Prerušenie rodičovskej dovolenky

sharlly
8. mar 2013

Mamicky, ktore mi viete poradit tak budem moc vdacna.
3.3.2013 som prerusila rodicovsku dovolenku a nastupila do prace na povodne miesto. Maly ma 1,5 roka cize rodicovsku nemam vycerpanu.
Potrebujem vediet ako by to bolo, keby som sa napr. buduci rok 2014 vratila opat na rodicovsku dovolenku a nahodou by som otehotnela. Mala by som narok na matersku alebo iba na rodicovsky prispevok na druhe dieta?

zalka
8. mar 2013

@sharlly samozrejme mala by si nárok na MD ...

sharlly
autor
8. mar 2013

@zalka a plati pre mna aj to, ze treba mat odpracovanych tych 270 dni alebo nie?

zalka
8. mar 2013

@sharlly nie netreba ... lebo si neskončila PP, ani nič také, sa to bude brať ako reťazový akurát MD ti vyrátajú z príjmu čo si zarábala a nebudeš mať z predpokladaného príjmu.

sharlly
autor
8. mar 2013

@zalka a este prosim ta keby som na matersku nastupila v roku 2015 napr januar. tak MD sa vypocitava z prijmu za predchadzajuci kalendarny rok teda 2014. A ja by som v tom roku 2014 robila napr iba 3 mesiace tak potom z coho presne ta to bude pocitat? Lebo ani 2013 by som neodpracovala vsetkych 12 mesiacov ale teda iba nejakych 9.

zalka
8. mar 2013

@sharlly ved to je v poriadku ak by si na MD nastúpila v roku 2012 tak sa MD ráta z roku 2014 teda z tých 3 mesiacov ...
je jedno koľko odpracuješ. 😀

sharlly
autor
8. mar 2013

@zalka ahaaaaaaaa, ja stale ze musi byt cely rok teda vsetkych 12 mesiacov 🙂

zalka
8. mar 2013

@sharlly ale vôbec ... 🙂

sharlly
autor
8. mar 2013

@zalka tak ti fakt dakujem, dala si mi viac informacii ako cela socialna poistovna 😉

zalka
8. mar 2013

@sharlly jaj oni majú zákaz pomáhať ľudom ... takže robia skôr opak zavádzajú ... 🙂 neboj sa nárok na MD mať budeš .. aj ked sa vrátiš späť na RD .. aj ked ostaneš pracovať alebo pôjdeš na PN .

neposedna
8. mar 2013

ja som na rodicovskej druhy rok a som tehu, cize rovno prejdem na MD, uz som sa informovala, ze kedze som stale zamestnana, tak mi zamestnavatel musi potvrdit aj papier na MD a aj vypisat papier o predpokladanom prijme za rok 2012 a uz som sa bola s nim dohodnut, ze co a ako...... 😎
@sharlly pre stat si a budes stale zamestnana takze narok na MD bude! 😀

sharlly
autor
8. mar 2013

@neposedna tak to som rada, ze je to takto 🙂 Ja som sa bala toho prerusenia rodicovskej, to mi nikto nevedel vysvetlit poriadne

neposedna
8. mar 2013

@sharlly ako vlastne prerusenie rodicaku? vsak ak sa aj vratis do roboty alebo zacnes pracovat v inej, tak by ti rodicak mali normalne vyplacat do 3 rokov dietata bez ohladu, ci pracujes alebo nie, akurat, ze potom na dalsie MD budes mat realny a nie predpokladany prijem....
ja som sa tiez bala, ze teda nebudem mat narok na MD, bo je to pre nas neplanovane tehu a tiez som zostala milo prekvapena, ze budem mat narok a este bol zamestnavatel prijemny a ochotny mi tam aj nieco prihodit, aby som mala "lepsiu" matersku :D :D

sharlly
autor
8. mar 2013

@neposedna to nie je prerusenie rodicaku ale rodicovskej dovolenky. Rodicak mi samozrejme ide normalne. Uz to zacinam trosku cele chapat ako to je. Tak to mas super zamestnavatela 😀

neposedna
8. mar 2013

@sharlly myslim, ze kazdy "normalny" zamestnavatel by sa k tomu priklonil, ako moj, ja som ho o to chcela poziadat ale zacal riaditel sam :D vsak to nebude platit on ale stat a ked nas uz stat obera o vsetko, tak akakolvek malicka moznost obrat stat je vitana :D :D

sharlly
autor
8. mar 2013

@neposedna 😀 tak tak 😎

2danculik
19. jún 2013

@sharlly mne bolo v soc. postovni povedané: hocijaká praca aj na rodičovskej dovolenke sa ráta do príjmu nasledujúcej materskej...to znamená ak si robila hoc aj na brigátu a mala smiešnych 100e - bude sa ti rátať materské minimálne, teda neviem čo sa oplatí viac, zostat doma nerobiť nič a dalšiu materskú mat podla starého príjmu, ale ist do roboty zarobiť viac penazí aby bola slušná ( nie minimálna ) materská....takže baby pozor na brigády počas rodičovskej ak plánujete ďalšie bábo 🙂 😉

zalka
19. jún 2013

@2danculik to si zrejme zle pochopila to čo ti hovorili na sociálnej poisťovni alebo ťa sprosto oklamali.
Ak má niekto zamestnanie a je na MD a RD, a nájde si iné zamestnanie ... a otehotnie ...
tak dostane MD z prvého zamestnania ... a ak z 2 zamestnania získa 270 dní poistenia tak dostane MD aj z 2 zamestnania ... čiže čo sa týka MD je výhodné mať aj iné zamestnanie ...

Ale na to potom doplácajú babenky po skončení RD ak ich prepustia ... potom je ich podpora naozaj počítaná z toho 2 zamestnania ... z prvého tým pádom na podporu v nezamestnanosti nárok nie je. Lebo je VZ z 2 zamestnania ..

janka_alusicova
12. nov 2017

@neposedna dobry den, mozem poprosit info? Ak vas zamestnavatel ma poslat predpokladany prijem, moze ho len tak navysit z minimalky na maximalku? Pred prvou materskou som pracovala len mesiac u jedneho zamestavatela, kde mam odpracovany 1 mesiac za minimalnu mzdu ale trvaly pracovny pomer..teraz som zostala tehotna, druhe dieta sa mi narodi skor ako prve dovrsi 3 roky..co mam robit aby som nedostala len minimalku?

neposedna
13. nov 2017

Dobry den. Mne zamestbavatel navysil. Ak Vam to vie spravit a odovodnit to pripadnym zvysenim platu kebyze pracujete dalej... zalezi ako sa dohodnete so zamestnavatelom. Ci vam vobec bude ochotny napisat vyssi plat. A otazne je ci vam budu matersku vyplacat podla predpokladanej mzdy. Bola ste pred prvou materskou zamestnana vkuse 2 roky?

neposedna
13. nov 2017

@janka_alusicova vyssie som pisala

majusqa77
13. nov 2017

@neposedna teoreticky moze. Ale ak spravi z minimalky maximalku, nech si da do poriadku vsetky papiere

neposedna
13. nov 2017

@majusqa77 az tak moc by som to nesilila na jej mieste. Mne tiez navysili ale nie na max. a hlavne nemala som minimum prvu.

evittam
13. nov 2017

@neposedna Preco by mala byt pred prvou MD zamestnana "vkuse" 2roky?!
Hlavnou podmienkou naroku na MD je mat 270dni NP za posledné dva roky pred porodom co ona ako zena na RD pri trvajucom PP splna.

neposedna
14. nov 2017

@evittam neviem presne podrobnosti zakona. Ja len aby jej nehladali dovod preco zrazu taka radikalna zmena vo vyske.

evittam
14. nov 2017

@neposedna Pýtala som sa na nieco uplne ine. Nevadi. A btw.ak neviem tak neradim.

janka_alusicova
17. nov 2017

Baby dakujem, mam narok na matersku a budu mi ju pocitat z pravdepodobneho VZ..nakolko idem z rodicovskej na dalsiu matersku a v rozhodujucom obdobi nemam ziadny prijem, kedze som poberala RP, som vyninkou, ktorej sa netyka max. PDVZ co je teraz cca 14€..mam u tohoto zamestnavatela odrobeny necely mesiac pred prvvou materskou, nie je tam ani mininalka, kedze som ostala PN..nechcem to moc silit, maximalku urcite nie, to len tak nikto nezarobi, ale takych 1200€ hruba mzda nebude az taka zle 😉 mam vysoku skolu, robim mzdy, ucto, fakturacie, reklamy a vsetko potrebne pre sukromneho stolara..odvovodnenie zvysenia mzdy je podla mna jednoduche..porobila som si kurzy, nejake skolenia pocas MD a RD..a dalej tam pokracovat po druhej materskej nebudem, pretoze by som musela dochadzat autobusom a pri dvoch detoch to nepojde, kedze partner robi od skoreho rana do neskoreho vecera a budem na obe deti sama..