Prechod z materskej na rodičovskú. Ako to urobiť?

tucniacik
1. aug 2008

ahojte,
neviem ci tu taka tema je,ale nenasla som..
skoncila mi materska, mam doma tlaciva " Ziadost o rodicovnsky prispevok" a "Potvrdenie o naroku na materske na ucely poskytovania rodicovskeho prispevku"... ide mi len o to, ci musim toto Potovrdenie o naroku na materske vyplnit a dat potvrdit v soc.poistovni/v tlaciva sa to tak pise/, a potom to spolu so Ziadostou o rodicovsky prispevok zaniesom na ministerstvo prace, soc.veci a rodiny, ALEBO, ci Potvrdenie o naroku na materske na ucely poskytovania rodicovskeho prispevku vyplnat nemusim a ani nemusim ist do socialky a staci k Ziadosti o rod.prispevok prilozit papier/rozhodnutie/ od soc.poist. ktory mi poslali ked som nastupila na matersku ze mi matersku schvaluju, v akej vyske atd... - aby som nesla na ministerstvo a tam ma poslu este do soc.poist,alebo opacne, aby som nesla zbytocne stat radu do soc.poist. ked to netraba a isla by som rovno na ministerstvo...
a este otazka, co est k tym tlacivam treba? obciansky preukaz, rodny list dietata, a co este?
dakujem za radu!!!

frick
19. jan 2012

@gapa strašne ti ďakujem lebo nikto mi to nevedel povedať že čo už som bola na nervy.Celkovo u nás sa k niečomu dopátrať je zázrak .Každá pracovníčka tvrdí niečo iné.

janicka
20. jan 2012

@frick ahoj, gapa ma pravdu. To co ti povedala dotycna pani, je kravina!

frick
20. jan 2012

janicka
@gapa ešte som zistila že ak to platí za mňa štát tak po skončení RD nemám nárok na podporu v nezamestnanosti ak by som si to platila sama tak by som si musela platiť aj 2 pilier poistenie v nezamestnanosti aspoň tak som to pochopila.

gapa
20. jan 2012

@frick
ak nie si zamestnaná, tak nečerpáš rodič.dovolenku počas poberania rodič.príspevku (poberanie RP nie je to isté ako čerpanie RD, ako to mnohý chápu. MD a RD môže čerpať len človek, ktorému TRVá pracovný pomer, lebo je to ospravedlnená absencia v práci a upravuje ju Zákonník práce, tj. ani živnsotník ani nezamestnaný RD nečerpá!!!! Preto nevzniká nezamestnanému po ukončení poberania RP (on nečerpá RD) nárok na podporu, lebo bol len dôch.poistný štátom a nebol "poistený v nezamestnanosti" (resp. toto obdobie poberania RP sa mu do potrebných 730dní poistenia v nezam. neráta) a od poist. v nezam. závisí nárok na podporu. Takže jedine si to platiť doborovolne, ale to sa dá len v celom balíku, tj. 35,15% z vym.základu a musí trvať aspon 730dní=2roky v období tri roky pred zaevidovaním na UP (podla teraz účinných zákonov)

frick
20. jan 2012

@gapa aha tak ďakujem za vysvetlenie aj keď som si to musela 3x prečítať aby som tomu pochopila 😀

frick
23. jan 2012

@janicka ani nevieš ako si mi s týmto pomohla bo momentálne to riešim. 🙂 Tak ďakujem pekne

lusinda24
8. feb 2012

Ahojte, nájde sa tu niekto kto mi poradí? vopred ďakujem nakoľko sa do tejto tematiky vôbec nerozumiem. Ide o to, že ževraj mi 31.1. skončila materská ktorú som poberala od 7.6. pričom počas jej trvania mi skončil pracovný pomer k 30.9. a od vtedy som nezamestnaná...Otázka znie čo všetko si musím ako nezamestnaná momentálne vybaviť ak chcem dosťávať rodičovský príspevok? myslím tým ako na sociálnej poisťovni tak aj na úrade práce aj v zdravotnej poisťovni...a zároveň sa chcem spýtať ako je to vlastne teraz so mnou čo sa týka dôchodkového poistenia? a posledná otázočka znie či sa niečo stane keď my MD skončila 31.1. a dnes je 8.2. a nemám nahlásený RP? vopred ďakujem za všetky odpovede a rady...

gapa
9. feb 2012

@lusinda24
pre vybavenie RP vybaviť v SP doklad o dobe pobernia materského (talčivo predpokladám stále je to z upsvar alebo na nete). Nevadí, že si ešte nepožiadala, treba do6mesiacov.

a prihlásku na dôch.poisteie si si na sp podala? od ukončenia prac.pomeru ti netrvalo dôch.poistenie zamestnanca a z toho dôvodu by si už nemala byť od 1.10. dôch.poistená štátom ako osoba poberajúca materské a ktorej trvá povinné dôch. a nem.poistenie.

treba zobrať kopiu rod.listu dieťaťa a hned zájsť do soc.poistovne (aj ked možno dnes nemajú úr. hodiny?? či už je zmena? a majú aj vo štvrtok?) vypíš si tlačivo 2x v soc.poistovni alebo urob kopiu prihlášky a na kopiu si nechaj potvrdiť prevzatie, aby si v budúcnosti vedela, odkedy si sa prihlásila a mala o tom dôkaz. Potom nezabudni na odhláašku. Prihláška sa bohužial nedá podať spätne, najskôr odo dna, kedy tam prídeš.

treba vybaviť aj zdr.poistovnu. Môžeš možno aj s dokladom pre nárok na RP (ešte než to podáš na upsvar), kde máš doklad o poberaní materského + zober napr. zápočtový list zo zamestnania ale budeš vlastne potrebovať aj doklad o začiatku poberania rodič.príspevku, tak možno sa to dá vybaviť spolu. Najlepšie si tam zavolať, lebo nemajú rovnké požiadavky na doklady. t.č. nie je problém v ZP vybaviť toto všetko aj spätne.

MD si čerpala len do 30.9. od ukončenia pp už len poberáš rodič.príspevok.
neviem, či si mala prac.pomery na dobu neurčitú v posledných 4och rokoch alebo len na dobu určitú. Ale ak sa do 1roku od ukončenia prac.pomeru zaeviduješ na up, tak by si mala nárok na podporu (ak si predtým nepoberala), lebo po ukončení poberania RP mať nárok na podoru nebudeš (ak si sama nebudeš platiť balík dobrov.poisteia, ale to sa už neoplatí). RP by si mohla presunúť aby poberal manžel, nevadí, že pracuje.

lusinda24
9. feb 2012

@gapa ahoj, ďakujem ti veľmi pekne za vyčerpávajúce info 🙂 veľmi ale veľmi mi to pomohlo...chcem sa však spýtať na ten posledný odsek. Ja som mala počas vysokej školy 2x za sebou dohodu o vykonaní práce, keď skončila jedna, tak mi dali ďalšiu na 3mesiace a po jej skončení mi dali zmluvu na 1rok (na dobu určitú)skončila mi 30.9.2010 a dali mi novú zmluvu na dobu určitú 1rok od 1.10. ale od 15.11. som išla na rizikové a do 6.6. som bola na PN a od 7.6. do 31.1. som poberala materskú s tým, že počas tohoto obdobia mi k 30.9. skončil pracovný pomer...a teda otázka znie: ja asi nemám nárok na podporu nakoľko som za posledné 4roky neodpracovala potrebný čas?

gapa
9. feb 2012

@lusinda24
ak si bola v pracovnom pomere v obd. 1.10.2009-30.9.2011, tak máš PRESNE 730dní poistenia v nezam., ale pozor!!! to len v prípade, ak si nemala ani jeden jediný den prerušené poistenie (napr. očr viac ako 10dní, pn dlhšiu ako 52týž.vkuse, neplatené volno). Tá PN ani md nevadí.

By som si to v soc.poistovni overila, či som mala súvisle poist. v nezam. (neviem síce, či sa to dá, ale skúsila by som to cez telefon a poradnu, príp. písomne by som im napísala aj rodné čislo) a by som sa aj spýtala, či v prípade, ak do 2rokov (ani o den viac) by som sa zaregistrovala na up, či mám nárok na podporu. Treba uviesť im presné dátumy a že ide o pp na dobu určitú. Podporu by si mohla v tomto prípde poberať 4 mesiace.

Ten jeden rok, čo som predtým písala by bol v prípade, že máš aj pp na dobu neurčitú.
A samozrejme ti môžu odpovedať len podla zákonov, čo platia teraz ale nárok na podporu sa bude posudzovať podla zákona v čase zaregistorvania na up tj. bolo by treba to sledovať, či nie je nejaká zmena, čo toto ovplyvnuje.

stanka77777
10. feb 2012

Ahojte, ak by ste mali záujem, prečítajte si články o materskej a rodičovskej dovolenke, tu sú na ne linky: http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka......, a druhý: http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka....... V predmetných článkoch je množstvo potrebných informácií a cenných rád k problematike materskej a rodičovskej dovolenky a ku všetkému, čo s nimi súvisí.

stanka77777
10. feb 2012

Keďže som dostala pár upozornení, že mnou uvádzané linky nefungujú, uvediem ich ešte raz.

Tu sú:

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

vitacalcin
27. feb 2012

ahojte baby, prosím Vás, keď mi skončí materská dovolenka, som povinná oznámiť zamestnávateľovi, že prechádzam na rodičovskú dovolenku a keď áno akou formou, ústne, písomne? ktorý paragraf sa na to vzťahuje a čo by mala takáto žiadosť obsahovať? ktoré paragrafy sa vzťahujú na materskú a rodičovskú dovolenku? kde si vybavím rodičovskú dovolenku a kde, čo musím nahlásiť a aké tlačivá k tomu budem potrebovať? vďaka

mandy552
27. feb 2012

@vitacalcin ahoj, ja som si to vybavovala prave teraz. Zamestnavatelovi som len ustne oznamila, ze sa mi skoncila materska a oni ma odhlasili zo zdravotnej poistovne. V soc. poistovni povies, ze prechadzas z materskej na rodiclvsku a vypises co ti daju vypisat hned na mieste. Pojdes na UPSVaR a vypytas si potvrdenie, ze poberas rodicovsky prispevok a to odnesies do zdravotnej poistovne a tym sa vlastne prihlasis 🙂 Snad ti to pomoze 🙂

cicimon
27. feb 2012

@vitacalcin do zdravotnej nic nemusis hlasis, to robi zamestnavatel. a lepsie by bolo pozoadat ho pisomne o RD. a po alebo tesne pred skoncenim MD sa pojdes prihlasit na urad prace a ziadat o RP.potvrdenie o poberani RP mozes dostat az vtedy,ked ti ho priznaju...

vitacalcin
27. feb 2012

@cicimon dakujem ti velmi pekne

vitacalcin
27. feb 2012

@mandy552 dakujem ti velmi pekne

gapa
27. feb 2012

@vitacalcin
- čo sa týka ZDRAVONéHO, spýtaj sa mzdárky, či nahlási poberanie RP ona , alebo si to máš vybaviť sama. (od 1.10.2011 podla usmernení by si si to mala nahlásiť sama a mzdárka len nahlási zánik poistenia zamestnanca, no všzp akceptuje aj prihlášku od zamestnávatela, neviem, ako ostatné poistovne, ale mnohé mzdárky to ani nevedia)
- SOC.POISTOVNA-DôCHODKOVé POISTENIE ako bolo písané, najneskôr prvý den čerpania rodič.dovolenky vybaviť (a urobiť si kopiu prhlásky a nechať potvrdiť prevzatie-odporúčam)
- do myslím 31.8.2011 zákon nevyžadoval písomné požiadanie o RD ..., ale teraz, ak chceš dodržať Zákonník práce, tak by si mala požiadať o RD písomne, vid Zákonník práce myslím § 166 ods.3 (možno § 167?)

vitacalcin
28. feb 2012

@gapa ďakujem ti

darla27
10. mar 2012

@gapa tiez mi konci materska, zamestnavatel chce po mne pisomne oznamenie, ale neviem, co by malo
vsetko obsahovat, poradis mi? Vraj podla nejakeho noveho zakona, som to mala dat vediet uz mesiac pred
skoncenim materskej, ze prechadzam na rodicovsku. 😅

cicimon
10. mar 2012

@darla27 staci nieco podobne
Vec : žiadost o rodičovskú dovolenk

V zmysle Zakonníka práce žiadam o poskytnutie rodičovskej dovolenky v termíne od xx.xx.. plus samozrejme hlavicka. ak vies mozes aj datum do.

darla27
10. mar 2012

@cicimon dakujem ti, snad im to bude takto stacit. 🙂

cicimon
10. mar 2012

@darla27 neviem ci je k tomu nejaky paragraf, ja som to dala takto a bolo to ok, hlavne je dat vsetko na papieri

liz_lemon
11. mar 2012

@cicimon samozrejme, ze je k tomu nejaky paragraf, konkretne § 166 ZP

mirca
26. mar 2012

Ahoj, je potrebne zmenu z MD na RD hlasit aj zdravotnej poistovni?? dík

janula_b
26. mar 2012

@gapa Ahoj, prosím, mohla by si mi poradiť??? 19.3. 2012 som ukončila MD a od 20.3. až do 9.5.2012 čerpám starú dovolenku a od 10.5.2012 nastupujem na rodičovskú dovolenku, na ktorej zotrvávam do 1.9.2012, potom nastupujem na 1/2 úväzok do zamestnania... Moja otázka: Na dôchodkové poistenie a do VšzP sa pôjdem prihlásiť až po dočerpaní dovolenky, je tak? Vďaka

rora
26. mar 2012

prosim vas chcem sa spytat, na upsvar kde mi davali tlacivo - ziadost o rodicovsky prispevok - mi povedali ze tam treba mat aj potvrdenie od detskeho dr. no je tam len kolonka kde sa napise meno doktora a nazov zdrav.oddelenia. to tam nemozem napisat aj ja?? to tam musi napisat doktor?? lebo nie je tam miesto ani na peciatku, nic... tak neviem

gapa
26. mar 2012

@janula_b
na sp môžeš zájsť aj teraz no najneskôr prvý den po ukončení čerpania dovolenky, tj. najneskôr 10.5. Budeš potrebovať RL dieťaťa a vypíšeš RLFO + vyhlásenie o riadnej starostlivosti. Urob si kopiu z rlfo (známej urobili kopiu bez žiadania, tak neviem, či je to štandard tam) alebo vypln 2x.
POtom do 8dní od nástupu do zameytnania treba odhlášku. Štát platí z vz cca 13900sk, ked sa nemýlim, tak je aj dosť nevyhodné pre dôch.poistenie, ak by si mala na 1/2uväzku plat nižší.

na ZP neviem, či nebudeš potrebovať aj doklad z upsvar o poberaní rodič.príspevku, tak si ho treba vybaviť (budeš žiadať o RP od 21.3., tak by si to teoreticky mohla mať v polke mája, no nemám skúsenost v akom znení to dávajú a kedy najskôr, či musí byť schválený RP, či už vyplatený?), resp. si zavolať na zp, čo treba.

yuyenka
27. mar 2012

Chcem sa opytat, MD mi skončila 5.3, poberanie rodičovského príspevku som si vybavila, len som zabudla (a nikto ma na to neupozornil), že si musim vybaviť ešte na SP aj to dôchodkové aj to zdravotné , dá sa to vybaviť aj takto spätne, keď už je 21 dní po nástupe na RD?! Ďakujem

katarina104
27. mar 2012

ahojte, čo mi treba vybaviť pri nástupe na materskú dovolenku? platím si DNP som na UP a som PN, ďakujem..treba sa v soc. posiť.prihlásiť na dôchodkové ak mám druhý pilier?