Robím osobnú asistentku. Môžem si predĺžiť RD?

januska31
10. okt 2009

Ahojte! som tu nova a dostala som infosku ze by mi tu mala poradit Gapa. Tak ti pisem. Potrebujem poradit v tychto zalezitostiach.4.11.2009 bude mat moj syncek 3rocky a konci mi rodicovska dovolenka. Ale nakolko mi nezobrali maleho do skolky tak by som s nim zostala este ten rok doma. Ale mam to take komplikovane. Ja som pocas RD zacala pracovat ako osobna asistentka chalanovi na voziku. Chodim k nemu aj s mojim malym takze nedavam ho ani babke ani do ziadneho zariadenia. Ja by som potrebovala zistit taketo informacie. ak si chcem predlzit RD do 6rokov veku dietata ako je to s odvodmi pretoze teraz za mna plati stat a po ukonceni RD by som sa mala zaregistrovat v SP ako osobna asistentka aby mohli za mna odvadzat odvody. ale neviem co urobit lebo som kontaktovala SP a tam som este evidovana ako zamestnankyna v spolocnosti, v ktorej som pracovala pred MD. a som tam evidovana ako osoba na RD. A neviem ci si ja mozem predlzit RD ale musim pretoze moj maly nejde do skolky az buduci rok v septembri. A neviem ci mam si predlzit RD a v spolocnosti kde som pracovala oznamit ze este rok budem na RD ale mam tam dat vypoved nakolko pracujem aj ako Osobna asistentka. Oni v tej spolocnosti by ma aj potrebovali ale bohuzial musim este rok s malym ostat. neviem co urobit. A ako je to so zdravotnou poistovnou? a odvody pri predlzenej RD a zo zdravotnej poistovne mi odpisali, ze im mam poslat doklad o ukonceni RD to bude 4.11.2009 a doklad o vyplateni rodicovskeho prispevku a to sa chcem este opytat ak sa ja nahlasim ze pokracujem v predlzenej RD bude mi este v decembri za ten november vyplateny rodicovsky prispevok lebo to mi bolo povedane ze este v decembri dostanem rodicovsky prispevok. TAk dufam, ze mi budes vediet poradit. Dostala som na teba kontakt z MMB od jednej maminy. Takze dakujem velmi pekne! prajem pekny den! janka

andzi
10. okt 2009

Ahoj, ja síce nie som gapa, ale poradiť ti môžem.

Podľa zákona č. 580/2004 Z.z. za osobu, ktorá sa stará o dieťa do 6 rokov veku platí poistné na zdravotné poistenie štát, t.j. ty už po dosiahnutí 3 rokov veku tvojho dieťaťa nebudeš mať žiadny príjem a už nebudeš na rodičovskej dovolenke, ale môžeš zostať doma s dieťaťom, pričom štát na teba bude platiť poistné na zdravotné poistenie (ale nie iné druhy poistenia). Štát za teba bude platiť poistné na zdravotné poistenie aj v prípade, ak budeš poberateľkou príspevku za opatrovanie ťažko zdravotne postihnutej osoby.

Podľa zákona č. 461/2003 Z.z. za teba tiež v oboch prípadoch (teda aj Keď budeš doma s dieťaťom do 6 rokov alebo ako osobná asistentka) bude štát platiť poistné aj na dôchodkové a invalidné poistenie. Štát však za teba nebude platiť poistné na nemocenské poistenie (môžeš si ho však platiť dobrovoľne).

Podstatné pre teba je vedieť:
- budeš zdravotne, dôchodkovo aj invalidne poistená
- nebudeš nezamestnaná s povinnosťou evidencie

Avšak ak nenastúpiš do práce tak sa so svojím zamestnávateľom musíš dohodnúť na ukončení pracovného pomeru, pretože v opačnom prípade ti dá výpoveď. Môžeš sa však s ním dohodnúť aj tak, že PP teraz ukončíš dohodou, rok budeš doma s dieťaťom a potom ťa zase vezme do pracovného pomeru. To je však jeho dobrá vôľa a nie je povinný to urobiť.

Čo sa týka rodičovského príspevku, posledný mesiac, kedy ho dostaneš je november 2009 a bude ti vyplatený v decembri.

To je všetko, dúfam, že som ti pomohla.

januska31
autor
10. okt 2009

Andzi velmi pekne dakujem cize ja musim ukoncit v tej firme PP a aky dovod mam uviest v tej vypovedi?a este sa ta opytatm kolko sa plati to nemocenske? velmi pekne dakujem, som rada, ze som sa sem dostala na tuto stranku a vie mi kto poradit. dakujem 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 Janka

andzi
10. okt 2009

januska, najlepšie bude ak PP ukončíš dohodou, tam netreba uvádzať dôvod. Je to lepšie aj z hľadiska tvojej budúcej pracovnej kariéry. A v prípade, ak by to náhodou nešlo, tak ty ako zamestnanec môžeš dať výpoveď aj bez udania dôvodu.

Nemocenské je 4,4% z vymeriavacieho základu, ale odporúčam ti ho platiť, len ak sa chystáš na ďalšiu materskú. Kvôli PN-ke sa ti to veľmi neoplatí. Platiť si ho nemusíš, takže ak neplánuješ ďalšie dieťa, odporúčam neplatiť. 🙂

januska31
autor
10. okt 2009

andzi na dalsiu Matersku sa veru nechystam mam uz dve detuse. Hmmm a to kde zistim kolko mi to vychadza ci to mi vyrataju v SP? tolko veci povybavovat ale co uz vybavit to musim lebo maleho nemam kam dat moji rodicia chodia do prace svokra 200km od nas aspon ze chodi za tym chalanom so mnou. dakujem ti! 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

szivem
12. okt 2009

ahoj baby,chcela by som sa opytat,môj syn bude mat v maji 3 roky a kedze je ZTP-DMO chcela by som ist na predlzenu matersku.Nie som vydata tak by som potrebovala vediet ci mi nadalej bude vyplacany RP do jeho 6 rokov alebo ostanem bez prijmu.Dakujem.

gapa
12. okt 2009

szivem,
treba si vybaviť na dieťa rozhodnutie z UPSVaR o dlhodobo nepriaznivom zdrav. stave. Pri jeho diagnoze predpokladám robiť problémy nebudu. Len si to vybav ešte v dostatočnom predstihu pred jeho 3-tími narodeninami, lebo to chvílu trvá. V takom prípade budeš poberať RP aj nadalej.

szivem
12. okt 2009

diky gapa,papiere z uradu uz mam a v stredu ideme na socialku tak dufam ze vsetko vybavime.

gapa
13. okt 2009

szivem,
ak myslíš sociálnu poistovnu (a nie odbor soc.vecí a rodiny), tak tam máš predpokladám už prihlášku podanú od narodenia dieťaťa. Ak nie, tak čo najskôr (nedá sa vybaviť spätne, len odo dna, kedy tam prídeš) a treba kopiu rodného listu dieťaťa, ostatné papiere majú v SP. Vypln si ich 2x (alebo urob kopie) a nechaj potvrdiť prevzatie v SP. Potom založ k zápočtovým listom.

evulienka11
14. okt 2009

Ahojte som tu nova a chcem sa opýtat o radu neviete my poradit či mám nárok na nejaký príspevok ,ked som na predlženej materskej kvôli malému nepriaznivému zdravotnému stavu do 5rokov.Starám sa o neho sama som slobodná matka a otec dietata my posiela vyživné na dieta 33€ a rodičovský príspevok nie je bohvie čo,proste to nezvládam a už nevládzem,skúšala som dat malého so škôlky na adaptačný aby som sa zamestnala a zrušila RP,ale vydržal až týžden a hned sme boli chorý a k tomu mu ešte zistili astmu na nervy ako keby toho nebolo dost,viete lieky atd.proste už dalej nevládzem a nechcem aby my stále niekto druhý pomahál,ked som sa bola informovat na UPSR tak ma hned odbila ,že nie nemám nárok nanič že vraj my RP a výživné presahuje životné minimum,dakujem pekne

gapa
14. okt 2009

evulienka,
bohužial, ak presahuješ živ.minimum, tak nárok nemáš na nič okrem RP. A aj to myslím len v prípade, ak nebudeš pracovať.

rohacka
14. okt 2009

Gapa - aj ja sa ta spytam - chcem si vybavit predlzenu matersku kvoli nepriaznivemu zdravotnemu stavu dietata, co mam pre to urobit? Diagnoz mame habadej, takze s tym myslim nebude problem. A ako je to vo vztahu so zamestnavatelom - som zamestnanec, ale uz na druhej materskej za sebou. Co vsetko okolo toho mam vybavit? Vrela vdaka.

evulienka11
14. okt 2009

pani gapa,našla som niečo také,ohladom životného minima,tak ja potom nechápem prečo my na UPSR povedali že nemám nárok,ked to čo mám ako slobodná matka sa starajúca o syna sama vôbec neprevyšuje životné minimum, aspon by som prijala aký nejaký príspevok na bývanie totiž, platit byt a ešte ostatné veci ,viet to posudte sama je to ťažké... :O(

evulienka11
14. okt 2009

Pozor zmena

Od 1. 7. 2009 nové životné minimum - celý článok

Od 01.01.2009

je základná suma životného minima 178,92 €

Za životné minimum fyzickej osoby, alebo fyzických osôb, ktorých príjmy sa posudzujú podľa § 3 (zákona 601/2003 Z.z. v znení neskorších zákonov) spoločne, sa považuje suma alebo úhrn súm:

a) 178,92 € mesačne, ak ide o jednu plnoletú fyzickú osobu

b) 124,81 € mesačne, ak ide o ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú fyzickú osobu

c) 81,66 € mesačne, ak ide o zaopatrené neplnoleté dieťa alebo o nezaopatrené dieťa

gapa
14. okt 2009

rohacka,
vybaviť na UPSvar nepriaznivý zdr.stav a to predložiť zamestnávatelovi spolu so žiadosťou o predlženú rodič.dovolenku. Ak máš podanú prihlášku na soc.poistnovni, tak nič iné. Teda myslím, že na upsvar to budú mať automaticky, resp. to si zisti tam, či sa prikladá to rozhodnutie k žiadosti o RP.

jajuska41
27. nov 2009

Ahojte ja som tu nová a potrebovala by som poradiť.Syn bude mať4.12.09 tri roky a chcela by som isť na predlženú materskú z dôvodu že mi ho nevzali do školky.Brigádne sa mi risuje práca na 4hodiny,kedže som samoživiteľka a ostala by som uplne bez prímu vie mi niekto poradiť?Mám informácie že možem pracovať a zarobiť až do výšky minimálnej mzdy.

dadulik75
11. dec 2009

caute neviem ci pisem dobre ale uz som tak vynervovana a vystresovana ze mi to nemysli tak sorry ale chcem sa opytat priatelovi dosla do prace exekucia teraz v decmbri a mna by zaujimalo kolko je vobec vyska zivotneho minima na neho a na dve slecny vo veku 2 a 6 rokov a aku vysku platu mu musi nechat vobec uctovnicka,lebo kazdy mi vravi insie dakujem

gapa
11. dec 2009

dadulik,
skús napísať otázku na www.porada.sk
lebo minimum pri exekúcii sa ráta inak, ako živnotné minimum. Som to kedysi robila, viem, že sa niečo delí na tri časti, no od vtedy ubehlo vela rokov, tak aj zmeny mohli byť. Ak by sa tu nejaká mzdárka alebo právnička nenašla, tak na porade skôr. A skús vyhladať tému podla nejakého hesla napr. "exekúcia minimum" a mali by sa ti ukázať temy, kde sa tieto slová nachádzajú. Nemusíš zakladať novú tému.