dovolenku (netuším čo s tým 1/2 dňom, rodičovská by ti určite 1/2 dňom nezačala) a až nasledujúci deň ti začne rodičovská dovolenka - takýto postup je ale administratívne dosť náročný aj pre zamestnávateľa (prihlášky, odhlášky, zmeny v Soc.poisťovni a po novom už aj v ZP) a aj pre teba - pri vybavovaní rodičovského príspevku je to viac menej jedno, ten je vyplácaný za celý mesiac (ale ak by si si tie 4 dni čerpala na prelome mesiacov napr. január/február, a rodičovská by ti začala napr. až 2.2. mohla by si tým stratiť celý rodičovský príspevok za január!!!), taktiež to treba riešiť aj na sociálke, a myslím, že to má vplyv aj na dôchodok - takto do detailov to neviem, ako som už písala, mňa odporúčili na sociálke čerpať zostatkovú dovolenku až po skončení RD.

krtica11
17. jan 2011

@danko74 dakujem musim skočiť do firmy a doriešiť to s nimi mne by to tiež vyhovovalo takto alebo preplatiťaj tak mi to blbo vychadza na rodičovsky prechadzam v polovici marca vieš mi povedať ako to bude polovica bude materska a časť rodičovsky alebo ako?

cernica
7. feb 2011

Ahojte baby,
neviem, ci tu tato informacia uz je, necitala som vsetko, ale ak si pojdete dat potvrdit tlacivo "Potvrdenie o naroku na materske na ucely poskytovania rodicovskeho prispevku" a ste z Bratislavy, musite is na Zahradnicku 153. Ja som si to pri prvom synovi odslapala v snehu cele pesi z jednej pobicky do druhej a pri tej premavke to nebolo nic prijemne.

lussitka
7. mar 2011

Ahojte. Všetko ohľadom ÚPSVAR a SP mi je jasné. Len by som sa chcela spýtať ohľadne dobrovoľného platenia odvodov, načo mi to bude dobré? A kam všade sa platia?A ešte otázka ohľadom informovania zamestnávateľa o nástupe na rodičovskú dovolenku. Musím tam uviesť aj termín dokedy o ňu žiadam? Lebo by som chcela ešte druhé dieťa a neviem kedy mi vyjde ďalšia materská, na ktorú by som plynule prešla z tejto rodičovskej dovolenky.

sandra3
3. máj 2011

Ahojte kočky, končím materskú a prechádzam na RP, bola som na SP a vyplňovala som Regis. list FO ako prihlášku /osoba za ktorú platí štát/ a vyhlásenie, že sa riadne starám o dieťa. Keď som si pýtala tlačivo Oznámenie sporiteľa o účasti na star. dôch. sporení, že vyplním časť B, pani mi povedala, že od 1.1. idú platby automaticky do II. piliera. Stretli ste sa s tým, alebo ste to tlačivo vyplňovali? Ďakujem.

sandra3
7. máj 2011

Gapa, prosím, nevieš poradiť? Vyplňuje sa to tlačivo oznámenie .... časť B? Ďakujem.

gapa
10. máj 2011

@sandra3
bohužial neviem, ako je to po novom. Ale myslím, niekto tu už spomínal. No ozaj lepšie preveriť z viacerých zdrojov. Napíš cez strájku soc. poisťovne do ich poradne. Odpíšu ti na tebou udanú adresu =mailovú

sandra3
10. máj 2011

Ďakujeme gapa, skúsim napísať na SP.

marges
21. máj 2011

@sandra Ahoj, mohla by si sem prosím potom nakopírovať alebo napísať, čo Ti odpovedali ? Díík

cigaretka5
21. máj 2011

@sandra3 pani mala pravdu ide to automaticky

cigaretka5
21. máj 2011

@lussitka ak mas na mysli dnp a platenie pocas rodicovksej a materskej dovolenky je to dobre v pripade tvojej Pn a OCR na dieta.

kvetinka211
21. máj 2011

@sandra3 ahoj, ja som to davala teraz v marci 2011 - a aj tu cast B, mam z toho aj odlozenu opeciatkovanu kopiu ... ja mam ale matersku cisto z dobrovolneho poistenia, tam je trochu iny rezim pri prihlasovani za poistenca statu na dochodkove. Zamestankyne sa prihlasuju pri zaciatku materskej a osoby poistene cez dnp az po narodeni dietata ... a zrejme to inak funguje aj pri tej casti B ze je to inak ...

sandra3
22. máj 2011

Ahojte kočky, tu je stanovisko Sociálnej poisťovne, takžeOznámenie .............. časť B nieje treba vypisovať.

Z uvedeného vyplýva, že v súčasnosti už nie je potrebné doručiť uvedené tlačivo a "mamičkám", ktoré sú prihlásené na dôchodkové poistenie, postupujeme príspevky do II. piliera už automaticky. Na základe Vami uvedených údajov, by ste mali mať v registri SP všetko v poriadku.

janahri
30. sep 2011

@kvetinka211 prosim ta, vies mi napisat postup co treba kde vybavit, som ten isty pripad -som len dobrovolne poistena osoba -ohladom prechodu z materskej na rodicovsku🙂 co treba hlavne v socialnej poistovni urobit...dik a kto plati odvody🙂 nejak sa v tom stracam. dakujem

kvetinka211
30. sep 2011

@janahri Ahoj, v prvom rade treba cim skor zrusit dnp alebo si znizit vymeriavaci zaklad (ak chces si ho ponechat) v pripade ze ti este stale plynie dnp. Pocas materskej ti ho platil stat, po ukonceni uz nie. Ostatne som este nestihla urobit, vraj staci do pol roka od vzniku naroku, dufam ze je to pravda 😉 Takze dalej len teoria: Treba mat od SP nejaky papier o tom, ze si poberala matersku (neviem ci to vydavaju oni, alebo davaju peciatku na nejaky iny formular). Nedaju ti to v registri, ale na tej pobocke kde si si podavala ziadost o materske (v BA pri Strkoveckom jazere). Potom s tym zajdes na urad v prace v mieste tvojho bydliska, tam kde sa vybavoval rodicovsky prispevok. Spolu so ziadostou a predpokladam ze aj s kopiou rodneho listu to tam odovzdas a na dalsi mesiac my ti mal prist rodicovsky /pripadne aj tie z predchadzajucich mesiacov ak meskas/. Dufam ze je to vsetko. Co sa tyka dochodkoveho poistenca, pokial nerobis plati ho za teba stat. Neviem ci treba riesit nieco aj so zdravotnou poistovnou, ale urcite ostavas poistencom statu. Pekny vecer.

gapa
30. sep 2011

@janahri
podstanté, ak si zamestnaná a nedávala si si prihlášku na soc.poistovnu po pôrode, tak treba podať prihlášku ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov.poistenie najneskôr v prvý den čerpania rodič.dovolenky!!! Budeš tak súvisle dôch.poistená, do ukončenia md ako zamestnanec a od RD štátom, ak podáš prihlášku. Nedá sa to totiž vybaviť neskôr so spätným dátumom, ale ťa prihlásia najskôr odo dna kedy podáš prihlášku. Je tu ale už o dôchodkovom poistení mamičiek téma

hedka17
2. okt 2011

Dobry vecer mam otazocku pisete tu ze na UPSVAR mame zaniest potvrdenu Ziadost o rodicovskom prispevku,ale ja ju doma nemam uz si nepamatam ci som ju davala na UPSVAR alebo nie, pamatam si ze som ju po narodeni mala doma ale pri dokladoch ktore sme mali pri vybavovani som ju teraz nenasla. Mozem si ju vytlacit nanovo a vypisat ci co mam urobit? Dakujem za odpoved

dajna11
4. okt 2011

@hedka17 tak si ju chod znovu zobrať na upsvar....

hedka17
4. okt 2011

@dajna11 dik ja len dufam,ze ju tam budu mat 😒

dajna11
4. okt 2011

@hedka17 čo?žiadosť o rodičovský?prečo by nemali?ved tie tlačivá musia mať na kvantá

hedka17
4. okt 2011

@dajna11 aha ja som myslela to co som im tam uz nechala vypisane

dajna11
4. okt 2011

@hedka17 no tak sa chod spýtať či ju tam maju,alebo tam zavolaj ked to máš mimo,ja som toho tiež dosť riešila po telefone.

hedka17
4. okt 2011

@dajna11 oki dik

kvetinka211
7. okt 2011

Ahojte, mam otazku na tie, co nedavno absolvovali prihlasenie na rodicovsku. To potvrdenie co dava soc. poistovna davaju na ich vlastnom tlacive, alebo davaju peciatku na tlacivo z uradu prace? Aby som sa zasa neprehnala hore-dolu po meste 😖 Cize je spravny postup - 1.SP oddelenie nem. davok 2. urad prace - potvrdenie zo SP, vplnena ziadost o RP, kopia rodneho listu, OP? Je to vsetko alebo ma caka este nejake mile prekvapenie? Dakujem 😉