Rodičovská dovolenka do 5 rokov. Čo potrebujem? Čo platí štát?

petrark
26. okt 2009

ahojte, končí sa mi materská,prácu zatiaľ nemám a tak uvažujem o predlžení materskej do 5 rokov (ale nie pre zdravotný stav), takže to bude neplatená materská, môžte mi poradiť kde to mám isť nahlásiť a čo budem k tomu potrebovať a či štát bude za mňa platiť odvody?

monaart
20. okt 2010

@maznacik007
vdaka
budem musiet asi ziadat to vyzivne na manzelku...mala som snahu a dufala som ze moj muz trochu predsa bude pristupnejsi kedze chyba je z jeho strany...ale zial neda sa s nim dohodnut na nejakom "priplatku"navyse....z dobrej vole.takze co som zistila je zatial ze do rozvodu...by som mohla poziadat o tzv. manzelske vyzivne ...a pravdepodobne ho to nastve a poda potom o rozvod. a potom som rozmyslala podat ziadost o vyzivne na manzelku ...teda po rozvode.lebo momentalne zije s frajerkou a uziva "nase" peniaze" a vobec nechce o deleni mimosudne jednat...akoze ziadne uspory uz nemame.
vdaka za rady.
Mon.

monaart
20. okt 2010

@maznacik007
ahoj dobre som to pochopila teda ????
ci je to naopak?
v kazdom pripade by jedno vyzivne malo zabezpecit mna este pocas trvania manzelstva? ale kedze nezijeme uz spolu...ja som u nasich s detmi a on u frajerky... ☹
a to druhe je po rozvode,ktory je este zatial v nedohladne a to ak odsuhlasi sud plati max do 5rokov ak sa nebudem moct zamestnat...co dufam nebude.alebo ak sa nezmeni stav jedneho alebo druheho....co u mna tiez nehrozi.... 😔
M
/ospravedlnujem sa ze som to premiesala aj temu vyzivne.../len som chcela vediet co dalej ked budemmat po MD.
vdaka

maznacik007
20. okt 2010

@monaart
zakon rozlisuje oboje vyzivne.. mas vyzivne na manzelku a vyzivne na rozvedenu manzelku / to je to do 5 rokov po rozvode/

teraz poziadate o to prve... a po rozvode ak sa situacia nezmeni tak potom o to druhe...

monaart
20. okt 2010

@maznacik007
dakujem...boze to budu zase natahovacky....nevies zhruba ci to odsuhlasuju? ci su s tym velke problemy "dokazovat" ze mam narok? ja som teda u nasich a poberam tych 164€....manzel zaraba v priemere od 700 do 890€ a na malych plati 300...takze tak. 😔
M.

monaart
21. okt 2010

@maznacik007
dobry...ahoj
este by som sa opytala to zivotne minimum....ako pre mna osobu alebo pre rodinu?
aby som nebola blba ked pojdem na UPSVAR
diky 😨

maznacik007
21. okt 2010

@monaart to je na teba a na tvoje dve deti.. 😉

m1979
27. okt 2010

Preco po rodicovskom prispevku nemame na nic narok,?aj ked som pred nastupom na matersku pracovala.

lucia411
27. okt 2010

@m1979 prepac musim reagovat...po 3 rokoch platenej materskej a rod.prispevku co by si este chcela?dalsi rod.prispevok alebo ako?ja zijem v cudzine a tu je mateska 3,5 mesiaca!!!!!!!!!!!!!potom nastupuje zena do prace, alebo sa muz musi o zenu a dieta postarat..z vlastneho zdroja ak sa mamicka rozhodne ostat s babom doma,a stat ti neprispeje ani korunu...sme jedniy stat v EU co ma matersku 3 roky a take moznosti ako su na Sk nema asi nikto...zeny na RP mozu aj pracovat a poberat peniaze dalej...no uplne vrchol taka otazka kt.si tu napisala

kubkolucy
31. okt 2010

@lucia411 Rozdiel je v tom, že v iných štátoch (napríklad Nemecko) je výška prídavkov na dieťa asi tak 200 Eur, zatiaľ čo u nás to nie je ani len 20 Eur.

martinaxxxx
31. okt 2010

@lucia411 neporovnávaj neporovnatelné

froschka
31. okt 2010

ehm ja tiez nechapem co podaktore chcete
aby za vas platil stat positne, byt doma s detmi a akoze esti ich nacierno dat do skolky...
ved zapnem mozog a idem volaco robit nie? vyhovorky ze praca u nas nie je mi netreba....radsej budem robit pracu na doma, alebo poistovnicku ako kvasit na zadku a cumet do plafona a cakat kto mi da pecene holuby do uzt...

janka5861
31. okt 2010

@froschka 😝

froschka
31. okt 2010

@froschka ospravedlnujem za chyby ako
do uzt - do ust
esti - este
pisala som to rychlo...dievky niektore sa musite dost rychlo spamatat, inak sa z vas stanu teplakove, neupravene, svetom zabudnute nakysnute zenske co od nich este aj chlap odide ak budete mat takyto asocialny postoj....

viem ze niekto nema na vyber a uprimna cest vynimkam, ale ostatne co sa vas to tyka naozaj ruku na srdce a na mozog a robte volaco inteligentne.....

bubinko83
4. nov 2010

baby nehadajte sa.Ale zase pravda je taka že napr.v Nemecku sice musi ist do prace od 3,5 mesiaca,ale jedna vec je že ma ist kde PRACOVAT(kde na slovensku už nieje žiadna praca ani pre slobodnych) a druha vec je že v nemecku si pri takom plate može dovolit ešte platit aj opatrovatelku. A ma ist žena robit niekde za min.mzdu tak sa to vobec neoplati.Radšej nech ozaj kvasi doma na riti.

gong
19. jún 2011

ahojte prosím skúsenejšie o radu, 18.6.2011 dovršila moja dcérka 3 roky, do škôlky mi ju prijali od septembra, takže som sa so zamestnávateľom dohodla, že do práce nastúpim od septembra, ešte mi zostala dovolenka 10 dní, takže by som si teraz vybrala dovolenku a po vybratí dovolenky by som si vzala neplatené voľno. Prosím čo všetko musím nahlásiť na SP a ZP. Ako by som mala postupovať aby to bolo pre mna čo najjednoduchšie. A aby som na nič nezabudla. ďakujem

gong
20. jún 2011

ahojte dievčatá prosím vedeli by ste mi poradiť?

nani811
1. júl 2011

@monaart moja ja mam ten isty problem ako ty a na urade prace mi poradili, ze mam ziadat o vyzivne na seba od exmanzela. Do 5 rokov od rozvodu mam na to narok, no on nema zaujem o deti ani o nic nekomunikujeme spolu tak neviem ci sa mi to podari......chcem sa ta spytat ako si dopadla

monaart
2. júl 2011

@nani811
ahoj.urcite to skus,mna odhovarali, ze dostanem malo resp. ak dostanem vyzivne.ak nie ste rozvedeni tak mas narok na manzelku, ak ste tak na rozvedenu....ak manzel zaraba....co moj dost..urcite ti nieco priznaju, ver mi, musis skusit, a poziadaj ak si na MD aby ta oslobodili od poplatkov na sude, nech to plati on, pozbieraj si blocky, vydavky, tvoje prijmy ake mas..atd,u nas bol rozdiel viditelny ..ja s dvojickami na materskej a on sam s platom????mozno to niekoho vytoci ze to takto pisem, ale mala som sudkynu ktora len hlavou nad nim krutila aky je lakomec a nezodpovedny chlap.navyse,,,my sme sa dohodli, takze mi plati menej akoby mu ona vymerala...chcela som byt voci nemu fer,,,,ale keby som vedela ako sa ku mne nadalej bude spravat....tak uz ziadne dohody ,,,ale to je o inom...skus.ak chces nieco poradit, napis IP...pa

hihismejo
31. okt 2013

Ahojte maminy, mam narok na podporu v nezamestnanosti po rodicovskej t.j. 3 roky, ak som pocas celej materskej a rodicovskej nebola zamestnana?a kolko je cca. podpora v nezamestnanosti?A ak mi nebude priznana podpora v nezamestnanosti a stale budem nezamestnana, kam dalej, aby mi boli pridelene aspon nejake peniazky?Vybavovala som si aj predlzenu platenu matersku, lebo maleho mam choreho kazdy mesiac a ma aj alergie a ja sama som astmatik, ale mi to nepreslo.No neviem vobec co dalej.Ak si najdem pracu a kazdy mesiac budem na ocerke, tak ma rovno prepustia.Prosim poradte.Dakujem

maznacik007
31. okt 2013

@hihismejo narok na podporu nemas, mozno skusit davky v hmotnej nudzi ale teda tam sa rata prijem domacnosti ...

hihismejo
2. nov 2013

@maznacik007 dakujem za odpoved, no nic moc musim povedat.a najst pracu ako sestra je ako hladat ihlu v kope sena...

jojka810
3. dec 2014

dobry den vie mi niekoto dat kontakt na zdravotnu poistovnu Doveru z BN?DAKUJEM