Ked a kde sa dáva žiadosť o predĺženie rodičovskej?

blska3
4. dec 2017

Zdravím mamičky, má niekto skúsenosť z predlžením rodičovskej dovolenky, kde sa podáva žiadosť, kedy ju treba podať a čo na potrebujem? Synček bude mať v januári tri roky. Chcela by som ho dať do školky, ktorú máme samozrejme najbližšie, ale tam berú až od septembra, ale čo je najhoršie, ešte nieje samostatný, na nové veci reaguje často agresívne, a rečovo tiež nič moc, aj keď mi každý vraví, že on sa v kolektíve rozhovorí, momentalne len opakuje slovíčka po druhých,ale sám nechce hovoriť nič, stále len ukazuje keď niečo chce. Takže mám obavu, či mi ho vôbec niekam zoberú teraz. Prosím poradte 😢

deti95060810
4. dec 2017

už je aj včera bolo neskoro ....Všetko trvá dlho na úradoch a mňa lekár upozornil nato, že je potrebné so začatím vybavovania 2-3 mesiace pred skončením RD...

marika39
4. dec 2017

myslíš na platenú? Ja som to chcela, dcéra mala oneskorený vývoj, cca rok a pol ale neschválili nám to, takže som na predlženej ale neplatenej .

senta_sofia
4. dec 2017

@blska3 ak nie si zamestnana, prihlasis sa na zdravotnej poistovni ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov veku, do skolky by mohol ist na 4 hodiny potom, na Socialnej poistovni by si mala byt prihlasena ako osoba starajuca sa o dieta tiez, ak nie si, treba poriesit aj to, podava sa Registracny list fyzickej osoby. Rodicovsky prispevok by si ale nedostavala, na ten by si mala narok jedine v pripade predlzenej rodicovskej dovolenky zo zdravotnych dovodov, ale tie dovody ti musi uznat posudkovy lekar uradu prace a riesi sa to cez nich, treba podokladat lekarske nalezy. Ak si zamestnana, tak v zamestnani akceptuju nad tri roky dietata zo zakona len rodicovsku dovolenku z dovodu nepriazniveho zdravotneho stavu, inak jedine neplatene volno.

marcelafarkas
4. dec 2017

Mne konci rod. dovolenka 23. dec. , vybavujem predlzenie zo zdravotnych dovodov, nakolko ma Makay pervavivnu vyvinovu poruchu , aspergerov syndrom. Na urade som bola pre tlaciva a pani mi povedala, ze ak stiham podat nalezy na posudkove do tochto dna, tak nemusim podavat dalsiu ziadost. Predlzuje sa vzdy na rok a potom sa podava dalsi nalez na posudkove.

blska3
autor
6. dec 2017

@marika39 ahoj presne toto som mala na mysli, malý ešte nieje natolko sbestačný aby vobec mohol do školky, takže síce predlžená rodičovská,ale neplatená. Už som bola nahlásiť, ale ešte asi zrejme musím aj na socialku. Ďakujem

marika39
6. dec 2017

@blska3 mne povedali že stačí len zdravotka , resp. v zdravotnej poistovni mi to povedali

blska3
autor
6. dec 2017

@marika39
aj mne to včera povedali, v zdravotke, tak dúfam že hej, lebo aj "zaručené" info priamo v zdravotke, socialke,alebo inom úrade mám už skúsenosť, že nemusí byť vždy pravda žiaľ a potom to narobí kopec zbytočných starostí-preto som sem napísala,aby som mala viac informácii od iných, ktorý tým už prešli.

amanta5
6. dec 2017

toto uz zacina aj mna zaujimat. Dcerka bude mat 3 roky sice az v sept buduceho roka. Ale mame oneskoreny vyvoj cca rok pozadu a navyse problem s porozumenim a recou. Moze sa z toho vyklut aj autizmus alebo ina pervazivna porucha, ale to este teraz nevieme. Kazdopadne do 3 rokov nebude schopna nastupit do klasickej skolky, to je viacmenej jasne.
Ja som zamestanana...no tiez by ma zaujimalo kolko pred nastupom do zamestnania sa to riesi, kolko trva cely proces, kym schvalia predlzenu rodicovsku zo zdravotnych dovodov. Kedy sa podava ziadost, stacia ozaj iba tie 3 mesiace dopredu? Stihnu to posudkovi lekari? A co ak sa budem este odvolavat nahodou. Do prace sa musim ozvat pisomne mesiac pred planovanym nastupom do prace, cize zaciatkom augusta. Zacinam mat dilemu.

@marika39 to vam neschavlili predlzenie, ked je vcelku dost pozadu? Nechapem. Ved ked nastupi do skolky, tak musi byt samostatna vcelku (bez plienky, sama jest) a musi rozumiet co od nej chcu. Teda aspon u nas to tak je. Ako to budete dalej riesit?

blska3
autor
6. dec 2017

@amanta5
presne toto máme aj mi, na úrade práce a soc.vecí, som bola a tam mi povedali, že to nieje zdravotný problém a teda by mi to neuznali ☹ Chcem ísť ešte za naším detským lekárom a opýtať sa jeho ako sa to dá riešiť, ale predpokladám, že budem potrebovať psychologické vyšetrenie, na základe ktorého potom môžem podať žiadosť zo zdravotných dôvodov.

amanta5
6. dec 2017

@blska3 my mame za sebou Vyvinovu diagnostiku v Centre vcasnej intervencie, takze uz aj od odbornikov mame potvredny oneskoreny vyvin s tym, ze je pravdepodobne, ze sa u dcerky moze neskor potvrdit autizmus alebo narusena komunikacna schopnost alebo nieco ine. Alebo sa to moze este zlomit a mala vsetko dobehne, ale na to sa spoliehat nechceme. Takze stimulujeme a uvidime ... o pol roka nas caka rediagnostika a vysetrenie autizmu u lekarov, ktori sa nan specializuju.
V Centre mi hovorili, ze posudkovi lekari akceptuju od ncih spravu, ze neodporucaju zaradenie do klasickeho skolskeho systemu. A ze ak za pol roka bude mat este niektore vyrazne crty autizmu, tak absolvujeme klinickeho psychologa este. Ze to staci, tak dufam. Teda viac dufam v to, ze sa mala chyti a crty vymiznu 😀
Tvoj maly ukazuje, to je super. Ak ma aj dobry ocny kontakt a zdiela emocie, tak si ja myslim, ze sa nemusis obavat 'najhorsieho'. No zasla by som urcite k dobremu logopedovi, nech mu tu rec skontroluje a pripadne vyluci poruchu reci. 🙂

tatiana1617
19. dec 2017

Dobry den chcem poradit ci mam sancu na predlzenu rodicovku
Narodeny 35 tyzdni
Vrodeny reflux obliciek problemy od roku 2015-2016 zatil sa drzime
Aropicky ekzem
Porucha imunity
Dakujem za odpovede

tatiana1617
19. dec 2017

Prekonali sme 11x zapal obliciek

marcelafarkas
19. dec 2017

@amanta5 skuste sa pozriet na son-rise program, nam ho odporucila neurologicka dnes . Nas maly ma pervazivnu vyvinovu poruchu, oneskoreny vyvin reci, a podla testu na autizmus 42% , ze mame autizmus ( aspergerov syndrom). 😊 Zajtra podavam na posudkove vsetky spravy od lekarov ( neurolog, psycholog a logoped ).

niccuschca
8. feb 2020

@tatiana1617 Dobry den, mame tiež reflux sme po 2 zákrokoch a riesim rovnaku otázku predĺženej rodičovskej. Bola vam schválená prosim? Dakujem.

romanadam1626
2. aug 2023

Áno, určite Ti to schvália