Prechod z materskej na rodičovskú. Ako to urobiť?

tucniacik
1. aug 2008

ahojte,
neviem ci tu taka tema je,ale nenasla som..
skoncila mi materska, mam doma tlaciva " Ziadost o rodicovnsky prispevok" a "Potvrdenie o naroku na materske na ucely poskytovania rodicovskeho prispevku"... ide mi len o to, ci musim toto Potovrdenie o naroku na materske vyplnit a dat potvrdit v soc.poistovni/v tlaciva sa to tak pise/, a potom to spolu so Ziadostou o rodicovsky prispevok zaniesom na ministerstvo prace, soc.veci a rodiny, ALEBO, ci Potvrdenie o naroku na materske na ucely poskytovania rodicovskeho prispevku vyplnat nemusim a ani nemusim ist do socialky a staci k Ziadosti o rod.prispevok prilozit papier/rozhodnutie/ od soc.poist. ktory mi poslali ked som nastupila na matersku ze mi matersku schvaluju, v akej vyske atd... - aby som nesla na ministerstvo a tam ma poslu este do soc.poist,alebo opacne, aby som nesla zbytocne stat radu do soc.poist. ked to netraba a isla by som rovno na ministerstvo...
a este otazka, co est k tym tlacivam treba? obciansky preukaz, rodny list dietata, a co este?
dakujem za radu!!!

mima01
2. apr 2013

@gapa ahoj...mozem ta trosku otravovat a nieco sa popytat? 30.4 mi konci MD a od 1.5 nastupujem na RD. Som zamestnana a pred nastupom na MD som si vycerpala vsetku moznu dovolenku do tej doby (to bolo do 4.9.2012) Mam si vycerpat zostavajucu dovolenku za to obdobie od septembra doteraz v tom medziobdobi MD-RD, dat si ju preplatit alebo ju cerpat az po skonceni RD (tam uz sa mi po 100 dnoch bude kratit, ze?) Vies mi prosim ta poradit, co je najvyhodnejsie? A este jedna otazocka...ta sa ale tyka DNP, dufam, ze to tu nebude vadit. Zamestnana som od 10/2009, celu dobu az do nastupu na MD som si platila DNP. Planujeme plynulo druhe babatko (z RD znova na MD), ak sa podari samozrejme. Mam si dat na nieco pozor, resp. je moznost ako aj za tychto aktualnych podmienok dosiahnut potom znova max. matersku? Samozrejme som si vedoma toho, ze sa to stale meni. Dakujem moc moc za odpoved.

gapa
3. apr 2013

@mima01
ja som si dovolenku nechávala až po ukončení RD, kvôli chorobám, adaptácii v škôlke a ak by niečo. Ale jediny dôvod, kedy by som čerpala, ak by bolo riziko, že firma skončí činnosť (aj ked keby končíla konkurzom, dá sa k peniazom prísť) alebo ak potrebuješ velmi súrne peniaze.
preplatniť podla Zákonníka práce nemôžu, len vyčerpať môžeš, teda medzi md a rd, čo je len papierovo inak (pre mzdárku a aj pre teba, lebo počas čerpania riadnej dovolenky nemôžeš byť dôch.poistná štátom, teda ak si sa prihlásila, treba sa odhlásiť a nanovo prihlásiť odo dna po ukončení riadnej dovolenky), ale rodič.prísp môžeš poberať aj počas čerpania riadnej dovolenky.

predpokladám celú dovolenku za r.2012 si si už vyčerpala (mala si nárok v sept. na celoročnú, tam nie je rozdiel), no pozri v páske. teraz ti vznikne doovlenka za rok 2013 krátená o dni RD (mzdárka ti nedá viac vyčerpať, krátiť sa bude tak či tak, ak budeš čerpať RD)

yvkay
3. apr 2013

@velis Ahoj 🙂Chcem sa ta opytat ako si si vybavila RD a ako sa to pocita kolko tyzdnov trva MD,lebo mne prislo zo soc.poistovni a mne to vychadza 6 t.+28.t veku dietata.spolu 34 tyzdnov.Dakujem.

mima01
4. apr 2013

@gapa ďakujem 😉

yvkay
6. apr 2013

@mima01 ahoj 🙂Mozem sa ta opytat do kolkych tyzdnov trva MD a od kedy je rodicovska a ako sa vybavuje rodicovsky prispevok.Dakujem.

liz_lemon
6. apr 2013

@yvkay MD trva 34 tyzdnov, v socialnej poistovni ti povedia kedy presne ti konci MD a zacina RD
RP sa vybavuje na UPSVAR, ale najprv si musis vybavit v socialnej poistovni potvrdenie, ze si poberala materske + sa zaevidovat na dochodkove poistenie, potom ides na UPSVAR s kopiou RL dietata, potvrdenim zo socialnej poistovne a ziadostou o RP

yvkay
7. apr 2013

@liz_lemon dakujem velmi pekne 🙂

jajazu
7. máj 2013

ahojte, neviem najst ciste tlacivo "Registracny formular FO" nemate niektora nahodou link? Dakujem 🙂

jajazu
10. máj 2013

@liz_lemon dakujem uz som to nasla medzicasom 😉

emogeon
5. jún 2013

ahojte, baby prosim nastup na RD si vypocitam presne 34 tyzdnov od nastupu na matersku ci mam sa spytat v SP...vdaka

poisonblu
9. jún 2013

@emogeon na stranke sp si zadaj do vyhladavaca lehotnik a najde ti taku tabulku, kde si najdes datum nastupu na md a zistis datum ukoncenia 🙂

emogeon
9. jún 2013

@poisonblu jeej dakujem pekne

deni73
10. jún 2013

Ahojte, na základe dohody so zamestnávateľom mi skončil pracovný pomer dňom, keď so nastúpila na materskú dovolenku, momentálne poberám rodičovský príspevok. Len neviem, či mám ísť aj na Úrad práce, nakoľko momentálne nie som nikde evidovaná...

miska030
14. jún 2013

Poradite niekto,od 22septembra som na materskej,skoncila mi 15maja,ako mam dalej postupovat,to automaticky prejdem na rodicovsku,alebo musim nieco nahlasit na UPSVaR,alebo Socialnu poistovnu?

liz_lemon
15. jún 2013

@miska030 musis poziadat o rodicovsky prispevok, nebude ti chodit automaticky
ale este predtym musis ist do socialnej poistovne, aby ti dali potvrdenie ze si poberala materske

miska030
15. jún 2013

@liz_lemon Jeej,dakujem,pondelok hned idem ☹

ivanat
14. júl 2013

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o informáciu. 2.9. nastupujem na MD, tohto času som na RD s prvým dieťaťom a súčasne aj pracujem. Moja otázka - ak nastúpim na MD 2.9, dostanem za tento mesiac súčasne rodičovský príspevok za prvé dieťa a materské za druhé alebo už len materskú?. Niekde som počula, že stačí ak som len jeden den v mesiaci na RD, tak mi patrí príspevok za celý mesiac. Ďakujem.

lasto
27. júl 2013

@deni73 tak to by zaujímalo aj mňa

yvkay
2. aug 2013

@ivanat Ahoj.Mne 30.5 tohto roku komcila materska a od 31.5 som na rodicovskej dovolenke a za ten jeden den som dostala normalne rodicak plus matersku.dufam ze som pomohla.

rainbow0508
2. aug 2013

@ivanat ja som to tiez zazila...dostanes oboje

silviettaa
7. aug 2013

neviete dokedy je treba vybavit prechod z MD NA RD? ked mi napr. MD konci 12.08., dokedy musim ist na UPSVR vybavit RD, je to hned ten den?

wercsi83
8. aug 2013

@silviettaa to by aj mna zaujímalo! a ešte že by som sa chcela dať vypýsať s dieťaťom na PN po materskej tak ako rodičovskú vybaviť? 🙂
chodia zo sociálnej na kontrolu počas PN s dieťaťom?

yvkay
10. aug 2013

@silviettaa No najlepsie je si to vybavit co najskor,bud v den nastupu na RD alebo na druhy den.U mna to vyslo na piatok,tak som tam sla v pondelok a nevadilo.

silviettaa
10. aug 2013

@yvkay dakujem, ja som volala na UPSVR a tam mi povedali, ze staci to vybavit do konca augusta a hned 8. 9. dostanem rodicovsky, potvrdili mi to 2 pracovnicky...no neviem, radsej pojdem skor, aby to bolo bez komplikacii

cicamica1980
14. aug 2013
Používateľ cicamica1980 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od cicamica1980.

@liz_lemon ahoj prepac reagujem na starsi prispevok, snad sa tu objavis, pripadne ostatne dievcata:

citat:ale najprv si musis vybavit v socialnej poistovni potvrdenie, ze si poberala materske + sa zaevidovat na dochodkove poistenie

- da sa to urobit naraz? t.j. naraz v soc. poist vybavim potvrdenie o materskom a zaroven tam donesiem Registračný list FO a Vyhlásenie fyzickej osoby, že sa riadne stará o dieťa (http://www.socpoist.sk/491/1226s) a obyčajnú kópiu rodného listu dieťaťa a oni ma zaregistruju na dochodkove poistenie?

urobi to teta v jednych dverach, ci budem musiet navstivit 2 rozne tety?
dakujem

cicamica1980
14. aug 2013
Používateľ cicamica1980 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od cicamica1980.

prosim Vas, toto je 1 papier, alebo 2 papiere? Registračný list FO a Vyhlásenie fyzickej osoby, lebo na soc. poist webe som nasla iba jendo tlacivo s nazvom V Y H L Á S E N I E dobrovoľne poistenej osoby

cicamica1980
14. aug 2013
Používateľ cicamica1980 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od cicamica1980.

prepacte, este otazka
ked chcem papier o potvrdeni materskeho idem v BA na zahradnicku 31 a riesit dochodkove na zahradnicku 153?
dakujem

liz_lemon
14. aug 2013

@cicamica1980 zial, neda sa to naraz, lebo potvrdenie o poberani materskeho sa dava az po realnom ukonceni MD, a na dochodkove sa treba prihlasit minimalne mesiac pred ukoncenim MD
musis tam ist 2x, ak si z BA, tak budes musiet ist dokonca do 2 roznych budov

majci11
24. aug 2013

vie mi niekto poradit ako napisat ziadost o rodicousku dovolenku zamesnavatelovi?a ci sa rodicovska dovolenka vybavuje vopred ale mi pride oznamenie ze mi konci materska dovolenka?