Prechod z materskej na rodičovskú. Ako to urobiť?

tucniacik
1. aug 2008

ahojte,
neviem ci tu taka tema je,ale nenasla som..
skoncila mi materska, mam doma tlaciva " Ziadost o rodicovnsky prispevok" a "Potvrdenie o naroku na materske na ucely poskytovania rodicovskeho prispevku"... ide mi len o to, ci musim toto Potovrdenie o naroku na materske vyplnit a dat potvrdit v soc.poistovni/v tlaciva sa to tak pise/, a potom to spolu so Ziadostou o rodicovsky prispevok zaniesom na ministerstvo prace, soc.veci a rodiny, ALEBO, ci Potvrdenie o naroku na materske na ucely poskytovania rodicovskeho prispevku vyplnat nemusim a ani nemusim ist do socialky a staci k Ziadosti o rod.prispevok prilozit papier/rozhodnutie/ od soc.poist. ktory mi poslali ked som nastupila na matersku ze mi matersku schvaluju, v akej vyske atd... - aby som nesla na ministerstvo a tam ma poslu este do soc.poist,alebo opacne, aby som nesla zbytocne stat radu do soc.poist. ked to netraba a isla by som rovno na ministerstvo...
a este otazka, co est k tym tlacivam treba? obciansky preukaz, rodny list dietata, a co este?
dakujem za radu!!!

gapa
20. máj 2009

tin,
tak som to ešte raz pozrela,
pri PTP 10.1.09 si mala nastúpiť na MD najneskôr 29.11.08 a mala trvať 28tyž. do 12.6.09.
Ak si však nastúpila na MD neskôr ako 6týždnov pred PTP, tak podla mna si mala mať nárok na materské len do 22týždnov po pôrode, t.j. pri skutočnom pôrode 17.12.08 len do 19.5.09, ak dobre rátam.
😨

takže, ako som písala, bud rada a dobre si to prerátaj, že to 28týždnov vychádza. 😉

tin007
20. máj 2009

gapa, no ja som to brala, ze 28 tyzdnov = 7 mesiacov, cize december a 6 mesiacov tohto roka. inak termin nastupu na md som si neurcila ja, ale u nas mzdarka

gapa
21. máj 2009

tin,
no väčšinou to vypisuje sestrička alebo doktor, no má to vlastne určit mamička. Na druhej strane žiadosti má aj poučenie, odkedy má nárok.

Písala jedna mamička tu práve ten prípad, že lekár napísal nástup na MD neskôr ako 6týždnov od pôrodu (pretože jej to vychádzalo na nedelu, či sobotu), porodila skôr a materské z toho dôvodu poberala o týžden alebo dva? kratšie. No to záleží od konkrétnej pracovníčky SP či to prehliadne alebo nie. Takže asi si mala šťastie, no to zistíš až v júli, či ti vyplatia materské za jún, za tých 14dní. Takže radšej ešte nehovorme hop. 😨

blesura
13. aug 2009

babulky a povedzte mi prosim, ake ma vyhody a nevyhody dobrovolne platenie poistneho v nezamestnanosti a zdravotneho poistenia pocas RD? a treba do zdravotne poist. hlasit prechod z MD na RD?? alebo to hlasi zamestnavatel? prosim prosim velmi pekne poradte mi! 😉

blesura
14. aug 2009

prosim prosiiiim ako to je? kto poradi??

petkapo
6. sep 2009

ahojte!

potrebujem poradit ci v tlacive "Potvrdenie o naroku na materske na ucely poskytovania RD" treba vyplnat a dat potvrdit v SP aj udaje o druhom rodicovi. Sme klasicky pripad - ja som doma a poberam matersku a manzel je zamestnany. Tak isto - treba aj v ziadosti o RP vyplnat udaje o manzelovi ked si na RD narokujem ja?

Dakujem!

gapa
6. sep 2009

blesura,
ak si zamestnaná, tak nahlasovať na ZP za seba nemusíš nič. Dobrov. zdravotné sa neplatí.

Dobr.poistenie v nezam. ti umožní v prípade, že po ukončení RD prídeš o prácu mať nárok na podporu v nezamestnanosti. Lebo mamičky, čo si to neplatia a prídu o prácu nárok na podporu nemajú.

gapa
6. sep 2009

potvrdenie o nároku na materské len za seba, ak máš nárok na materské

v žiadsoti myslím aj manžela treba vyplniť.

petkapo
7. sep 2009

Vdaka gapa. Uz som ale dala to potvrdenie manzelovi nech to pre istotu potvrdi, snad to bude OK.

dasa27
10. sep 2009

Caute baby,
prosim vas zhrnie mi niektora z vas, resp. poradi, co mam robit - ake tlaciva kam zaniest, ked som 1.9.09 nastupila na MD???? ...ja totizto uz stracam uplne prehlad! Zatial som odovzdala len ziadost o materske (ktore mi dali na gynde) zamestnavatelovi - ten to postupi dalej do SP. Pytam sa hlavne z toho dovodu, aby som nepresvihla nejaky termin (hlavne co sa tyka odovodov do 2.piliera) a co sa da, aby som si vybavila po uradoch este pred narodenim mojej hviezdicky...
Dakujem moooooc!

monika77
10. sep 2009

maminy a po MD (28 týždňov) dostávate už len rodičovský tých 4500 Sk či koľko to je? nič viac už?

gapa
10. sep 2009

okrem RP aj rodinné prídavky a danový bonus na dieťa, ak druhý rodič pracuje.

monika77
10. sep 2009

gapa myslíš rodin.prídavky 640 SK a daňový bonus koľko asi vychádza?

gapa
10. sep 2009

RP = 21,25eur (za obdobie od 1.1.10 = 21,99eur), DB myslím 20eur

monika77
10. sep 2009

neviem či som sa správne dočítala ten DB musí požiadať manžel u svojho zamestnávateľa?

gapa
10. sep 2009

áno, od mesiaca, kedy sa dieťa narodilo a doniesť kopiu RL dieťaťa. A musí mať aspon polovicu min.mzdy

monika77
10. sep 2009

moc pekne ti ďakujem gapa ... dodatočne sa to asi nevypláca, však?
takže stačí ísť k zamestnávateľovi s rodným listom a požiadať na malého o daň. bonus?

gapa
10. sep 2009

monika,
ak v septembri odniesie ten rodný list a myslím podpíše zmenu vo vyhláseni (čo podpisuje zamestnanec vždy začiatkom roka). Za predchádzajúce mesiace si to uplatní v ročnom zúčtovaní dane, tj. ak sa napr. dieťa narodilo v januári, tak za mesiace 1-8/09 si to uplatní zvlášť v žiadosti o ročné zúčtovanie, kde je uvedené, že sa DB uplatnuje dodatočne (t.j. za mesiace 9-12/09 neuvedie, že si dodatočne uplatnuje). Ale mzdárka snád poradí. 😉
Prípadene ak by bol celý mesiac napr. PN, t.j. nedosiahol by polovicu min.mzdy, tak tam sa to tiež nejako takto robí, no nechce sa mi hladať to tlačivo.

martinka1981
2. okt 2009

Ahojte,viete mi poradiť,na MD som nastupila 21.3.09 a podla mojich vypočtov mi teraz 3.10.09 konči. Len neviem kam teraz treba isť vybaviť ten rodičovsky prispevok a ake papiere k tomu treba. A ešte sa chcem spytať ake podmienky treba splnať na to aby som dostavala matersku 37 tyždnov. Dakujem 🙂

martinka1981
5. okt 2009

Nkto mi neporadi ☹ 😒

gapa
5. okt 2009

martinka,
37 byť osamelá slobodná, rozvedená alebo ovdovelá a žiť sama (to je v zákonníku práce, no neviem ako je to v sP) a prehlásiť to pre SP.

na RP
vybaviť potvrdenie o nároku na materské na účely poskytovania RP. Zobrať z UPSVaR (príp. netu) vyplniť meno.... podpis a poslať/odniesť na SP odkial poberáš materské. Potvrdené priložiť k žiadosti o RP.

Ak nemáš podanú prihlášku v SP podla bydliska, aby si bola dôchodkovo poistená aj počas starostlivosti o dieťa do 6rokov, tak treba si zobrať kopiu rodného listu dieťaťa a dať na sP najneskôr v prvý den RD (predpokladám si zamestnaná). Urob si kopie z toho (alebo rovnopisy = 2x vypíš) a nechaj potvrdiť pečiatkou prevzatie soc.poistovnou. POtom založ k zápočtovým listom.

gapa
5. okt 2009

MD ti končí 2.10.09 a nie 3.10.09 😉

gapa
5. okt 2009

takže ak si si nepodala tú prihlášku na SP, tak už aj bež!!!

mausy21
5. okt 2009

ahojte neviem ako mam postupovaz pri prechode z MD na RD.Musim to oznámit aj zamestnávatelovi?na matersku som nastupila 25 marca 2008 a rodila som 11 maj,tak neviem odkedy sa tá materská rata či od nastupu alebo od porodu....predpokladany termín vsom mala 8 maj. dakujem za info

martinka1981
6. okt 2009

Ďakujem Gapa. Je možne že som tu prihlašku podavala po porode? Ja viem že sme tam boli ale teraz si nepamätam či to bolo ono 😒 alebo to bolo kvoli tomu druhemu pilieru.no som z toho teraz debil 😖

standa82
9. okt 2009

Dievčence, nezabudnite poslať alebo zaniesť do SP rodný list (kópiu)dieťatka, keď ho budete mať. Ináč vám nevyplatia materskú. Ak ho nezanesiete hneď ako ho budete mať,, budú Vám materskú spätne doplácať. 🙂

gapa
9. okt 2009

martinka,
síce možné to je, no ak si zamestnaná, tak by ti mali povedať, že prihláška sa dáva až od prvého dna RD. Tak radšej si over na registri SP.

mausy,
asi si si pomýlila roky, t.j. na MD si nastúpila 25.3.09. O rodič.dovolenku by si mala zamestnávatela požiadať, najlepšie písomne. MD je od nástupu na MD obvykle 28týždnov.

maska1
13. okt 2009

pekný deň prajem 😉
gapa chcela by som sa teba opýtať, od 9.10.09 som na materskej. Včera som sa bola na sociálke opýtať ako je to s tým II. pilierom. Tak pracovníčka mi dala vypísať a podpísať tlačivo oznámenie sporiteľa o účasti na starobnom dôchodkovom sporení časť A, to si pýtala hneď.
Potom mi povedala, že keď mi bude končiť MD čiže 22.4.2010, tak mám doniesť to isté tlačivo ale vyplnenú časť B, takisto tlačivo Vyhlásenie FO, že sa riadne stará o dieťa na účely dôchodkového poistenia a registračný list FO + fotokópiu rodného listu dieťaťa.
len teraz neviem, či by som nemala tie tlačivá zaniesť hneď po narodení dieťaťa aj s kópiu RL najneskôr do 45 dní odo dňa narodenia dieťaťa, aby mi sociálna poisťovňa odvádzala dôchodkové sporenie do DSS, hneď od narodenia dieťaťa. Ďakujem za odpoveď.

maska1
13. okt 2009

a ešte jedna vec ma napadla, aj keď je to ešte skoro. Ako je to s vybavovaním daňového bonusu, keď ja som na materskej (zamestnaná) a manžel je samostatne zárobkovo činná osoba?? má aj on nárok na daňový bonus dieťaťa a ako máme postupovať pri jeho vybavovaní??? ďakujem

standa82
13. okt 2009

Maska1 - aj môj manžel je SZČO a syna(daň.bonus) si pri ročnom zúčtovaní dáva on. 😉