Prechod z materskej na rodičovskú. Ako to urobiť?

tucniacik
1. aug 2008

ahojte,
neviem ci tu taka tema je,ale nenasla som..
skoncila mi materska, mam doma tlaciva " Ziadost o rodicovnsky prispevok" a "Potvrdenie o naroku na materske na ucely poskytovania rodicovskeho prispevku"... ide mi len o to, ci musim toto Potovrdenie o naroku na materske vyplnit a dat potvrdit v soc.poistovni/v tlaciva sa to tak pise/, a potom to spolu so Ziadostou o rodicovsky prispevok zaniesom na ministerstvo prace, soc.veci a rodiny, ALEBO, ci Potvrdenie o naroku na materske na ucely poskytovania rodicovskeho prispevku vyplnat nemusim a ani nemusim ist do socialky a staci k Ziadosti o rod.prispevok prilozit papier/rozhodnutie/ od soc.poist. ktory mi poslali ked som nastupila na matersku ze mi matersku schvaluju, v akej vyske atd... - aby som nesla na ministerstvo a tam ma poslu este do soc.poist,alebo opacne, aby som nesla zbytocne stat radu do soc.poist. ked to netraba a isla by som rovno na ministerstvo...
a este otazka, co est k tym tlacivam treba? obciansky preukaz, rodny list dietata, a co este?
dakujem za radu!!!

gapa
13. okt 2009

maska,
ak máš nárok na materské a aj ti stále trvá prac.pomer, tak až najneskôr!!! v prvý den RD (môžeš isť na SP aj skôr, no uvedieš ako začiatok den po MD). Dovtedy ti trvá nem. a aj dôch.poistenie zamestnanca a ako poberatel materského si aj dôch. poistená štátom.

čo sa týka bonusu, ak nárok bol ak dosiahol zdanit.príjmy za rok aspon 6násobok min.mzdy a vykázal základ dane (t.j. nie stratu) z príjmov zo živnosti. V danovom priznaní zaplati menej o dan.bonus, t.j. nebude ho dostávať mesačne, ako zamestnanci. Ty vo vyhlásení u zamestnávatela podpíš, že si uplatnovať nárok na DB do .... nar. 31.12.09 alebo 31.10.09 alebo 30.9.09

Ale to, či si môžeš uplatniť ty nárok za 10-12/09 ti veru neviem povedať na 100%, aj ked myslím, že ak budeš mať zdanit.príjem za r.2009 aspon 6násobok min.mzdy, tak áno.. Za 10/09 si polovicu min. mzdy (147,75) dosiahla? Ak áno, tak môžeš aj za 10/09 dostať DB hned. Za zvyšné 2mesiace, ak je to možné, tak len v dan.priznaní alebo ročnom zúčtovaní predpokladám. No toto si radšej over, či aj v roč.zúčtovaní.

maska1
14. okt 2009

gapka veľmi pekne ti ďakujem pekne 😉

juja
14. okt 2009

ahojte kočky 😉
tu som našla tiež niečo o RD http://tehotenstvo.rodinka.sk/index.php?id=rodi...
..vyrozumela som z toho, že napr. keď mne teraz v nedeľu 17.10.09 končí MD (začiatok 5.4.09) a môj zamestnávateľ ma potrebuje v práci do konca roka, tak požiadam o RD až od 1.1.2010 napr. na 2 mesiace, pretože do konca marca musím urobiť daň. priznanie a uzávierku a potom zase pôjdem na RD napr. na 1 rok a takto by to mohlo byť do 3 rokov veku dieťaťa (to by som sa nachodila po úradoch s papiermi 😝 )...aspoň myslím, že som tomu rozumela dobre, ale neviem čo sa bude diať a či to bude platiť aj od 1.1.2010..
...no v každom prípade, ja by som potrebovala radu ohľadom toho čo mám robiť od tejto nedele - koniec MD...musím sa ísť odhlásiť z MD na RL a prihlásiť na RD tiež na novom RL v soc. poist? ....koľko sa platí teraz vlastne dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti, resp. platí sa aj nemocenské, alebo "len to" v nezamestnanosti?....môžem pracovať na dohodu o Pč, Vp, keď budem na RD?...je to nejak finančne obmedzené, limitované do akej výšky môžem mať príjem z dohody?....píšem ako "hotentot", ale snáď ste ma pochopili a poradíte mi 😉

gapa
14. okt 2009

juja,
ak nenastupuješ do práce alebo nečerpeš dovolenku tesne po MD, tak si treba ísť na SP najneskôr 18.10.09 (tuším je to nedela, tak v tom prípade na SP ísť už v piatok!!) a podať si prihlášku na dôch.poistenie štátom. Zober si kopiu rodného listu dieťaťa, ostatné môžeš vypísať aj tam. URob si kopie/rovnopisy.

Môžeš čerpať RD podla toho, ako potrebuješ, aj ked si to z hladiska zamestnávatela neviem celkom predstaviť. No počas práce by si mohla dostať aj výpoved. Neviem, či aj to je tam písané, nečítala som.

Poistenie v nezam. je 2% z vym.základu.
Ak začneš poberať RP od r.2009!!!! tak pracovať na dohodu môžeš. Ak požiadaš o posudzovanie podla zákona o RP účinného od 1.1.2010 (ak ho schvália v znení, ako ho navrhovali), tak popri práci na dohodu nemôžeš poberať RP, len prísp. na starost.o dieťa. Ak nepožiadaš, tak môžeš, ale budeš poberať len nižší RP.

juja
14. okt 2009

Super Gapa ďakujem za odpoveď 🙂
Teraz som si doma vyplnila RLFO - odhlášku, kde som si vyznačila ukončenie MD 17.10.09. ..ak pôjdem hneď na RD, tak si rovno vyplním RLFO s prihlásením a vyznačím dátum nástupu na RD...OK?
prosím ťa a kde zistím VZ - z minima, alebo ja si môžem určiť VZ sama?...to sa týka toho poistenia v nezamestnannosti áno?...prosím Ťa a na akom tlačive sa to prihlasuje?
ĎAKUJEM

danu
24. nov 2009

klara_klara • 22. nov 2009 o 21:43
Kedy zacat vybavovat rodicovsku dovolenku? Co treba dodrzat, co vypisat? A co so zamestnavatelom, mam nahlasit prechod s materskej na rodicovsku? Materska mi konci v decembri. Je nejaka lehota dokedy to vybavit?

standa82 • 1d • Včera o 13:37
Klara, mňa sa môj nadriadený opýtal ešte pred nástupom na materskú, či sa vrátim po pol roku alebo až po troch. Takže si myslím, že by si už mala zájsť za zamestnávateľom a informovať ho o tom čo plánuješ. Tesne pred skončením materskej choď na UPSVaR, odb.soc.vecí, potrebuješ myslím len RL dieťatka a prihlás sa na rodič.príspevok. (Myslím, že ešte nejaké tlačivo ti dajú aby si ho potvrdila u zamestnávateľa, ale nie som si tým 100% istá).

gapa
24. nov 2009

juja,
odhlášku dáva zamestnávatel a nie zamestnanec.
Ty si len musíš dať prihlášku, kde uvedieš že si poistenec štátu z dôvodu riadnej starostlivosti o dieťa do rokov. Uvedieš dátum narodenia dieťaťa a nadtým dátum vzniku poistenia prvý den rodič.dovolenky (resp. niekde tuším ani toto nepožadujú, ale lepšie), VZ nevyplnaš, lebo nie si dobr.poistená osoba ani szšo.

klara_klara
24. nov 2009

baby aky je postup pri prechode z materskej na rodicovsku...na co nesmiem zabudnut_?

sisulka7
25. nov 2009

ako je to s tym, ked som nastupovala na matersku 17. jula s vyskou rodicovskeho ked chcem pracovat na dohodu prosim?

standa82
25. nov 2009

Klara, pôjdeš na UPSVaR na odb.soc.vecí a zaeviduješ sa na rodič.príspevok. Potrebuješ RL dieťaťa, OP a myslím,že ti dajú nejaké tlačivo pre zamestnávateľa vypísať a donesieš im ho (nie som si istá).

lenka2304
15. dec 2009

baby ahojte,prosím vás,ak som dobre pochopila o com je tu rec,tak ma asi porazi...Na MD som nastupila 7.6.2009,rodila som 10.7.2009.Takze uz asi matersku nedostanem a musim sa ist cim skor zahlasit na poberanie rodicovskeho...Ja som ratala,ze budem mat matersku 28 tyzdnov a ani ma nenapadlo uz bezat na socialku.
takze prva otazka-matersku uz nedostanem tento mesiac? a druha-priznaju mi rodicovsky?a a va kej vyske vlastne?
kto viete prosim poradte.dakujem lenka

standa82
16. dec 2009

Na materskú si nastúpila 7.6.09, od tohoto dátumu poberáš (cca.6 mesiacov). Po ukončení sa prechádza na RP. Teraz dostaneš vo výške terajšieho a od januára si musíš ísť požiadať na odb.soc.vecí o zvýšený RP. Samozrejme na tento máš nárok, lebo si poberala materskú.

gapa
16. dec 2009

lenka,
ak bol tvoj predpokladaný dátum pôrodu, čo napísal lekár do žiadosti o materské najskôr 19.8.2009, tak ti končí poberanie materksého 19.12.09. Zober si papier z UPSVaR, vypíš a podpíš ho a pošli alebo odnes ho do SP odkial poberáš materské. SP ti potvrdené tlačivo s obdobím poberania materského a výškou materského zašle alebo môžeš pren prísť osobne (možno je u vás aj na počkanie, u nás nie). Tam máš aj presný dátum dokedy máš nárok. Takže dostaneš peniaze ešte aj v januári za časť decembra.

Ak si si nepodla prihlášku na dôch.poistenie štátom, tak na to nezabudni najneskôr 20.12.09, ak si zamestnaná. Ak si nezamestnaná, tak si už mala mať podanú prihlášku. O tom ale pozri tému o dôch. poistení mamičiek.

snezka11
16. dec 2009

dobry den,
mam jednu otazku.Skončila som maters. dovolenku 29.10.2009 od 30.10.2009 som nastupila na rodičovsku
lenže tiež od 30.10.2009-17.11.2009 som čerpala v praci riadnu dovolenku .
Pani na upsvar mi tvrdí že na RP nemám za oktober 2009 narok je to pravda lebo zasa druhá pani na upsvar mi tvrdila že narok budem mat.
dakujem za odpovede

gapa
16. dec 2009

snežka,
v 10/09 si ani jeden den nesplnila podmienku na nárok na RP, lebo si bud poberala materské alebo si poberala príjem zo závislej činnosti - mzdu za dovolenku. T.j. za 10/09 nemáš na RP nárok.

A to nepíšeš sprváne, že si 30.10.09 nastúpila na RD, ty si nastúpila na RD až po vyčerpaní dovolenky. Bud čerpeš RD alebo čerpeš riadnu dovolenku. Oboje sa súčasne u zamestnávatela nedá. Ale ešte pri nátupe ukončení MD v r.2008 bolo možné súčasne čerpať dovoelnku a súčasne poberať rodič.príspevok, nie však RD. 😉

snezka11
16. dec 2009

dakujem za odpoved,
zmylili ma tie tety na upsvar

lenka2304
17. dec 2009

dakujem baby za radu,idem si to rychlo doriesit.

haasa
22. dec 2009

Ahojte, chcela by som sa opytat ci pri vybaveni RP potrebujem okrem ziadosti, toho potvrdenia to SP aj nejaky papier od zamestnavatela, ze kedy som bola na MD a dokedy som po MD cerpala dovolenku?? Lebo medzi MD a RD teraz este docerpavam dovolenku.....Dakujem 🙂

lolah
25. dec 2009

Ahojte,

viete mi niektora poradit, ako to je, ked prechadzam z MD na RD? Na matersku som nastupila 4.7.2009, takze mi skonci niekedy v januari. Pride mi nejake oznamenie, ze konci alebo len ist na UPSVaR a poziadat o RD sama od seba po uplynuti 28 tyzdnov? Staci po uplynuti, ci skôr? Treba daco oznamovat sefovi? A este, v auguste 2010 mi konci pracovna zmluva na dobu urcitu. Co v tomto pripade, ak budem na RD?

Velmi pekne dakujem za odpovede.

lolah
16. jan 2010

Halooo baby, je tu niekto kto vie poradit?

Uz som mudrejsia, ako este v predchadzajucom prispevku, ale predsa by som mala par otazok.
Zamestnavatel vyzaduje odomna ziadost o rodicovsky prispevok, to je ok, ale môze mi ho zamietnut s tym, ze bude chciet aby som sa vratila do zamestnania? co v takom pripade, kedze to by som nemohla, nemam kam dat dieta.
A este ak sa maly narodil 14.8.2009 tak mi konci rodicovska 13.8.2012 ? Ja som z toho jelen zo vsetkeho...
Diky za odpovede.

luba0011
16. feb 2010

caute baby.prosim vas,neviete mi niektora poradit?18.1.2010 mi skoncila materska,ktoru som mala 37 tyzdnov.od 19.1.2010 som uz isla na rodicovsky.ten uz mi prisiel 15.2.2010. 256eur.bol mi priznany od 1.1.2010.ale chcem sa spytat,ci dostanem este aj za tych 18 dni,do kedy som mala matersku.dakujem

maznacik007
16. feb 2010

lolah...
ty si povinna napisat ziadost.. normalne len na papier aj rukou.. ze v zmysle zakonnika prace ziadas o poskytnutie rodicovskej dovolenky v termine od /koniec materskej po 13.8.2012/ podpis.. a urob si kopiu a prevzatie nech ti zamestnavatel podpise /ak pojdes osobne /alebo to posli doporucene...

a zamestnavatel je ti povinny poskytnut Rodicovsku dovolenku najviac do troch rokov dietata kolko si ty urcis... je to len na tebe...

luba ak mas priznany rodicovsky od 1.1. tak ti narok na materske za ten mesaic nevznika

miminkaa6
17. feb 2010

ahojte, chcem sa opytat som na urade prace uz dva roky (od skoncenia skoly)a na matersku ma vypisala dr. od 22.2 takze teraz to tam zanesiem a oni by ma mali asi vyradit nie.a potom vlastne co treba?a kedy?

gapa
17. feb 2010

miminka,
podla mna ta vyradia až odo dna pôrodu, ak nemáš nárok na materské. Jedine, že si si sama platila dobrov.nem.poistenie a nárok na materské ti vznikne, tak v takom prípade je to ako píšeš, že ta vyradia odo dna začatia poberania materského.

Ale od nástupu na MD, resp. 6týžd.pred pôrodom už sa nemusíš nahánať na UP, t.j. nemusíš preukazovať, že si hladáš prácu.
Po doručení RL dieťaťa (predpokladám tak sa to robí, aj ked neviem, treba sa tam spýtať), predpokladám ti dajú papier o vyradení z evidencie. Potom požiadaš na UPSVaR o rodič.príspevok (ak nemáš nárok na materské) a zájdeš na ZP s papierom o vyradení z UP a tiež s dokladom o priznaní rodič.príspevku. Toto tiež predpokladám. Budeš zdrav.poistená štátom ako poberatel rodič.príspevku.

A nezabudni si podať prihlášku s prílohami na SP podla bydliska (nie UPSVaR!!!) dp 45dní od pôrodu, aby si bola dôchodkovo poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. Zisti si na SP popredu, čo potrebuješ a ako to vyplniť. Potom si urob kopie (príp. vypíš 2x)a nechaj si prevzatie potvrdiť na kopii, aby si mala doklad, že si si podala prihlášku aj s prílohami.

gapa
17. feb 2010

luba,
to sa asi kisli v dátume, ked ti napísali na rozhodnutie, že ti ho priznali od 1.1.2010, malo tam byť podla mna od 19.1.2010. No predpokladám, že si na žiadosť napísala, že ho žiadaš poberať od 19.1.2010 a vlastne mali k tomu aj potvrdenie zo SP. Ale to nie je v tvojom prípade podstatné, lebo na výške RP to nič nemení, vždy sa vypláca za celý mesiac, aj keby si nastúpila na RD= požiadala o RP od 31.1.2010.

A materské ti samozrejme za tých 18dní príde vyplatených vo februári.

rainee
22. feb 2010

viete mi poradit co ma obsahovat ziadost pre zamestnavatela ked prechadzam z MD na rodicovsku? este ale neviem dokedy presne budem doma, ci 2 alebo 3 roky, treba to tam tiez uviest?
co v pripade ak by som si nasla ine miesto pocas trvania RD a neplanovala nastupit k povodnemu zamestnavatelovi, treba podat normalne vypoved a skoncit RD? dakujem za radu.

rainee
22. feb 2010

a este prosim info ake doklady treba k tomuto prechodu pre UP. dakujem.

rainee
15. mar 2010

nikto neporadi?

klarika12
16. mar 2010

do ziadosti iba napises ze ziadas o rodicovsku dovolenku.musis vsak uvies ci do dvoch alebo do troch rokov dietata.bez toho to nejde.na urad ti treba rodny list dietata oni ti tam daju papiere na vypisanie. no a stou pracou tri mesiace pred skoncenim materskej posles vypoved ku dnu kedy ti materska skonci to je presne datum narodenia dietata.a pockas si co ti odpovie zamestnavatel

annika11
23. mar 2010

ja som z toho už úplne vedľa, priveľa info na jeden deň....ak som nastúpila 28.2.2010 na materskú, podala som len ten papier, čo mi vypísali u dr.. Ešte niečo mi treba??? ale po slovensky prosím ja sa totiž v týchto veciach ani za mak nevyznám...treba mi niečo ísť vybaviť ohľadom II.piliera, aby som nemusela nič platiť? pomoooooooc, mám v tom chaos. Čo presne musím mať vybavené, ešte kým porodím??? 😲 😲 😲