Reťazový pôrod a materská

adka1992
27. máj 2014

Ahojte maminky viem, ze tato tema je tu uz viac krat rozmazavana ale zaujima ma ci mi mozete konkretne poradit k mojmu pripadu kedze sa neviem z ostatnych vysomarit.
TAkze som matkou 7 mesacneho dietatka teda uz na RD matersku som normalne poberala prave mi teda konci tento mesiac... a teraz sa chceme zacat snazit o dalsie babatko budem teda mat narod na dalsiu matersku pri druhom tehotenstve? Zamestnana som stale. Dakujem velmi pekne za vase odpúovede🙂Pekny den

sednaja
29. máj 2014

@havana_frost Ak však príde o prácu pri prvom dieťati a do cca roka otehotnie znova (už v podstate ako nezamestnaná, ale na RD), tak nárok vzniká.

dena1973
29. máj 2014

@sednaja Ak mamička je na rodičovskom príspevku a počas neho jej zanikne pracovný pomer, tak nárok na materské jej nevzniká. Aby mala nárok na druhé materské musel by jej trvať pracovný pomer resp. by po rodičovskom príspevku musela niečo odpracovať a tak ukončiť prac. pomer a potom by jej plynula 8. mesačná ochranná lehota.

sednaja
29. máj 2014

@dena1973 Tak som podľa toho, čo hovoríš asi svetlá výnimka v zákone, lebo ja fungujem tak, ako som to uviedla 😉 ....ale nemyslím si, žeby sa na mňa vzťahovali špeciálne zákony.

adka1992
autor
30. máj 2014

Taaakze uz som uplne domotana...a zabudla som napisatt že som bola 4mes. Pred porodom PN ovplyvni to celu vec?a co vsetko je potrebne potom obehat a vybavit? Aby som teda mala narok na druhu matersku...

miku1
30. máj 2014

@adka1992 Ak ti pracovný pomer stále trvá, tak nárok na druhú materskú mať budeš. Výška materskej sa ti bude rátať z poslednej mzdy, ktorú si dostala. Ja som pred prvým pôrodom bola tiež 4 mesiace PN. Ak teda druhý krát otehotnieš, lekár ti pred nástupom na druhú materskú dá papier, ktorý odnesieš do práce, tam ti napíšu príjem, pošlú do poisťovni, a od nich dostaneš vyjadrenie ohľadom výšky materskej. Zároveň pôjdeš potom na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, ohlásiš, že nastupuješ na druhú materskú, oni ti pozastavia rodičák. Mala by si mať nárok aj na príspevok na starostlivosť o dieťa, ten sa vypláca po dobu 6 týždňov od narodenia dieťaťa, je to nejakých 41 € mesačne.

adka1992
autor
30. máj 2014

Velmi krasne Dakujem 🙂

barborkasmejko
6. sep 2014

Dobrý deň dievčatá, ak sa nekto vyzná, potrebovala by som poradiť, keďže som už ozaj celá zamotaná... bola som od mája 2012 PN (rizikové tehu), v júli som nastúpila na MD a v auguste mi zanikol pracovný pomer). Dcérka bude mať 8.9. dva roky a ja som opäť tehotná - budem mať nárok na MD aj pri druhom dieťati? Vzťahuje sa na mňa reťazový pôrod keď mi zanikol pracovný pomer? Poprípade, ak by som sa zamestnala, pracovala by som menej ako 6 mesiacov, materská by sa mi počítala z predchádzajúceho zamestnania? Veľmi pekne ďakujem za odpovede!

dena1973
6. sep 2014

@barborkasmejko Pre nárok na materské musia byť splnené určené podmienky:
1. podmienka: musí trvať pracovný pomer resp. spĺňať ochrannú lehotu, ktorá je 8 mes. po ukončení prac. pomeru
2. podmienka: 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 r. pred pôrodom.

barborkasmejko
6. sep 2014

@dena1973 Ďakujem za odpoveď, ale toto viem 🙂

dena1973
6. sep 2014

@barborkasmejko No, tak z toho vyplýva, že nárok, ak ti pracovný pomer skončil v auguste 2012 ti na materské nevznikne. Ak by si aj nastúpila do zamestnania, tak by si musela do pôrodu nazbierať 270 dní nemocenského poistenia a to neviem, či stihneš.....všetko závisí od toho kedy by si do zamestnania nastúpila a aj od dátumu pôrodu.......

barborkasmejko
7. sep 2014

@dena1973 Ďakujem za odpoveď, ale už mi je jasné, že žiadna materská ☹ no čo, nejak sa potrápime...