Predĺžená materská a škôlka?

misko03
25. aug 2007

Chcem sa opitať ,je možné poberať rodičovský príspevok do 6 rokov dieťaťa z dlhodobeho nepriazniveho zdravotného stavu a dať dieťa do škôlky? ale len na 4 hodiny na doobedie.Čítala som vyhlášku ale tam je že ano a pod tým hneď že nie tak teraz neviem.Ďakujem Monika

lucik77
25. jan 2011

Predĺženú RP dávajú vždy iba na rok. Potom si opätovne musíš požiadať o RP a takto si to vieš predlžovať do 6 roku veku dieťaťa. Dieťa môže navštevovať škôlku na 4 hodiny denne (aj s obedom!!! lebo na túto vec mi prišli 2 rôzne odpovede) a pri neplatenej MD tiež môže dieťa navštevovať škôlku na 4 hodiny. S tou prácou a predĺženou MD sa mi doteraz nechce veriť, a preto budem pátrať ďalej.

janulkama
25. jan 2011

@katecameron má to zmysel,keď môžeš dať dieťa do škôlky,aj keď si ty doma na PMD.Pretože napr.Martin nastúpil 10.1. do školky a už 14.1. bol doma,lebo dostal teploty.Doteraz sme doma,až zajtra nastupuje.Takže ide o to,aby si bola stále po ruke tomu dieťaťu bez toho,aby si ho vyčlenila z kolektívu.Aj tak,za tie 3 roky má každá matka toho dosť,len nech dieťa zoberú aj na celý deň,pretože po 3 rokoch máš aj ty nárok na oddych,hlavne,keď si za tie 3 roky strávila viac času po nemocniciach a lekároch.Mamičky čo sú do 3 rokov doma môžu už robiť popri MD,my nie,lebo máme chorlavé deti.Je to dobré,lepšie než byť doma a nedostávať nič...A pokial mi to dobre vysvetlili,na PMD môžeš ísť robiť,ale dieťa nesmie do škôlky.Ja som si radšej vybrala variantu-malý v školke a ja doma.On potrebuje kolektív a aj mamu doma.Mne ako učitľke v MŠ by v školke teda tolko volna nedali,aby som bola stále po ruke.

lucik77
25. jan 2011

Takže tá škôlka platila v roku 2010....ospravedlňujem sa lebo neviem ako to je po novom pri neplatenej MD.

janulkama
25. jan 2011

@lucik77 predĺženú nedávajú vždy iba na rok.mne to schválili až do 6 veku dieťaťa,takže nemusím nič robiť ani žiadať každý rok.Dali mi tam dátum,kedy mám prísť na úrad,či sa mi to potom ešte predĺži.Mám ísť až 31.12.2013...

lucik77
25. jan 2011

janulkama: máš PMD pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa? Platenú? Lebo to mám aj ja a malý chodí do škôlky na 4 hodiny. A mne to dali iba na rok a po roku si môžem znova požiadať....

sympa1
25. jan 2011

ahojte, ja si zbezne citam dnes vasu diskusiu, lebo tiez si chcem vybavit predlzenu RD, v marci mi konci normalne RD ale potrebujem este 2 mesiace vykryt, takze koncim RD koncim aj PP . chcem sa informovat od zbehlych mamiciek kam sit poziadat alebo nahlasit alebo vybavit o predlzenie RD. a mimochodom NIE pre zly zdrav.stav dietat, len potrebujem este 2 mesiace navyse 😵

janulkama
25. jan 2011

@lucik77 áno mám platenú a chodí na 4 hodiny denne...teda,keby bol zdravý...Mne to dali do 6 roku dieťaťa,neviem,či to nezávisí aj od diagnózy ktorú dieťa má...neviem fakt prečo dávajú aj len na rok...

tatolu
25. jan 2011

@lucik77 Poznám prípad, že s tou istou diagnózou, v tom istom meste, dvom mamičkám schválili PMD - jednej tak, že iba na rok a každý rok musí nanovo žiadať a druhej od začiatku na 6 rokov dieťaťa. 😒 Neviem, podľa čoho to takto zhodnocujú 😖.

janulkama
25. jan 2011

@sympa1 to sa tuším tiež vybavuje na sociálke,ale neviem,skús sa tam ísť opýtať...možno tu ti niekto poradí 🙂

janulkama
25. jan 2011

@tatolu áno,aj ja som už o tom počula,že to tak robia,aj keď sú úplne rovnaké dg a tiež nechápem prečo 😒

tatolu
25. jan 2011

@sympa1 skús Úrad práce sociálnych vecí a rodiny - pre nepriaznivý zdrav.stav som vybavovala tam, oni dávali aj papiere. Myslím, že aj pre NIE zlý zdravotný stav sa to vybavuje tam 😉

lucik77
25. jan 2011

My sme na Platenej PMD pre dlhod.nepriazn.zdrav.stav lebo máme atopický ekzém a kardiologickú "závadu" ak to tak vôbec môžem nazvať. Kamoška mala papier iba od alergológa a tiež to mala schválené iba na rok. zatiaľ viem len o tých, čo im to dali na rok. Ale aj tak som za to vďačná.

sympa1
25. jan 2011

@janulkama staci len povedat ze chcem este predlzit ? hadam mi povedia co treba vypisat podpisat doniest ci vyziadat 😀 a nebudu po mne kukat ako puky 🙄 tie nase u nas

tatolu
25. jan 2011

@janulkama No ide asi o to, kto posudzuje - každý sme iba človek 😉 , i keď mňa by to riadne naštvalo, keby mne neschválili a inej mamine schválili 😖

lucik77
25. jan 2011

sympa1 keďže Ti UPSVaR už nič nebude vyplácať, zahlásiť to treba hlavne na Soc.poisťovni a v Zdravotnej poisťovni. Nič síce nebudeš dostávať, ale budú za teba platiť aspoň základné odvody. Ale pre istotu si obehni aj UPSVaR

sympa1
25. jan 2011

@lucik77 diky moc za info, ved prave o to mi ide ze aspon tie odvody aby som si nemusela platit a potrebujem to na 2 mesiace len . tak aj do ZP, to je tiez dolezita informacia , diky 🙂

lucik77
25. jan 2011

Baby mám kontakt na úžasnú pani z ústredia UPSVaR. Je v tejto problematike odborník, okrem toho Vám promptne odpovie na Váš konkrétny prípad a je dobré mať všetko poistené aj na papieri. Pošlem len do IP

janulkama
25. jan 2011

@tatolu jasné,mojej kamoške napríklad neschválili a to čo mi popisovala,čo malý má mi ostal rozum stáť.Ona si to vybavovala rok predo mnou a ja som len trpla,či to nám schvália...

bubinko83
25. jan 2011

@tatolu ,presne moja reč vela veci je tu nepochopitelnych na SR a treba "využit" každu priležitost ved nerobime nič protizakonne a deti chore mame tak čo? Načo sa budem nad tym pozastavovat či to dava logiku ,že?Naša politika nedava logiku už davno 😀

a ja osobne si myslim že tato materska zo zdr.dovodov sa dava na rok pri diagnozach ktore možu zmiznut ako je napr. ekzem atd.Ale pri fyzickych postihnutiach deti s obrnou a tak tym sa to možno dava až do tych 6 rokov.Aspon toto je moja logika 😉

bubinko83
25. jan 2011

@janulkama a vy mate aku diagnozu ak sa smiem spytat? Ako tak sledujem je to v každom meste inak.

janulkama
25. jan 2011

@bubinko83 hlavná je syndróm periodických horúčok a aftózna stomatitída.No mne to schválili do 6 rokov asi preto,lebo je dosť často na krtikoidoch v nemocnici...neviem,je to tiež choroba,ktorá počase vymizne,nevie sa ale kedy...ja som rátala,že mi to dajú na rok...bola som prekvapená,keď prišlo do 6 rokov.

bubinko83
25. jan 2011

@janulkama ,aha no super možeš byt rada.Ja si ešte pozistujem ake mame šance kedže mame atopicky ekzem a chodime k alergologovi viac-menej len na kontorly aby sme to nešli zbytočne vybavovat .

janulkama
25. jan 2011

veľmi záleží od alergológa a imunológa,čo tam napíše...

bubinko83
25. jan 2011

@janulkama ,no vidiš a unas jedna mamička mi hovorila,že to od alergologa vobec nezavaži vraj beru do uvahy iba kožneho lekara.A pediater tam čo piše?

janulkama
25. jan 2011

@bubinko83 takto,na úrade Ti dajú papiere,tie vypíše pediater...ja som jej priniela veľké merci a písali sme to spolu,napísala tam toho čo najviac.Z karty mu vytiahla všetky prepúšťacie správy,alebo od lekárov,kde som bola,jednoducho všetko,to som prefotila vložila k tomu.No a imunologička mi napísala iba takú spravu a tam napísala,že dieťa nesmie ísť do MŠ.A k tomu priložila aj laboratórne výsledky všetky.No a to som potom všetko odniesla.Boli tam papiere aj od kožnej,kardiologa,z nefrológie...jednoducho všetko možné čo sa dá,tam potom dajte.Nenechaj sa od pediatra odchovoriť,že niektoré tam nemusíš dávať.Ja som tam dala aj keď sme niekedy boli na pohotovosti,proste všetko čo sa týkalo malého,či to bola len kontrola,alebo len odbery,všetko.Čím viacej,tým lepšie.Moja lekárka je imunolog-alergolog,takže tak.

katecameron
25. jan 2011

@danielik79 ved aj ja mne nejde o PM ja len chcem aby deti boli zdrave a ja sa mohla zamestnat

majkaa76
25. jan 2011

@danielik79
tak som nasla to rozhodnutie,,,predlzenu platenu RD mam schvalenu na dva roky, to znamena este jeden rok som doma a potom si ju pojdem obnovit na ten posledny siesty rok,,,

danielik79
25. jan 2011

@majkaa76 dík za odpoved ešte sa ťa opýtam aku diagnozu máte.

majkaa76
25. jan 2011

@danielik79
poslala som IP 🙂

katecameron
25. jan 2011

@tatolu nic si s toho nerob ani ine veci mi nedavaju zmysel ale to do tejto temy nepatrí 😉