Rodičovský príspevok a škôlka

chuliettka
2. sep 2015

Dobrý deň,
rada by som sa opýtala na nárok na RP,dieťa mi nastupuje 2.9.2015 do štátnej školky na celý deň,počas mojej rod.dovolenky,ktorá mi trvá ešte do 30.9.2015.Bude mi ešte september vyplatený,kedže som bez práce(prac.pomer na dohodu možný od 1.10.)?Čítam tu mnoho reakcií a odpevedí,ale už mám v tom guláš :D
Ďakujem krásne za odpovede.

majusqa77
2. sep 2015

ano, bude. rodicak je viazany IBA na vek dietata

darina1952
2. sep 2015

@chuliettka Rodičovský príspevok ti patrí až do dovŕšenia tretieho roku veku dieťaťa - čiže až do jeho 3tích narodenín RP dostaneš, bez ohľadu na to či je v škôlke alebo nie 🙂 Peniaze za september ti riadne prídu v októbri.

alchemilkazltozelena
2. sep 2015

a ked dam dieta do sukromnej, musim to niekam hlasit? ked urad preplaca len 230 za skolku a vlastne 226 dostavam tak ci tak, tak naco zas papierovacky...

majusqa77
2. sep 2015

@alchemilkazltozelena nemusis, kym nema 3 roky. a rodicak je cca 203 eur, zbytok - cca 22 eur su pridavky, ktore dostanes aj popri prispevku na starostlivost. dalsia vec je, ze to vyzera tak, ze od januara bude príspevok na starostlivost 280 eur (a rodicak ostava 203)

darina1952
2. sep 2015

@alchemilkazltozelena ahoj, trošku tu pletieš jablká s hruškami 😉
Rodičovský príspevok 203€ a detské prídavky 23€ je tých 226 čo píšeš, ale ak prejdeš z rodičovského príspevku na Príspevok na starostlivosť o dieťa - tak ten sa prepláca do výšky 230€ mesačných nákladov a samozrejme prídavky na dieťa dostaneš ešte k tomu 23€.
A v prípade, že prejde navrhovaná úprava o ktorej som počula, tak od 1.1.2016 bude Príspevok na starostlivosť o dieťa preplácaný až do výšky 260€ nákladov.
Náklady na jasle/škôlku sa musia zdokladovať každý mesiac na ÚPSVaR a to v mesiaci kedy ti nastanú - čiže náklad za škôlku (školné, strava) v septembri musíš zdokladovať v septembri - inak ti to nebude preplatené. 🙂

majusqa77
2. sep 2015

@darina1952 ad 1. navrh je 280, nie 260, ad 2. mozes zaplatit aj viac naraz a vybrat si, ako casto ti budu príspevok posielat 🙂

darina1952
2. sep 2015

@majusqa77 o výške príspevku píšem že som len počula... a o vyplácaní som napísala osobnú skúsenosť, to ako sa niekto dohodne s úradom inak, je jeho vec 😉

majusqa77
2. sep 2015

@darina1952 len takto sa potom siria dalej nie celkom pravdive informacie..

chuliettka
autor
2. sep 2015

Ďakujem Vám všetkým za infošky..🙂

moncicip
2. sep 2015

@chuliettka Urcite bude, moj mal 3roky 5.9. minuleho roka a za septemer prisiel rodicak v plnej vyske.

alchemilkazltozelena
2. sep 2015

@darina1952 och tak to je naozaj obrovska pomoc od statu, ze nedostanem 226 ale 253, to tu pocitame na haliere nejakych 27 eur...to nas nespasi

gapa
2. sep 2015

@alchemilkazltozelena ak chceš poberať prísp. na starostl, o dieťa, tak podmienkou je tiež, že pracuješ, či študuješ,= si považovaná za zárobkovo činnú podla toho zákona, ale to asi vieš.

stanuska83
3. sep 2015

baby a ako to je ked idem do prace od 7.9 a maly mi bude mat 3 roky az buduci rok v aprily...
dnes som obvolavala upsvar a bolo mi povedane ze tym ze nastupujem do roboty mi zanika narok na rodicak a ze ak chcem mozem si vybavit ten prispevok na starostlivost..lenze je to somarina..aby ja som platila 300 eur mesaacne z toho mi stat zaplati 230 eur..a moje dieta bude napr dva tyzdne v mesiaci chore a ja aj tak aj tak zaplatim ten poplatok za cely mesiac... ja by som to chcela tak aby som si jaslicky platila tyzdenne kde mam zarucene ze si zaplatim tie dni ktore tam maly ozaj bude a nic navyse a tym padom by sa mi viac oplatil rodicak ako ten prispevok s ktorym je len zbytocne papierovanie... ako to teda je... ked nechcem vybavovat ten prispevok ale chcem poberat rodicak ale s tym ze idem do prace...

janickacrazy
3. sep 2015

@stanuska83 Také jasle neexistujú, všade musíš platiť za celý mesiac, aj ked je dieťa choré, samozrejme za stravu ti vrátia, ale tie ostatné poplatky musíš platiť, či tam dieťa je alebo nie je. Je to na tebe, či si vyberieš rodičák alebo príspevok na starostlivosť, musíš si to zvážiť podľa toho koľko u vás stoja jasle a čo sa ti viac oplatí. Kludne možeš poberať rodičák a nastúpiť do práce, aj moja sestra to tak mala.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
majusqa77
3. sep 2015

@stanuska83 zjavne si natrafila na tetu, ktora prd vie. ty nic uradu prace nemusis hlasit, na rodicak mas narok do 3 rokov veku dietata bez ohladu na to, ci je doma, v skolke, ci sa staras ty, suseda, babka alebo ktokolvek iny. jedine co treba riesit je pri nastupe do prace pocas rodicaku je sa na socialke odhlasit z dôchodkového poistenia

stanuska83
3. sep 2015

kurna...tie uradnicky netusim za co beru prachy..clovek aby len sedel za netom a zhanal informacie od ludi ktori ani za to peniaze neberu a tie co su za to platene povedia taku somarinu ze az.... ach jaj...
takze na upsvar ani nemusim ist..normalne mi pojde rodicak a ja si z nim budem malemu jasle platit ako sama uvazim a ked mi bude chory tak si zaplatim normalne len dajme tomu tyzdenne naklady a nebudem musiet platit cely mesiac..nakolkko u nas maju jasle aj dennu starostlivost a nie len na cely mesiac..
jaj super..takze nemusim ten prispevok vybavovat a hotovo... dobre vediet

alchemilkazltozelena
3. sep 2015

@gapa takze musim este aj robit aby mi stat preplacal tych 230 plus 23? sila.....

majusqa77
3. sep 2015

@stanuska83 presne tak. kym nema dieta 3 roky a ty nechces riesit príspevok na starostlivost (to je ten na skolku), nemusis vôbec nic UP nahlasovat

gapa
3. sep 2015

@alchemilkazltozelena ano, inak by to mohli nazvať rodič.príspevok, ked by v tom rozdiel nebol

gapa
3. sep 2015

@stanuska83 súhlas, čo tu píšu baby, nárok na RP iste máš. Dokonca môžeš on znovu požiadať do 6mesiacov od mesiaca za ktorý ho chceš, tj. rozhodnúť sa neskôr, či chceš prísp. na dieťa alebo RP, napr. ak požiadaš v januári, februári 2016(dokonca aj v marci, no nemám rada také hraničné) o príspevky na starostl za sept.až december 2015(január, febr 2016) je to ok, alebo o RP, ak je to výhodnejšie. Je to síce také ... , že prečo si ho odhlasovala, ale zakázané to nie je.

mina982013
27. jan 2016

Dobry vecer, chcela by som sa opytat rodicovsky prispevok mam do 9.8.2016 ak by som teraz isla na brigadu a potrebovala by som dat maleho do jasli alebo skloky a poziadam si o prispevok o starostlivost na dieta ktory je vo vyske 280€ zrusi sa mi rodicovsky prispevok alebo mi ostane do toho augusta a dostaneme tych 280€ na skolku sukromnu. Dakujem za vsetky odpovede.

majusqa77
27. jan 2016

@mina982013 bud rodicak alebo prispevok. Nemozes mat aj jedno aj druhe

ja_bb
3. dec 2018

Prosim vas, mate skusenost, ze rodicovsky sa prepisal na muza (zivnostnika), vy ste nesli do prace a ziadali ste prispevok na starostlivost na dieta? Ostane v tom pripade aj rodicovsky aj prispevok, ak ho ziadaju ine osoby - muz vs. ja? Ci sa tym vyriesi len to, ze ja nemusim do prace a mozme mat prispevok?

majusqa77
3. dec 2018

@ja_bb bud rp alebo prispevok

ja_bb
3. dec 2018

@majusqa77 Cize nezalezi,kto to podava a aky ma status,ale viaze sa to na to dieta,spravne? No to teda nic moc :D

majusqa77
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majusqa77
3. dec 2018

@majusqa77 viaze sa na dieta, ale musis vykazovat zarobkovu cinnost

majusqa77
3. dec 2018

@ja_bb to je tebe 🙂

ja_bb
3. dec 2018

@majusqa77 Takze to mi vraveli preto,ze ja mozem ostat doma,ale prispevok by bol,ak by bol viazany na muza. Vdaka ;)