Prechod z materskej na rodičovskú. Ako to urobiť?

tucniacik
1. aug 2008

ahojte,
neviem ci tu taka tema je,ale nenasla som..
skoncila mi materska, mam doma tlaciva " Ziadost o rodicovnsky prispevok" a "Potvrdenie o naroku na materske na ucely poskytovania rodicovskeho prispevku"... ide mi len o to, ci musim toto Potovrdenie o naroku na materske vyplnit a dat potvrdit v soc.poistovni/v tlaciva sa to tak pise/, a potom to spolu so Ziadostou o rodicovsky prispevok zaniesom na ministerstvo prace, soc.veci a rodiny, ALEBO, ci Potvrdenie o naroku na materske na ucely poskytovania rodicovskeho prispevku vyplnat nemusim a ani nemusim ist do socialky a staci k Ziadosti o rod.prispevok prilozit papier/rozhodnutie/ od soc.poist. ktory mi poslali ked som nastupila na matersku ze mi matersku schvaluju, v akej vyske atd... - aby som nesla na ministerstvo a tam ma poslu este do soc.poist,alebo opacne, aby som nesla zbytocne stat radu do soc.poist. ked to netraba a isla by som rovno na ministerstvo...
a este otazka, co est k tym tlacivam treba? obciansky preukaz, rodny list dietata, a co este?
dakujem za radu!!!

marylis
24. aug 2013

@majci11 ahoj, tiez som to teraz riesila. Oznamenie zamestnavatelovi ma byt dorucene mesiac pred prechodom na rodicovsku. Ja som tam len napisala nadpis: Prechod z........atd. No a potom som jednou vetou napisala, ze ktorym dnom mi konci materska a ktorym dnom nastupujem na rodicovsku. Tot vsio. Poslala som to do roboty mailom. To stacil. Oznamenie ti ziadne nepride. Musis ist na socialku vypytat si potvrdenie o poberani materskej a s tym ist na UPSVAR, kde si podas ziadost. Potom musis este nahlasit dochodkove poistenie do socialky (tiez osobne ) a tiez nahlasit prechod na rodicovsku v zdravotke.. katastrofa, co? 😠

wercsi83
30. aug 2013

ahojte, mne skončila MD 18.08 a bola som aj DNP. 28.08. sm išla do sociálnej poist. dnom 28.08. som ukončila DNP a prihlásila sa že zostávam na RD (tak som vyplnila prihlášku). potom som si počiadala o potvrdenie o trvaní MD. odišla som so žiadosťou o RD na UPSVaR a tam mi ešte chýbalo potvrdenie od detskej Dr. zamestnávateľ ma odhlási a prihlásil do socpoist. až dnes t.j 30.08.
chýba mi tam 10 KD (neviem koľko PD) može mi na to zamestnávateľ vyplatiť dovolenku? a ak budem na OČR alebo PN z čoho sa mi vyplatia ND?

rubinka
9. okt 2013

@gapa - v piatok 10.10. mi končí materská dovolenka, kedy je treba vybaviť rodičovský príspevok? Teraz pred koncom materskej alebo až ked mi skončí? A kde to treba všade hlásiť, ked som nebola predtým zamestnaná? Len na Úrad práce dať tie 2 tlačiva žiadosť o príspevok a potvrdenie o poberaní materskej? Dík

gapa
9. okt 2013

@rubinka stačí po. Lebo som počula, že dávajú zo soc.poistovne iné potvrdenia, v závislosti, či ti ho vydajú počas poberania alebo po ukončení (ale presne neviem, či je to takto), al to asi je podatatné hlavne u slobodných mamičiek, či si nežiadajú o predlženie poberania matetrského, ak si vydatá, predpokladám, je to jedno (mne tak povedala pracovníčka na upsvar, aj ked sú vlstne aj iné dôvody osamelosti, o ktorú ide).
Ak si nezamestnaná, tak predpokladám prihlášku na soc.poistovnu si si po pôrode podala, aby si bola dôch.poistená štátom.
Potom ešte vybavíš zdr.poistovnu s dokladom o dobe poberania materského (prefoť si napr. to potvrdenie pre žiadost o RP, tam sú dátumy uvedené dokedy poberáš) a potvrdenia z upsvar o poberaní RP, odkedy ho poberáš

rubinka
9. okt 2013

@gapa - treba obe tlačiva prefotiť pre zdravotku? Ja som totiž už na druhe materskej takže a už od roku 2010 neplatím zdravotné poistenie, tak treba ten prechod hlásiť aj tak?

gapa
10. okt 2013

áno, treba, bola s poberatel z dôvodu materského a iný dôvod je poberane RP, to je iná kolonka a §

adalya
30. okt 2014

@gapa ahoj, ja sa chcem spytat, vcera som bola v soc poistovni, kde mi povedali, ze som si nenahlasila prechod z MD na RD, cize sa mi vraj 1 a pol roka nebude pocitat do dochodku ako odpracovane roky. Pokial si pamatam, moj byvaly zamestnavatel mi v case ked som prechadzala z md na rd povedal, ze vsetko vybavia za mna, ja uz nemusim nic nahlasovat. Da sa s tym este nieco robit? Velmi ma to nastvalo, uradnicka mi povedala, ze sa to spatne nijako neda dohlasit ani doplatit. Nic, proste strateny 1,5 co sa dochodku tyka a neznalost zakona neospravedlnuje. Nerozumiem preco to pokracovanie v rd nenahlasuje socialke urAd prace, ked zacne vyplacat rodic prispevok miesto materskeho. Dik za kazdu radu alebo info.

gapa
30. okt 2014

@adalya bohužial, s týmto naozaj nič nenarobíš, vela je takýchto prípadov a ktorá vláda by to pripustila, predpokladám, tú by to vyšlo vela penazí, tj. iste to nespravia. Kedysi to nahlasovali pri narodení, teraz ale ak pracuješ na dohodu sa musíš odhlásiť, tak to asi nehrozí. Nevyznám sa v tých technických veciach, čo este tomu vadí, no nechali to na mamičky. ☹

monulik11
11. nov 2014

@adalya no mne nieco take povedali dnes..ze ma nemaju evidovanu ako matku..tiez tomu uplne nechapem, lebo papier zo socialyk ze prechazdas na rodicak musis zaniest na upsvar, nie je tak?no mne pre istotu chybaju 3roky..taka som nasrata..

adalya
11. nov 2014

@monulik11 No pekne! Funguje to v tomto state! Zanesies papier na UPSVAR a este musis nahlasit aj na socialku, oni si info posunut medzi sebou nemozu, vsak ty matka na RD mas nohy, cas, pristup k informaciam, auto... Mne este jedna pani na socialke, tvrdila, ze je to kvoli tym mamickam co po MD nadalej poberaju rodicovsku oni sa nenahlasuju na socialku, lebo sa zamestnaju bud na dohodu, alebo su zivnostnicky, alebo ja uz neviem co...proste vraj je mozne poberat sucasne rodicovsky a pracovat do urcitej vysky prijmu - proste takychto matiek je "urcite vacsina" oproti nam, co po materskej zostavame na RD bez prace 😒

liz_lemon
12. nov 2014

@adalya popri RD mozes pracovat neobmedzene, aj zarobit mozes kolko len chces, nie je to ziadna novinka

adalya
12. nov 2014

@liz_lemon to ano, ja som tym chcela povedat, ze ked zacnes po md pracovat, nemusis sa nahlasovat na socialke, ale ak pracovat nebudes, musis to nahlasit, inak sa ti nebudu pocitat odpracovane roky pocas rd do dochodku

liz_lemon
13. nov 2014

@adalya nahlasenie povinne nie je, vies kolko zien o tom ani netusi? ale teraz, ked som dostala rozhodnutie, o priznani materskeho, bol k tomu prilozeny taky list, a tam o tom informuju, tak uz by sa nemalo stat, ze sa niekto nenahlasi (pokial si to teda precita)

sakura77
13. nov 2014

@adalya neda sa s tym nic....aj mne sa to stalo..dva roky v kybli.... 😠

ellie81
19. nov 2014

@liz_lemon ahoj neviem ci som v spravnej teme ale mozem sa prosim Ta spytat, ak po rodicovskej nastupujem znovu na matersku 2-heho v mesiaci, ci mam narok na rodicovsku este za ten mesiac?prip. @gapa

liz_lemon
19. nov 2014

@ellie81 ano, mas na cely RP

mariannax
13. mar 2015

@gapa ahoj, dnes mi volala pani zo sociálnej poisťovne... 18.3. mi končí materská a prechádzam na rodičovský... keďže som zamestnaná na dobu neurčitú, posielala som Registračný list FO, Vyhlásenie FO, že sa riadne stará o dieťa a fotokópiu rodného listu dieťaťa... problém je v tom, že ja mám iný trvalý pobyt ako moja dcéra a na to ma upozornila aj pracovníčka sociálnej poisťovne... pred 2 rokmi som tieto isté papiere vybavovala so synom a žiaden problém nebol... je nejaký nový zákon, podľa ktorého musím mať rovnaký trvalý pobyt ako moje dieťa, inak nebudem dôchodkovo poistená? ďakujem za odpoveď

gapa
13. mar 2015

@mariannax podla zákona splníš podmienku riadnej starostlivosti ak zabezpečuješ riadnu starostlivost o dieťa osobne alebo inou plnoletou fyzickou alebo právnickou osobou. Tj. aj keby sa o dieťa staral niekto iný, tak splníš podmienku. O tom, kde musíš mať trvalý pobyt vlastne nič neviem, či tam, kde sa obvykle zdržiavaš???, Ak to ale nevadilo pri požiadaní o rodič.príspevok nikomu či iné príspevky, tak sociálnej poistovni to nemá čo vadiť. Ešte zdravotná, ak by si chcela byť po ukončení poberania RP s nou doma a neevidvať sa na UP, možno by vadiť mohlo, lebo sa máš starať osobne a ak máte iný trvalý pobyt, tak je to také, akoby ste bola každá inde. No pri zaevidvaní ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov pre učely Zákona o soc.poistení, ktorý sa odvoláva na Zákon o rodič.príspevku to vadiť nemôže.
Na tvojom mieste napíšem priamo na sociálnu poistovnu, cez ich formulár a zadám túto otázku, či to vadí. Odpovedia ti predpokladám hned na druhý den. A potom môžeš bud zavolať či zájst na soc.poistovnu s tým, že to máš overené z ich ústredia, že to nevadí. Predsa od nich to má inú váhu.
Vid tu je link:
http://www.socpoist.sk/kontakty-/48001s
(kategoriu daj "dalšie informácie" a podkategoriu: "iné informácie"
A daj vedieť, čo ti odpísali (prí. to sem prekopíruj 🙂 )

mariannax
14. mar 2015

@gapa ďakujem veľmi pekne 🙂 napíšem a potom dám info 🙂

mariannax
18. mar 2015

@gapa všetko je v poriadku, trvalý pobyt nemusím mať rovnaký ako dcéra, len musíme mať obe na SK 🙂

szco
5. apr 2015

Ahoj gapa, prosim ta, potrebovla by som poradit. 1.8.som nastupil na matersku, ta mi konci uplynutim 34 tyzdna. Vychadza to teda na 27..3., alebo 3.4.? Oboje som uz presvihla, bude z toho mat moj zamestnavatel nejaku sankciu, kedze vyplaty zadava do systemu elektronicky a nahladil ma este ako md? Na socialku a up pojdem v utorok..

aicha15
22. apr 2015

Ja sa chcem opytat jednu vec. Ako dlho plati potvrdenie o materskom? ja ho mam z dnes.22.4 materska mi konci 1.5. uznaju mi ho na urade prace alebo je potrebny s majovym datumom?

dena1973
22. apr 2015

@aicha15 Môžeš ho zaniesť už teraz. Je podstatné, ako ho máš napísané. Malo by tam byť jednoznačne napísané že ti skončilo 1.5.2015. Ak je napísané, že pravdepodobne končí dňa 1.5.2015, tak závisí od referentky, ktorá je na ÚP, či ti to uzná, alebo ťa pošle späť po nové potvrdenie...

bielavila
14. okt 2015

baby poradite mi presny postup ako postupovat a ake tlaciva mi treba ked mi skoncila materska a idem na rodicovsku? dakujem

dena1973
14. okt 2015

@bielavila Potrebujes potvrdenie z SP dokedy ti bolo materske platene. S tym na UP.
Aby za teba platil dochodkove poistenie stat, tak sa musis v SP poistit ako osoba starajuca sa o dieta.

bielavila
14. okt 2015

@dena1973 dakujem, takze najprv mam ist do SP, tam mi daju tlacivo, s tym pojdem na urad prace, aj tam mi daju nejake tlacivo napr. o rodicovskom? alebo si ho sama stuahnem niekde na nete? poistim sa kedy, a tam treba nieco, ci iba povedat? boze ja mam v tom taky chaoz ☹

dena1973
14. okt 2015

@bielavila Na UP ti daju ziadost na uplatnenie RP, ktoru vyplnis. K tejto ziadosti prilozis potvrdenie z SP o materskom.
Dochodkovo poistit sa treba na SP odo dna naroku na RP. Musis sa poistit v ten den ked ti zacne narok na RP resp. vyplnit prihlasku o den skor s datumom poistenia kedy ti vznikne narok na RP.
Ak sa poistis neskor ako ti vznikne narok na RP, tak sa uz spatne prihlasit nemozes iba odo dna kedy vyplnis prihlasku.
Prihlasku si mozes stiahnut na stranke SP, alebo ti ju daju priamo na pobocke SP.
Urob si z prihlasky kopiu a daj si ju potvdit....pre istotu.

kacenka396
26. okt 2015

Pred mesiacom mi skoncila rodicovska...a bola som vybavovat rodicak...na SP som sa pytala ako s dochodkovym ci sa treba nanovo prihladit a povedali ze nie...ze sa to automaticky...a tu citam ze sa treba nanovo prihlasit...som z toho zmatena...tak teraz neviem...

majusqa77
26. okt 2015

@kacenka396 co je to nanovo? kedy si sa prihlasovala?

kacenka396
26. okt 2015

Majusqa77 prihlasovala som sa ked som isla na matersku