Prechod z materskej na rodičovskú. Ako to urobiť?

tucniacik
1. aug 2008

ahojte,
neviem ci tu taka tema je,ale nenasla som..
skoncila mi materska, mam doma tlaciva " Ziadost o rodicovnsky prispevok" a "Potvrdenie o naroku na materske na ucely poskytovania rodicovskeho prispevku"... ide mi len o to, ci musim toto Potovrdenie o naroku na materske vyplnit a dat potvrdit v soc.poistovni/v tlaciva sa to tak pise/, a potom to spolu so Ziadostou o rodicovsky prispevok zaniesom na ministerstvo prace, soc.veci a rodiny, ALEBO, ci Potvrdenie o naroku na materske na ucely poskytovania rodicovskeho prispevku vyplnat nemusim a ani nemusim ist do socialky a staci k Ziadosti o rod.prispevok prilozit papier/rozhodnutie/ od soc.poist. ktory mi poslali ked som nastupila na matersku ze mi matersku schvaluju, v akej vyske atd... - aby som nesla na ministerstvo a tam ma poslu este do soc.poist,alebo opacne, aby som nesla zbytocne stat radu do soc.poist. ked to netraba a isla by som rovno na ministerstvo...
a este otazka, co est k tym tlacivam treba? obciansky preukaz, rodny list dietata, a co este?
dakujem za radu!!!

gapa
1. okt 2010

aha, zuzka, už som ti o tom písala. Si už nepamätám, komu čo, tak sa občas aj opakujem. 🙂
Ale aj pre druhých, ak si to prečítajú

zuzzka1
1. okt 2010

babuľky, ďakujem za pomoc - letela som na personálne osobne aj s drobcom, vyzerá to tak, že mi snáď umožnia čerpanie po skončení rodičovskej - veľká vďaka za ochotu pomôcť,

leonka1125
1. okt 2010

Ahojte, vie mi niekto poradiť ako je to s prechodom z materskej na RP , ak mi materská končí 27. 10. 2010 , teda od 28. 10. 2010 budem na rodičovskom príspevku, či za obdobie od 28. 10. 2010 do 31. 10. 2010 budem mať nárok aj na výplatu rodičovského príspevku ?

cicimon
1. okt 2010

@leonka1125 ano, RP sa dava hoci len za 1 den v mesiaci

leonka1125
1. okt 2010

@cicimon dík za odpoveď 🙂

zuziq
3. okt 2010

chcem sa opytat, ci potvrdenie zo socialky mi potvrdia na pockanie v ktorej kolvek pobocke soc. positovne? 😕 predpokladam, ze tie tlaciva su tam bezproblemov dostupene, alebo si to treba preistotu vytlacit doma?

prettybaby
3. okt 2010

@leonka1125 ano ano, tak ako pise cicimon .)

zuziq
3. okt 2010

a este ma zaujima ci v Ba to robia obe pobocky soc. poistovne alebo len ta hlavna... 😕

prettybaby
3. okt 2010

@zuziq ano na pockanie. -)

cicimon
3. okt 2010

@zuziq mne to na pockanie nespravili, musela som cakat asi 4 dni..

zuziq
3. okt 2010

@cicimon a bola si na socialke v Ba? 😕

cicimon
3. okt 2010

@zuziq ano, tam pri slovanete

zuziq
3. okt 2010

tak to asi skusim teda nitru 😀

cicimon
3. okt 2010

@zuziq a preco nitru?

prettybaby
3. okt 2010

mne to urobili v PK na pockanie asi preto , ze tu toho nie je tak ako v BA, nastastie. Nitru myslela asi zo srandy, len tak napisala .-)

zuziq
3. okt 2010

@cicimon no tam mam trvaly pobyt ale ono sa to berie asi podla zamestnavatela nie? 😕 ide o to ze robim v Ba (teda pred materskou) ale o rodicovsky musim poziadat na UPSVR v Nitre tak som myslela ze pojdem tam si potvrdit aj socialku, tam to urcite budu robit na pockanie, pretoze to tam nie je take rusne ako v Ba... ale kedze zamestnavatel patri pod Ba socialku tak to musim ist asi vybavit tam.. hmm?

cicimon
3. okt 2010

@zuziq presne, podla zam.

prettybaby
3. okt 2010

@zuziq hej hej, v BA, tak zial asi budes musiet pocakt kym to potvrdia. Aj ked aj ja mam zamestnavatela v BA, ale v PK mi to urobili. Vsetko.

prettybaby
3. okt 2010

@zuziq lebo je to pobocka BA-PK

zuziq
3. okt 2010

tak to je naprrrrd ☹ dalsi mesiac bez materskej, lebo idem na dva tyzdne prec... a ja spokojna ze mam potvrdenie od zamestnavatela ze necerpam dovolenku som sa v utorok chystala do nitry,ze si podam ziadost grrrrr nevedela som ze potrebujem dalsi papier 😠

leonka1125
6. okt 2010

Ahojte kočky, ešte raz idem poprosiť o radu už mám v tom riadny chaos, dňa 27. 10. 2010 mi končí materská dovolenka, od 28. 10. by som mala nastúpiť na rodičovskú dovolenku. Dnes som bola v práci a tam som zistila že mám ešte 14 dní nevyčerpanej dovolenky za rok 2009 a 21 dní za rok 2010, spolu 35 dní. Je pravda, že tých 14 dní za rok 2009 by mi mohlo prepadnúť, ak by som si to nevyčerpala do konca tohto roka , t.j. 2010 ? Zostatkovú dovolenku som si chcela vyčerpať po skončení rodičovskej dovolenky.

Potom som rozmýšľala, že by som si od toho 28. 10. 2010 čerpala zostatkovú dovolenku za rok 2009, napr. niekedy do 27. 11. 2010 a tak by som od 28. 11. 2010 šla na rodičovskú dovolenku.

Za čas čerpania dovolenky - od 28. 10. 2010 by som mala nárok aj na príspevok na staroslivosť o dieťa a potom aj za obdobie od 1. 11. 2010 do 27. 11. 2010 ? (41 eur)

Vie mi niekto poradiť??? už sa v tom vôbec nevyznám.... ☹

leveretka
12. okt 2010

Ahojte,

prosim Vas, vedeli by ste aj mne poradit, lebo neviem co je vyhodnejsie 😖. 10.11. mi konci materska a mam za rok 2010 este 14,5 dna dovolenky. Neviem, co by sa mi viac oplatilo, ci by som mala dovolenku cerpat v novembri a potom od decembra by som sa prihlasila na rodicovsky prispevok alebo by som dovolenku tento rok necerpala a az niekedy neskor. Ale neviem ake su lehoty zo zakona, aby mi dovolenka neprepadla, prip. ako si vypocitam dovolenkovy priemer, aby som zistila, co sa mi viac oplati?
A ja som tiez ten pripad, ze zamestnavatel je v BA a ja mam trvaly pobyt v NR a teda ake tlacivo je potrebne vybavit v BA? Mozem to potvrdenie ziskat skor ako mi skonci materska, ked budem mat cestu do BA zaciakom novembra?
dakujem velmi pekne za pomoc.

believe2
13. okt 2010

ahojte, ja som teraz od X/2010 presla z MD na RD a co som predtym urobila? vypisala som ziadost, ktoru mi potvrdili na 2 miestach na socialke a so ziadostou som isla na USPVaR - nic ine mi netrebalo, ziadne potvrdenie od zamestnavatela, len odniest papier. vybavovala som to mesiac pred skoncenim MD, no vraj staci aj take 2t. po niekolkych dnoch mi prislo rozhodnutie z UPSVaR o priznani rodicovskeho prispevku. zamestnavatelovi som dala pisomne info, ze prechadzam z MD na RD. tiez mam dovolenku, no nevycerpala som ju, kolegyna, ktora s tym robi mi povedala, ze tak je to lepsie a aj som to citala tu niekde na MK. v zakonniku prace je uvedene, ze na RD sa mi bude kratit dovolenka, ale neviem, ako je to presne, treba pozriet, no ja som od zaciatku bola rozhodnuta, ze hned prechadzam na RD

leonka1125
25. okt 2010

@leveretka Ahoj, dovolenku si môžeš vyčerpať po skončení MD ale aj po skončení RD. Je na Tebe ako sa rozhodneš. Dovolenka Ti neprepadne. Zák. práce - § 113/2 - Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.

Materská dovolenka a rodičovská dovolenka -§ 166/2- Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.

Rodičovskú dovolenku je možné prerušiť a opätovne na ňu v prípade potreby do troch (šiestich) rokov veku dieťaťa nastúpiť.
V praxi to do veľkej miery závisí od toho, ako bola formulovaná žiadosť o poskytnutie rodičovskej dovolenky, ako aj od situácie na strane zamestnávateľa. Pokiaľ bolo požiadané o rodičovskú dovolenku do troch rokov dieťaťa, predčasné ukončenie, prípadne prerušenie by mohlo viesť k určitým ťažkostiam na strane zamestnávateľa, a to najmä v prípade, že miesto osoby na rodičovskej dovolenke je dočasne obsadené zastupujúcim zamestnancom, ktorého trvanie pracovného pomeru je viazané na dobu trvania rodičovskej dovolenky zamestnanca.
Súdne rozhodnutia v tejto záležitosti sa rôznia. Osobne som toho názoru, že pokiaľ rodič na rodičovskej dovolenke chce prerušiť, prípadne predčasne ukončiť rodičovskú dovolenku a zamestnávateľ mu neponúkne pôvodné miesto (čo po skončení rodičovskej dovolenky, na rozdiel od nástupu do zamestnania po skončení materskej dovolenky zamestnávateľ nemusí urobiť, nakoľko zamestnanec má nárok na miesto zodpovedajúce pracovnej zmluve, a teda nemusí ísť o pôvodné pracovné miesto), nemá argument zastupujúceho zamestnanca opodstatnenie.

Mne tiež končí MD a chcela som najprv nastúpiť na RD potom ju po mesiaci prerušiť, vyčerpať si dovolenku, kt. mi zostala v práci a potom po vyčerpaní opäť nastúpiť na RD. No zamestnávateľ mi to neumožnil. Takže nastupujem na RD a dovolenku si vyčerpám po skončení RD.

Ak by Tvoj zamestnáv. súhlasil s vyčerpaním dovolenky , tak by si mohla to urobiť takto - nástup na RD od 11. 11. napr. do 25. 11. - treba sa prihlásiť do SP ako FO - poistenec štátu a na dôchodkové poistenie, na ÚP SV a R požiadať o rod. príspevok. /dostaneš do 10. 11 materskú dávku , od 11. 11 rodič. príspevok/

Potom napr. od 26. 11 do 15. 12. prerušiť RD a vyčerpať si dovolenku v práci - treba sa odhlásiť zo SP, na ÚPSV a R požiadať o prerušenie rod. dovolenky, a požiadať o prípevok pri starosltivosti o dieťa /41 eur . ( za odb. od 1. 11. do 25. 11. by si dostala rodič. príspevok, od 26. 11. do 15. 12. - mzdu + príspevok 41 eur.

Potom od 16. 12. by si sa znova prihlásila na rodičovskú dovolenku. - takže za dec. by si mala tiež mzdu , ppríspevok 41 Eur a potom od 16. 12. rodič. príspevok.

leveretka
25. okt 2010

@leonka1125 dakujem krasne za vycerpavajucu odpoved. Medzicasom som sa aj ja dozvedela, ze mi zamestnavatel neumozni cerpat dovolenku takze nastupujem hned na RD. Este raz dakujem. Inak len tak dopredu...nevies ako to bude v pripade, ak sa uz neplanujem vratit do toho zamestnania? Budem moct si vycerpat dovolenku a hned na to ukoncit pracovny pomer alebo ako sa postupuje v takom pripade? dakujem

leonka1125
26. okt 2010

Ahoj, podľa mňa po skončení rodičovskej dovolenky by som oznámila zamestnávateľovi že nastupujem do práce, s tým, že si budem čerpať dovolenku a potom chcem skončiť pracovný pomer. Asi najlepšie by to bolo dohodou, lebo pri výpovedi Ti plynie výpovedná lehotea - 2 - 3 mesiace., t.j. § 62 Zákonníka práce - Výpovedná doba :

(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

(2) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak nie je ustanovené inak.

(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

Pri dohode Ti skončí pracovný pomer dohodnutým dňom - § 60 - Dohoda o skončení pracovného pomeru

(1) Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom.

(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien.

(3) Jedno vyhotovenie dohody o skončení pracovného pomeru vydá zamestnávateľ zamestnancovi.

Prípadne sa skús informovať u zamestnávateľa o možnosti preplatenia dovolenky.

pipussa
2. nov 2010

kocky
ako mam postupovat, ked mi prave skoncila MD a nastupila som od 29.10 na RD?
akoze kam mam ist, co mam kde nahlasit ?
prosim, poradte, nech nieco nezmeskam

cicimon
2. nov 2010

@pipussa poziadat o RD na urade prade kde patris, predtym ist na socialku potvrdit tlacivo o naroku na materske. A tiez na socialku kvoli 2. pilieru, ak mas
a formalne by sa o RD malo poziadat zamestnavatela

pipussa
2. nov 2010

@cicimon
vdaka
a na tej socialke, staci tam prist, to tlacivo mi daju oni , alebo si aj ja musim podat nejaku ziadost na socialku, ze chcem to potvrdenie
a mam aj 2.pilier, tak co mam na tej socialke vsetko riesit ?
( doma som nasla tlacivo, co mam odniest na Urad prace, aj aj to tlacivo pre zamestnavatela, ale netusim co na tej socialke)

cicimon
2. nov 2010

@pipussa
2. pilier - zahradnicka 31..oproti justicaku...vyplnit registracny list fyz. osoby - nech ti poradia ako + oznamenie sporitela o star. doch sporeni cast B..najdes a vypnlnis tam http://www.socpoist.sk/616/1567s
RD - http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?... - vyplni Socialka - Zahradnicka 153 pre BA, mne to spravili za 3 dni..a potom to pojdes aj so ziadostou o RD odniest na yrad prace kde patris