Prechod z materskej na rodičovskú. Ako to urobiť?

tucniacik
1. aug 2008

ahojte,
neviem ci tu taka tema je,ale nenasla som..
skoncila mi materska, mam doma tlaciva " Ziadost o rodicovnsky prispevok" a "Potvrdenie o naroku na materske na ucely poskytovania rodicovskeho prispevku"... ide mi len o to, ci musim toto Potovrdenie o naroku na materske vyplnit a dat potvrdit v soc.poistovni/v tlaciva sa to tak pise/, a potom to spolu so Ziadostou o rodicovsky prispevok zaniesom na ministerstvo prace, soc.veci a rodiny, ALEBO, ci Potvrdenie o naroku na materske na ucely poskytovania rodicovskeho prispevku vyplnat nemusim a ani nemusim ist do socialky a staci k Ziadosti o rod.prispevok prilozit papier/rozhodnutie/ od soc.poist. ktory mi poslali ked som nastupila na matersku ze mi matersku schvaluju, v akej vyske atd... - aby som nesla na ministerstvo a tam ma poslu este do soc.poist,alebo opacne, aby som nesla zbytocne stat radu do soc.poist. ked to netraba a isla by som rovno na ministerstvo...
a este otazka, co est k tym tlacivam treba? obciansky preukaz, rodny list dietata, a co este?
dakujem za radu!!!

babatko88
5. jún 2010

Baby, prosíííím pomoc...
Mám taký problém, vypisujem Žiadosť o rodičovský príspevok, k tomu mám doložiť Potvrdenie o nároku na materské (čo mi má potvrdiť sociálna poisťovňa). Ja už to mám potvrdené, ale ešte je tam aj Údaje o druhom rodičovi, teda o otcovi, aj to treba dať potvrdiť do sociálky?
To je ako prvá moja dilema.

č.2.: v odseku B je sociálne postavenie žiadateľa (teda mňa)... pred prvou materskou som bola zamestnaná, potom som bola na materskej (teda poberala som RP) a teraz som zase na materskej, čo tam mám napísať? zamestnanec? lebo nič iné tam nie je také vhodné...

č.3.: v odseku F je: Uplatňujem si nárok na rodičovský príspevok od ... aký tam má byť dátum??? čoho?

č.3.: toto je ľahšie, ale aj tak som z toho debil: Údaje o dieťati, o ktoré sa žiadateľ riadne stará.. to budú asi údaje o prvom dieťati, nie!?

Prosím pomôžte, som zúfalá, už som to mala zaniesť v piatok, ale neviem ako to vypísať, no v pondelok to už musím odovzdať a nechcem byť za úplného debila, že tomu nechápem... prosím pomoc
Už ma s tými papierovačkami riadne štvú...

gapa
6. jún 2010

1. ak si poberala materské ty, tak nevyžadujú potvrdenie zo SP o tom, že nepoberal on
2. ak ti stále zamestnanie trvá, tak si zamestnanec
a zaškrtneš, že žiadatel od dátumu uvedeného v časti G nevykonáva zárobkovú činnosť.
3. den po dni ukončenia poberania materského.

o dieťati, na ktoré žiadaš RP, t.j. to, na ktoré si poberala materské 🙂

ved oni ti na úrade pomôžu. Ja som z toho tiež bola jasná a niečo mi aj doplnali a opravovali oni.

babatko88
6. jún 2010

gapa, ďakujem veeeľmi pekne... ten dátum stále nechápem 😠 ale tak, nech si ho tam vyplnia 😀

gapa
6. jún 2010

😉 babatko,
napr. na potvrdení zo SP máš uvedené napr. poberanie materksého od xx.xx.xx do 5.6.2010, tak žiadaš o RP od 6.6.2010, t.j. odo dna po ukončení poberania materského.

cicimon
7. júl 2010

ahojte
vie niekto poradit kolko pred skoncenim MD treba ziadat zamestnavatela o RD? dik

jasminet
8. júl 2010

@cicimon ja som zamestnavatela o rp neziadala. len som zavolala mzdarke uz po nastupe na rd, ze potrebujem potvrdenie pre upsvar, ze som medzi md a rd necerpala dovolenku.

cicimon
19. júl 2010

baby to naozaj nik pisomne neziadal zamestnavatela o RD?

gapa
19. júl 2010

@cicimon
v zákone to riešené nie je. Záleží na zvyklostiach firmy. My sme sa dohodli už pri nástupe na MD, že budem doma do troch rokov. Pri druhej MD som žiadala tuším mesiac? dopredu. Priložila som RL dieťaťa (ako doklad, dokedy mám nárok na RD) a tiež kopiu dokladu zo SP o období poberania materského (čo som dala originál k žiadosti o rodič.príspevok) aby mzdárka skontrolovala, či aj ona mi uvidla rovnaké obdobie čerpania MD. A dobre som spravila, dodatočne to opravovala podla toho dokladu (rátala to na mesiace a nie týždne)

cicimon
19. júl 2010

@gapa - vdaka, tak to checknem so mzdarkou, RD som akosi neriesila pred MD,,
nas intranet pise len "Po skončení materskej dovolenky musí matka požiadať o rodičovskú dovolenku svojho zamestnávateľa."

cicimon
20. júl 2010

@gapa - podla mzdarky by mi bolo vyhodnejsie cerpat dovolenku medzi MD a RD, vraj sa za kazdych 100dni na RD krati dovolenka o 1 den, je to naozaj tak?

gapa
20. júl 2010

@cicimon
za prvých 100neodpracovaných dni v kalend.roku je krátenie o 1/12tinu a potom za každých celých 21dní o dalšiu 1/12tinu. Ono záleží od konkrétnych dátumov ukončenia Md a počtu dní dovolenky. Môžeš ale potom prísť napr. o rodič.príspevok 256eur za 1, príp. viac mesiacov. A ten dodatočne nedostaneš. Zatial čo dovolenku po ukočení RD, ked začne dieťa chodiť do škôlky iba uvítaš (lebo nástupom do škôlky čo i len na 1hod. už by si podla zákona nemala byť dôch.poistná štátom).
Ale ozaj záleží na konkrétnej situácii, sume ...

cicimon
20. júl 2010

@gapa - ak mi MD konci 20.9. (vratane), na MD som od 8.3. a mam plnu dovolenku = 20dni, oplati sa mi brat dovolenku medzi MD a RD ? ci ak sa vratim po x rokoch do prace tak z 20dni moze byt napr 15?

gapa
21. júl 2010

@cicimon
ak ti začala MD presne 8.3.2010, tak ti končí 19.9. nie 20.9. Ak v kalend.roku 2010 budeš čerpať rodič.dovolenku od 20.9. do 31.12., budeš mať za toto obdobie neodpracovaných dní 75 (9 za sept. + 66 za IV:Q 2010, sob.+nedele sa nerátajú), takže aj keby si v období 1.1.-7.3. t.j. do nástupu na MD mala neodpracovných napr. z dôvodu očr, PN do 14dní, tak máš nárok na celú dovolenku za rok 2010 bez krátenia, t.j. 20dní.
vid kalendár:
http://calendar.zoznam.sk/worktime-sksk.php

Ak by si ale čerpala dovolenku hned od 20.9., tak by si nemala nárok na zvýšený RP za mesiac 9/2010, mala by si nárok len na prísp. na starostlivosť o dieťa vo výške 41eur za 9/2010, ak si on požiadaš, miesto 256eur, ak by si napr. čerpala dovolenku len od 20.9. do 29.9. a od 30.9. by si si čerpala už rodičovskú dovolenku.

Na tvojom mieste sa dohodnem so mzdárkou tak, že riadnu dovolenku čerpem do 29.9.2010, t.j. vyčerpeš si 8dní a 12 ti ostane. Vdaka tomu, že 30.9. budeš čerpať rodič.dovolenku, tak budeš mať nárok na RP vo výške 256eur za 9/2010.
Od mzdárky si vyžiadaj potvrdenie, že v čase od napr. 20.9. do 29.9.2010 budeš čerpať riadnu dovolenku a od 30.9..2010 čerpeš rodičovskú dovolenku. Budeš to predpokladám potrebovať k žiadosti o rodič.príspevok. A urobila by som si aj pre seba kopiu, pre budúcnosť.

gapa
21. júl 2010

@cicimon
ešte čo sa týka dôch.poistenia,
tak v prípade, že
- máš nárok na materské
- ti trvá prac.pomer počas poberania materského,
- materké budeš poberať do 19.9. a od 20.9.-29.9. budeš čerpať riadnu dovolenku v zamestnaní (t.j. budeš mať aktívne dôch.poistenie zamestnanca),

tak si treba podať prihlášku na dôch.poistnie štátom najneskôr 30.9.2010!!!! (pozor nie ani o den neskôr) s dátumom začiatku poistenia 30.9.2010. Počas čerpania MD a poberania materského si dôch.poistná štátom, počas čerpania riadnej dovolenky ako zamestnanec a od 30.9. štátom, ak si najneskôr 30.9. podáš prihlášku.

Ak mzdárka ti povedala, že čerpeš MD do 20.9. vrátane, tak si vyžiadaj zo SP potvrdenie o dlžke poberania materského, čo budeš potrebovať k žiadosti o rodič.príspevok (tlačivo ti dajú na UPSVaR odbor soc.vecí a rodiny, pjrjíp. je na nete). Urob kopiu pre seba a aj pre mzdárku. Doba poberania materského by mala byť rovnaká ako doba čerpania MD.

gapa
21. júl 2010

+++ ak si v II:piliery, tak nezabudni n tlačivo Oznámen ie o účasti na dôch.sporení časť A už po doručení rozhodnutia o priznaní materského. Ale to už by vlastne bolo neskoro, ak by si to nespravila.

cicimon
21. júl 2010

@gapa - diki moc! asi urobim ako pises,
sekla som sa o den, na MD som od 9.3., takze koniec 20.9.
cize ak by som cerpala 8dni dovolenky ako pises, tak pocas RD napr za cely rok 2011 mi stara dovolenka nemoze prepadnut (12dni) a vsetku si mozem cerpat po navrate do prace? (v roku 201x)

gapa
21. júl 2010

@cicimon
ak ti končí MD 20.9., tak od 21 do 29 je to 7 kalend.dní (ak sa nemýlim, sa mi nechce už pozerať kalendár).
Dovolenka 13 dní ti neprepadne. Ale treba ju potom vyčerpať do konca kalendárneho roku, v ktorom nastúpiš do práce. LEbo ak by ti k 31.12. daného roku ostala, tak ti prepadne!!!

vid § 113 ods.2 Zákonník práce

cicimon
21. júl 2010

@gapa - super, 1 den +-... 🙂 hlavne mi islo o to ne/prepadnutie dovolenky

diki este raz

krcka
29. júl 2010

@gapa - ahoj, chcela by som Ta tiez poprosit o radu, ci sa mi oplati cerpat dovolenku medzi MD a RD. Na MD som nastupila 27.1. a trva mi do 10.08.2010. Od decembra az do nastupu na MD som bola PN. Z roka 2009 mi ostal 1den dovolenky a teraz mi vyjde asi 14,5 dni dovolenky /teda aspon si myslim, ked mam narok za rok 25dni/ = spolu teda asi 15,5dna dovolenky. Staci mi si vycerpat iba niekolko dni - aby mi dovolenku nekratili? Keby si ju cerpam az po skonceni RD o kolko dni by som prisla? Velmi dakujem.

mamcaaa
30. júl 2010

Ahojte,dúfam že niekto poradí aj mne. V auguste mi oficiálne končí rodičovská dovolenka. No zároveň nastupujem na materskú. Treba niečo niekde odhlásiť pri prvej dcérke, napríklad ten druhý pilier????Neviem či som sa vyjadrila správne.
Budem rada za každú odpoveď.

gapa
1. aug 2010

@krcka
ak si dovolenku vyčerpeš po ukončení RD, tak neprídeš o žiadne dni dovolenky. Ak v auguste aspon jeden den budeš čerpať rodič.dovolenku, tak budeš mat nárok na RP aj za august.

carrie4
1. aug 2010

@gapa možem ta poprosit o radu? som od 1. marca na MD takže 5.sept. mi končí a idem žiadať o RP, a som aj v II. piliéri a teraz zdesene čítam, že treba nejaké oznámenie poslat... kde ho prosím ta nájdem a kam ho treba poslat??? díky moc.

gapa
2. aug 2010

@carrie4
to Oznámenie o účasti na dôch.sporení časť B treba pri podaní prihlášky, na RLFO plus prehlásenie o riadnej starostlivosti plus rodný list dieťaťa.
časť A bolo treba do 30dní od právoplatnosti rozhodnutia o priznaní materského

andzi
2. aug 2010

@gapa prosím ťa to oznámenie sporiteľa o účasti na starobnom dôchodkovom sporení mám poslať do sociálnej poisťovne a kedy? Mám PNP aj DNP a dve rôzne príslušné pobočky SP. To mám poslať do oboch? Vrelá vďaka

carrie4
2. aug 2010

@gapa a čože je to RLFO.... ja som si myslela, že II piliér netreba žiadnym spôsobm riešit. to znanemá, že mi teraz počas materskej nebolo donho prispievané? hmmmm a to vyhlásenie si mám vymyslieť či niekde existuje vzor. ten formulár som našla na soc. poist. Čast A pošlem, časť B je už passe alebo to tam mam poslať ? Inak mám tomu rozumieť tak, že ma zamestnávatel odhlásil z II piera a ja si tam mám poslať prihlášku? no som z toho uplne mimo

gapa
6. aug 2010

@carrie4
časť A je pasé, ak si po nástupe neposlala. časť B je pri podaní prihlášky. Ak nedáš spolus prihláškou, tak ti nebudú počas RD odvádzať do II.piliera.
II: pilier si riešiš sama. Podaním Oznámenia časť A počas poberania materského a čerpania MD v zamestnaní (vtedy SP odvádza do II.piliera počas poberania materského a čerpania MD). Časť B počas RD u zamestnaných mamičiek, ale podáva sa spolu s prihláškou, či už ju podáte hned po narodení dieťaťa, alebo pred ukončením MD.
(neriešim tu szčo mamičky a nezamestnané)

zamestnávatel ťa posledným dnom čerpania MD odhlási z poistenia v SP. Ak si nepodáš prihlášku na SP, tak nebudeš počas RD dôchodkovo poilstená štátom (tu sa nerieši II.pilier, to je osobitne). Počas MD si dôch.poistená štátom aj bez podania prihlášky.

gapa
6. aug 2010

@andzi
myslím podla bydliska, no pozri na stránke SP je to myslím uvedené.

gapa
6. aug 2010

a len 1x

zuziatko
16. aug 2010

Ahojky

dnes mi končí MD. Od zajtra čerpám dovolenku a potom nastupujem na RD. Dovolenku čerpám do 22.9. Stačí mi RD vybavovať až ku koncu dovolenky ??
Účtovníčka mi vravela, že sa musím ísť do poisťovne odhlásiť a prihlásiť - len do zdravotnej, alebo aj sociálnej ?? Keďže budem čerpať dovolenku.
Potvrdenie zo sociálnej o materskej dovolenke na RD už mám.

chichaa
16. aug 2010

@zuziatko ahoj! Ja nie som teda veľký preborník v tejto problematike, len som chcela upozorniť, že mňa sa na UPSVAR pýtali, či som si čerpala dovolenku pred nástupom na RD, ako to ideš robiť ty alebo nie..a keď nie, tak mám priniesť potvrdenie od zamestnávateľa, že nie...lebo inak vraj nemám nárok na príspevok...
inak ideš na upsvar s rodný listom, občianskym tuším a s tým papierom zo soc.poist.. Zdravotná poisťovňa s tým nič nemá, takže to bola sociálka...a ešte som musela doložiť to tlačivo, že som nečerpala dovolenku..tak si tam radšej zavolaj...zákony sa menia neuveriteľnou rýchlosťou...