Rodičovská dovolenka a odvody. Budem ich musieť platiť?

lucinkaaa
21. nov 2007

Ahojte, bola by som rada, keby mi niekto poradil. Pred nastupom na matersku dovolenku som pracovala ale potom som ostala bez prace. Hned som nastupila na PN a potom na matersku. Po pol roku materskej ma caka rodicovska a ja neviem ci nahodou nebudem musiet platit odvody, alebo nieco take. Nemam predstavu ako to bude dalej, len som pocula, ze si budem musiet odvody platit, ale ani neviem kam a v akej vyske a preco.

maca793
21. nov 2007

ak ti po 6 mesiacoch skončí materská, tak automaticky ti nabehne rodičovská, a odvody nebudeš platiť žiadne, lebo to platí štát za teba do 3 rokov, pokým budeš doma s dieťatkom.

julka
21. nov 2007

Odvody si sice nemusite platit, ale v pripade nastupenia do prace po rodicovskom prispevku, ked ochoriete, a nebudete predtym 270 dni poistena tak vam Socialna poistovna nic nezaplati 😠 a co sa tyka ak by ste boli pred materskou zamestnane a potom si neplatite odvody na poistenie v nezamestnanosti tak pokial budete doma s dietatom 3 roky nebudete splnat podmienku v nezamestnanosti v pripade, ze vas prepustia z prace (pri zmluve na dobu neurcitu musite mat platene odvody 3 roky zo 4 rokov, pri zmluve na dobu urcitu 2 roky zo 4) 😠 Takze lepsie je dobrovolne sa pripoistit!

julka
21. nov 2007

Stat pocas materskej dovolenky pokial viem prispieva len na dôchodkove poistenie a zdravotne poistenie.

maca793
21. nov 2007

to je pravda, samovoľné platenie poistného počas rodičovského sa oplatí, julka má pravdu.

lucinkaaa
autor
22. nov 2007

takze sa to oplati z viacerych dovodov. no dobre ale mam sa ist teda poistit dobrovolne do socialnej poistovne, alebo aj do zdravotnej? a co konkretne mam platit - ake odvody konkretne? a viete mi poradit aj vysku odvodov? aspon priblizne. dakujem.

julka
22. nov 2007

Do zdravotnej poistovne nemusis ist, zdravotne poistenie ti plati pocas rodicovskej dovolenky stat. Len do socialnej poistovne ak chces sa mozes prihlasit ako dobrovolny platca nemocenskeho poistenia a prip. aj poistenia v nezamestnanosti.

janazuza
22. nov 2007

maca, ako sa to oplatí? sak aj keby som ostala tehotná tak mi materskú neplatia a ani marodku nie, tak neviem... 😕

sonatorik
3. mar 2008

priprajam sa k teme....
momentalne som na MD ale zarovan mi skončil pracovny pomer.(doba určita) po skončeni materskej a po nahlaseni na urad prace budem mat narok na podporu v nezamestnanosti? aleob budem poberat len rodicovky prispevok???? resp. da sa to nejak ovplyvniť?

jaduska
3. mar 2008

sonatorik dve štátne dávky dostávať nebudeš. Neviem, či ti dajú podporu,ak spĺňaš nárok na rodičovský príspevok, myslím, že skôr nie ako áno. Ale týmto sa až tak nezaoberám, tak hádam niekto skúsenejší to upresní 😵

A aj keď neskoro, rada by som reagovala na julkin príspevok. Ja keď som nastúpila do práce po rodičovskej dovolenke s prvou dcérou, tá hneď po dvoch týždňoch ochorela a OČR som dostala normálne. Počítala sa z predpokladaného príjmu. Bola som na RD do jej 2,5 roka, takže tú podmienku 270 dní som určite nespĺňala. Neviem,ako je to s podporou v nezamestnanosti, ale oČR som ja osobne dostávala