Prechod z materskej na rodičovskú. Ako to urobiť?

tucniacik
1. aug 2008

ahojte,
neviem ci tu taka tema je,ale nenasla som..
skoncila mi materska, mam doma tlaciva " Ziadost o rodicovnsky prispevok" a "Potvrdenie o naroku na materske na ucely poskytovania rodicovskeho prispevku"... ide mi len o to, ci musim toto Potovrdenie o naroku na materske vyplnit a dat potvrdit v soc.poistovni/v tlaciva sa to tak pise/, a potom to spolu so Ziadostou o rodicovsky prispevok zaniesom na ministerstvo prace, soc.veci a rodiny, ALEBO, ci Potvrdenie o naroku na materske na ucely poskytovania rodicovskeho prispevku vyplnat nemusim a ani nemusim ist do socialky a staci k Ziadosti o rod.prispevok prilozit papier/rozhodnutie/ od soc.poist. ktory mi poslali ked som nastupila na matersku ze mi matersku schvaluju, v akej vyske atd... - aby som nesla na ministerstvo a tam ma poslu este do soc.poist,alebo opacne, aby som nesla zbytocne stat radu do soc.poist. ked to netraba a isla by som rovno na ministerstvo...
a este otazka, co est k tym tlacivam treba? obciansky preukaz, rodny list dietata, a co este?
dakujem za radu!!!

mirkaove
3. jún 2012

@liz_lemon ahoj,no predstav si, že mi končí MD toho 31.7.2012, pretože je tento rok priestupný, tak sa všetky termíny čo sú v lehotníku asi posúvaju o deň dozadu 🙂

hejmo1
11. jún 2012

@lubka_to ok dakujem.

haasa
19. jún 2012

Ahojte🙂 chcela by som sa opytat co treba teraz robit ked sa prechadza z materskej na rodicovsku, ked som nezamestnana...... to uz ani netreba sa prihlasit na dochodkove (registracny list FO)? Dakujem

gapa
20. jún 2012

@haasa
predpokladám dávala si si prihlášku do soc.poistovne do 45dní po pôrode aby si bola dôch.poistená štátom od pôrodu (ak si nezaemstnaná, tak ti počas poberania matetského netrvá dôch.poistenie zamestnanca). Ak si tak nespravila, tak čo najskôr tak trreba urobiť, bo ta aj tak prihlásia až odo dna podania prihlášky.

a požiadať o RP na upsvar (potrebuješ potvrdenie zo soc.poistovne o dobe a sume materského)

s potvrdením o poberaní RP (možno si prefoť aj to potvrdenie zo sp o dobe a sume poberania materského aj pre ZP, príp. vypýtaj 2x) a vybav aj zdr.poistenie (ukončenie poistenia štátu ako pobeeratel materského a začatie ako poberatel RP)

iné ma nenapadá

callex
22. jún 2012

@gapa ahoj chcem sa spytat som zamestnana a 21.07. mam nastup na RD..v SP som este po porode odovzdala registracny list FO..treba tam ist zase lebo na tom tlacive je kolonka datum ukoncnia MD datum zaciatku RD..treba im doniest nejake podklady? dalej zo socialky mam tlacivo potvrdenie o naroku na materske kde mam vypisane vymery materskej a vznik a koniec MD s datumom vydania 13.2.2012/..bude to tlacivo stacit alebo si 21.7 musim vypytat nove?aka je lehota dokedy musim ist na upsvar so ziadostou o RP.takisto pre ZP aka je lehota nahlasit zmenu a tiez pre socilaku ohlaodm dochodku.ide o to ze materska mi ide z ineho mesta ako byvam a kym mi poslu tlacivo postou to nejaky cas potrva. a ako je to s dovolenkou mam za rok 2011 cca mozno 6dni..mam ich cerpat od 21.07. a zaroven sa prihlasit o RP?.

gapa
25. jún 2012

@callex
1. radšej si over na SP, či už máš prihlášku na dôch.poistenie podanú, ak si to dávala tak skoro. Neviem ako to robia, ak dá mamička zamestnaná prihlášku už po pôrode. A najneskôr prvý den čerpania RD, bo sa nedá vybaviť neskôr.
2. naša pani mi povedala, ked som vydatá, to nevadí, vraj len pri slobodných chcú potvrdenie po ukončení, lebo je predpoklad, že požiadali neskôr o predlženie poberania materského. Ale to záleží od pani, čo teba bude robiť a aj od dátumu ukončenia poberania.
3. na upsvar do 6mesiacov, inak stratíš nárok, do ZP je do 8dní, aj ked sa to tak nedá zrealizovať, bo potvdenie dostaneš neskôr.
4. dovolenku môžeš, no nemusíš čerpať. Ako chceš. Ale počas čerpania riadnej dovolenky by si nemala byť poistencom štátu, teda by si sa mala odhlásiť do 8dní, ak si náhodou už prihlášku podala (ak nie odhlášku netreba) a nanovo sa prihlásiť najneskôr den po ukončení čerpania riadnej dovolenky.
o RP žiadaš odo dna po ukočnení poberania materského bez ohladu na čerpanie dovolenky v zaemstnaní (to tak bolo dávnejšie, že sa to robilo inak)

callex
25. jún 2012

@gapa vdaka..no to s tou dovolenkou riadny chaos..neskutocna byrokracia v tejto nasej malej republiky..clovek len cely den beha po uradoch a aj to nemusi vybavit vsetko ze ano.cize najlepsie by bolo keby dovcu preplatili..co sa sice nema ale zalezi od zamestnavatela.

yvkay
26. júl 2012

@annika11 Ahoj 🙂mozes mi napisat,co si si este musela vybavit?Ja nastupujem na MD v septembri a chcela by som vediet co mi bude treba vybavit okrem toho co mi da moj lekar,myslim ziadosti o materske .Dakujem za odpoved.

rainbow0508
26. júl 2012

@yvkay do porodu netreba uz nic...staci, ked odnesies na personalne v robote papiere o nastupe na MD a zamestnavatel uz poriesi aj nahlasenie vsade, kde treba...dalsie papiere, az ked sa babtko narodi:
RODNY LIST - do 7 dni ho vacsinou vystavia podla miesta narodenia na mestskom/obecnom urade (ten pojde vziat tvoj manzel este kym budes v porodnici - treba mu tvoj a jeho OP)
ZDRAVOTNA POISTOVNA - do 28 dni treba drobca nahlasit (da sa to uz aj cez net - nemusis behat)
SOCIALNA POISTOVNA - staci poslat kopiu RL a vyplnene tlacivo "registracny list fyzickej osoby" - najdes tu http://www.socpoist.sk/formulare-ohc/48016s )
RODINNE PRIDAVKY - poslat s kopiou RL vyplnene tlacivo http://www.employment.gov.sk/pridavok-na-dieta....
PRISPEVOK PRI NARODENI+PRIPLATOK K PRISPEVKU - tam treba pockat, kym ma drobec 28 dni, vyplnit vsetky tlaciva
1. http://www.employment.gov.sk/prispevok-pri-naro...
2. http://www.employment.gov.sk/priplatok-k-prispe...
3. ziadost o posudenie zdravotneho stavu pre ucely soc.davok (tam treba od pediatra potvrdenie) http://www.employment.gov.sk/ziadosti-a-potvrde...
Vyzera to desivo, ale nie je to az take hrozne...

liz_lemon
26. júl 2012

@rainbow0508 do zdravotnej poistovne je lehota 60 dni, nie 28

rainbow0508
26. júl 2012

@liz_lemon vdaka za opravu...jasne, 60

annika11
26. júl 2012

@yvkay rainbow ti to pekne rozpísala

luludi
27. júl 2012

@rainbow0508 ahoj rainbow, pokial som teraz na rodicovskej dovolenke a na matersku dovolenku by som mala nastupit 6 tyzdnov pred porodom, taktiez potrebujem rovnako ako yvkay, len potvrdenie o nastupe na MD? Potvrdenie mi dava gynekolog automaticky, alebo ho o to treba ziadat? Teraz som totiz v 30 tt a ziadny papier som nedostala, najblizsiu poradnu mam v 35 tt, staci mi to potvrdenie vtedy, alebo si ho mam radsej vyziadat skor? dakujem za odpovede, cely den hladam na nete info a neviem sa z toho poriadne vysomarit :(

yvkay
27. júl 2012

@rainbow0508 Dakujem velmi pekne,len chcem sa este opytat,ako to je ked uz mam dve deti,ci treba pisat dalsiu ziadost o pridavok na dieta,ci ho len tam na urade dopisu,A este,ked chcem prepisat pridavky na mna,ci mam vypisat novu ziadost o pridavky alebo ako to mam vybavit.Tie tlaciva,co si mi poslala linky,si vytlacim a vypisem?Dakujem,pomohla si mi velmi.

yvkay
27. júl 2012

@luludi ahoj 🙂Podla mna by si ho mala dostat najskor 8 tyzdnov pred porodom,najneskor 6 tyzdnov.Tak skus zavolat sestricke.ahoj

yvkay
27. júl 2012

@annika11 ja viem a dakujem vam vsetkym,ste mile,vazim si to 🙂

rainbow0508
27. júl 2012

@yvkay Ano, tlaciva staci vytlacit a vypisat. Pytala som sa, pri dalsom dietati treba dalsiu ziadost...pri kazdom jednom treba vzdy ziadost nanovo...

rainbow0508
27. júl 2012

@luludi jasne...doki by mal dat papier o nastupe na md...len si ho treba vypytat...a potom dat zamestnavatelovi, kde si este vedena...ak teda si...ak nie si nikde uz oridzo vedena, potom treba zaniest na socialku to potvrdenie o nastupe na md...ak to nsetihas tych 6 tyzdnov pred nastupom, neva...vyplacaju to vsetko aj spatne...

katarina00100
12. aug 2012

baby, som z toho tak trochu jeleň. Kto môže, nech mi prosím, poradí. Na MD som nastupila 05.02.2012. trvá mi do 30.09.2012.? to znamená že 01.10.2012 nastupujem na RD? ak správne počítam.a ak malička bude mať 3 roky 25.3.2015 .mám to uviesť ako predpokadaný den nástupu do práce? v tomto prípade potrebujem napísať žiadosť o nastup na RD: môžte mi prosím povedať ako ste to formulovali? 🙂

xixi7
12. aug 2012

@katarina00100
Normalnym listom, na to nie je predpisana forma.
Napr. Ako vasa zamestnankyna toho casu na materskej dovolenke od do, by som rada poziadala o poskytnutie rodicovskej dovolenky z dovodu starostlivosti o moje malolete dieta XY, narodeneho vtedy a vtedy. Rodicovsku dovolenku by som chcela cerpat do 3 rokov veku mojho dietata, t.j. do datum.

yvkay
30. aug 2012

@luludi mozem sa ta opytat,uz si na materskej dovolenke?kolko tyzdnov pred porodom sa ide na matersku ked som na rizikovom tehotenstve?

yvkay
30. aug 2012

@rainbow0508 budem rada ak mi odpvies ak vies aj ty.dik.

rainbow0508
30. aug 2012

@yvkay Pri kazdom dietati treba dalsiu ziadost...tlaciva su na nete

mata1976
30. aug 2012

@gapa mozes mi prosim poradit - po odchode na MD v maji tohto roku som do socialnej poistovne zaniesla iba ziadost o materske (pred porodom) a rodny list (po porode), ziadne ine tlacivo. Baby tu ale spominaju nejaky registracny list FO??? Bolo treba zaniest aj ten? Myslela som ze to robi zamestnavatel...

luludi
30. aug 2012

@yvkay na materskej som od 27.8., teda od zaciatku 35 tt, pri rizikovom tehu som si nie celkom ista, kedy sa nastupuje na MD, ale myslim, ze cca 2 tyzdne skor, ak ta tak vypise tvoj lekar/lekarka - najlepsie je zavolat do ordinacie a este si to overit 🙂

yvkay
30. aug 2012

@luludi Dakujem,a dam vediet ako to vlastne je a kedy ma vypisal 🙂

hetino
30. aug 2012

Baby od 10.februara 2012 som na MD.Na SP sa mam ist nahlasit 4.septembra.Tak mi to ta zenska napisala na ziadost.Ale 4 pripada na utorok a to su u nas neni strankove dni.Vadi ak tam pojdem toho 3.septembra?

gapa
31. aug 2012

@mata1976
asi si ho dávala po prvom pôrode a ten ti trva aj nadalej. Stav sa príležitostne s kopiou rl na sp a môžeš sa spýtať na to, či to máš ok a či treba to prehlásiť zo staršieho dieťaťa na mladšie.

mata1976
31. aug 2012

@gapa ano davala; pozerala som si vypis z uctu dochodkoveho sporenia a mam tam kazdy mesiac od nastupu na MD pripisanu sumu tak by to malo byt OK ...???

gapa
1. sep 2012

@mata1976
áno. či chceš prehlásiť deti je na tebe, dá sa aj neskôr.