Predĺžená materská a škôlka?

misko03
25. aug 2007

Chcem sa opitať ,je možné poberať rodičovský príspevok do 6 rokov dieťaťa z dlhodobeho nepriazniveho zdravotného stavu a dať dieťa do škôlky? ale len na 4 hodiny na doobedie.Čítala som vyhlášku ale tam je že ano a pod tým hneď že nie tak teraz neviem.Ďakujem Monika

olga0804
2. nov 2010

@tinka26 ahoj ja sa ta chcem opitat aky problemy ma tvoj maly ze mu priznali preukaz ztp?mne tiez uz ali matersku do 6 rokov pre nepriaznivy zdravotny stav ale ztp nepriznali dakujem pekne olga

milada47
15. nov 2010

ahojte babulky, poradte mi prosím, syn ma 2,5 roka a v aprili 2011 mi konči materská a rada by som už do práce....no problém je v tom, že do škôlky deti idú až v septembri....to je 5 mesiacov, a neviem, či mám zostať doma a mať neplatené volno alebo si ho brávať so sebou do roboty.....mám len jedno dieťa, nemám so škôlkou žiadne skúsenosti....prosím poradte, ako ste to riešili vy??? mám nárok na predlženie materskej??? fakt neviem..... 😒

janulkama
16. nov 2010

@milada47 ahoj,tak v tomto ti neviem asi poradiť.Ja som na PMD,ale zo zdravotných dôvodov.Ale tuším je taká možnosť ostať doma na neplatenej,ale odvody si platíš sama.Nepíšeš,akú máš prácu,keby si mohla zobrať dieťa so sebou.A nemala si možnosť dať do škôlky už od toho apríla??U nás sa deti berú aj od apríla,len si museli podať v ten školský rok žiadosť o prijatie..

milada47
16. nov 2010

@janulkama ...chcem ísť podať žiadosť ešte tento rok, aby ho na bud. rok zobrali.....a od apríla deti neberú, neviem prečo je to tak sprosto urobené, ved škôlky by sa nemali riadiť podľa školského roku a podla mna by mali fungírovať celý rok.....ale vraj sú nejaké zberné škôlky cez prázdniny, nepočuli ste ešte o tom???

viki80
25. nov 2010

Ahojte, chcela by som sa dozvedieť: som na neplatenej MD s dcérkou, ktorá v lete mala 4 roky. od januára by som ju chela dať do MŠ, ale popritom beriem aj dávku v hmotnej núdzi. Chcela by som vedieť, či sa musím ísť nahlásiť na úrad práce, a či budem naďalej dostávať dávku v hmot. núdzi.?

katecameron
25. nov 2010

@viki80 urcite sa musis nahlasit na urade prace neviem ci budes dalej poberat davku v hn ale myslim ze ano

anesim
25. nov 2010

@viki80 zrejme budeš, ale bolo by pre teba dobré, aby si mala potvrdenie, že poberáš dávku v hmotnej núdzi, zrejme by si mala lacnejšiu škôlku - možno stravu a asi by si bola aj oslobodená platiť škôlku 😉

viki80
26. nov 2010

ďakujem za odpovede, s tou stravou máš pravdu, mám staršiu dcéru ktorá chodí do školy a obedy má za 2eura na 3mesiace. V pondelok si to idem pobehať po úradoch, tak uvidím čo mi povedia.

tatolu
6. jan 2011

@katecameron Ahoj, Ty si zo ZV? Mne povedali na UPSVaR, že stačí prísť mesiac pred dovŕšením 3 roku. Podľa tohto však sa zdá, že by som mala začať vybavovať už teraz, keďže ak mi neschvália, tak by som mala od 9.4. nastúpiť do práce 😔

katecameron
6. jan 2011

@tatolu som okres Zv nie priamo zo ZV ale to je v podstate jedno vsetko vybavujeme vo Zv vobec to nestaci podat 1mesiac pred az sa chces vysledok dozvediet do dovrsenia 3rokov a ake mate problemy chodíte aj na alergo?my sme zmenili alergo.ja ide znova poziadat o predlzenu matersku zhruba o take 2mesiace a ku ktore pediatricke chodíte? dufam ze nemam vela otazok

tatolu
6. jan 2011

@katecameron Malý má vrodenú chybu ručičiek - zrastajú sa kosti na laketných kostiach pod kĺbikmi, čo spôsobuje obmedzenú rotáciu ručičiek - nebude nikdy vedieť dať napr. dlane nahor (nepomáha ani operácia). S jednou rúčkou sme boli na operácii, lebo nemá na nej vraj ani kĺb a jedna kosť rastom začala prečnievať cez akože kĺb a nemohol ju ani vystrieť. V podstate mu skrátili jednu kosť, takže jednu ručičku má o 1-2 cm kratšiu. Stálym cvičením môžeme oddialiť zmenšenie rotácie ručičiek. Podľa vyjadrenia lekárov je možné, že rotovať s rúčkami bude minimálne. Je to však nie celkom preskúmané takže ja verím, že je to indi-vindi a že jemu sa rotácia nezhorší. Zatiaľ sa vie najesť aj obliecť a má v nich aj silu 😉

danielik79
6. jan 2011

ahojte baby neviete my poradiť ako je to teraz z platenou predlženou RD.S malou som do marca na materskéj ale je astmatička.Tak by chcela byť s ňou doma ale chcela by ju dať aj do škôlky na4 hodiny aby aspoň trocha bola s detmi.Neviete náhodou či mi to musí schváliť tá posudková lekárka alebo môžete poberať ajRD a ju dať bez toho aby vám to schválil lekár dať do škôlky.Musíte nahlásiť aj na socianom že vám chodí do škôlky a poberáte platenú predlženú RD.

tatolu
6. jan 2011

@danielik79 Ahoj - toto som dnes našla v otázkach, resp. túto odpoveď. Možno To to odpovie na Tvoje orázky aspon z časti 😉 :
podla teraz účinného zákona
ak požiadaš o posúdenie dieťaťa ako dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom a

1) upsvar ti toto schváli, tak aj po dosiahnutí 3och rokov dieťaťa:
-budeš poberať rodič.príspevok
a ak dieťa chodí do škôlky na max. 4hod. denne, tak
-môžeš byť aj zdravotne a aj dôchodkovo poistená štátom (to druhé ak si podáš sama prihášku, ale predpokladám, máš ju už podanú)

2) ak ti neschália dlhodobo nepriaznivý zdr. stav dieťaťa, tak:
- nepoberáš rodič.prispoevok po dosiahnutí 3och rokov dieťaťa
- v zamestnaní ti nemôžu poskytnúť rodič.dovolenku (tú môžu len do 3rokov, ak je dieťa zdravé), ale na tvoje požiadanie ti môžu poskytnúť neplatené volno, ak chcú (nemusia, lebo musia platiť zdrav.poistenie z minima za teba, aj ked to sa dá vyrovnať v ročnom zúčtovaní, aspon za rok 2010 to ide)

v prípade, že dieťa chodí do škôlky na max. 4hod. denne,
- tak môžeš byť síce zdravotne poistená štátom ako osoba osobne celodenne a riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov,
- ale už nemôžeš byť dôch.poistená štátom (tam podla teraz účinného zákona sa nepripúšťa návšteva škôlky, ak je dieťa zdravé), t.j. v soc.poistovni by si si mala dať odhlášku nástupom do škôlky (do 8dní)

ak je dieťa s tebou doma, tak samozrejme môžeš byť aj dôchodkovo poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, až dodovršenia 6rokov, alebo nástupu do zamestnania.

Toto platí podla teraz účinného zákona!!!

danielik79
6. jan 2011

@tatolu dakujem už som tu pozrela mnoho tém ale nič podobého som tu nenašla tak ešte raz díky.

tatolu
6. jan 2011

@danielik79 Danielik ak by si potrebovala vedieť, čo sa tam pani pýtala, tu je link: https://www.modrykonik.sk/forum/rodicovska-dovolenka/predlzena-rd-mozem-davat-dieta-do-skolky/
A pomohlo Ti to trochu?

danielik79
6. jan 2011

@tatolu dakujeme že hladáš viac ako ja aj za to som sa chcela informovať lebo u nás je jedna mamina a tá poberá aj platenú RD aj jéj malá chodí do škôlky na 4 hodiny ale to jéj schválila posudková lekárka.

reisi
7. jan 2011

@danielik79, dcerku mozes dat na 4hodky do skolky. Kazde dieta s nepriaznivym zdravotnym stavom moze navstevovat na 4 hodinky bud skolku alebo sanatorium.

danielik79
7. jan 2011

@reisi teda ak som správne pochopila na platenéj RD môžeš dať dieťa do škôlky bez toho aby ti to schválila posudková .A nahlasuje sa to na socialnom do 8 dní.

reisi
7. jan 2011

@danielik79, aby sme sa spravne rozumeli, ked ti schvalia predlzenu rodicovsku dovolenku z dovodu nepriazniveho stavu dietata ( to znamena , ze nadalej i dostavas rodicovsky prispevok), mozes dat dieta na 4 hodiny do skolky. Ty mas zakonom urcene, ze nie viac ako 4 hodinky. Skolka sa uz neschvaluje nikym, ked mas schvalenu predlzenu rodicovsku. Skolku riesis bezne das ziadost o prijati dietata ( ak uz nechodi do skolky teraz) povies riaditelke , ze mala bude navstevovat len na 4 hodiny.

danielik79
7. jan 2011

@reisi ja som myslela tiež len 4 hodiny v škôlke.A nemusíš to ohlasovať na socialke?Ja som malú už od marca nahlásila do škôlky na 4 hodiny len detská dr jéj napísala že jéj neodporúča ale aj tak nastúpy.

reisi
7. jan 2011

@danielik79, nie netreba,ja som nikde nenahlasovala ohladom skolky ani som sa nestretla s takou infos, ze to niekde vyzaduju. Moja dcera naskor chodila do rehabilitacneho sanatoria a potom som ju od 4 rokov prihlasila do skolky. A jasne je na tebe ako ty zvazis ci dcerku das do skolky a ci nie.

tatolu
7. jan 2011

Dievky, ja neviem, ale keď som dávala najstaršieho do škôlky akurát som išla niečo vybavovať na sociálke a pani si prefotila doklad o prijatí najstaršieho a dávala si ho do dokumentácie - mám tam ísť odniesť aj doklad o týchto dvojkách, keď nastúpia 😔 - možno bola iba iniciatívna, ale skúste sa popýtať 😔

reisi
7. jan 2011

@tatolu, ja neviem, v NR to nepytali ani raz. Predlzovala som matersku tri-krat, cize tri-krat posudzovali zdravotny stav.

danielik79
7. jan 2011

@tatolu neviem ako teraz ale vtedy ked som ho dávala na celý deň do škôlky môjho staršieho tak sa to muselo zahlásiť na socialke ale je pravdou že som akurát nastúpila na materskú.

danielik79
7. jan 2011

@tatolu neviem ako teraz ale vtedy ked som ho dávala na celý deň do škôlky môjho staršieho tak sa to muselo zahlásiť na socialke ale je pravdou že som akurát nastúpila na materskú vtedy

tatolu
7. jan 2011

@danielik79 No ja som iba pokračovala v rodičovskej dovolenke - starší išiel do škôlky a s dvojkami som ešte ostala.

reisi
7. jan 2011

@danielik, mne teraz pred par dnami skoncila predlzena materska a zamestnavatel oznamil na socialke, ze som nastupila do prace.Ja som a budem na dlhodobej PN az do dalsej materskej.

danielik79
7. jan 2011

@tatolu tak to si mala dobre ja som prišla o prácu ešte pred nástupom na materskú nakolko rušili firmu.
@reisi Aj ja som obidve tehu bola radšej na PN aj ked to neni žiadna sláva.

lucik77
8. jan 2011

Ahojte pre všetky ktoré sa boja vybavovačiek MD pre dlhodobo nepriazn.zdravotný stav dieťaťa len toľko: netreba sa toho báť!!!! Dokonca vyplácajú materskú 6 mesiacov dozadu, takže keď aj dieťatko už malo 3 roky a Vy sa rozhodnete vybavovať to neskôr, pol roka Vám spätne vyplatia jednorázovo.

Čo k tomu potrebujete:
dobré posudky od lekárov-najviac schvalujú diagnózy od alergológov a atopic.ekzémy. K tomu dajte všetko možné, čo môžte (my sme dali aj od ortopéda a kardiológa)...jednoducho všade, kde je vaše dieťa evidované. Potom si choďte pre tlačivo na UPSVaR. To tlačivo zaneste detskému lekárovi Vášho dieťaťa, ktoré napíše správu pre posudk.komisiu -stav dieťa od narodenia. K tomu priložíte všetky ostat.posudky (spomínaný alergológ, kožný....) a znovu zanesiete na UPSVaR. A čakáte....za 4-5 týždňov Vám príde vyrozumenie (my sme nemali osobný pohovor s posudk.komisiou ale niekde to vraj tak prebieha). Potom prinesiete iba rodný list dieťaťa, dopíšete nejaké veci a je to. Nedajte sa odbiť neochotnými úradníčkami!

Dieťa Vám pri takto schválenej MD môže navštevovať škôlku ale len na 4 hodiny nie viac, inak Vám materskú zoberú. Držím palce a našim detičkám zdravie!

lucik77
8. jan 2011

a aby som nezabudla...treba to zahlásiť zdravotnej poisťovni a v Sociálnej poisťovni ale až po schválení!