Prechod z materskej na rodičovskú. Ako to urobiť?

tucniacik
1. aug 2008

ahojte,
neviem ci tu taka tema je,ale nenasla som..
skoncila mi materska, mam doma tlaciva " Ziadost o rodicovnsky prispevok" a "Potvrdenie o naroku na materske na ucely poskytovania rodicovskeho prispevku"... ide mi len o to, ci musim toto Potovrdenie o naroku na materske vyplnit a dat potvrdit v soc.poistovni/v tlaciva sa to tak pise/, a potom to spolu so Ziadostou o rodicovsky prispevok zaniesom na ministerstvo prace, soc.veci a rodiny, ALEBO, ci Potvrdenie o naroku na materske na ucely poskytovania rodicovskeho prispevku vyplnat nemusim a ani nemusim ist do socialky a staci k Ziadosti o rod.prispevok prilozit papier/rozhodnutie/ od soc.poist. ktory mi poslali ked som nastupila na matersku ze mi matersku schvaluju, v akej vyske atd... - aby som nesla na ministerstvo a tam ma poslu este do soc.poist,alebo opacne, aby som nesla zbytocne stat radu do soc.poist. ked to netraba a isla by som rovno na ministerstvo...
a este otazka, co est k tym tlacivam treba? obciansky preukaz, rodny list dietata, a co este?
dakujem za radu!!!

janula_b
27. mar 2012

@gapa ĎAKUJEM za cenné rady

zuzinr
2. apr 2012

chcela by som sa vas spytat kedze mi za chvilku konci materska dovolenka a mala by som nastupit na rodicovsku dovolenku. po skonceni materskej by som si chela vycerpat dovolenku kt. mam u zamestanavatela. Zaujimalo by ma ci mi to zamestnavatel musi umoznit pokial by som to chcela a potrebovala by som vediet na kolko dni dovolenky mam narok kedze na matersku som nastupila 05.09.2011 a trva mi do 02.05.2012, za rok 2012 mam narok na celych 25 dni, co mam za rok? alebo len pomernu cast? Kedze sa v roku 2012 este neplanujem vratit do prace a ci je potrebne zamestnavatela o tom pisomne poziadat, dakujem za rady.

slnieckoma
6. apr 2012

Ahojte mamicky, chcela by som sa spytat..v januari mi konci rodicovsky prispevok...planujeme druhe baby buduci rok. ako to je prispevkami? ukoncia mi RP v januari a nedostanem nic? ci sa da nejak pripostit alebo ako to funguje? mam ist na podporu? viete poradit-nemam prehlad..pracovnu zmluvu som mala len na dobu urcitu, takze som nezamestana.. dakujem

liz_lemon
7. apr 2012

@slnieckoma presne ako pises, po skonceni RD, nedostanes nic, narok na podporu ti nevznikne, kedze tvoj PP uz zanikol, jedine, ak si si platila dobrovolne pripoistenie v nezamestnanosti, tak by si mala narok na podporu
takze po skonceni RD, sa pojdes zaregistrovat na UP, aby za teba stat platil aspon zdravotne poistenie
ako nezamestnana mozes pracovat na dohodu, ale prijem nesmie presiahnut cca 139 E, inak by ta vyradili z evidencie
ak by si chcela dostavat materske, musis si platit dobrovolne nemocenske poistenie min. 270 dni, ale min. splatka vychadza na cca 120 E/mes, takze sa to velmi neoplati
kazdopadne, do januara sa toho moze este vela zmenit, co sa zakonov tyka

marianka0101
7. apr 2012

@zuzinr neviem či sa to náhodou nezmenilo, ale myslím, že keď sa akože vrátiš do práce, na vyčerpanie tej dovolenky, mohla by si dostať výpoveď. Ak uvažuješ, že ostaneš potom ďalej na rodičovskej, tak by som ti radila asi nevybrať si teraz tú ostávajúcu dovolenku, ale až po rodičovskej. Ak by si dostala výpoveď, vrátila sa späť na rodičovskú, tak po skončení rodičovskej by si nemala nárok na podporu, keďže by si bola vlastne nezamestnaná. Skús si ale preveriť, či je pravda to, čo píšem, ale mne sa zdá, že takto to teraz je. Ja som nastupovala na materskú nejako 21.7.2009 a mala som nárok na celých 20 dní, za rok 2009. Za rok 2010 som nárok na dovolenku nemala, pretože aby som mala nárok na dovolenku, musela by som v tom roku, reálne odpracovať niekoľko dní. Neviem koľko to presne je. Takže podľa mňa za rok 2012 ani nárok na dovolenku nemáš.

marianka0101
7. apr 2012

@zuzinr tak tu som sa dočítala, že ty by si pravdepodobne mala mať nárok aj za rok 2012, pretože si na materskej do 2.5.2012, materská sa počíta, akoby si pracovala a tým pádom máš splnenú podmienku "odpracovaných" 61 dní v roku. Mala by si mať nárok na pomernú časť. Ale aj tak by som ti radila ju vyčerpať až po rodičovskej a nie už teraz. Ale ak si si istá, že ti výpoveď nedajú, tak môžeš aj teraz. http://www.porada.sk/t150857-narok-na-dovolenku...

marianka0101
7. apr 2012

@zuzinr ja som nárok na tú dovolenku nemala, lebo materská mi skončila koncom 2/2010 a nemala som odpracované tie dni.

apoloma
6. máj 2012

ahojte mozte mi prosim vas poradit?na matersku dovolenku som nastupila dna 19novembra2011,chcela by som vediet kedy mi zacina rodicovska dovolenka a kedy mám o ňu požiadať?dakujem

liz_lemon
6. máj 2012

@apoloma MD trva 34 tyzdnov, teda budes na nej do 14.07.2012
o RD je potrebne poziadat zamestnavatela najmenej jeden mesiac vopred, teda najneskor 15.06.

apoloma
6. máj 2012

Ďakujeeem pekne...

bzuki
7. máj 2012

Ahojte mamicky, viete mi niektora poradit? Na MD som nastupila 8.9. 2011, predtym som bola nezamestnana a cerpala podporu. MD mi vyplacala pobocka soc p. z BA. Ked si zacnem vybavovat rodicovsky prispevok v mieste trvaleho bydliska na UPSVaR budu odo mna chciet aj nejake potvrdenie kedy mi skoncila materska? Alebo ako mam postupovat?

kajkape
8. máj 2012

Ahojte, viete mi prosim poradit, pri prechode z MD na RD treba po novom nieco zahlasovat v zdravotnej poistovni? A s akymi papiermi mi treba ist na UPSVaR, nech ma teta neposle prec (zeby zas rodny list?) dakujem vam.

gapa
8. máj 2012

@bzuki
áno, budeš potrbovať aj potvrdenie o dobe pboerania materskkého+tam uvedú aj sumu na den.
Kedysi si zobrala tlačivo (napr. z upsvar), vypísala si ho, podpísala a odniesla, či poslala na SP odkial si poberala materské. Tam si príp. pridala na lístok aj adresu, kam to chceš poslať, ak to nebola tá istá adresa ako na tlačive trvalý pobyt. Dalo sa to vybaviť aj mesiac pred ukončením poberania materského. Neviem ale, či teraz je to presne tak. Zdá sa mi, že niekto písal, že uvedú, že je to predbežné tlačivo, či tak dáko a neviem, či to nemajú konečne v pc, to potvrdenie.
Tlačivo Potvrdenie o poberaní materského (tak nejako sa to volá) je aj na stránkach min.práce soc.vecí a rod.

gapa
8. máj 2012

@kajkape
orig. RL+kopiu treba nosiť radšej vždy.

Na ZP treba zahlásiť ukončenie poberania mateského a začiatok poerania RP, ak si nezamestnaná. Ak zamestnaná, tak sa spýtaj mzdárky, či jej máš oznámiť písomne poberanie RP a ona to nahlási na ZP alebo si to máš vybaviť sama. Usmernenie z úradu im už neprikazuje oznamovať to, ale oni to ešte obvykle robia a zddr.poistovne to akceptujú.

-zamestnávatela treba písomne o rodič.dovolenku požiadať mesiac pred nástpom, ak si už písomne nežiadala skôr.

-ak si zamestnaná a chceš nepretržité dôch.poistenie, tak ak si si už prihlášku do SP nedala, tak najneskôr v prvý den čerpania RD treba dať na SP prihlášku ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov (tiež kopiu rl), aby si bola dôch.poistená štátom.

kajkape
9. máj 2012

@gapa ďakujem ti veľmi pekne za pomoc 🙂

hejmo1
21. máj 2012

ahojte.
ja by som chcela len vediet, ze materska mi končí dnes 21. mája. a keď som bola pred 2 tyždnami na urade prace si pre papier na rodičovsky , tak mi povedali, že si mam príst až 22 alebo najlepsie až 23 maja pren. len sa bojim ci to niieje neskoro. ked aj kamaratka s tym mala nejake problemy ze jej nebol prvy mesiac vyplateny, zatoze poziadal neskoro o to. ale ked mne na UPSVAR povedali ze skor mi ho nedaju ze aj tak mi bude na nic.
dakujem...

suknicka
22. máj 2012

@hejmo1 ahoj..u nas na urade mi praveze zenska povedala nech donesiem potvrdenie zo socialnej poistovne do kedy mi oni vyplacaju matersku a aj s vyplnenou ziadostou ju donesiem na upsvar..ze aby to bolo skor..nech mi tam nevznikne hluche miesto a mam peniaze za ten mesiac aj z materskej aj z rodicovskeho (podielovo)..takze netusim preco tebe povedali ze az potom mas doniest..ale aj tak myslim ze ked im donesies toto 22.alebo 23. tak to stihnu spracovat a v juni ti dojde aj podiel z materskej aj podiel z rodicaku...cize vsetko by malo byt ok 🙂

lubka_to
22. máj 2012

@hejmo1 aj u nás na úrade je to tak, oni potrebuju tlačivo zo sociálky dokedy ti bola vyplácana materska ale musí byť až po skončení materskej, sociálka by ti ani nemala ho vydať skôr ako ti skončí....mne končila 26 a papier som bola 29 a hned další mesiac som mala peniaze, u nás na úrade majú uzávierku 6 v mesiaci, takže ked to dovtedy stihneš tak ti peniaze určite vyplatia

lubka_to
22. máj 2012

@suknicka rodičovsky sa dáva za celý mesiac, aj ked by ti materska trvala do 30

mianc
23. máj 2012

Kočky, a mám nárok na materskú, ak som poberala materskú od 2/2011-10/2011 potom som na rodičovskom do teraz a mám ísť na materskú cca 11-12/2012, odpracované mám vkuse neprerušovane 8 rokov pred nástupom na MD. Teraz som z toho trocha mimo, či dostanem materskú, či rodičovský príspevok len? neviete poradiť?

mirkaove
24. máj 2012

Ahojte, ja som od 7.12.2011 na materskej, presne 34 týždňov mi vychádza na 1.augusta 2012, len teraz neviem, či mi teda končí materská 31.7.2012 alebo až toho prvého augusta a nástup na RD mám 2.8.2012. Vlastne by som ešte mala dostať za jeden deň v auguste materskú? Či nie? Ďakujem za radu.

liz_lemon
25. máj 2012

@mirkaove koniec MD je 1.8.2012, takže RD začína 2.8.2012, aj ja si myslím, že za ten jedeň deň máš nárok na alikvótnu časť materského

mirkaove
25. máj 2012

@liz_lemon tak ďakujem, lebo sa obávam, že mi to napíšu len do 31.7.2012. Mám si na to nejako nárokovať?Predsa aj 23,- EUR je niečo, na zemi ich nenájdem 🙂

liz_lemon
25. máj 2012

@mirkaove to nemozu, to nie je len tak, na stranke Socialnej poistovne je lehotnik, a tam su tie datumy presne napisane
http://www.socpoist.sk/obdobie-poskytovania-dav... poskytovania dávky

mirkaove
25. máj 2012

@liz_lemon dakujem

jadan76
29. máj 2012

Ahojte,velmi pekne vas prosim o radu..4.11.2011 som nastupila na MD.Od 29.06.2012 by som mala nastupit na RD. Chcela by som si vycerpat riadnu dovolenku ( v tomtom pripade asi preplatit,ze?) este z roku 2011 a to v pocte 16,5 dni.Prosim vas aky je najlesi postup, aby som neprisla o nejake davky? + zamestnavatel mi navrhol cerpat riadnu dovolenku od 2.7. - do 25.7.....ale co potom s tym jednym dnom 29.6?(30.6.a 1.7. je vikend) Nemala by som si riadnu dovolenku zacat cerpat uz od 29.6.? a po cerpani dovolenky riadne prechadzam na rodicovsku alebo prosim ako to vlastne je?
DAKUJEM VELMI PEKNE

gapa
29. máj 2012

@jadan76
dovolenka ti vznikla aj za rok 2012, ale tú si predpokladám chceš nechať po ukončeníRD, to len pre info.
Normalne môžeš začať čerpať dovolenku od 29.6.2012. To kedysi si nemala nárok na RP, ak si v danom mesiaci nemala ani den bez poberania materského alebo mzdy, tak ti chce mzdárka pomôcť. Ale to momentálne už nevadí. Len vzhladom na ten piatok a potom víkend treba vedieť, že podla terajších zákonov, ak by tvoj prac.pomer skončil počas RD (napr.posledným dnom rd), tak sa ti podpora bude rátať z obdobia dva roky pred nástupom na RD (nie md) a teda aj toto by bolo tvoje rozhod. obdobie pre výpočet podpory. Ten víkend to trochu znižuje, lebo vym.záklda za obdobie od ukončenia MD do nástupu na RD sa vydelí počtom kalendárnych dní.

O rodičovský príspoevok požiadaš normalne odo dna po ukončení poberania materského bez ohladu na to, že nenastupuješ hned na rodič.dovolenku ale čerpáš dovolenku. Na zdrav.poistovnu treba oznámiť poberanie rodič.príspveku a to bud ty alebo mzdárka (no nemá tú povinnost), tj. dohodni sa s nou. Teraz by si mala byť určitý čas duplicitne zdravotne poistnená aj ako zamstnanec a aj ako poberatel RP, no to nevadí, nič to neovplyvní, len si to príp. zisti na svojej ZP, čo treba.

A nezabudni sa prihlásiť najneskôr v prvý den čerpania RD do soc.poistovne, aby si bola dôchodkovo poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. Počas trvania prac.omeru a čerpania MD a riadnej dovolenky ti trvá dôch.poistneie zamestnanca, no nástupom na RD sa poistenie zamestnanca v soc.poistovni prerušuje=netrvá. Neprihlásia ta spätne, tj. treba najneskôr 29.6. (ak md končí 28.6.). Ak by to bol víkend, tak treba pred víkendom to vybaviť. Urob si kopiu z prihláškky a nechaj si potvrdiť pečiatkou prevzatie. To potom založ k zápočtovým listom do dôchodku (nikdy nevieš, čo stratia v sp)

jadan76
29. máj 2012

gapa dakujem velmi pekne, na tvoju odpoved som cakala...takze mi radis vzhladom aj ku pripadnemu skonceniu prac. pomeru riadne cerpat dovolenku od toho 29.6.? este nerozumiem prosim ta jednej veci...po skoncen MD, riadne sa nahlasim na prechod na RD.( spolu so ziadostou o RP ,v tomto pripade mam narok aj na jun, ako mi povedala pani v upsvr) to je toho 29.6 a vlastne nezavisle od toho si dam preplatit, resp. vycerpat riadnu dovolenku? DAKUJEM ZA ODPOVED

gapa
29. máj 2012

@jadan76
áno, poberanie Rd neovplyvní dovolenka.
ak by si teraz nečerpala dovolenku a pp skončil ako som spomínala počas RD, tak by sa rátala z obdobia dva roky pred nástupom na RD, teda z obdobia ešte pred MD, ktoré spadá do tohto obdobia. Predpokladám, je to cca to isté.
Ak by si čerpala dovolenku od toho 2.7., tak by to bolo dosť papierovanie v sp, ak by si chcela byť bez medzery dôchodkovo poistená (by si dala prihlášku od 29.6. odhlášku dnom 1.7 a nanovo prihlášku odo dna po ukončení čerpania dovolenky).

jadan76
29. máj 2012

dakujem velmi velmi pekne