Rodičovský príspevok z Nórska

lilianka10
19. aug 2013

Prosím nevie mi niekto poradiť do koľkých rokov dieťaťa sa poberá rodičovský príspevok z Nórska

danieladob
21. aug 2013

Dobrý deň. Dočítala som sa, že do 3rokov,ale skúste si to ešte inde overiť. Môžem vás poprosiť tiež o informáciu? Mali sme žiadosť o prídavky a rodičovský z Nórska, ťahalo sa to 2 roky, a nič, tak sme to dali stopnúť. Môžem sa opýtať, či žijete s deťmi tam, alebo tu, ako dlho trvalo, kým vám to priznali? Ďakujem pekne Daniela

lilianka10
autor
21. aug 2013

Ďakujem za odpoveď mne pracuje manžel v Nórsku od 1.4.13 a o prídavky sme si požiadali v júny , pred týždňom nám ich vyplatili ale požiadali sme aj o rodičovský ,lebo naša dcérka mala 3 roky až v auguste a žiadnu odpoveď sme nedostali.Ja s deťmi som na slovensku ale keďže som nezamestnaná zastavili nám dávky na slovensku a museli sme žiadať v Nórsku

luciaschillerova
2. sep 2013

lilianka10 dobrý deň aj ste niečo vybavili ? mám presne rovnaký problém ... muž pracuje v norsku už od roku 2009 , dcérka má 8 mes a od 1 roka by som mala poberať rodičovský z norska, keďže som tu tiež už nezamestnaná . Viete poradiť ?

luciaschillerova
2. sep 2013

@lilianka10 ono je to také celé divné ... lebo som to riešila na úrade. a Najskor mi povedala že od 6 mes do 1 roka budem poberať iné prídavky ( tie nám zamietli , pretože malá nie je narodená v norsku ) od 1 - 2 rokov rodič.príspevok kontantstotte ....to sa ideme poznažiť vybaviť a od 2 rokov že budem poberať tu na SK

michi200
2. sep 2013

@lilianka10 to zaujíma aj mňa, aj keď som ešte len tehotná na SK aj rodiť tu budem, manžel v Norge🙂 a čo prvý rok dieťaťa ??? nedostali ste nič na dieťatko, len prídavky 970 NOK ? žiadny rodičovský príspevok z Nórska ? až keď dieťatko bude mať 1-2 roky ? ani na Sk ti ho nedali prvý rok ?

lilianka10
autor
4. sep 2013

luciaschillerova zatiaľ sme nevybavili nič ohľadom rodičovského príspevku ale prídavky dostávame. Na úrade mi vypísali papiere E401 a E411 priložili sme rodné listy detí a poslali do Nórska ,po 5 mesiacoch sa vyjadrili z Nórska a poslali prídavky.A aké papiere budete posielať do Nórska ohľadom rodičovského.Naša malá mala v júli 3 roky ale od apríla som mala zastavený rodičovský na slovensku a od vtedy mi neplatili takže to nemám stále vyriešené

lilianka10
autor
4. sep 2013

michi200 neviem Vám poradiť lebo manžel tam pracuje iba od apríla a v tom čase mala naša dcérka 2,9 roka

luciaschillerova
28. sep 2013

@lilianka10 našla som si na stránke NAV - čo je ich " úrad na všetko " tlačivá .. ale som z toho celkom blb ... tu na SK mi nevedia povedať aké sú to presne tlačivá, len mi dali názov toho Príspevku a podľa toho som hladala. Od 6 mes do 1 roka mi príspevok zamietli, odôvodnením, že sa malá narodila na SK . Prídavky dostávame... ale tu mi ich zrušili a v nórsku platia ROZDIEL medzi SK prídavkami a Norskymi prídavkami, takže opäť musím ísť na úrad aby mi tu zas začali platiť .

luciaschillerova
28. sep 2013

@michi200 môj muž je v norsku už od 2009 . bola som zamestnaná na SK aj som tu rodila. Takže 6 mes som dostávala materskú vo výšle 65 % z hrub mzdy ( myslím že to bolo 65 ) , taktiež som tu dostala všetky príspevky ako pri narodení a pod. a z norska len rodinné

michi200
1. okt 2013

@luciaschillerova ďakujem za info, prosím veľmi, veľmi pekne ak by si mi vedela ešte poradiť : ja som neni momentálne zamestnaná som na ÚP v SK , nepoberám podporu, manžel pracuje v Nórsku. Takže keď budem rodiť na SK, z SK by som mala dostať príspevok pri narodení a príplatok, nárok na materskú mi nevznikne ani na SK ani v Nórsku (v oboch krajinách som robila, ale nie dostatočné množstvo mesiacov pred pôrodom) Takže prídavky na dieťa Barnetrygd tých 970 NOK by malo platiť Nórsko, to mi je jasné. Ale ako je to s rodičovským príspevkom (Kontantstøtte) vo veku dieťaťa 0-12 mesiacov ? V Nórsku mi asi nevznikne naň nárok, lebo som tam ani nerodila ani v posledných mesiacoch nerobila. Ale na Slovensku by mi mal vzniknúť nárok na rodičovský príspevok ( tých 199 €) Takže Nórsko by malo doplácať tých 199 €, kedže v Nórsku nemám na to nárok ? A ako je to potom druhý rok dieťaťa, to by mal vzniknúť nárok na rodičovský príspevok - Kontantstøtte v Nórsku, a nie na Slovensku, takže by platilo Nórsko a nie Slovensko. Alebo sa mýlim ? Ďakujem veľmi pekne ak mi vieš poradiť. 🙂

luciaschillerova
1. okt 2013

@michi200 ano tých 970 platí norsko . od 0-12 by ti nórsko platilo rodičovský len ak by si tam porodila , takže ten rok budeš poberať 199 € na SK . nórsko nebude nič doplácať . ( doplácanie platí v prípade rodinných prídavkov 970 NOK - 22 € ....podľa nórov by sme dostávať tu tých 22 a do 970 nám oni doplatia ) . Od 1-2 rokov by malo platiť Nórsko ( to sa teraz budem snažiť vybavovať , takže o tom ti podám info až niekedy v januári , keďže malá bude mať rok v decembri ) . a zas od 2-3 rokov by sme mali dostávať tu 199 € .
KOMPLIKOVANÉ , úplný otras .
TOTO VŠETKO sa týka maminiek, ktoré sú na SK už nezamestnané ( napr, mne skončil PP počas MD ) -

Aké veľké máš bábo ?

michi200
3. okt 2013

@ luciaschillerova ďakujem veľmi,veľmi pekne za info 🙂 držím palce, keď budete vybavovať tie dávky v Nórsku na NAV. moje bábo má zatiaľ momentálne ešte len 8,8 cm, termín mám v apríli ´13 🙂 ale zisťovala som dopredu, lebo mi to nebolo úplne jasné.

ukec
30. nov 2013

ahojte taktiež riešim rodinné prídavky v norsku už ich vybavujem 20mesiacov a stále len pýtajú výplatné pásky-rodičovský príspevok vybavujem už 8mesiacov. Včera sme toto "trápenie" ukončili a dali si tieto peniaze vybaviť oficiálnej firme ktorá sa tým živý-síce to niečo stojí ale ja už na Norov nemám nervy :D

anuska2110
2. dec 2013

ahojte, rodičovsky prispevok môzem poberat z norska ak neukoncim prac.pomer v norsku len by som sa prestahovala pocas materskej na slovensko( teda planujem porodit na sk a byt pocas celej materskej na sk.) viete niekto poradit?

anuska2110
2. dec 2013

@lilianka10 ja viem poradit 🙂 vyplacaju do 2roku dietata.

danieladob
17. dec 2013

@ukec Ahoj, môžem poprosiť napísať, keď sa vám to podarí vybaviť? Taktiež to tak máme, už vyše 2 rokov a stále nič. Pokiaľ by sa vám to podarilo dotiahnúť takto do konca, tiež by sme to skúsili cez niekoho. ďakujem

ukec
17. dec 2013

@danieladob Ahojky, jasné ozvem sa-no agentúre sme odovzdali komplet všetky doklady čo máme, zaplatili sme zálohovú faktúru tak uvidíme čo sa pohne ja dúfam že po sviatkoch sa už niečo začne diať lebo po najnovšom nám prišlo z NAV vyrozumenie že naše konanie pozastavujú kedže sme v den narodenia dieťaťa nemali rovnaké trvalé bydlisko-že musia v tejto veci jednať na vyšších miestach-no proste "pakáreň" :D

lucka328
15. jan 2014

Dobrý deň, chcela by som sa informovať či niekto by mi niekto nevedel poradiť,manžel pracuje v NO už 7 rokov, v decembri mi skončila materská dovolenka pri dcérke. Bola som sa zahlásiť na všeobecnej ZP že sa chcem dobrovoľne bezplatne starať o dieťa do 6 rokov. Tam ma však odkázali na nórske úrady keďže zdravotné poistenie za nás odvádza Nórsky štát a my sme nezaopatrenými osobami. Nevie niekto náhodou aké dokumenty potrebujem zaslať do Helfo ? aby som bola registrovaná? ďakujem za všetky odpovede.

viliamtk
28. jan 2014

Cawte baby....chystam sa niekedy v lete do norska mozno aj skor a google ma hodil tu ze sa tu nieco riesi ohladom Norska...Tak sa chcem opytat touto cestou ci Vasi muzici sli cez agenturu (ak ano cez aku)nejaku alebo len tak na blind. Popripade nejaky kontakt na nich...totizto je vela for kde riesia Norsko ale z tych kecajucich ludi tam snad nij nebol...
Veeeelmi pekne Vam dakujem(kazda rada,tip nad zlato)

viliamtk
28. jan 2014

Ach ano zabudol som dat e-mail na mna morpheus27@azet.sk. (-;

anuska2110
31. jan 2014

@lucka328 tu by som poradila vybavit si cez helfo E 106 ale tak ze to vybavi vas manzel a vas ako na nezaopatrenych clenov rodiny to znamena len zdravotnu starostlivost vam preplati norsko pod podmienkou ze nie ste poistena zdravotne v norsku.

lucka328
31. jan 2014

ďakujem za odpoveď

guzo94
26. mar 2014

Zdravim chcel by som sa opytat treba v Norsku v pripade ze tam pracuje len otec na pobranie pridavkov aj danove priznanie matky ? Alebo nieco podobne riesime zvlastnu rodinnu situaciu prosim POMOC!!!

okokik
24. okt 2014

ahojte , ja som sa chcela spytat v norku sa pobera aj work tax credit aj child tax credit alebo nieco take podobne tak ako je to vo velkej britanii .

patrol
15. nov 2014

Dobrý den .Pracuji v Norsku 14 měsíců,mám tři děti platím vyživné a jsem rozvedený.Mám nárok na nějake ůlevy na dani,nebo na nějaké přídavky v Norsku?Děkuji za odpověď.

martinhorvath
Odpoveď bola odstránená
Zobraz